PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian grafitowy to marketingowa ściema?



mrpiter
11-09-2019, 21:41
Witam,

W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowe swojego domu. Jestem na etapie doszkalania się z wielu tematów i chciałbym w tym miejscu zapytać o to czy faktycznie jest sens kupować grafitowy styropian zamiast białego? Wiem już co to jest lambda i wiem, że deklarowana wartość jest sporo niższa w styropianach grafitowych. Natrafiłem jednak na bardzo ciekawy blog, i taki artykuł: https://blog.poradnik-budowlany.com/co-to-jest-lambda-wspolczynnik-przenikania-ciepla-wspolczynnik-r-opor-cieplny-dyfuzja-pary-wodnej/. Zacytuję interesujący mnie fragment:


Niski parametr współczynnika przewodzenia ciepła λ jest pierwszą rzeczą na którą zwracamy uwagę przy wyborze materiału budowlanego. Kłopot w tym, że podawane wartości są uzyskiwane tylko w warunkach laboratoryjnych. Na przewodność cieplną materiału ma wpływ m.in. jego wilgotność (im więcej wilgoci tym szybsze przewodzenie ciepła) i w praktyce (w warunkach rzeczywistych) lambda jest zawsze wyższa. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu okazuje się, że nie ma znaczenia czy kupimy biały, grafitowy czy styropian w kropki bo w praktyce uzyskają one taki sam parametr λ (lambda)! (Źródło: „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” – Jerzy Zembrowski). Po prostu producenci podają wartości deklarowane, a że inwestorzy chętniej wykładają więcej pieniędzy na produkt, który ma niższy współczynnik i nie wchodzą w szczegóły, to cóż… życie.

Pod postem jest też ciekawe dyskusja gdzie wypowiada między innymi Jerzy Zembrowski. Autor bloga zaś w jednym z komentarzy pisze:


W książce powyższe twierdzenie zostało uzasadnione i poparte innymi źródłami oraz badaniami. Proszę mi wierzyć, że podchodzę bardzo krytycznie do wszystkich nowych informacji (a tym bardziej tych, którymi się dzielę na blogu) i ta informacja – chociaż dla mnie zaskakująca – po sprawdzeniu źródeł okazała się prawdziwa. Oczywiście zachęcam do dyskusji, jeżeli ktoś ma inne zdanie, ale proszę o konkretne argumenty.
[...]
Oprócz tego nie należy sugerować się lambdą deklarowaną, a do obliczeń przyjmować tak zwaną lamdbą obliczeniową. Ta – w przypadku styropianu grafitowego – wynosi 0,04 W/mk.

Czy jest sens wierzyć w deklarowane wartości typu 0,031? Zamierzam budować z silki i żeby osiągnąć U 0,20 musiałbym dać ok 15cm styro 0,031. Czy jednak w świetle powyższego nie byłoby to za mało bo de facto lambda takiego styropianu będzie wyższa od deklarowanej? Może bezpieczniej iść w styropian biały i po prostu dać to grubiej? Nie dość, że powinno wyjść taniej to jeszcze nie ma problemu z nagrzewaniem.

Chciałbym uprzejmie prosić o opinię forumową starszyznę, zwłaszcza użytkownika fighter, który wydaje się być oblatany w temacie dociepleń jak mało kto.

jajmar
11-09-2019, 21:56
To że mokry styropian traci lambdę to logiczne, ale dlaczego ma być mokry ?

Kaizen
11-09-2019, 22:48
Chciałbym uprzejmie prosić o opinię forumową starszyznę, zwłaszcza użytkownika fighter, który wydaje się być oblatany w temacie dociepleń jak mało kto.

Tutaj możesz sprawdzić, czy deklaracje producenta są zgodne z badaniami.

https://www.gunb.gov.pl/probki

To, że mokry izolator ma gorsze parametry, niż suchy - oczywiste (za wyjątkiem czarnego szkła piankowego).
Który bardziej traci wraz ze wzrostem wilgotności - nie znam dokładnych badań. Ale jakie to ma znaczenie skoro i tak chronimy termoizolację przed wilgocią?

zbyszek1974
15-09-2019, 06:50
ja sosobiscie myśle ze nie warto

donvitobandito
15-09-2019, 07:03
Też się nad tym zastanawiałem i ostatecznie dałem na elewację biały twardy styropian dach/podłoga. Cenowo podobnie jak ten szary wychodzi, jakościowo jest za na pewno lepszy.
Uważam, że gorszej lambdy w praktyce nie odczuję.

Karasso
12-12-2019, 18:51
styropian w kropki o lambdzie <=0,040 i bedzie dobrze. Grafitowy potrafi robic różne cyrki na elewacji jak podczas układania i klejenia nie został osłonięty przed działaniem promieni słonecznych - poczytajcie o tym i przede wszystkim bierzcie gwarancje na piśmie od wykonawcy, spisujcie umowy itp. Przeczytajcie:
http://tynki.info.pl/krok-po-kroku/uwaga-czarny-styropian-/

Pytajnick
12-12-2019, 19:29
styropian w kropki o lambdzie <=0,040 i bedzie dobrze. Grafitowy potrafi robic różne cyrki na elewacji jak podczas układania i klejenia nie został osłonięty przed działaniem promieni słonecznych - poczytajcie o tym i przede wszystkim bierzcie gwarancje na piśmie od wykonawcy, spisujcie umowy itp. Przeczytajcie:
http://tynki.info.pl/krok-po-kroku/uwaga-czarny-styropian-/

OK, styropian szary jest bardziej upierdliwy, ale..mój sąsiad sam zaczął kłaść styropian szary dwa lata temu. Jak łatwo się domyślić, część domu zimą była nieocieplona. W tym roku podpowiedziałem mu temat siatek sugerując, że ich brak skutkuje szczelinom, które się porobiły. Wedle tego co napisane w tym artykule, wszystko powinno odpaść a mimo gorącego lata nic takiego się nie dzieje, klej trzyma. Może przez te kilka lat (art z 2012r) producenci klejów poszli w tym temacie do przodu?

kryzys
13-12-2019, 10:38
Olać kleje w worku i kleić pianką a wszystkie problemy znikają .

Antyspam
13-12-2019, 13:46
Czyli grafitowy mokry jest gorszy niż suchy biały? Czy ja dobrze zrozumiałem post autora?
A co to za porównanie w ogóle. Z dupy.

A poza tym, jak się boisz że 15cm to za mało to daj więcej i po problemie.

Karasso
31-12-2019, 11:22
Czy jest sens wierzyć w deklarowane wartości typu 0,031? Zamierzam budować z silki i żeby osiągnąć U 0,20 musiałbym dać ok 15cm styro 0,031. Czy jednak w świetle powyższego nie byłoby to za mało bo de facto lambda takiego styropianu będzie wyższa od deklarowanej? Może bezpieczniej iść w styropian biały i po prostu dać to grubiej? Nie dość, że powinno wyjść taniej to jeszcze nie ma problemu z nagrzewaniem.

Chciałbym uprzejmie prosić o opinię forumową starszyznę, zwłaszcza użytkownika fighter, który wydaje się być oblatany w temacie dociepleń jak mało kto.

Albo dom z innych materiałów. Wspolczynnik U poniżej 0,2 możesz uzyskac budujac np ytong 24cm odmiana 400 + 12 cm styropianu minimum 0,04 - sam mam tak zbudowany dom i jest bardzo ok

Odpal kalkulator U przegrody i sobie przelicz co z czym i jak ile.
https://termoorganika.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-przegrody

boconek03
01-01-2020, 13:18
Biały 20cm o lambdzie 0,038 i wszystko będzie dobrze. Grafitowi nie wierzę. To i tak tylko laboratoryjne wartości a w codziennym użytkowaniu nie będzie różnicy.

Pytajnick
01-01-2020, 17:43
Czym jest grafit - dobrym izolatorem czy przewodnikiem ciepła? W necie czytam, że tym drugim a to niezbyt pasuje do czegoś, co ma ciepło zatrzymywać?

Kaizen
01-01-2020, 18:05
Czym jest grafit - dobrym izolatorem czy przewodnikiem ciepła? W necie czytam, że tym drugim a to niezbyt pasuje do czegoś, co ma ciepło zatrzymywać?

Izolatorem jest powietrze. Materiały izolacyjne są "tylko" po to, żeby mu uniemożliwić poruszanie się. Grafitu w styropianie jest tyle, co nic.

Miedź jest miękka, cynk jest miękki - a ich stop twardy. Więc wnioskowanie o właściwościach materiału na podstawie właściwości jego składników prowadzi na manowce.

GUNB robi badania (https://www.gunb.gov.pl/probki). Czy dany materiał ma deklarowane właściwości można tam sprawdzić. Jakoś nie ma reguły, że styropian grafitowy nie spełnia, a biały spełnia. Zdarza się i takim, i takim nie dotrzymywać obietnic.

elusia617
03-01-2020, 09:50
jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z jednego muru porotherm jaki polecacie?

brencik
03-01-2020, 12:16
jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z jednego muru porotherm jaki polecacie?

W ogóle nie polecamy ścian jednowarstwowych a tym bardziej z porothermu

kryzys
03-01-2020, 14:08
Jedno warstwowa tak ale tylko beton komórkowy H+H 36,5 a najlepiej jeszcze grubszy.

giman
03-01-2020, 14:25
jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z jednego muru porotherm jaki polecacie?

Jednowarstwowe tylko w świecie idealnym (zero błędów wykonawczych). Inaczej będziesz płakać.
Do tego spoiny cienkowarstwowe ciepłe i tynki ciepłochronne.
Dobrze by było spełnić wymogi WT2021 i wtedy zostaje beton komórkowy ściana 48cm.
Tak jak pisali poprzednicy lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

A z czego wynika chęć jednowarstowej?

Tu jest opisany temat.
https://muratordom.pl/budowa/sciany-murowane/sciana-jednowarstwowa-z-czego-mozna-ja-zbudowac-aa-tM9M-P63b-qA45.html

Pytajnick
03-01-2020, 14:43
jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z jednego muru porotherm jaki polecacie?

Chodzi o styropian czy o materiał na ściany? Oto jest pytanie ;)