PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana w domu czy opłaca się remontować?



KaMichal
29-08-2019, 14:50
Witam,
Kupiłem działkę z domkiem 9mx9m z 1965. Przed decyzją o generalnym remoncie usunęliśmy strop, zbiliśmy tynki i wyburzylismy ścianki działowe. Podczas prac zainteresowały nas ściany konstrukcyjne 80% cegieł ułożonych to wozówki. Wyciagnęłem jedną cegłę a moim oczom ukazała się pustka. Konstrukcja ściany wygląda następująco wozówka, pustka 8cm, wozówka. Co 4-5 warstw i co 3 cegły są główki łączące między sobą te dwie ścianki jednak cegła ułożona tak nachodzi tylko 5cm na drugą ściankę... Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z taka konstrukcja? Czy ta ściana coś utrzyma? Czy takie coś można wzmocnić? Opłaca się remontować ten dom?

jajmar
29-08-2019, 23:35
czyli masz 12+8+12 ? Ciekawa ściana.

KaMichal
30-08-2019, 00:19
Tak własnie tak...
12cm cegłówka 8cm powietrze i 12 cm cegłówka. A dwie ścianki związane tylko co 4-5 warstw cegłówkami na główkę.
Ściana działowa, która przechodzi przez środek jest już solidniejsza-bloczków żużlobetonowych pełnych 30cm.

Czy tą ścianę konstrukcyjną można jakoś wzmocnić? Wypełnić szczelinę betonem ?
Czy jedyne co zostaje to rozbiórka domu.

jajmar
30-08-2019, 00:32
Na pierwszy rzut oka ta ściana jest "licha" ale nie jestem tego taki pewny. Teoretycznie to dwie ściany "12" ale gęste łączenie zmienia sytuację. Żeby to ocenić trzeba by poszperać w obliczeniach dla takiej ściany. Co na tym planujesz zrobić?

KaMichal
30-08-2019, 07:32
Plany to generalny remont czyli wymiana pokrycia dachowego, termo modernizacja - fasada, fundamenty, dach. Strop usunięty ( tynk-deskowanie-żużel-deski-wełna-deski) zastąpić płyta mfp.

Wojtek_Wisznia Mała
30-08-2019, 10:14
Ale czy chcesz te ściany dociążyć mocniej niż dotychczas? np. poddasze nieużytkowe zamieniasz na użytkowe lub dach był pokryty blachą, a TY chcesz dać dachówkę? Albo czy istotnie nie zmieniasz "geometrii" pomieszczeń :) np. usuwasz na stałe ściany działowe murowane? One niby nie są konstrukcyjne, ale zawsze w pewien sposób stabilizują ścinę nośną będąc dla niej jakimś usztywnieniem.

Jeżeli nie dokładasz do obciążeń i nie robisz na stałe rewolucji z działówkami, to jeżeli tylko stan tych ścian jest poprawny (nie ma spękań, ubytków, grzyba) to ja bym to zostawił. W przeciwnym wypadku musisz zwrócić się do konstruktora.

Przy ścianach zewnętrznych nie traktuj tylko tej pustki jako ocieplenie - policz jakby siana była pełna z samej cegły (24cm).

KaMichal
30-08-2019, 14:42
Poddasze było nieużytkowe tzn był to strych z podłogą drewnianą cały zastawiony meblami. Planowaliśmy zrobić tam pokoje, dla odciążenia usunęliśmy podłogi, żużel i wełnę mineralną zakładany będzie MFP 22 styropian 20 i panele. Powinno być lżej jak było. Co do ścian działowych to tak jak pisałem usunęliśmy jedną ścianę działowa równoległą do belek stropowych.( Tym sposobem odkryłem ta ciekawa konstrukcje- było przesunięcie o pół cegły do zwiazania i chciałem wyciągnąć cegłę by wstawić nowa na równo) Pęknięcia w domu są po środku domu tam gdzie przebiegała ściana działowa i jest fundament. Wogole jest kilka pekniect ale to najmocniejsze z tego co mi wiadomo dom od nowości 1965 nie miał remontowanej fasady więc widać wszystko z tych lat. A co myślicie żeby tam wlać do środka betonu?

MiśYogi
30-08-2019, 14:58
W Azji mają taką technologię, że budują szalunek z cegieł, zbroją i potem to zalewają betonem. Ale to nie jest 8 cm, tylko typowych wymiarów ławy i ściany.
Teraz jest cegła, gęstość około 1,8 t/m3, chcesz dać beton (gęstość 2,4 t/m3), zrobi się ciężka ściana, a nie wiesz, co jest pod spodem i czy ten fundament wytrzyma dodatkowe obciążenie?
Z doświadczenia wiem, że w tamtych latach nie trzymano się specjalnie standardów, wykop, w to beton i kamienie, a często na kamienie lany beton i potem, kamienie dorzucane.
Tak więc, wróżenie z fusów, nikt odpowiedzialny Ci nie powie, co robić. Lepiej wziąć rzeczoznawcę, niech obejrzy, to są bardzo małe pieniądze w porównaniu do potencjalnych strat w przyszłości.

KaMichal
30-08-2019, 18:00
W Azji mają taką technologię, że budują szalunek z cegieł, zbroją i potem to zalewają betonem. Ale to nie jest 8 cm, tylko typowych wymiarów ławy i ściany.
Teraz jest cegła, gęstość około 1,8 t/m3, chcesz dać beton (gęstość 2,4 t/m3), zrobi się ciężka ściana, a nie wiesz, co jest pod spodem i czy ten fundament wytrzyma dodatkowe obciążenie?
Z doświadczenia wiem, że w tamtych latach nie trzymano się specjalnie standardów, wykop, w to beton i kamienie, a często na kamienie lany beton i potem, kamienie dorzucane.
Tak więc, wróżenie z fusów, nikt odpowiedzialny Ci nie powie, co robić. Lepiej wziąć rzeczoznawcę, niech obejrzy, to są bardzo małe pieniądze w porównaniu do potencjalnych strat w przyszłości.
Fundament muszę sprawdzić, napewno jest beton i izolacja pozioma. Jak wygląda ława i ile wchodzi w ziemię to nie wiem - odkopię. Ale jest tak jak pan mówi nie wiadomo ile wytrzyma. Na pewno mogę trochę dom odciążyć- dachówka nie karpiówka, brak żużlu w stropie itp. Muszę poszukać rzeczoznawcy wysłałem narazie inwentaryzację do konstruktora.

donvitobandito
30-08-2019, 19:50
Bez wzgledu na to co tu przeczytasz, co Ci poradza, powiem Ci coś, co albo teraz zrozumiesz, albo za chwilę:

NIE WARTO TEGO REMONTOWAC!

Wydasz wiecej niż na nowy dom, a i tak dalej będzie to ruina, tylko przypódrowana ;)

Tu się nawet nie zastanawiaj!

stezu
31-08-2019, 19:58
Bez wzgledu na to co tu przeczytasz, co Ci poradza, powiem Ci coś, co albo teraz zrozumiesz, albo za chwilę:

NIE WARTO TEGO REMONTOWAC!

Wydasz wiecej niż na nowy dom, a i tak dalej będzie to ruina, tylko przypódrowana ;)

Tu się nawet nie zastanawiaj!

Dokładnie tak!

Ściana takiej konstrukcji, na dzień dzisiejszy na pewno ma kiepską nośność. Jeśli wypełnisz ją betonem, to ciśnienie betonu ją rozepcha i runie. Nie ma zdjęć ale pewnie pojawiają się zasolenia i ługowanie, a to już rozległa korozja murów, która znacząco obniża nośność.

Druga kwestia. Bez względu czy odciążasz strop wyżej, czy dociążasz to zmieniasz charakter pracy ściany. Pojawia się inny mimośród obciążenia. A w tak starej i smukłej ścianie, może to być dość istotną zmianą. Ściany z cegły potrafią być solidne, ale jak jest to ściana o grubości 1,80m w gotyckiej katedrze. Wówczas ta cegła na powierzchni sobie skorodowała, ale reszta ściany pracuje. U Ciebie jak cegła na powierzchni skorodowała, to zostaje Ci powietrze. Z której strony by nie patrzeć. Nawet ściany pełne na 1,5 cegły, przy dużym skorodowaniu zaleca się przemurować.

Pozdrawiam,
Paweł

KaMichal
02-09-2019, 08:50
Dokładnie tak!

Ściana takiej konstrukcji, na dzień dzisiejszy na pewno ma kiepską nośność. Jeśli wypełnisz ją betonem, to ciśnienie betonu ją rozepcha i runie. Nie ma zdjęć ale pewnie pojawiają się zasolenia i ługowanie, a to już rozległa korozja murów, która znacząco obniża nośność.

Druga kwestia. Bez względu czy odciążasz strop wyżej, czy dociążasz to zmieniasz charakter pracy ściany. Pojawia się inny mimośród obciążenia. A w tak starej i smukłej ścianie, może to być dość istotną zmianą. Ściany z cegły potrafią być solidne, ale jak jest to ściana o grubości 1,80m w gotyckiej katedrze. Wówczas ta cegła na powierzchni sobie skorodowała, ale reszta ściany pracuje. U Ciebie jak cegła na powierzchni skorodowała, to zostaje Ci powietrze. Z której strony by nie patrzeć. Nawet ściany pełne na 1,5 cegły, przy dużym skorodowaniu zaleca się przemurować.

Pozdrawiam,
Paweł
Witam, ściany nie są wogole skorodowane,cała ściana jest sucha a cegła zdrowa ( ma ona 50lat a fundament ma izolację pozioma, dom przez cały czas był zamieszkany, orynnowany i dach był szczelny).


Po radach z forum skonsultowaliśmy się z konstruktorami i zdecydowaliśmy się na zostawienie tego domu w takim stanie jak jest:
- odciążony strop
-środkowa pełna ściana prostopadła do belek zostaje
-ew. spięcie więźby/ścianek kolankowych
-folia kubełkowa na fundament

I wykożystac go jako magazynek/warsztat.
Do mieszkania wybudujemy drugi dom na tej działce działka ma ponad 50ar. Tak jak forumowicze pisali nawet po ociepleniu fundamentów, wzmocnieniu domu wymianie dachu i instalacji będzie to stary dom a to co zostanie aż tak drogie nie jest

donvitobandito
02-09-2019, 10:53
Witam, ściany nie są wogole skorodowane,cała ściana jest sucha a cegła zdrowa ( ma ona 50lat a fundament ma izolację pozioma, dom przez cały czas był zamieszkany, orynnowany i dach był szczelny).


Po radach z forum skonsultowaliśmy się z konstruktorami i zdecydowaliśmy się na zostawienie tego domu w takim stanie jak jest:
- odciążony strop
-środkowa pełna ściana prostopadła do belek zostaje
-ew. spięcie więźby/ścianek kolankowych
-folia kubełkowa na fundament

I wykożystac go jako magazynek/warsztat.
Do mieszkania wybudujemy drugi dom na tej działce działka ma ponad 50ar. Tak jak forumowicze pisali nawet po ociepleniu fundamentów, wzmocnieniu domu wymianie dachu i instalacji będzie to stary dom a to co zostanie aż tak drogie nie jest

Dobra decyzja!