PDA

Zobacz pełną wersję : Dom "idealny" - dobór rozwiązań, optymalizacja względem kosztów



dawiddur
23-10-2019, 13:42
Cześć, w końcu na poważnie chce zacząć budowę swojego domu i stanęło na projekcie indywidualnym bazującym na tym gotowcu: https://projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2
http://www.imagic.pl/files/7765/ekonomiczny2-front-1200_1507290530.jpeg
http://www.imagic.pl/files/7765/rzut%20ekon..jpg

Nie chcę teraz wnikać w układ pomieszczeń itd.
Mimo, iż będzie to projekt indywidualny to chcę kierować architekta na rozwiązania, których będę świadom, i które nie będą nieuzasadnione ekonomicznie - w końcu budżet nie jest z gumy.

Postaram się wypunktować swoje wątpliwości, ale jeśli będziecie skłonni podpowiedzieć coś jeszcze to śmiało proszę pisać ;D

1. Posadowienie. Skłaniam się ku płycie fundamentowej z uwagi na jej energooszczędność i łatwość budowania. Tutaj mam wątpliwości na co stawiać. Czy robić wannę z XPS 10-20cm, zbroić środek, rozwijać rurki od ogrzewania wodnego i wylewać beton i traktować tą wylewkę jako podłogę "właściwą" czy może jednak zastosować EPS, zbrojona płyta, znów EPS i tradycyjna wylewka, w której umieszczę rurki lub kable/ maty grzewcze? Może jeszcze inna kombinacja? Nadmieniam, że warunki gruntowe są bardzo dobre. Dodatkowo klasycznych fundamentów nie wykonam samodzielnie, a płytę owszem - jest zdecydowanie łatwiejsza do wykonania.

2. Ściany budynku. Tutaj oczywiście myślę o sylikatach 18cm na zewnątrz i odpowiednio mniej w środku. Myślę, że to najlepsze wyjście i raczej nie widzę tu alternatywy. Dźwiękoszczelność i akumulacja są priorytetem.

3. Konstrukcja i poszycie dachu. Skłaniam się ku wiązarom i blasze trapezowej z uwagi na dokładność takiej więźby, teoretyczną "taniość" blachy, a także możliwość stworzenia "pustki nad salonem. Czy jest w stanie mnie coś skłonić do tradycyjnej więźby?

3/a i 2a. ściany szczytowe. Murować? OSB? a może sam styro na konstrukcji wiązarów?!

4. Strop. Oczywiście przy założeniu, że pojawia się więźba prefabrykowana to ponad wszelką wątpliwość strop lekki, KG podwieszany. Tutaj ocieplam strop. Jak najlepiej to zrobić? Oczywiście uwzględniając ceny materiałów i łatwość montażu.

5. Wentylacja mechaniczna + GWC. Taka kombinacja. Rozważam samodzielne ułożenie GWC i połączenie go z wentylacją mechaniczną budynku. Latem chłodniejsze powietrze, zimą znacznie cieplejsze. Tutaj również chciałbym podziałać samodzielnie, ale bazując na fachowym projekcie całej wentylacji.

6. Okna. Bez HS czy PSK. Duży FIX + drzwi balkonowe - to, jeśli chodzi o salon. W pokojach dzieci tradycyjne okna otwierane (nie balkonowe), a w naszym "Master bedroom" FIX + drzwi balkonowe. Do tego ze 2 dachowe nad salonem.

7. Ogrzewanie. Częściowo o tym wspomniałem i skłaniam się ku kable + fotowoltaika, ew. rurki wodne + PC PW. Gazu nie ma i nie będzie. Na ten z butli nie dam się przekonać, a węglem czy wiórami grzać mi się nie chce ;)

8. Komin. Kominka nie chcemy z uwagi na koszty, ale i na estetykę. Zdecydowanie bardziej przemawia do nas opcja kozy czy małego, wolnostojącego piecyka kaflowego z dłuuugo stalową rurą w kierunku szczytu dachu. Zrezygnować całkowicie z alternatywy w ogrzewaniu? Zdecydowanie nie. Coś awaryjnego/ klimatycznego musi być.

9. Ocieplenie/ elewacja. Myślę o 20cm styro. Co do wykończenia to rozważam częściowe wykończenie jej tą samą blachą, która znajdzie się na dachu, gdzieś miejscowo odrobiną drewna czy kompozytu.

10. Wątpliwości.
- czy ocieplać tylko strop? Jak?
- czy dach na konstrukcji prefabrykowanej będzie pokryty tylko blachą i już? Jak z przechowywaniem rzeczy na taki stryszku gdy mam ocieplony jedynie strop?
- Alternatywy ogrzewania?
- system rynien bezokapowy? Ktoś to ma? Poleci? Jakaś alternatywa?
- .... będę edytował post w trakcie i dopisywał ;)


Zasadniczo chcę uniknąć drogich, zbytecznych rozwiązań - chcę maksymalnie zoptymalizować budowę. Głowę mam otwartą, chętnie przyjmę wskazówki.
Z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą "pokazać palcem" błędy czy niedociągnięcia w tym co sobie zakładam.
Pozdrawiam, DD

strusp
26-10-2019, 10:31
Jak chcesz mieć magazynek na strychu, to musi tam być podłoga. Albo robisz na legarkach(wielowarstwowych) albo wylewka pływająca. Pomyśl jak pożenić WM z ociepleniem by się nie narobić. Najlepiej sypki materiał na ocieplenie rurek z powietrzem się nada.
Na twoim miejscu zrezygnowałbym z klasycznego GWC.Lepsza grzałka w rekuperatorze i klimatyzacja. Lepszy efekt za mniejsze pieniądze przez lata.
Rób ogrzewanie podłogowe wodne, cokoliwiesz podepniesz to zadziała. Nawet grzałki +bufor
Co do 9 to pomyśl, co z gryzoniami. Jak dasz styropian to i tak trzeba będzie zatopić siatkę. Konstrukcja na blachę pogorszy współczynnik U ściany. Jak chcesz dać deski/kompozyty to poczytaj o metodzie lekkiej suchej. Może droższe materiały, ale masz możliwość zrobić to sam ;)

Kaizen
26-10-2019, 11:24
1. Posadowienie. Skłaniam się ku płycie fundamentowej z uwagi na jej energooszczędność i łatwość budowania.

Klik w sygnaturce na link o płycie.


2. Ściany budynku. Tutaj oczywiście myślę o sylikatach

Klik w sygnaturce na link o BK.




3. Konstrukcja i poszycie dachu. Skłaniam się ku wiązarom i blasze trapezowej z uwagi na dokładność takiej więźby, teoretyczną "taniość" blachy, a także możliwość stworzenia "pustki nad salonem. Czy jest w stanie mnie coś skłonić do tradycyjnej więźby?

Z wiązarami różnie to bywa. Przykład:

https://www.youtube.com/watch?v=20wiQ7bu78A

I drugi przykład (ale wklejać można tylko jeden filmik "normalnie").
https://www.youtube.com/watch?v=qZnzJvMYxRI

Co do blachy. Jak dasz wiązary, to zdecydowanie odradzam. Blacha jest głośna a akustyka "stropu" wiązarowego tragiczna. Do tego poczytaj warunki gwarancji - niby dają 20 czy 30 lat, a wyłączeń jest tyle, że w praktyce nie masz gwarancji (np. konieczność zarejestrowania w ciągu tygodnia od nabycia nie później niż rok od daty produkcji, konieczność mycia co rok i jeszcze fakturę trzeba mieć na to czy inne kwiatki). Ceramika rządzi. Raz kładziesz i zapominasz. Może wnuki będą musiały coś z tym robić.


4. Strop. Oczywiście przy założeniu, że pojawia się więźba prefabrykowana to ponad wszelką wątpliwość strop lekki, KG podwieszany. Tutaj ocieplam strop. Jak najlepiej to zrobić? Oczywiście uwzględniając ceny materiałów i łatwość montażu.

Albo coś sypkiego, albo wełna z rolki. Wdmuchanie wyjdzie taniej jak razem z robocizną, ale wełnę sam możesz rozwinąć. Możesz też między wiązary wdmuchać, sam rozłożyć rekuperację i na to rozwinąć wełnę z rolki. Jakbyś robił ekipą, to trudniej o niedokładności przy wdmuchiwaniu (przynajmniej w tej części, gdzie izolację trzeba kłaść między wiązarami).


5. Wentylacja mechaniczna + GWC. Taka kombinacja. Rozważam samodzielne ułożenie GWC i połączenie go z wentylacją mechaniczną budynku. Latem chłodniejsze powietrze, zimą znacznie cieplejsze. Tutaj również chciałbym podziałać samodzielnie, ale bazując na fachowym projekcie całej wentylacji.

GWC nie ma sensu ekonomicznego. Funkcjonalnie też przegrywa z klimą. Jak dobrze ocieplisz, to najsensowniej będzie grzać prądem z COP=1, a wtedy przyda się klima do podratowania EP. A i do chłodzenia latem czy szybkiego grzania będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż GWC.



7. Ogrzewanie. Częściowo o tym wspomniałem i skłaniam się ku kable + fotowoltaika, ew. rurki wodne + PC PW. Gazu nie ma i nie będzie. Na ten z butli nie dam się przekonać, a węglem czy wiórami grzać mi się nie chce ;)

Klik w sygnaturkę. Jak nie masz dopłat, to PC we współczesnym, niedużym domu nie ma sensu ekonomicznego.
U mnie płyta przegrała. Ale jakbym robił, to robiłbym kable podobnie co Annatulipanna (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337569-Zaciszny-domek-pod-lasem&p=7467833&viewfull=1#post7467833)

A jak chcesz wodną - to the_anonim (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334455-ANONIMowa-STODO%C5%81A-DIY&p=7393871&viewfull=1#post7393871) zrobił to jak należy.


8. Komin. Kominka nie chcemy z uwagi na koszty, ale i na estetykę. Zdecydowanie bardziej przemawia do nas opcja kozy czy małego, wolnostojącego piecyka kaflowego z dłuuugo stalową rurą w kierunku szczytu dachu. Zrezygnować całkowicie z alternatywy w ogrzewaniu? Zdecydowanie nie. Coś awaryjnego/ klimatycznego musi być.

Awaryjnie w jakim sensie? Z płaszczem wodnym - nie zadziała bez prądu. A bez płaszcza nie ogrzejesz CWU. Więc przy dobrze ocieplonym domu z podłogówką szybciej wykurzy was brak CWU, niż zimno. Więc ratunkiem w sytuacji awaryjnej (rozumiem przez to brak prądu - bo jak prąd będzie, to i dom ogrzejesz farelkami, i grzałką CWU) będzie agregat albo wyprowadzka do hotelu czy rodziny.
Jak chcesz kominek dla klimatu - to nawet najmniejszy przegrzewa pomieszczenie w którym stoi. Więc wypadałoby piecokominek - tak chociaż z tona masy akumulacyjnej. A to i miejsce, i koszty. Więc dobrze się zastanów, czy nie lepiej zrezygnować. Ale trzeba dodać, że jak klima nie poratuje wystarczająco EP (w razie wątpliwości klik w sygnaturkę o EP), to kominek załatwi sprawę z pewnością.


9. Ocieplenie/ elewacja. Myślę o 20cm styro. Co do wykończenia to rozważam częściowe wykończenie jej tą samą blachą, która znajdzie się na dachu, gdzieś miejscowo odrobiną drewna czy kompozytu.

De gustibus. Dla mnie blacha to nieakceptowalna estetyka.

Wjazd masz od południa?
Pooglądaj projekt Arosa II.

maaszak
29-10-2019, 11:19
Zasadniczo chcę uniknąć drogich, zbytecznych rozwiązań - chcę maksymalnie zoptymalizować budowę. Głowę mam otwartą, chętnie przyjmę wskazówki.
Z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą "pokazać palcem" błędy czy niedociągnięcia w tym co sobie zakładam.
Pozdrawiam, DD

Podobnie podchodzę do swojego projektu (też indywidualny inspirowany serią projektów Ekonomiczny) - im prostsze, solidniejsze rozwiązania tym lepiej. Więc:

1. Też myślałem o płycie fund. W wersji na XPS, płyta grzewcza, i gotowa podłoga. Takie rozwiązanie wygrywa prostotą i szybkością wykonania. Wersja kanapkowa z EPS moim zdaniem podnosi koszty a przede wszystkim zabiera podstawowy atut płyty - szybkość zamkniecia tego etapu. Jeśli już iść w kierunku EPS to zrobiłbym tak: Płyta żelbetowa z solidną hydroizolacją (bo wilgoć w gruncie jest zawsze), na to już tradycyjnie działówki, EPS200 i wylewka z ogrzewaniem.
Sam ostatecznie zrezygnowałem z płyty i robię tradycyjnie na ławach, głównie dlatego, że trudno znaleźć dobrą ekipę do płyty grzejnej (a musi być bardzo dokładnie zrobiona, żeby uniknąć dodatkowych kosztów z poziomowaniem dodatkowymi wylewkami, no i pewne wątpliwości co do solidności XPS w perspektywie 50+ lat i kilku innych niuansów jak hydroizolacja (wiem, jestem trochę skrzywiony na tym punkcie).

2. sylikaty to dobry kierunek. Ściany szczytowe też muruję, choć tu trzeba pamiętać o ociepleniu tych ścian od wewnątrz (jeśli poddasze nieużytkowe). To jednak solidniejsze rozwiązanie, gdyby za kilkanascie lat trzeba było zaadoptować jakieś pomieszczenie.

3. Sprawdź czy trapezowa blacha jest dopuszczalna w MPZP lub WZ, bo w wielu miejsach są niedopuszczone. Blacha płaska na rąbek łatwiej montować np. panele PV - klemy zaciska się na zamkach rąbka i już jest konstrukcja. Przy innych trzeba wiercić w dachu lub zdjąć parę dachówek by uchwyty przymocować do więźby, czyli więcej zabawy i potencjalnych błędów.

4. Strop jednak wolę betonowy (u mnie w wersji gęstożebrowej, choć kusi płytowy systemu SMART), bo w moim poczuciu jest do solidna podstawa do dalszych działań na poddaszu, usztywnia konstrukcję budynku i przede wszystkim unika się sufitów podwieszanych. Mam do nich awersję, jako bardziej złożonych, rachitycznych konstrukcji, gdzie m.in. trudniej jest się przyłożyć do paroizolacji - łatwiej i szczelniej jest ją rozłożyć od góry na stropie betonowym).
Strop betonowy ppociąga za sobą więźbę tradycyjną, u mnie poddasze nieużytkowe i nieduża szerokość budynku to wystarczy prosta konstrukcja krokwiowo-jętkowa.

5. GWC nieopłacalne ekonomicznie i dużo potencjalnych błędów wykonawczych (a przy błędach to będzie siedlisko różnych zarazów).

6. Ja się waham, bo przesuwki to jednak jest wygoda: brak progu, nie zabiera miejsca szczególnie latem latem można rozsunąć a od zewnątrz zamontować również przesuwną moskitierę. Tradycyjne drzwi balkonowe (z ruchomym słupkiem) są jednak dużo tańsze przy podobnej jakości montażu i szczelności (tzn. solidna przesuwka to cena kosmos).

7. Nieduża chałupa to kable + PV bardzo kusi. Mysłałem o PC PW, ale wystraszyłem się trochę hałasu jednostki zewnętrznej, bo mam waską działkę i brak miejscach do komfortowego montażu.

8. Także planuję najprostszą kozę ze stalowym kominem, bardziej ze względu na wymogi projektowe przy ogrzewaniu elektrycvznym kablami. Dogrzewanie przy braku prądu to mimo wszystko plus. Co do przegrzewania: https://www.youtube.com/watch?v=rF9vtdELNJY

9. Przy wykończeniu blachą czy drewnem - uczulić projektanta na ten element by tak dobrał konstrukcję przegrody, by uniknąć kondensacji pary wodnej. Pod blachą też pewne należy zastosować wełnę a nie styropian.

10. Jesli poddasze niużytkowe (strych na graty) to ocieplać wyłącznie strop. Jeśli koniecznie drewnany to zrobiłbym zasyp granulatem wełny (duzo mniej pyli niż zasyp celulozą).
Co do rynien, kuszące są w systemie ciągnionym (bezspoinowym). The_anonim tak robił (ale rynny spustowe ma ukryte w ociepleniu co moim zdaniem nie jest najlepszym, najprostszym rozwiązaniem).

michkob
09-03-2022, 10:40
To jeśli mogę coś dodać od siebie to polecam tą stronę :spam: To tak na przyszłość jeśli będziecie szukać dobrego rozwiązania na profesjonalne ogrzewanie.
Moim zdaniem warto na poważnie rozważyć właśnie takie rozwiązanie.