PDA

Zobacz pełną wersję : czy można prowadzić rure kominową pod kątem



wluczykij
11-09-2019, 20:47
witam.
chciałem zamontować kominek przy ścianie zewnętrznej gdzie kończy się dach (najnizszy punkt). I aby komin nie szedł poza dachem 4m, chciałem schować rure w nieuzytecznym strychu.
czyli zastosowc jakies kolanka.

czy taki montaz jest mozliwy, bezpieczny i bezproblemowy w uzywaniu?

nie wiem czy sa potrzebne jeszcze jakies informacje, z checia odpowiem na pytania, kominek 6-9 KW434494
zrobilem schemat

d7d
11-09-2019, 21:54
Nie, taki montaż nie jest dopuszczalny .
Pomijając inne powody

Przewód kominowy powinien być prowadzony pionowo, a jego przekrój powinien być jednakowy na całej długości.
Dopuszcza się odchylenie komina w kierunku pionowym nie więcej niż 30°,
a w części skośnej należy zastosować otwór rewizyjny.
Przewody kominowe mogą mieć w przekroju kształt koła, owalu, kwadratu czy prostokąta. Przekrój czy średnica komina nie może być mniejsza od średnicy wylotu spalin z kotła.
https://www.darco.com.pl/systemy-kominowe/przepisy-prawne/art,1,przepisy-prawne-dotyczace-przewodow-kominowych.html

RobertJG
12-09-2019, 08:16
"Przewód kominowy powinien być prowadzony pionowo, a jego przekrój powinien być jednakowy na całej długości. Dopuszcza się odchylenie komina w kierunku pionowym nie więcej niż 30°, a w części skośnej należy zastosować otwór rewizyjny."

Oczywiście, że się da ale diabeł tkwi w szczegółach.
Jeśli nie planujesz w przyszłości strychu przekształcić w użytkowy, to bezpieczniej będzie przebić się przez ścianę i poprowadzić rurę spalinową wzdłuż ściany.

wluczykij
12-09-2019, 08:43
Dzięki Panowie za info.
RobertJG o jakich szczgółach piszesz?
strychu nie zamierzam przerabiac i zawsze bedzie nieuzyteczny. (dlatego nie rozumiem dlaczego lepiej rure prowadzic na zewnatrz?) a na zewnątrz po ścianie też to bardzo kiekorzystnie wygląda.

RobertJG
13-09-2019, 11:14
A to już kwestia gustu. Mnie osobiście podoba się komin stalowy na zewnątrz.
Ale rozumiem też, że komuś się może nie podobać.

Pisząc o szczegółach chodziło mi na przykład o minimalnej odległości rury spalinowej od elementów palnych (np. drewno)

d7d
13-09-2019, 11:44
Oczywiście, że się da ale diabeł tkwi w szczegółach.
Jeśli nie planujesz w przyszłości strychu przekształcić w użytkowy, to bezpieczniej będzie przebić się przez ścianę i poprowadzić rurę spalinową wzdłuż ściany.
Wzdłuż ściany szczytowej po skośie 30 st. od pionu?
Nie wiadomo jaki jest ten dach i czy dach jest dwuspadowy czy np. kopertowy.

RobertJG
14-09-2019, 08:26
Wzdłuż ściany szczytowej po skośie 30 st. od pionu?
Nie wiadomo jaki jest ten dach i czy dach jest dwuspadowy czy np. kopertowy.

Polecam czytanie ze zrozumieniem.