PDA

Zobacz pełną wersję : 81m2 - jak najefektywniej zaplanować tę przestrzeń?



Puzzle33
14-10-2019, 17:17
Witam wszystkich,

kilka lat temu, gdy kupowałam pierwsze mieszkanie pomogliście mi dobrze rozplanować przestrzeń i sprawić, że do dziś w tym mieszkaniu naprawdę dobrze się żyje :) (Elfir, jestem pełna podziwu, że cały czas jesteś tak aktywna na forum!).

Lata lecą, rodzina się powiększa, więc chciałabym się przeprowadzić do większego mieszkania. Na ten moment docelowego :)

Na oku mam mieszkanie prawie 82m, którego rzut zamieszczam pod spodem. Wymiary również, jednak +- kilka cm mogą się trochę różnić od stanu rzeczywistego.

W mieszkaniu ma żyć rodzina 2+2 (chłopcy w wieku 5 i 2,5). Być może kiedyś dołączy do nich trzecie dziecko, ale to na ten moment 50/50.
Największą sypialnię chciałabym przeznaczyć dla chłopców, aby mieli wspólny pokój. Drugą dla nas jako sypialnię a trzecią jako pokój gościnny (oboje z mężem mamy rodziny daleko, które czasem nas odwiedzają i u nas nocują).
Jeśli okaże się, że będziemy mieć trzecie dziecko to wtedy pokój zmieniłby swoją funkcję z gościnnego na dziecięcą. Również jeśli zostaniemy w takim składzie osobowym jak teraz i chłopaki będą jako nastolatkowie chcieli mieszkań osobno to ich przeniesiemy.

Chciałabym Was prosić o pomoc w zaaranżowaniu przestrzeni tego mieszkania. Jestem gotowa na całkowitą rewolucję, bo budynek dopiero wychodzi z fundamentów.

Zastanawiam się czy dałoby się zrobić dwie łazienki i jakąś małą garderobę? W obecnym układzie wydaje mi się, że starczyłoby miejsca, ale druga łazienka byłaby tylko wc + umywalka a idealnie by było, gdyby zmieścił się tam prysznic.
W salonie wstępnie zaplanowałam wyspę, bo dzięki temu mogłabym gotować w świetle dziennym (co jest dla mnie ważne). Ale nie wiem czy nie zostanie za mało miejsca na kanapę i stół z krzesłami.

Będę wdzięczna za wszelkie rady i pomysły!

https://images89.fotosik.pl/265/1707d434f4ee1291.png

Sylw.
14-10-2019, 21:13
Wiesz, co by mi przeszkadzało? Ale ja to ja- że oglądam tv i siedzę tyłem do wyjścia, wejścia do pokoju. Nie wiem czy tak bym się dobrze czuła, ale Tobie to nie musi przeszkadzać nic a nic.Nie wiem czy sypialni nie dałabym bliżej kuchni, a dalej chłopców.To też kwestia co kto lubi.

Puzzle33
15-10-2019, 08:04
Hej Sylwia,

dzięki za odzew :)

Chyba faktycznie sypialnię lepiej byłoby mieć bliżej kuchni i nie przeszkadzać dzieciom w śnie ;) Jak to matka, pomyslałam, że jak będziemy bliżej to łatwiej będzie usłyszeć ich nocny płacz itp. ale przecież one takie małe będą tylko jeszcze chwilę.

Co do kanapy to rozumiem o co Ci chodzi. Nigdy tak nie miałam ustawionego mebla, więc mogę tylko gdybać czy to będzie mi przeszkadzać czy nie. Dlatego wszelkie sugestie na temat innego ustawienia mebli mile widziane :)

Sylw.
15-10-2019, 19:06
Pomyśl nad tym co poniżej- mnie tu przekonuje, że siedzę sobie schowana w salonowym kącie nie na widoku, taki mój azyl. Tylko nie wiem czy ten stół nie byłby zawalidrogą w tym miejscu , bo jeszcze wyspa. No i większy luz w centrum salonu, chłopcy będą mieli miejsce na zabawę swoimi lexusami w skali mikro.Na balkon drzwi przesuwne czy otwierane tradycyjnie?

Elfir
15-10-2019, 21:09
trochę wąskie przejście w kuchni.

https://images91.fotosik.pl/265/0438f29a8ad24528gen.png

polecam zmniejszyć pokój gościnny, w końcu nie trzeba tam miejsca na przechowywanie ubrań. Mała wąska szafa z wieszakami starczy.
Zmniejszyłam też nieco łazienkę.

ciężkiprzypadek
15-10-2019, 22:11
Sylw.
Nie za daleko do telewizora?

Sylw.
16-10-2019, 04:03
Sylw.
Nie za daleko do telewizora?

A jak obliczyć prawidłową odległość?

ciężkiprzypadek
16-10-2019, 21:49
Jest dużo o tym w necie, np:

https://www.komputronik.pl/informacje/kalkulator-odleglosci-od-tv-jak-dobrac-rozmiar-tv/?gclid=Cj0KCQjw_5rtBRDxARIsAJfxvYAOVkjuqIkPw-enPUfa9D-vUfuwSoua64i_Zt2xddq4W9knYS64ggYaArhiEALw_wcB

Puzzle33
17-10-2019, 12:09
Sylwia,
też mi się wydaje, że ten stół by przeszkadzał.
Dziś nasza odległość od ściany z kanapą a tą z tv wynosi 3,5m i mąż mówi, że moglibyśmy siedzieć ciut bliżej (nasz tv nie jest imponujących rozmiarów i raczej to się nie zmieni :))

Elfir,
jedyny minus wklejonego przez Ciebie planu salonu to to, że gotując nie będę mogła zerkać na tv.
Nie wiem czy ścianę w łazience da się przesunąć, bo wydaje mi się, że jest to ściana nośna.

Zastanawiam się nad przeniesieniem prysznica do tej większej łazienki (+ stałaby też tam wanna), pomniejszeniem drugiej łazienki (tylko sedes i umywalka) oraz zrobieniem niewielkiej garderoby (tam stałaby pralka, odkurzacz, mop itp). Nie mam jednak pomysłu na rozmieszczenie sprzetów w tej 6m2 łazience.

Czyli wielkiej rewolucji, że np. salon w miejscu dwóch sypialni nie widzicie? :)

Sylw.
18-10-2019, 04:07
Sylwia,
też mi się wydaje, że ten stół by przeszkadzał.
Dziś nasza odległość od ściany z kanapą a tą z tv wynosi 3,5m i mąż mówi, że moglibyśmy siedzieć ciut bliżej (nasz tv nie jest imponujących rozmiarów i raczej to się nie zmieni :))

Elfir,
jedyny minus wklejonego przez Ciebie planu salonu to to, że gotując nie będę mogła zerkać na tv.
Nie wiem czy ścianę w łazience da się przesunąć, bo wydaje mi się, że jest to ściana nośna.

Zastanawiam się nad przeniesieniem prysznica do tej większej łazienki (+ stałaby też tam wanna), pomniejszeniem drugiej łazienki (tylko sedes i umywalka) oraz zrobieniem niewielkiej garderoby (tam stałaby pralka, odkurzacz, mop itp). Nie mam jednak pomysłu na rozmieszczenie sprzetów w tej 6m2 łazience.

Czyli wielkiej rewolucji, że np. salon w miejscu dwóch sypialni nie widzicie? :)

Salon bez dostępu na balkon-tego chcesz? Poświęcisz dwie sypialnie na salon, a gdzie upchniesz dwie sypialnie-chyba, ze kuchnia będzie oddzielna.
Zastanawiam się nad przeniesieniem prysznica do tej większej łazienki (+ stałaby też tam wanna), pomniejszeniem drugiej łazienki (tylko sedes i umywalka) oraz zrobieniem niewielkiej garderoby (tam stałaby pralka, odkurzacz, mop itp). -to super pomysł, pod względem funkcjonalności.

Sylw.
18-10-2019, 04:09
Jest dużo o tym w necie, np:

https://www.komputronik.pl/informacje/kalkulator-odleglosci-od-tv-jak-dobrac-rozmiar-tv/?gclid=Cj0KCQjw_5rtBRDxARIsAJfxvYAOVkjuqIkPw-enPUfa9D-vUfuwSoua64i_Zt2xddq4W9knYS64ggYaArhiEALw_wcB

Wielkie dzięki za pomoc.

Puzzle33
21-10-2019, 18:41
Salon bez dostępu na balkon-tego chcesz? Poświęcisz dwie sypialnie na salon, a gdzie upchniesz dwie sypialnie-chyba, ze kuchnia będzie oddzielna.
Zastanawiam się nad przeniesieniem prysznica do tej większej łazienki (+ stałaby też tam wanna), pomniejszeniem drugiej łazienki (tylko sedes i umywalka) oraz zrobieniem niewielkiej garderoby (tam stałaby pralka, odkurzacz, mop itp). -to super pomysł, pod względem funkcjonalności.

Dostęp na balkon mógłby być, gdyby aneks z salonem był w pokoju chłopców i jednej z sypialni.
Tak zapytałam tylko, bo przy pierwszym mieszkaniu pamiętam, że pomysły planów jakie tutaj otrzymałam były tak różnorodne, że do dziś jestem pełna podziwu dla kreatywnosci co niektórych użytkowników forum ;)

Nadal nie mam dokładnych wymiarów wszystkich ścian (czekam na rzut od dewelopera), więc ta garderoba to chyba tak na razie na wyrost trochę ;)

E-Rzecznik Śnieżka
31-10-2019, 21:48
Usytuowanie pionów w łazience utrudnia przeniesienie prysznica z małej łazienki do dużej. Można to zrobić kosztem sypialni chłopców, ale takie rozwiązanie nie ma sensu, bo jedynym zyskiem będzie tylko większy przedpokój. Zamiana 2 sypialni z salonem +aneks skomplikuje dostęp do mediów.

Puzzle33
02-11-2019, 18:16
Usytuowanie pionów w łazience utrudnia przeniesienie prysznica z małej łazienki do dużej. Można to zrobić kosztem sypialni chłopców, ale takie rozwiązanie nie ma sensu, bo jedynym zyskiem będzie tylko większy przedpokój. Zamiana 2 sypialni z salonem +aneks skomplikuje dostęp do mediów.

O nie, ale mnie zmartwiłaś/eś :( Nie chcę zmniejszać pokoju chłopców, bo będą potrzebowali trochę wolnej podłogi na swobodną zabawę. Naprawdę nie da się nic pokombinować i umieścić wanny z prysznicem w tej 6m łazience? Na przyłączach się zupełnie nie znam a kartka jak to kartka, wszystko przyjmie :/

Puzzle33
12-11-2019, 20:40
Wracam do Was z prośbą o radę dotyczącą łazienki. Zupełnie nie umiem jej rozplanować, przez mało fortunne usytuowanie drzwi wejściowych.
Łazienka ma 6m2, a deweloper zaproponował rozmieszczenie takie jak na rysunku nr 2. Ściana na prawo od drzwi może być przesunięta, czyli łazienka może być minimalnie zmniejszona.

Na pewno zależy mi na wannie i na jakimś blacie obok umywalki, pod którym byłyby szuflady jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Oprócz tego szafka na pewno będzie nad geberitem.
W łazience może być pralka, ale nie musi (wówczas stanie w małym schowku). Może być również prysznic, ale jeśli się nie zmieści to wtedy na wannie zamontuję parawan.

Wklejam Wam moje 3 pomysły (+ czwarty od dewelopera), ale szczerze mówiąc do żadnego nie jestem przekonana. Na pomarańczowo zaznaczyłam miejsce na ręczniki. A owal z literą "K" to kosz na pranie.

Będę wdzięczna za rady.

Dziękuję!

https://images90.fotosik.pl/279/371a92783abda9a8gen.png

alicyja
12-11-2019, 22:06
wersja 4 tylko zamień miejscami prysznic w wanną i umywalkę z koszem

Puzzle33
13-11-2019, 09:18
wersja 4 tylko zamień miejscami prysznic w wanną i umywalkę z koszem

Zamienione, dziękuję za pomysł, tak faktycznie jest ergonomiczniej :)

A podpowiecie, która wersja najlepsza jeśli decydowalibyśmy się na pralkę i wannę a rezygnowali z prysznica?
Dziś "kosz" na pranie mamy pod umywalką i bardzo nam się sprawdza ten patent, więc moglibyśmy go zastosować również w tym mieszkaniu rezygnując z kosza wolnostojącego, ale wtedy musielibyśmy znaleźć jeszcze jakieś miejsce do przechowywania, bo same szafki nad wc to byłoby za mało.

https://images92.fotosik.pl/280/5d75f3f908793f32gen.png

Puzzle33
17-11-2019, 09:40
Łazienka nadal stoi pod znakiem zapytania, a dodatkowo wzięłam pod lupę salon.


trochę wąskie przejście w kuchni.

https://images91.fotosik.pl/265/0438f29a8ad24528gen.png


Elfir, tak myślę nad tym wąskim przejściem w kuchni i zastanawiam się nad jeszcze jednym układem salonu.
Ma to sens Waszym zdaniem? Czy tylko zmniejszam bezsensownie przestrzeń?
W obecnym mieszkaniu mamy 22m2 aneksu z salonem i wydaje mi się, że jest dużo więcej miejsca niż w tych 27metrach.

Chciałabym zmieścić narożnik o szerokości 220cm (dziś mamy 240 i jest idealny, ale mogę o te 20cm go zmniejszyć) i standardowy stół 120x80.

W nadchodzącym tygodniu będziemy finalizować zakup a ja zaczęłam widzieć same minusy w planie tego mieszkania :bash:

Poniżej wklejam moje nocne wypociny.

Poratujcie radą :confused:

https://images90.fotosik.pl/281/23e85d9d0670973fgen.png

Elfir
17-11-2019, 13:15
nie podobałoby mi się wejście do salonu przez kuchnię.

Sylw.
18-11-2019, 04:36
Zamienione, dziękuję za pomysł, tak faktycznie jest ergonomiczniej :)

A podpowiecie, która wersja najlepsza jeśli decydowalibyśmy się na pralkę i wannę a rezygnowali z prysznica?
Dziś "kosz" na pranie mamy pod umywalką i bardzo nam się sprawdza ten patent, więc moglibyśmy go zastosować również w tym mieszkaniu rezygnując z kosza wolnostojącego, ale wtedy musielibyśmy znaleźć jeszcze jakieś miejsce do przechowywania, bo same szafki nad wc to byłoby za mało.

https://images92.fotosik.pl/280/5d75f3f908793f32gen.png

A ja o koszu na brudy do prania. Skoro nie ma w łazience pralki to może kosz wyeksmitować gdzie indziej?

Puzzle33
18-11-2019, 07:42
A ja o koszu na brudy do prania. Skoro nie ma w łazience pralki to może kosz wyeksmitować gdzie indziej?
Wiesz co, dziś też tak mamy, że kosz jest w łazience a pralka w kuchni i nie przeszkadza nam to. Wygodne jest to, że gdy wieczorem idziemy się myć to brudne ubrania od razu wrzucamy do kosza a potem zbiorczo przy robieniu prania przenoszę je do pralki.

E-Rzecznik Śnieżka
26-11-2019, 21:19
Tak, papier wszystko przyjmie i najlepsza jest zawsze wizja lokalna. Można próbować przenieść prysznic z małej łazienki w miejsce pralki, ale do zweryfikowania takiej opcji potrzebne są dokładne wymiary. Zawsze też można próbować rozważyć parawan nawannowy, który pozwoli na wzięcie komfortowego prysznica w wannie.

437547