PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego te ściany?????



FarmerNaObczyznie
19-10-2019, 22:28
Witam
W przyszłym roku Buduje dom parterowy bez poddasza użytkowego o powierzchni 182 m2.
Nadal nie moge się zebrać i zdecydować czy robić Porotherm p+w 25 plus 20 eps czy komorkowy beton h+h 24 plus styropian 20, jaki tynk wewnątrz czy może to być gipsowy i potem już tylko malnąć???
Prosze o opinie zaznaczam że bedę robił to etapami z racji pobytu za granica więc przyszły rok zakończymy ssz tu pytanie czy jeśli zdecyduje sie na h+h to czy on bardzo nasiaknie wilgocią i ciężko bedzie tą wilgoć wytępić jeśli bedzie on stał przez jesien i zime no i pewnie poł wiosny??/
Pozdrawiam
P.S mam nadzieje ze to co napisałem ma sens

GraMar
20-10-2019, 06:21
Musisz wziąc pod uwagę również teren, czy wody gruntowe są wysoko, czy jest ryzyko zalewania.
Porotherm to późniejsze kłopoty przy wszelkiej instalacji, przy montażu umywalek, wiszących mebli, nie można używać udaru bo wywali dziurę jak po granatniku, jest mało dźwiękochronny, przenosi dźwięki wewnątrz domu, nie klei się pionowych łączeń i zanim nie ocieplisz to ulewy z silnym wiatrem masz też wewnątrz.

Nurek_
20-10-2019, 07:12
Poziom wody gruntowej nie ma znaczenia, od tego jest izolacja. Zresztą wody gruntowe nie zalewają ścian.

Nasiąkanie BK wodą to urban legend. Jak dla mnie poroherm nie ma żadnych plusów względem BK. BK lubią ekipy bo jest lekki, łatwo się obrabia. Dla samoroba to też fajny materiał, jak planujesz robić samemu instalacje to kucie, bruzdowanie do jest bajka. Dodatkowo, jako bonus jest najcieplejszy z powszechnie stosowanych materiałów.

KUBEK1978
20-10-2019, 09:15
Zgadza się z tym Porothermem .... Przed budową nie wiedziałem że to taki szajs i się kruszy.

donvitobandito
20-10-2019, 09:57
Temat rzeka, ale jedna z zasad jest prosta- buduj z tego, co na co dzień używają Twoi murarze. Ja głownie dlatego zdecydowałem się na ceramikę (w moim regionie co najmniej 90% budów domków jednorodzinnych to właśnie ceramika, choć pamiętaj, że jedna nie jest równa drugiej, jeżeli chodzi o jakość) i nie żałuję. Mi się nic nie kruszyło, odpadów było mało, a powiesić możesz na niej ciężar, o wiele większy niż np. na betonie komórkowym. To jakieś bzdury są, że ciężko w tym montować szafki, drzwi, okna itp. Nie wiem jedynie jak jest do końca z tą promieniotwórczością- być może jest to jakiś realny problem...

Gdybym tak ogólnie miał wypisać podstawowe materiały od najlepszego do najgorszego to: 1. Silikaty 2. Ceramika 3. Beton komórkowy.

Ten ostatni ma jednak jeden plus- jeżeli budujesz sam, albo z pomocą rodziny, to jest łatwy w obróbce. Powiesić na nim ciężkie rzeczy, jest jednak nieporównywalnie trudniej niż w silikacie czy ceramice, a czasami wręcz niemożliwe.

Nurek_
21-10-2019, 22:18
Powiesić na nim ciężkie rzeczy, jest jednak nieporównywalnie trudniej niż w silikacie czy ceramice, a czasami wręcz niemożliwe.

Szafki kuchenne, bojler 80l wiszą w BK bez najmniejszego problemu. Nie wiem jakie jeszcze ciężkie rzeczy chcesz wieszać, jak dla mnie wydumany problem

redbox
22-10-2019, 07:36
Szafki kuchenne, bojler 80l wiszą w BK bez najmniejszego problemu. Nie wiem jakie jeszcze ciężkie rzeczy chcesz wieszać, jak dla mnie wydumany problem

bo wbic kołka w pustaka to tez sztuka. Z doswiadczenia wiem ze jak masz kołka "12" to dziure wiercic 11 i wszystko sie trzyma jak powinno