PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja 3,5kWp, jaki inwerter? 1- czy 3- gazowy?



Qbus_
24-09-2019, 23:15
Witam. Przymierzam się do montażu instalacji PV. Mam kilka ofert od różnych firm, i... mętlik w głowie. Chodzi o inwerter. Większość firm twierdzi że do 4kwp wystarczy inwerter 1-fazowy, ale jedna firma mówi że musi być 3-fazowy, bo 1-fazowy się nie opłaca itp.
Co do samej instalacji, to wyliczyli mi moc na ok 3,5kwp, moje roczne zużycie to ok 2 800 kWh.
Niech ktoś, kto nie chce mi nic sprzedać, powie coś sensownego.

Vld
24-09-2019, 23:59
Zastanów się jakie obciążenie zazwyczaj u ciebie występuje na poszczególnych fazach i jak na nie wpływają urządzenia zużywają ce stosunkowo najwięcej prądu w ciągu roku.
Jak obciążenie jest nie wielkie i równo rozdzielone po fazach, to lepiej 3 fazowy, a jak jest stałe duże zużycie na jakiejś jednej fazie, to zdecydowanie jednofazowy. Tyle, że po możliwej zmianie przepisów, przewagi jednofazowego z tyt bilansowania mogą zniknąć.

Qbus_
25-09-2019, 14:54
Nie znam się na tym kompletnie. Nie mam pojęcia jak to sprawdzić, która faza jak jest obciążona. Stawiam że równo wszczęła rozłożone, bo instalacja nowa, ma 4 lata.
A o co chodzi z tą zmianą przepisów?
PS. Jeszcze jedno małe pytanie, na moje roczne zużycie ok 2 800 kWh, jaką moc powinna mieć instalacja?

cuuube
25-09-2019, 16:08
Do pazdziernika można założyć 1 fazowy jakoś do 4,5 kW , od pozdziernika 3,6kW (IRiESD I NCRFG) to są przepisy , które to wymuszają) . Załóż bliżej 4 kWp i nie będziesz musiał się zastanawiać , czy jak rok będzie mniej słoneczny czy będziesz musiał dopłacać energetyce i ile , bo ceny energii zapewne po nowym roku poszybują , tym bardziej ,że nie napisałeś nic o ustawieniu instalacji do słońca , jeśli odbiega od południa , tym bardziej celuj w większą . Kolejna sprawa , to wez pod uwagę to ,że większość pisze ,że zużycie im wzrosło po montażu PV .


Z 3,3 kWp nawet gdyby zrobiła 3 500 kWh to na bieżąco zużyjesz około 20% , czyli zostanie 2800 do pobrania zimą z opustem 0,8 , czyli około 2300 kWh i tu już widać ,że będziesz w zasadzie na zero , bez wentyla bezpieczeństwa na to co pisałem wyżej .

Ja założyłem 6kWp , celowałem w 6,6 lub nawet 7 , ale ekipa sie uparła ,że więcej nie upchną , a z kolei 7 wychodziło kosmos cena na mocniejszych panelach i teraz tej mocy mi brakuje .

Vld
25-09-2019, 16:43
Autoknsupmcja w mojej instalacji (8.8kWp) wynosi 50% a ja odkładam do sieci na zimowe ogrzewanie.
Przy małej instalacji 50% autoknsumpcji jest tymbardziej możliwe.
Tylko o co się tu sprzeczać? O dwa panele po 500 zł każdy?

"Autoknsumpcji" kolego nieomylny?
Co do, "zawodów pionowych", to mam rozumieć, że masz miłe wspomnienia, skoro Ci się wprost kojarzą z ciągnięciem druta?

tkaczor123
25-09-2019, 17:29
Kolejna sprawa , to wez pod uwagę to ,że większość pisze ,że zużycie im wzrosło po montażu PV . .

Dziwna sprawa coś w tym musi być:). To tak jak auta po montażu instalacji LPG nagle kierowcy robią więcej km. :):):)

cuuube
25-09-2019, 18:14
Miałem zużycie 5 MWh , przed montażem . Montując PV już wiedziałem ,że będzie większe bo dołożyłem grzałki do CWU +1,5 MWh . Już ostrze zęby , by dołożyć do 10 kWp i opędzić okres przejściowy ogrzewania , docelowo przechodzę na PC (z peleciaka) .

marcinbbb
25-09-2019, 18:25
cuuube pompa ciepła bardzo dobra sprawa też czekam aż z 6,7kw magicznie zrobi się 10kWp i kolejne 2kWp nieoficjalnie ;)
Na okresy przejściowe przy małej instalacji polecam klimę moja 3,5kW pobiera na grzaniu około 700Wale w dni tak jak teraz więcej nie chodzi niż chodzi. Generalnie do końca grudnia w zależności od pogody można grzać klimą w największe mrozy odpalać kociołek. Jeśli do kompletu ma się rekuperację to i w pozostałych pomieszczeniach będzie cieplej u mnie największą bolączką jest łazienka gdzie chciał nie chciał muszę odpalać stary grzejnik elektryczny olejowy.

vr5
27-09-2019, 19:28
@Qbus_

Instaluj inwerter 1-fazowy ok. 3,6 kW. Prorokiem nie jestem, ale za rok, dwa Twoje zużycie energii wzrośnie pewnie dwukrotnie. Dorzucisz wtedy kolejny falownik, a kto wie czy potem trzeci. Co więcej - w przypadku awarii jednego to drugi będzie pracował.
Tak się dzieje bo nagle zaczyna się zauważać, że w cywilizowanym świecie w użyciu są klimy, pompy ciepła oraz kuchnie indukcyjne. I samemu montuje też się takie same "zabawki". Nie wspominając o jakimś EV.
Zwróć uwagę co piszą @cuuube oraz @marcinbbb.

Ja też nie dawno zużywałem o połowę mniej prądu rocznie niż obecnie.

Adik50
27-09-2019, 19:45
Ja uważam ładuj 3 fazy bardziej rozwojowo można żąglować prądem jesli przewidujesz rozwoj to jest tak ; w miare jedzenia apetyt rośnie to proponuje ; tak jak ja ; poczekałem chyba ze 3 lata
i trafiłem ulge w podatku odlicze sobie to 1 2 poszedłam po maxie 10kw
nazbierałem kasy 3 wziołem troche kredytu i odciołem się od ,, lichwirzy ''
Teraz wszystko przełączam na prund a reszte co zostanie z produkcji wale w co amortyzacja daje max 5lat - + 2lata
Po pół roku jestem chepi:p

zabuch
05-10-2019, 21:35
Zastanów się jakie obciążenie zazwyczaj u ciebie występuje na poszczególnych fazach i jak na nie wpływają urządzenia zużywają ce stosunkowo najwięcej prądu w ciągu roku.
Jak obciążenie jest nie wielkie i równo rozdzielone po fazach, to lepiej 3 fazowy, a jak jest stałe duże zużycie na jakiejś jednej fazie, to zdecydowanie jednofazowy. Tyle, że po możliwej zmianie przepisów, przewagi jednofazowego z tyt bilansowania mogą zniknąć.

Mam podobny dylemat. Instalacja będzie 3.3 kw, falownik 3 (zastanawiam się tez nad 2.5) . Moduły będą na południe w dwóch stringach bo są ograniczenia na dachu. 2.5 falownik musi być jednofazowy - tak że tu był by problem z głowy, przy 3.0 jest już wybór,. Jestem w tauronie słyszałem że sposób przeliczania przez tauron arytmetyczny jest niekorzystny dla klientów. Czy to powinno wpływać jakoś na wybór pomiędzy 1 lub 3 fazowym falownikiem?

vr5
08-10-2019, 08:15
Mam podobny dylemat. Instalacja będzie 3.3 kw, falownik 3 (zastanawiam się tez nad 2.5) . Moduły będą na południe w dwóch stringach bo są ograniczenia na dachu. 2.5 falownik musi być jednofazowy - tak że tu był by problem z głowy, przy 3.0 jest już wybór,. Jestem w tauronie słyszałem że sposób przeliczania przez tauron arytmetyczny jest niekorzystny dla klientów. Czy to powinno wpływać jakoś na wybór pomiędzy 1 lub 3 fazowym falownikiem?

W zasadzie uwagi Kolegi @Vld wyjaśniają o co chodzi.
Dodam jeszcze że przy tak małej instalacji liczy się każdy pozyskany kWh (a nie stracony w rozliczeniach z ZE). Łatwo przepiąć podstawowe urządzenia na jedną fazę i cierpliwie czekać na zmianę oprogramowania liczników, by nie było strat w rozliczeniach energii oddawanej do sieci OSD.

Na rynku jest sporo inwerterów 1-fazowych również z 2 niezależnymi wejściami po stronie DC.
Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze 2 lata temu inwertery 3-fazowe w stosunku do 1-fazowych w większości miały wyższą cenę.