PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie stropu betonowego



pupek1981
16-10-2019, 21:47
Witam,
Mam zamiar ocielić strop betonowy w domu. Chcę położyć dwie warstwy wełny ( na krzyż) na legarach (deski na sztorc) na płyty OSB.
Czy pod i na wełnę trzeba dać jakąś folię?
Czy między wełną a płytą OSB trzeba zostawić jakąś odstęp? Jeśli tak to ile cm?

Za odpowiedź z góry wielkie dzięki.

maaszak
16-10-2019, 23:07
Na strop pod węłną na pewno powinna być solidna szczelna paroizolacja (. Na wełnie nie musi być folii. Ale poddasze powinno być dobrze wentylowane. Płyty OSB mocowane z odstępami.
Ale to opinia internetowa. Więc loteria.
Takie pytania lepiej kierować do architekta, bo takie podstawowe informacje powinien zawierać projekt budowlany.

Kaizen
16-10-2019, 23:33
Na strop pod węłną na pewno powinna być solidna szczelna paroizolacja

Jaki opór dyfuzyjny ma 15 cm żelbetu, a jaki "paroizolacja"?

maaszak
17-10-2019, 10:55
Jaki opór dyfuzyjny ma 15 cm żelbetu, a jaki "paroizolacja"?

Z tego co pamiętam, biorąc pod uwagę parametr 'mi' (ile razy większy jest opór dyfuzji warstwy materiału od oporu warstwy powietrza o tej samej grubości) dla betonów liczy się on w setkach a dla paroizolacji nawet w tysiacach. Paroizolacje (papy, folie, membrany) mogą mieć bardzo różny ten wskaźnik, w zależności od wymagań.

Kaizen
17-10-2019, 13:52
Z tego co pamiętam, biorąc pod uwagę parametr 'mi' (ile razy większy jest opór dyfuzji warstwy materiału od oporu warstwy powietrza o tej samej grubości) dla betonów liczy się on w setkach a dla paroizolacji nawet w tysiacach. Paroizolacje (papy, folie, membrany) mogą mieć bardzo różny ten wskaźnik, w zależności od wymagań.

To sprowadź jeszcze do wspólnego mianownika uwzględniając, że żelbetu masz z 15cm a folia paroizolacyjna jest co najmniej 500x cieńsza

Tomek W
22-10-2019, 09:15
jeżeli strop betonowy to nie potrzeba układania folii bo już sama warstwa betonu będzie wystarczającą paroizolacją. Nie ma również potrzeby układania folii na wełnę .
Należy jednak pamiętać by między wełną a osb zostawić szczelinę grubości conajmniej 3cm. Dobrze jest rowniez ponawiercac osb np. w siatce kwadratu 25x25cm otworami fi 16-20mm.
Jako izolacje proponuje zastosowanie wełny TOPROCK SUPER w rolce
www.rockwool.pl/produkty/toprock-super

pupek1981
30-10-2019, 23:07
jeżeli strop betonowy to nie potrzeba układania folii bo już sama warstwa betonu będzie wystarczającą paroizolacją. Nie ma również potrzeby układania folii na wełnę .
Należy jednak pamiętać by między wełną a osb zostawić szczelinę grubości conajmniej 3cm. Dobrze jest rowniez ponawiercac osb np. w siatce kwadratu 25x25cm otworami fi 16-20mm.
Jako izolacje proponuje zastosowanie wełny TOPROCK SUPER w rolce
www.rockwool.pl/produkty/toprock-super

Jakie zadanie ma szczelina między wełną a płytą?

Mirron
03-11-2019, 07:04
Pozwolę sobie podłączyć się pod temat. Mam 3 piętrowy dom z lat 70/80 (kostka) - strop na ostatniej kondygnacji jest prawdopodobnie z suporeksów... na to położone są płyty pilśniowe o grubości ok 2cm... a nad tym jest dach kryty papą - w najniższym miejscu między dachem a stropem jest ok 40cm, zaś w najwyższym ok 90cm.. planuje docieplić strop przez rozwinięcie warstwy wełny... - po lekturze forum zrezygnuję z rozkładania folii na stropie (płytach), i rozwinę bezpośrednio wełnę...

Czy jest sens stosowania wełny o grubości 20cm lambda 33, czy wystarczy 20cm o gorszym parametrze... a może lepiej rozwinąć 2x 15cm lambda 38?
Kierować się w ogóle parametrem przepuszczania w tym przypadku przy zakupie wełny ?

Kaizen
03-11-2019, 08:14
strop na ostatniej kondygnacji jest prawdopodobnie z suporeksów...

Dziwne. Jeżeli faktycznie tak jest, to koniecznie daj folię. I to nie najgorszą, bo BK ma dużą paroprzepuszczalność i będzie para się skraplała w wełnie i termoizolacja niewiele da.
Co do ilości i lambdy - wybierz to, co da najlepsze U przy danym koszcie. Przy rozwijaniu na stropie niewielkie znaczenie ma sprężystość czy inne cechy. A jakie U będzie optymalne, to zależy od kosztu kWh.

Mirron
03-11-2019, 19:30
Dziwne. Jeżeli faktycznie tak jest, to koniecznie daj folię. I to nie najgorszą, bo BK ma dużą paroprzepuszczalność i będzie para się skraplała w wełnie i termoizolacja niewiele da.

No niestety tak jest.. połówka suporeksu, i od góry zalane warstwą ok 10cm betonu... przez ostatnie 30 lat były położone płyty pilśniowe i na to wysypane trociny, które ostatnio wymiotłem i teraz mam plan zadziałać z wełną, ale nie chciałbym właśnie przekombinować..

maaszak
03-11-2019, 23:27
To sprowadź jeszcze do wspólnego mianownika uwzględniając, że żelbetu masz z 15cm a folia paroizolacyjna jest co najmniej 500x cieńsza

Zapomniałem o temacie...
Dodam więc tylko, że parametr "mi" jest bezwymiarowy, tzn. charakteryzuje materiał bez uwzgledniania jego grubości.
Sprowadzając do wspólnego mianownika, zakładając, że dla betonu mi=150 to warstwa 30cm tegoż betonu ma Sd=45m. Warstwa poniżej 1mm folii paroizolacyjnej może mieć (w zależności od produktu i zapotrzebowania) Sd=50 m a też Sd>100 m

Kaizen
03-11-2019, 23:33
Sprowadzając do wspólnego mianownika, zakładając, że dla betonu mi=150 to warstwa 30cm tegoż betonu ma Sd=45m. Warstwa poniżej 1mm folii paroizolacyjnej może mieć (w zależności od produktu i zapotrzebowania) Sd=50 m a też Sd>100 m

Jak to liczysz?
dla betonów liczy się on w setkach a dla paroizolacji nawet w tysiacach.
Czyli opór folii jest tylko o rząd wielkości większy, niż betonu (o tej samej grubości). A skoro grubość stropu, to minimum 150mm a grubość folii to 0,2-0,3mm, czyli z 500x mniej, to obcinając jedno zero (rząd wielkości) wychodzi że strop ma 50x większy opór dyfuzyjny, niż folia.

maaszak
04-11-2019, 12:30
Jak to liczysz?
dla betonów liczy się on w setkach a dla paroizolacji nawet w tysiacach.

Wg wzoru: Sd = mi * grubość warstwy w metrach
Producenci folii podają wporst Sd, o ile w ogóle podają.

Tomek W
05-11-2019, 11:51
Jakie zadanie ma szczelina między wełną a płytą?

Takie że w przypadku gdy jednak część pary wodnej przeniknie to wówczas wykropli sie na zimnej płycie osb. Jezeli zapewnimy szczelinę i wykonamy otwory to nie stracimy zbytnio na sztywnosci płyty a umożliwimy ewentualne odpłynięcie parze wodnej.

ewon
18-11-2019, 06:10
Podepnę się pod temat.
Chcę ocieplić styropianem strop na strychu. Poniżej na piętrze, w podwieszanych sufitach, jest ułożona wełna. Pomiędzy wełną, a płytami kg jest folia paroizolacyjna. Strop betonowy. Czy w tej sytuacji dawać pod styropian folię paroizolacyjną czy już nie ma takiej potrzeby?

Tomek W
19-11-2019, 09:21
Podepnę się pod temat.
Chcę ocieplić styropianem strop na strychu. Poniżej na piętrze, w podwieszanych sufitach, jest ułożona wełna. Pomiędzy wełną, a płytami kg jest folia paroizolacyjna. Strop betonowy. Czy w tej sytuacji dawać pod styropian folię paroizolacyjną czy już nie ma takiej potrzeby?

Nie ma takiej potrzeby. Ale rozważ też zastosowanie węłny w rolce rozwijanej na stropie

Lew2
22-03-2020, 18:04
Nie ma takiej potrzeby. Ale rozważ też zastosowanie węłny w rolce rozwijanej na stropie

Mam strop betonowy grubości 13 cm. Strych będzie nieogrzewany, a pod spodem pomieszczenia mieszkalne, ogrzewane. Na ten strop idzie 20 cm styropianu podłogowego, a na to płyty OSB.

1) Czy w ogóle to jest prawidłowe ocieplenie stropu?
2) Czy potrzebna jakaś folia w którejś warstwie?
3) Czy potrzeba piankować PIR lub PUR szczeliny pomiędzy płytami OSB? A może lepiej nie piankować, aby para uchodziła? Albo zbić jakimiś łatami?
4) Jak zabezpieczyć styropian i płyty OSB przed gryzoniami (myszy, szczury, kuny)?

Wykonawca wylewek w domu twierdzi, że najlepiej zamiast płyt OSB wylać wylewkę cementową na strychu (na tych styropianach).

kryzys
22-03-2020, 18:12
Sam chyba też tak zrobię że położę styropian i na niego osb bez foli , w dachu już mam 30cm wełny a pomieszczenia na dole suche i ogrzewane więc o wykraplaniu mowy być nie może .

boconek03
22-03-2020, 19:03
Na styropianie wolałbym już wylewkę, osb dałbym na podłodze na legarach z wełną.
Folia na styropian jakby szła wylewka.

kryzys
22-03-2020, 19:25
Dałbym beton jak by mi zależało ale my na 2 osoby mamy już ok 160m2 więc to robić chcę aby zamiast 1500zł na sezon wydawać na ogrzewanie i ciepłą wodę tylko jakieś 1200 zł bo pośrednio te poddasze się nagrzewa przez ten beton a nie potrzebnie bo to strych .

Tomek W
30-03-2020, 11:52
nie musisz nic układac ani na żelbet ani pod osb

AdamNysa
30-03-2020, 11:53
Podepnę się pod temat ;) Chciałbym wykonać sufit podwieszany i zastanawiam się nad dociepleniem stropodachu wełną od wewnątrz. Pytanie czy nie będzie skraplać się woda na styku stropodachu i wełny. Czy położenie w kolejności wełny, foli paroszczelnej i płyt GK jest prawidłowe? Dom z lat 70, typowa kostka, obecna konstrukcja dachu to papa, szlichta, szlaka, strop i tynk.

Pablikos
06-04-2020, 13:02
Szukam pomysłu na ocieplenie stropu betonowego na nieużytkowym poddaszu i znalazłem taką ofertę https://platformaizolacji.pl/content/15-kiermasz-welny-mineralnej

Cena bardzo obiecująca, tylko nie wiem jak wygląda taka wełna po demontażu i czy warto się w to pchać. Taka wełna nadaje się by położyć na niej bezpośrednio płyty OSB? Kupiłbym zwykłą wełnę w rolce, ale nie chce mi się bawić w robienie podłogi, a styropian wychodzi o wiele drożej.

EDIT: dzwoniłem i sam sprzedawca nie poleca więc muszę coś innego szukać

Tomek W
16-04-2020, 11:35
Podepnę się pod temat ;) Chciałbym wykonać sufit podwieszany i zastanawiam się nad dociepleniem stropodachu wełną od wewnątrz. Pytanie czy nie będzie skraplać się woda na styku stropodachu i wełny. Czy położenie w kolejności wełny, foli paroszczelnej i płyt GK jest prawidłowe? Dom z lat 70, typowa kostka, obecna konstrukcja dachu to papa, szlichta, szlaka, strop i tynk.

Nie jest to dobry pomysł. Strop będzie znajdował się w zimnej strefie temperatur. 100% szczelności nie uzyskasz przy zastosowaniu paroizolacji więc zawsze jakaś część pary wodnej przeniknie, i tu zaczyna się problem nbo jak para wodna dotrze do zimnego stropu to nastapi wykroplenie w przyszłosci zagrzybienie.
Kostki izoluje się od strony zimnej czyli od zewnątrz. Od wewnątrz jest to bardzo problematyczne i szczerze mówiąc odradzałbym