PDA

Zobacz pełną wersję : Przeszklenie całej ściany elewacyjnej - koszta, producenci



Oks
11-09-2019, 07:15
Drodzy Forumowicze,

Szukam osób które miały, mają albo mogą podpowiedzieć jak liczyć orientacyjny koszt wykonania całej przeszklonej ściany (elewacji). Mamy w projekcie ogromne przeszklenie (salon z pustką) o wielkości 10x11 metrów, czyli około 110m2 szyby będzie potrzeba. Nie za bardzo wiemy jak w ogóle oszacować koszt tego przeszklenia.
Chodzi ogólnie o taką ścianę 434465 tylko o wiele większą.
Ewentualnie gdzie szukać wycen czegoś takiego?

jareko
11-09-2019, 10:01
Przyjmij 1.500-2.000 zł/ mkw w wersji naprawdę dość oszczędnej plus montaz

lolek30
11-09-2019, 13:54
220 tysięcy ??
z całym szacunkiem ale troszkę przeszacowałeś. To wszystko zalezy co tam ma być czy coś się ma otwierać, przesuwać , jakie podziały a tym samym jakie szyby trzeba do tego zastosować... Obawiam się że nie można tego sprowadzić do jakiejś orientacyjnej kwoty za m2...

patrick99
11-09-2019, 14:19
nikt "na oko" Ci tego nie wyceni, co za problem napisać do 2-3 firm i mieć porównanie?
akurat wyceny okien otrzymywałem najszybciej ze wszystkich wycen w trakcie budowy.
ceny też przeróżne od 20k do 50k zł

jareko
11-09-2019, 15:27
Całość do wykonania w fasadzie - choć zapewne znajdzie się jakiś odważny samobójca który zrobi to na zwykłym i jeszcze do tego zapomni o dodatkowej statyce
Wszystkie szyby hartowane - choć znajdzie się taki co zrobi na zwykłych
Dodajmyndo tego skosy
Taaaa....mówisz Lolek ze przeszacowalem?
Nawet jeśli to niewiele ale lepiej podać zawyżone o 10-20% cenę by od razu uświadomić ze za taką szklaną ścianę szczytowe nie jeden dom wyposażył się w okna w Full wypasie niż później, po zakupieniu projektu, wybudowaniu SSO stanąć przed dylematem - skąd wziąć na to kasę
Kilka lat temu przerabialem właśnie taką sytuację skończyło się na dodaniu w połowie wysokości masywnego podciagu by całość podzielić na dwie konstrukcje - dolna i górną. Ale tam szerokość była tylko 4m a tu masz 10m i 110mkw

jareko
11-09-2019, 15:34
I jeszcze jedno
Pokazane zdjęcie to zupełnie coś innego
Nie ta szerokość
Nie ta wysokość co u autora - tu orientacyjnie szerokość maks 4m wysokość coś z 6m i mozna sie pokusic w wykonanie na profilach okiennych z dodatkowa statyka na pewno pionowa ale moze i takze pozioma i to co na zdjęciu koszt ok. 50tys przy jednym skrzydle balkonowym na dole
U Ciebie taki podział REALNIE wiewykonalny
I jak wspomniał przedmowa - wyślij zapytanie i mam ogromną prośbę- podaj później cenę jaką Ci za samą konstrukcje wycenili
Zobaczymy o ile się pomyliłem w szacunkowych kosztach

witiaw
16-09-2019, 20:20
Heh sam jestem ciekaw jakie moga byc koszta. Polowka wymyslila sobie zeby wywalic cala sciane od strony ogrodu i wstawic wielka szybe. czyli jakies 8 x 2.5 m :D

Jolka Bobek
16-09-2019, 21:07
Sama mam taką szklaną ścianę - no prawie o połowę mniejszą - i zapewniam, że kolega Jareko wcale nie przeszacował, a jeśli już to naprawdę bardzo niewiele.

jareko
17-09-2019, 00:09
Heh sam jestem ciekaw jakie moga byc koszta. Polowka wymyslila sobie zeby wywalic cala sciane od strony ogrodu i wstawic wielka szybe. czyli jakies 8 x 2.5 m :D

W jednym kawałku?

jareko
17-09-2019, 00:10
Ludzie ;) przestańcie oglądać amerykańskie seriale kręcone na Florydzie....nie ten klimat mamy

finlandia
17-09-2019, 06:06
Ludzie ;) przestańcie oglądać amerykańskie seriale kręcone na Florydzie....nie ten klimat mamy
A kto bogatemu zabroni?
Ostatnio oglądałem wizualizację jakiegoś lokalnego obiektu z taką ścianą. Informacja -rozpoczyna się budowa. Ciekaw jestem co z tego wyjdzie w praktyce...
Ech, projektanci-fantaści.

witiaw
17-09-2019, 06:11
W jednym kawałku?
No fantazja byla o jednym kawalku ale 2 tez by mogly byc

finlandia
17-09-2019, 06:25
No fantazja byla o jednym kawalku ale 2 tez by mogly byc

Sprawdź dokładnie wymiar, zapytaj w lepszych firmach o cenę. Widywałem u nas szyby ważące nawet tonę i o dziwo - chyba nawet dawały szansę spełnić wymagania przepisów dot. Uw.

jareko
17-09-2019, 09:29
Sprawdź dokładnie wymiar, zapytaj w lepszych firmach o cenę. Widywałem u nas szyby ważące nawet tonę i o dziwo - chyba nawet dawały szansę spełnić wymagania przepisów dot. Uw.

Ależ oczywiście....cytując już tu napisane - kto bogatemu zabroni
Wystarczy w Wawie pojechać do salonu Volvo (Żurawia róg Marszalkowskiej) pierwsze piętro. Jedna tafla tylko nie jestem pewny czy dwu czy trzyszybowka. Jak macie kasy tyle co Volvo możecie wymyśleć co tylko się zamarzy ;)

witiaw
17-09-2019, 18:36
Jak macie kasy tyle co Volvo
Nic dodac nic ujac :)

Bertha
17-09-2019, 21:57
https://www.se.pl/warszawa/szyba-wypadla-z-budynku-na-ruchliwa-ulice-akcja-sluzb-w-centrum-warszawy-aa-TVqa-Way8-NdLv.html

jareko
17-09-2019, 22:49
Co prawda w domach jednorodzinnych nie uświadczysz 25 piętra ale czy tak czy tak wszelkie fasady robione są na szkle hartowanym co dodatkowo podnosi koszt całości

Oks
24-09-2019, 12:14
Jareko Ty pracujezs w jakiejś firmie z tym związanej? Powiem szczerze, że jak 220 tysięcy by za to wyszło to bym był zadowolony, nawet bardzo :) Czekam na projekt, jak będzie dam do wyceny i podzielę sie wiedzą ile wyszło!

Kaizen
24-09-2019, 12:47
To od południa ma być? To uwzględnij temat szyb chroniących przed upieczeniem się. Bo rolet pewnie nie da się zamontować albo mocno to oszpecą jednocześnie powalając ceną bardziej, niż okna. No i to tylko ograniczy przegrzewanie - potężna klima też będzie potrzebna.

coulignon
24-09-2019, 13:36
W Siedlcach jest siedziba PGE. Punkt obsługi klienta jest w czyms takim:
http://www.bulakprojekt.pl/realizacja/rejonenrg

Pani która tam pracuje mówi że to tragedia, w lecie za gorąco (pomimo klimy) w zimie za zimno (pomimo ogrzewania) a do mycia szyb jest wzywana specjalistyczna firma z podnośnikiem koszowych i kosztuje tyle (tu Pani wymieniła kwotę której nie pamiętam. Ale robiła wrażenie.

Więco oczywiscie można. Tylko po jaka cholerę za własne pieniądze robić sobie problem? Ni mom pojęcia.

jareko
24-09-2019, 13:59
Oks
Jeszcze na tym etapie masz możliwość zmiany projektu
Ja wiem....zajebiscie To wygląda ale...
- latem sauna - Klima kosztuje nie tylko w zakupie ale przede wszystkim w eksploatacji bo taniej ogrzać chałupa niż ja schłodzić o czym zapewne niewielu wie
- zima mimo pakietów trzyszybowych ciągnie od fasady chłodem- czyli wymóg ogrzewania kanałowego badz powietrznego z wylotami przy fasadzie
- czystość? Teoretycznie można jeszcze zaszaleć z szybami samoczyszczacymi co wywinduje cena a efekt o ile w biurowcu jest do zaakaceptowania o tyle w domu się nie sprawdza

Twoja kasa i jak widzę nie stanowi większego problemu ale pomyśl po prostu pomyśl. Ty będziesz żył w tym domu, nie goście czy sąsiedzi.

Ja już nie pracuje ale mogę, jeśli mimo wszystko chcesz, pomoc Ci w wyborze i realizacji
Tylko naprawdę przemyśl wszystkie "za" i "przeciw"

jareko
24-09-2019, 14:03
Podałem orientacyjna cene samej konstrukcji
Montaż przy niej to już pikus...jakieś 20-30 tysi

finlandia
24-09-2019, 16:05
W Siedlcach jest siedziba PGE. Punkt obsługi klienta jest w czyms takim:
http://www.bulakprojekt.pl/realizacja/rejonenrg

Pani która tam pracuje mówi że to tragedia, w lecie za gorąco (pomimo klimy) w zimie za zimno (pomimo ogrzewania) .
Dołożyli na całości żaluzje. Nadal jest jak w piekarniku.. :)

jareko
24-09-2019, 17:26
I będzie bo nie obniżysz aż tak temperatury wewnątrz gdy szyby mają Ug na poziomie 0.7 albo i więcej co na całej powierzchni jednak podgrzewa wnętrze od samej temperatury otoczenia
Fakt...bezpośredni wpływ promieni słonecznych zmniejszysz ale to ciagle za mało
Dlatego autorowi proponuje przemyślenie jeszcze raz całości zagadnienia
Już zwykły HS 5/2.3 potrafi zrobić piekarnik w salonie a co dopiero całą ściana szczytowe

Jakie czas temu wymieniliśmy zwykle drzwi dwuskrzydłowe w biurowcu na patio...rozmawiałem z użytkownikami - nawet przy szkleniu stopsol w środku piekarnik, na wszystkich szybach naklejane biała arkusze papieru a i tak latem ciepło,, Klima na maksa a i ledwo się wyrabia. Ludzie ciagle chorują bo z klimy leci lodowate powietrze a w pokoju i tak 23-25 stopni.
Wiemy jaka jest idea że najwiecejnszkla od południa i poludniowego-zachodu ale teoria i praktyka jak zawsze mają się jak pięść do oka

Oks
24-09-2019, 18:59
Powiem szczerze, że trochę mnie nastraszyliście. Chociaż nie jeden projekt z takim przeszkleniem widziałem, więc ludzie takie rzeczy robią i jakoś im klimy muszą to wyciągać.
Tak, jest to od południa lekko skręcającego na zachód. Zależy nam na jak największym przeszkleniu bo jest to od strony ładnego widoku.
Jeżeli chodzi o ogrzewanie to planujemy pompę z podłogówką, więc liczę że jak ciepło będzie szło od podłogi to zimą zimno nie będzie. Znowuż upalnych dni nie mamy aż tak dużo. Skoro takie przeszklone ściany ludzie mają to może kwestia zamontowania odpowiednio mocnej klimy i / lub zasłon? Zawsze można rezerwowo druga klimę dołożyć.

Kaizen
24-09-2019, 20:04
Chociaż nie jeden projekt z takim przeszkleniem widziałem, więc ludzie takie rzeczy robią i jakoś im klimy muszą to wyciągać.

Oglądałeś kiedyś pokaz mody? Zazwyczaj fajnie się ogląda.
Ale niewiele z tych rzeczy widać na ulicy.
Widziałeś gdzieś taki dom? Rozmawiałeś z mieszkańcami?


Skoro takie przeszklone ściany ludzie mają to może kwestia zamontowania odpowiednio mocnej klimy i / lub zasłon? Zawsze można rezerwowo druga klimę dołożyć.

Ludzie mają 10% tego, co Ty chcesz i klima 3kW nie wyrabia. Sadzą drzewa, montują rolety czy stosują inne patenty na zacienienie.
W szczycie wpadnie pewnie z 800W/m2 niezacienionej szyby.

Fajna całość - ale w temacie istotne od 3:43:


https://www.youtube.com/watch?v=H25oKuVgWEY

Zastosował super hiper naj rozwiązanie, a zrobił okiennice. I wygląda mi na to, że te przeszklenia są wschód-zachód.

jareko
24-09-2019, 20:10
Tu nie o straszenie chodzi tylko o podanie rzetelnej informacji bys był po prostu przygotowany
I zapewne za fasadą jest openspace?
Podlogowka sama może nie zapewnić komfortu nawet gdy tak jak to powinno być zrobione przy fasadzie będziesz miał zageszczone rurki i od pierwsza z nich od fasady będzie zasilana - To może mimo wszystko okazać się zbyt malo - ale o tym niech się wypowie profesjonalista w zakresie ogrzewania podłogowego choć już teraz jestem w stanie przewidzieć że od fasady zrobi Ci oddzielną i niezbyt długa wezownice
Faktycznie pięknie to wygląda i tu Ciebie rozumiem ale sam sobie nawet gdyby mnie było stać takiej konstrukcji bym sobie nie zafundował
Czekamy więc na ostateczną wizję architekta - ciekawe jaki podział wymyśli
Acha....miej świadomość że wprowadzenie HSa na dole całej konstrukcji wcale wykonawcą nie będzie łatwe i z racji dodatkowego skomplikowania fasady wysrubuje koszty
Acha....przy takiej wysokości i tak architekt musi zaprojektować dodatkowe poziome konstrukcje nośne do których całość się zamontuje gdyz mocowanie słupów na dole i tylko na górze to będzie za mało
Pamiętaj to ponad 100mkw narażonych na parcie wiatru

Jolka Bobek
24-09-2019, 20:11
Oks, tak jak pisałam ja mam takie przeszklenie. Od południa z lekkim skrętem na zachód. Też mam tam ładny widok. Na razie wcale nie zauważylam, żeby w środku był piekarnik, a upały przecież w tym roku mieliśmy. Wręcz przeciwnie - na zewnątrz upał, w środku przyjemny chłodek. No ale jest jedno małe "ale" - póki co u mnie SSZ więc może to ciepło jest jakoś pochłaniane przez silkę, część ulatuje pewnie szparami pod dachem. Ale szyby i ramy jak dotknę są jednak chłodne. Może nie będzie tak źle. A jakby co to jak piszesz można zamontować zasłony (to na zimę), można zacienić trochę tę ścianę sadząc drzewo (jakieś szybkorosnące z ażurową koroną). No i zawsze zostają też inne pomieszczenia, do których można się schronić jakby upał za bardzo doskwierał. Ja tam jestem optymistką.

agb
24-09-2019, 20:22
W Siedlcach jest siedziba PGE. Punkt obsługi klienta jest w czyms takim:
http://www.bulakprojekt.pl/realizacja/rejonenrg

Pani która tam pracuje mówi że to tragedia, w lecie za gorąco (pomimo klimy) w zimie za zimno (pomimo ogrzewania) a do mycia szyb jest wzywana specjalistyczna firma z podnośnikiem koszowych i kosztuje tyle (tu Pani wymieniła kwotę której nie pamiętam. Ale robiła wrażenie.

Więco oczywiscie można. Tylko po jaka cholerę za własne pieniądze robić sobie problem? Ni mom pojęcia.
W Warszawie z kolei jest coś takiego i sobie radzą
https://www.google.pl/search?q=izumi+biały+kamień&safe=active&client=oepra&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjW_tzflurkAhUKtosKHRGlDfgQ_AUIESgB&biw=1680&bih=907&dpr=2

jareko
24-09-2019, 20:58
Do pewnego zakresu to tylko kwestia ceny później brak już technicznych możliwości ogarnięcia tematu
Wieżowce w centrum.Wawy całe że szkła też sobie radzą....póki Klima chodzi i wyrabia
Tu należy pamiętać że to dom autora a przeszklenia ok110 nie zorientowane jak widać na najgorszy kierunek.
Nie strasze bo co mi do cudzych wizji i marzeń i zawartości kabzy
Pokazuje tylko zagrożenia z których większości nie zdaje sobie sprawy na etapie wyboru projektu a pozniej.... zonk ale juz po ptokach
Drzewa...bardzo dobry pomysł sprawdzony przez naszych dziadków i pradziadkow tylko że zasłaniają teraz piękny widok ktory za wyborem takiego rozwiązania stoi a jesienią trzeba liście grabic
Autorze
Masz już właściwie wszystkie dane by podjąć decyzję
Do architekta marsz ;) i niech teraz on się wykaże z zaprojektowaniem całości

Kaizen
24-09-2019, 21:08
Ale szyby i ramy jak dotknę są jednak chłodne.

A powierzchnie, na które pada słońce? Rozumiem, że to teraz głównie chudziak z niezłym chłodzeniem gruntowym? Ale pewnie się nagrzewa... Pytanie do jakiej temperatury?

Jolka Bobek
24-09-2019, 21:16
PF z 10 cm XPS pod spodem. A powierzchnia - jakieś 30-35 m2 podłogi jak robiłam zdjęcie 23 lipca o 13,15.

Oks
25-09-2019, 15:10
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za rady, faktycznie dały sporo do myślenia. Nad salonem jest oczywiście andresola, a dalej przeszkłone pokoje, więc chcielibyśmy aby da ściana była też na tyle przeszkolna, żeby widok był z tych pokoi. Więc przeszklenie musi być na minimum 5-6metrów wysokości, a jak tyle będzie to już chciałem dać do samego dachu czyli na 10 metrów, ale po waszych radach może faktycznie pomyślę nad ograniczeniem tego, a na pewno zapytam architekta jak on widzi rozwiązanie tego problemu ;)
Teraz mam skromne okno od południa, myślę, że ma gdzieś 2,5x2metry a i tak dopóki zasłon się nie dorobiliśmy to potrafiło przygrzać latem ;)
Jola, jaka jest powierzchnia okien u Ciebie? Czy można poprosić o jakieś zdjęcia i zapytać się ile kosztował Cię ten interes? ;)

jareko
25-09-2019, 15:44
OKS
Cenę interesu naprawdę sobie poki co odpuść
Nie ma idealnego przełożenia bo wbrew pozorom to o czym nie wiemy może mieć wpływ na koszt 1mkw radykalny.
Wystarczy zastosowanie innego słupa i już cena swiruje
Mniej więcej już wiesz że min 2 stowki wyłożyć trzeba- dokładny poznasz gdy architekt przedstawi ostateczną wizję ktora wybierzesz - oczywiście zakładając że architekt jest architektem a nie "artysta" oderwanym od realiów wykonania co niestety zdarza się zbyt czesto
Skup się na myśleniu o ostatecznym wyglądzie ściany szczytowej mając już podana tu wiedzę w tym temacie

Bertha
25-09-2019, 18:06
Jeśli szkło sie nie sprawdzi, to zawsze możesz sciane pokryć drewnem i zostawić przejrzystośc tylko na parterze :P

Kaizen
25-09-2019, 19:16
na pewno zapytam architekta jak on widzi rozwiązanie tego problemu ;)

Nie architekta i nie pytaj. Zamów u audytora energetycznego analizę z zyskami słonecznymi i stratami w poszczególnych miesiącach. Obciążenie cieplne i chłodnicze i koszty tego oraz inne dane pomogą Ci dobrać nie tylko szkło, ale też termoizolację oraz źródło ciepła i chłodu.

jareko
25-09-2019, 19:43
Kaizen - najpierw jednak musi zapaść decyzja czego się pragnie
Później weryfikacja założeń o której wspomniałeś
Później albo akceptacja albo zmiana koncepcji
Jedno jest pewne - konstrukcja jak na zdjęciu jest niewykonalne w założonych gabarytach - może wogole okazać się że wygląd by spełnił wymagania statyczne z gruntu nie będzie się podobał i po sprawie.

Kaizen
25-09-2019, 20:06
Kaizen - najpierw jednak musi zapaść decyzja czego się pragnie

Czego się pragnie, to nie decyzja. Decyzja to konfrontacja z konsekwencjami swojego pragnienia - a żeby poznać te konsekwencje, to trzeba mieć informacje. W tym jakie będą koszty realizacji i utrzymania. I jakie będzie to miało wady i zalety.
I to dane (np. koszt) i obliczenia (np. moc klimy i koszty jej używania) powinny być podstawą do podjęcia decyzji, a nie odwrotnie.



https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109

Jolka Bobek
25-09-2019, 20:13
Dobra, to pochwalę się:
435172.
Szerokość 6,5 m wysokość też coś koło tego. Drzwi - zdecydowałam się na otwierane na zewnątrz zamiast HS-a, maja lepsze parametry no i kwestie techniczne (mniejsze słupy i rygle). W sumie najbardziej problematyczne wydaje mi się mycie tej witryny zwłaszcza od wewnątrz (a już ten trójkącik na samej górze to będzie niezłe wyzwanie). Podobno można bez obaw opierać drabinę o fasadę, a nawet stawać na tych półkach no ale ja akrobatką cyrkową raczej nie jestem. Cóż trzeba będzie wypracować jakiś inny sposób. Z zewnątrz to pikuś - zamiaruję użyć karchera.
Ja bym zaczęła od zwymiarowanej wymarzonej wizji konstrukcji i z tym poszła do dobrej firmy specjalizującej się w fasadach. Oni to zweryfikują i doradzą co dodać, co zmienić aby dało sie to wyprodukować.

jareko
25-09-2019, 20:36
Kaizen
Chyba nie zrozumiałeś. Póki co nie ma nawet wizji a jak nie ma wizji to nie ma parametrów bo samo Ug Lt szyby to za mało by wyniki obliczeń były miarodajne
Klient tak naprawdę do końca nie wie czego ostatecznie chce i co może być zrealizowane - stąd najpierw wybór rozwiązania, później kalkulacja na samym końcu decyzja - idę w to czy zmieniam radykalnie koncepcje

Bertha
25-09-2019, 20:45
Dobra, to pochwalę się:
435172.

Zaprawdę jest się czym chwalić!:yes::yes::yes:
Plus pochwała za głęboki okap.

Kaizen
25-09-2019, 20:54
Póki co nie ma nawet wizji

Myślałem, że rozmawiamy o tym:


Mamy w projekcie ogromne przeszklenie (salon z pustką) o wielkości 10x11 metrów, czyli około 110m2 szyby będzie potrzeba.

To dalej, niż wizja, skoro jest już projekt. Ostatni dzwonek, żeby coś zmienić.

ciężkiprzypadek
25-09-2019, 21:02
Pięknie Jolka ...pięknie. Zawsze mi się takie domki podobały, tylko odwagi i kasy zabrakło! Teraz mogę tylko podziwiać i po cichu zazdrościć.
Odważna dziewczyna a efekt całej szklanej ściany powala. Już wyobrażam sobie życie z pięknymi widokami i prawie z naturą w środku.
Olałabym upały....piękno jest najważniejsze!

Ja jak zwykle zachowawczo podeszłam do tematu i tylko 2 małe okienka na szczycie zrobiłam i tak budowlańcy stwierdzili, że nie budowali jeszcze domu z tak dużą ilością okien.
Chyba nie widzieli Twojego.

Jolka Bobek
25-09-2019, 21:40
Oj dziewczyno, ja chciałam tylko dom z poddaszem i dużym oknem w salonie (ogląda się te Grand Designs, a jakże:)). Po przejrzeniu tryliardów projektów z różnych pracowni tak jakoś napatoczył sie ten projekt z antresolą. Ta fasada to taki bonus:) bo sam domek bardzo mi pod innymi względami odpowiadał. No a fasada wywołała u mnie efekt wow i sprawiła, że zamknęłam oczy i uszy na wszelkie argumenty przeciw, które sama zresztą wysuwałam. Ale żeby nie było, że aż taka naiwna jestem. Razem z projektem zakupiłam szczegółowy kosztorys bo przecież bladego pojęcia o koszcie takiej inwestycji nie miałam. Fasada była wyceniona przez pracownię na 20 tysięcy!!!! Dużo (o słodka naiwności) ale nie tak, żeby zniechęcić zdeterminowaną kobietę w sile wieku. Niestety konfrontacja z rzeczywistością okazała się brutalna (swoją drogą, za takie coś to się powinno móc pracownię do sądu podać). Nie żebym nie miała też wycen "tylko" 2 krotnie droższych od tej wyceny biura. Ale miałam też 5-6 razy droższe więc zaczęłam drążyć co i jak (Forum - dziękuję!). No i skończyło się tak pomiędzy (choć za taką kwotę niektórzy tu SSZ osiągają). Tak więc mam tę moja fasadę, efekt jest rzeczywiście wow i z wnętrza i na zewnątrz. Wady zostały tu już przytoczone choć tak jak pisałam mnie najbardziej martwi kwestia mycia tej witryny. No i może troszkę kwestia wiania chłodem zimą, o czym wspominał Jareko. Słońca jakoś najmniej się obawiam - rzeczywiście mam szerokie okapy na 60 cm - u mnie na działce często też powiewa bo to otwarty teren - zrobię przeciąg, schowam się w kuchni albo uciekne do ogrodu. Klimatyzacji na razie w ogóle nie planuję. Ale gdybym miała jeszcze raz budować - wybudowałabym raczej dom parterowy z odkrytą więźbą i przeszkloną ścianą - czyli taki kompromis projektowo-cenowo-techniczny. Ale to już w następnym wcieleniu:no:

ciężkiprzypadek
25-09-2019, 21:59
Wiesz gdybym budżet miała większy, to postąpiłam bym identycznie jak Ty:)
To znana mi sytuacja, że nie słucham krytycznych uwag jak mam jakiś poukładany plan w głowie.
Ale cóż miłość nie wybiera i najlepsze jest to, że jak są potem jakieś niedogodności, to ja potrafię się do nich przyzwyczaić ...hahaha jak do męża.

Przepraszam autora wątku za off topic, ale może coś też z tej naszej wymiany zdań skorzysta.

Bartek4
26-05-2020, 12:37
Cześć Jolka. Specjalnie założyłem konto, żeby Tobie odpisać :)
Sam wstępnie się zastanawiam nad takim rozwiązaniem (szklana ściana) - i jak zima? Było chłodno w pomieszczeniu?
Też chcę się budować z silki (co prawda dopiero za 3 lata, ale wole się dobrze przygotować wcześniej i zanim pójdę do architekta) i z tego co wiem, to dobrze zaprojektowana silka bardzo dobrze reguluje temperaturę w pomieszczeniach.
Także coś czuje, że poza jakością okien, to również ważny czynnik.
Ogrzewanie masz podłogowe?

Dzięki!