PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ustrzec się mchu na dachu?



monia121
10-10-2019, 11:01
Buduję dom blisko lasu, w odległości ok. 50m2. Słyszałam, że takie dachy mogą być narażone na porost mchów. Jak można uniknąć tego problemu?

Blachy Pruszyński
10-10-2019, 11:26
Dzień dobry,
Rzeczywiście dachy w miejcach zacienionych, blisko lasu czy zbiorników wodnych są bardziej narażone na problem porastania połaci mchem i porostami.
Problem ten dotyczy większości pokryć dachowych, nie tylko z blachy.
Już na etapie zamawiania blachy warto zastanowić się nad zamówieniem blachodachówki z lakierem w poliesterze połysk, czy poliuretanie PURLAK®. Lakiery w połysku mają powierzchnię gładką, natomiast powłoki matowe - lekko chropowatą, która może sprzyjać "zaczepianiu" się korzeni mchów.
Po zamontowaniu pokrycia, warto zaimpregnować dach ogólnodostępnymi środkami przeciwko mchom i porostom, np. ALGAT, ALTAX. Powtarzanie tej czynności co jakiś czas, powinno wyeliminować ten problem.

435776

CityMatic
10-10-2019, 13:24
Podobno zastosowanie taśmy miedzianej również w pewnym stopniu zapobiega tworzeniu się mchu
np https://allegro.pl/oferta/tasma-miedziana-cu-przeciw-mchowi-mchom-na-dachu-6390151061

Kaizen
10-10-2019, 14:34
Powtarzanie tej czynności co jakiś czas, powinno wyeliminować ten problem.


Nie wymagacie w gwarancji co jakiś (jaki?) czas mycia dachu? Nie mogę znaleźć warunków Waszej gwarancji - inni producenci blach wymagają. Nie załatwia to tematu mchu?

Blachy Pruszyński
11-10-2019, 07:16
Podobno zastosowanie taśmy miedzianej również w pewnym stopniu zapobiega tworzeniu się mchu
np https://allegro.pl/oferta/tasma-miedziana-cu-przeciw-mchowi-mchom-na-dachu-6390151061

Nie można łączyć miedzi z blachami ocynkowanymi oraz ocynkowanymi i powlekanymi.
Jony miedzi mogą przyczyniać się do powstawania korozji.

Blachy Pruszyński
11-10-2019, 07:22
Nie wymagacie w gwarancji co jakiś (jaki?) czas mycia dachu? Nie mogę znaleźć warunków Waszej gwarancji - inni producenci blach wymagają. Nie załatwia to tematu mchu?

W gwarancji jest tylko zapis, że: "Powierzchnie pokryte powłokami organicznymi były odpowiednio utrzymywane i konserwowane, a więc w stanie wolnym od kurzu i brudu oraz wystawiane na działanie deszczu".