PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań



Grzegorzz1982
01-09-2019, 14:27
Witam. Co prawda budowę mam zamiar rozpocząć dopiero w 2021r. ale już pytam i szukam odpowiedzi. Mniej więcej wiem czego chce. Dom o prostej i nieskomplikowanej bryle z użytkowym poddaszem ok. 110 m/2. Bez balkonów, lukarn czy wykuszy. Dach dwuspadowy, bez piwnicy i garażu, dobrze docieplony, płyta fundamentowa, powietrzna pompa ciepła, rekuperacja. Działka już jest.
1. Czy 500 tyś to suma która wystarczy by wybudować się pod klucz w średnim standardzie?
2. Czy w kolejnych latach spodziewacie się dalszych podwyżek na materiale i robociznie?
3. Czy ogrzewanie grzejnikami przy powietrznej pompie ciepła ma jakikolwiek sens?
4. Czy to prawda że EPS 100 w zupełności wystarczy pod płytę fundamentową. (Byłem zdziwiony gdy zaprzyjaźniony właściciel hurtowni bud. mnie przekonywał)

To tak na szybko, z góry dzięki za pomoc

Elfir
01-09-2019, 16:16
niestety nikt ci nie odpowie na pytanie, jakie będą ceny robocizny w 2021 roku, skoro w ciągu 3 lat potrafiły skoczyć dwukrotnie w niektórych regionach Polski.
Ceny materiałów też rosną, bo rośnie inflacja. A od 2020 mogą skoczyć gwałtownie w górę, jak zostanie uwolniona cena energii elektrycznej.

Raczej szykuj się na to, że ceny robocizny dobiją do wysokości takiej, jak w Niemczech i Szwecji.


odpowiedz na 3 - grzejniki nie mają sensu. W ogóle, bez związku z PC.

nr 4 Zastosuj taki styropian jaki masz w projekcie, a nie jak ci radzi sprzedawca. To nie on ponosi prawną odpowiedzialność.

Bertha
01-09-2019, 16:36
Sprzedawca poleca to na czym na największą prowizję lub to co mu nie schodzi.

tkaczor123
01-09-2019, 18:41
Raczej to co nie schodzi w pierwszej kolejności.

cuuube
01-09-2019, 19:45
odpowiedz na 3 - grzejniki nie mają sensu. W ogóle, bez związku z PC.

.

:???: przecież na forum są użytkownicy z tak sprzęgniętym sprzętem i to działa , ale są to stare domy , nie jest to niemożliwe .
W nowych nikt tak chyba nie robi.

Elfir
01-09-2019, 20:11
ja nie twierdze, że nie działa. Twierdzę, że to bez sensu :D

surgi22
02-09-2019, 22:19
Niekoniecznie. W specyficznych sytuacjach dobry wybór.

jajmar
03-09-2019, 00:01
Co do pytania o podwyżki cen wg mnie będą i to szybsze niż do tej pory, obciążenia firm rosną bardzo szybko, drożeje prąd , i ZUS, pozornie spadają jakieś mało istotne składniki wynagrodzeń. W 2021 będzie sporo drożej niż dziś.

Elfir
03-09-2019, 09:31
Niekoniecznie. W specyficznych sytuacjach dobry wybór.

czy ta specyficzna sytuacja obejmuje nowo budowane domy?
Przecież nie piszę o starych, zabytkowych kamienicach i pałacach gdzie podłogi nie da się ruszyć.

Grzegorzz1982
03-09-2019, 10:31
Szybkie wzrosty cen mnie martwią. Przy 10% wzrostach za dwa lata na dom jaki chce mnie może być po prostu nie stać. Choć niektórzy prognozują że za 2-3 lata się to trochę uspokoi. Ja takim optymistą nie jestem.

surgi22
03-09-2019, 11:00
czy ta specyficzna sytuacja obejmuje nowo budowane domy?
Przecież nie piszę o starych, zabytkowych kamienicach i pałacach gdzie podłogi nie da się ruszyć.

Tak np. koś jest miłośnikiem parkietów, dywanów czy wykładzin i nie chce podłogówki może odpowiednio przewymiarowywać kaloryfary lub klimakonwektory i z PC będzie OK.

surgi22
05-09-2019, 17:00
Odniesiesz się Elfir ?

Elfir
05-09-2019, 20:51
wykładziny i parkiety przecież można montować na ogrzewaniu. Dywan też w niczym nie przeszkadza. Chyba, że ktoś gustuje w 5 cm grubości dechach. Ale nadal uważam, że wówczas lepiej inwestować w nadmuchowe, ścienne niż w grzejniki.

surgi22
06-09-2019, 19:57
wykładziny i parkiety przecież można montować na ogrzewaniu. Dywan też w niczym nie przeszkadza. Chyba, że ktoś gustuje w 5 cm grubości dechach. Ale nadal uważam, że wówczas lepiej inwestować w nadmuchowe, ścienne niż w grzejniki.

Popatrz , popatrz Elfir a ja myślałem że już parkiet 2cm jest dyskusyjny przy podłogówce a Ty piszesz że dopiero 5 cm :???:
Nadmuchowe lepsze niż klimakonwektory ?? mocno dyskusyjne.

Grzegorzz1982
07-09-2019, 07:24
Dostałem kilka ofert na płytę fundamentową. Najlepsza oferta narazie za Płyte z 20 cm EPS 35 tys brutto lub 20 cm XPS 37 tys brutto. Za tradycyjne fundamenty o pow zabudowy 87 m. jedna firma wyliczyła 29 tys.- to dużo czy mało waszym zdaniem? Spodziewałem się większej różnice cenowej

martingg
07-09-2019, 07:33
Jak nie masz dwóch lewych rąk to taka płytę w 3 osoby zrobisz w 3-4 dni zaoszczędzisz pare ładnych tysi. Różnice płyta vs fundament przy dobrych warunkach gruntowych to 10-15%

Grzegorzz1982
07-09-2019, 10:35
Niestety mam...

maaszak
11-09-2019, 13:44
Dostałem kilka ofert na płytę fundamentową. Najlepsza oferta narazie za Płyte z 20 cm EPS 35 tys brutto lub 20 cm XPS 37 tys brutto. Za tradycyjne fundamenty o pow zabudowy 87 m. jedna firma wyliczyła 29 tys.- to dużo czy mało waszym zdaniem? Spodziewałem się większej różnice cenowej

Pod płytę tylko XPS. Tu różnica wyceny między EPS i XPS jest niewielka (w skali całej budowy), więc nie ma co ryzykować moim zdaniem.
Dlaczego płyta fund.? Tradycyjne ławy fakt, dłużej się robią (więcej etapów i przerw technologicznych), ale łatwiej o ekipę i zazwyczaj trochę mniej materiału idzie - sumarycznie wychodzi taniej, bo też firmy, które robią dobrze płyty wysoko się cenią. Płyta wymaga też opaski przeciwwysadzinowej więc są pewne ograniczenia w zagospodarowaniu terenu przy chałupie.
29tys. za tradycyjny fund. zależy co jest w wycenie? Ściana fund. lana czy murowana? Jakie i ile ocieplenia? Jaka hydroizolacja?

Elfir
11-09-2019, 16:18
Popatrz , popatrz Elfir a ja myślałem że już parkiet 2cm jest dyskusyjny przy podłogówce a Ty piszesz że dopiero 5 cm :???:
Nadmuchowe lepsze niż klimakonwektory ?? mocno dyskusyjne.

klimakonwektor to kaloryfer? Bo to dla mnie kaloryfer jest grzejnikiem przy rozważaniu PC.

Grzegorzz1982
13-09-2019, 14:46
29tys. za tradycyjny fund. zależy co jest w wycenie? Ściana fund. lana czy murowana? Jakie i ile ocieplenia? Jaka hydroizolacja?[/QUOTE]

Ściana fundamentowa z bloczków betonowych.

Kolejne pytanie: Czy jest sens robić wentylację mechaniczną w niewielkim domu (108m). Komfort na pewno jest ale koszty się raczej nie zwrócą nigdy.