PDA

Zobacz pełną wersję : Kierunek ustawienia paneli i wykorzystanie energii



kujacik
06-10-2019, 21:06
Witam,
Planuję instalację fotowoltaiki na dachu i stoję przed kilkoma dylematami. Mój dach wygląda następująco:
435640
Dach pokryty stryopapą. Połać zachodnia jest betonowa, więc z obciążeniem raczej nie ma problemu, natomiast połać wschodnia to konstrukcja na belkach drewnianych i nie bardzo znam dopsuszczalne obciążenie.
Roczne zużycie prądu na ten moment to 2500 kWh.

Pytanie 1:
Wydawało mi się naturalnym umieszczenie paneli wschód-zachód pół na pół, ale ostatnio dostałem propozycję by jednak ustawić panele tylko na połaci zachodniej w kierunku południowym (połać nachylona pod kątem 6 stopni).
Propozycja to ustawienie 9 paneli 340W, co da 3kWp i powinno zaspokoić aktualne zapotrzebowanie. Gdyby jednak dać 12 sztuk, bo tyle chyba mogłoby się zmieścić, to można by uzyskać 4kWp.
Czy pomysł takiego ustawienia paneli jest dobry - południe, ale przy spadzie 6 stopni? Czy może jednak lepiej by było pójść we wschód zachód o ile dach pozwoli na obciążenie?

Pytanie 2:
Robiąc tą instalację chciałbym od razu pomyśleć o jak najlepszym jej wykorzystaniu i zmniejszyć też rachunki za gaz. Instalacja c.w.u. i c.o. to piec kondensacyjny i zasobnik wody 200l. C.o. działa na niskiej temperaturze 55 stopni. Pierwszym miejscem jakie przychodzi mi do głowy to podgrzewanie wody powracającej. Tylko jaka temperatura mogłaby mieć sens? Pewnie 55 stopni by kocioł w ogóle nie chodził. Jakiej mocy musiałby być taki podgrzewacz?
Drugie miejsce gdzie można by zamontować podgrzewacz to dopływ zimnej wody do zasobnika i tam można by grzać nawet do 70 stopni. Ile tutaj kW musiałby mieć podgrzewacz? To jest już dość wysoka temperatura, może więc większy sens jest się wpiąć gdzieś przy pompie cyrkulacyjnej?
Jako, że zarówno c.o. jak i ciepła woda chodzi głównie gdy jest ciemno to do kalkulacji trzeba jeszcze uwzględnić, że prąd byłby używany po wcześniejszym oddaniu go do sieci, czyli tylko 80%. Zastanawiam się więc na ile ma sens zabawa z tymi podgrzewaczami?

Mając na uwadze wszystkie możliwości w jaki rozmiar instalacji najlepiej pójść? Raczej bym chciał zrobić jak najwięcej za jednym zamachem.

Dzięki z góry za sugestie i podpowiedzi
Sebastian