PDA

Zobacz pełną wersję : Buderus gb072 14 czy de dietrich mcr3 24 / dom z poddaszem kiedyś do adaptacji



drozduu
26-10-2019, 16:47
Proszę pomóżcie

już głupieje z wyborem kotła i mocy

dom parterowy
170mk2 na parterze - w tym 35m2 garażu i 9m2 kotłownio pralni
podłogówka wszędzie prócz garażu i kotłowni (grzejniki)

poddasze kiedyś do adaptacji
100m2 ale ze skosami więc można by przyjąć 2/3 czyli ok 70m2

z tym że górę przez długi czas nie wiem czy będę ogrzewał chodź jest przygotowane ogrzewanie pod grzejniki

na podłodze na gruncie 12cm styro
ściany styro - 15-20cm
strop 12cm styro
dach - docelowo 25cm wełny

planuje na teraz zrobić klatkę schodową zamkniętą - ścianka z 10cm wełny o ocieplony dach nad klatką 30cm wełny - plus 3 drzwi - jakieś techniczne 40 lub 55grubości

jeden instalator upiera się na de dietrichu 24kW, paru innych mówi że 14kW wustarczy nawet jak uruchomię poddasze


na zapotrzebowanie na ciepłowwłaściwe nie ma jednoznacznego wyniku dla domu który ma ocieplony strop 12cm i nie ogrzewane poddasze ale ocieplony dach 25 wełny

Mareks77
27-10-2019, 21:29
Jeśli tylko taki wybór to Buderus gb072 14. Ewidentnie 14kW jest mocą wystarczającą nawet z przyszłym poddaszem użytkowym. Te 24kW to pewnie instalatorzy lub inaczej hydraulicy starej daty.
Ogrzewanie dla poddasza musisz liczyć bo jednak nawet jak nie będzie ogrzewane to część ciepła tam trafi. Na stronie ciepło właściwe licz razem z poddaszem a następnie oblicz procent kubatury poddasza i odejmij ten sam procent od zapotrzebowania.

drozduu
28-10-2019, 20:35
dzięki za odpowiedź

wiem, że częściowo (pośrednio przez 12cm na stropie) ciepło pójdzie na poddasze - ale trochę taki zamiar miałem

licząc dla całości z poddaszem wychodzi:

10,5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -20°C.

5,1kW – przeciętna moc grzewcza
Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,2°C.

35W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU

zalecany kocioł 19kW

gdy zostawie sam parter ogrzewany ale z ocieplonym stropem tylko 12cm styropianu (bez wełny na dachu) wychodzi:

8,1kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
3,9kW – przeciętna moc grzewcza
45W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

zalecany kocioł 16kW


dom
parter 450m3 (w tym garaz i kotłownia 115m3)
piętro w przybliżeniu 200-250m3

i co mam przyjąć

Mareks77
28-10-2019, 21:04
Masz przyjąć dla takiego ocieplenia kocioł pomiędzy 14 - 18kW.

Masz 450m3 parteru i 250m3 poddasza to jeśli razem jest to 700m3 kubatury domu to 250m3 poddasza daje 35% Dlatego też jeśli kocioł 18kW dla całego domu to tylko dla parteru daje12,5kW i odpowiednio 5,5 kw dla poddasza.
Poza tym to wszystko zależy od rozwiązań instalacji grzewczej oraz ilości osób mieszkających .
Na stronie podawałeś ilość osób mieszkających?
Ile wyszło mocy na CWU ?

drozduu
28-10-2019, 21:44
tak wyszło 4kw na cwu - 3 osoby

na parterze jest wszędzie podłogówka oprócz garażu i kotłowni (grzejniki)
jest jeszcze schowany przyłącz pod 4 grzejniki (jakby podłogówka nie była komfortowa ze względu na rozruch)

na górze przygotowane pod 8 grzejników + 1 pętla podłogówki na RTLU


tylko mam taka zagwozdkę bo gb072 14kW moduluje od 3 a 20kW juz od prawie 5

Nie wiem czy to się jakoś ma przekładać na użytkowanie - wszędzie pisze, że im mniejsza modulacja tym lepiej

to poddasze i tak na 90% nie będę grzał do temperatury na stały pobyt - tam pomieszczenia okazjonalne
garaż i kotłownia też - jak będzie 10stopni to wystarczy

znowu czy ta 14ka nie będzie za mała

nie wiem jak to jest w praktyce - te maxymalne kWaty są podawane w ekstremalnych warunkach - czyli co - jak będzie kocioł za mały to tylko przez okres średniej dobowej -20 będzie problem z dogrzaniem czy że kocioł będzie chodził bez przerwy, czy np będę musiał włączyc dogrzanie klimą

Mareks77
29-10-2019, 13:52
Modulacja im szersza, czyli moc minimalna mniejsza tym lepiej ale jest to uzależnione od samej instalacji i jej rozwiązań.
U Ciebie instalacja jest łączona czyli podłogówka i grzejniki dlatego też kocioł grzejąc grzejniki będzie pracował na wyższych temperaturach, natomiast podłogówka będzie prawdopodobnie zasilona z mieszacza który zmniejszy temperaturę czynnika grzewczego wpływającego do podłogówki.
Dlatego też asekuracyjnie biorąc kocioł 20 kW niczego nie pogarszasz i tylko w okresach przejściowych późnej jesieni lub wczesnej wiosny kiedy to trzeba ogrzewać a zapotrzebowanie nie jest aż tak duże kocioł będzie się częściej wyłączał gdyż z mocą nie zejdzie poniżej tego pułapu 4,5 - 5kW
Napisz może co planuje hydraulik bo możliwości jest kilka. Jest opcja budżetowa gdzie mieszacz jest zintegrowany z rozdzielaczem podłogówki a zawór mieszajacy jest termostatyczny. Druga opcja to automatyka w której zawór posiada swój siłownik i jest sterowany z dodatkowego modułu podłączanego do kotła. Następna sprawa to sterowanie pogodowe..... jest czy nie ma.
Jeśli w garażu oraz kotłowni są dodatkowo grzejniki to raczej skłaniaj się ku 20kW gdyż te powierzchnie wcześniej odliczałem.
170m2 na parterze i 90m2 na piętrze nawet jeśli odliczymy garaż to otrzymujemy 126m2 samej podłogówki.

Jeśli dostałeś jakąś papierową wycenę od instalatora wraz z wykazem materiałów to prześlij.
Po drugie to myślę że rozglądnij się za innymi instalatorami którzy prześlą wyceny. Nie tylko z Buderusa.
Zawsze będziesz wiedział więcej

drozduu
29-10-2019, 19:06
szczerze najprawdopodobniej jest to wersja budżetowa - nie zwracałem jakoś uwagi co to ma być
ustalone gdzie podłogówka gdzie grzejniki i wsio - teraz żałuje

sterowanie pogodowe planuje żeby założyć - dołożenie czujnika za 150zł już mnie nie zbawi a czytałem że ma być lepiej

co do mieszacza nie wiem czy jest - ale co mnie zastanawia z kotłowni idą dwie rurki (tylko) do 2ch rozdzielni a powinno być chyba przy kotle osobno na podłogówkę osobno na grzejniki

co do garażu i kotłowni

czy nie można grzać niższą temperaturą (taka jak na podłogówkę) i tym samym na grzejniki - wiem że będą ledwo letnie - ale wkońcu to garaż


na inne kotły miałem już oferty
cena roboty naprawdę porównywalna a kotły
Wolf - jest dla mnie za drogi
zastanawiałem się nad Junkersem Smartem - fajny bo ma moc 24kW ale moduluje już coś chyba od 3kW ale cenowo nawet trochę drożej niż buderus
no i ten nieszczęsny de detrich - skoro przy układzie mieszającym i wyższej niskiej mocy i tak ma się wyłączać (przy buderusie 4,7kW a de detricju 6kW) to czy jest sens dopłacać i to 1,5tyś w stosunku do dedetricha

tylko czy ten de detrich jest faktycznie aż tak zły - bo jeśli miałbym dopłacić do buderusa 14kW gdzie moduluje od 2,9kW to OK ale....\



jeszcze jeden kocioł mi przychodzi na myśl
buderus gb122 gdzie moc jest od 3 do 20KW - tylko znowu nie wiem co to za kocioł - dziwne bo tańszy od gb072

może zdjęcia coś przybliżą

Mareks77
29-10-2019, 20:43
Ze zdjęć wynika że są to tylko 2 rozdzielacze czyli parter ze zdjęcia 1 gdzie jest 12 pętli podłogówki, oraz chyba piętro ze zdjęcia 2 gdzie s kolei jest 8 grzejników.
Jeśli na parterze znajduje się więc także grzejniki to instalator prawdopodobnie planuje zasilenie ich z niskiego czynnika lub też nie przesłałeś zdjęcia tego rozdzielacza który posiadał będzie 6 grzejników czyli jak to ująłeś 4 grzejniki są zaślepione, oraz dodatkowo 2 czyli garaż i kotłownia. .

Dwie rury w kotłowni nie są tu jakimś wielkim problemem jednak z danych technicznych Buderusa GB072 wynika że wydajność pompy wynosi maksymalnie jakieś 1000 - 1200l/h i to na 3 biegu natomiast licząć 12 pętli podłogówki i przepływ w każdej bętli na poziomie 1,5 l/ min. wychodzi dla samego parteru już 12 x 1,5(l/min) x 60min = 1080 l / h
Dlatego też przyszły instalator powinien raczej wziąć pod uwagę zamontowanie sprzęgła hydraulicznego oraz dodatkowej pompy dla układu grzejnikowego gdyż inaczej nie będzie w stanie zapewnić odpowiednich przepływów w instalacji.

Dlatego rozmawiając z instalatorem zwróć uwagę na ten mały szczegół a jeżeli nie będziesz w stanie tego wyegzekwować to wstrzymaj wypłatę należności dopóki instalator nie uruchomi układu ogzrewania i będziesz świadomy że podłogówka i grzejniki grzeją a przepływy na rotametrach nie są mniejsze aniżeli 1l min.

Kondensat
29-10-2019, 20:47
Ta instalacja nie będzie działać
1)Pierwszy błąd to było zrobić podłogówkę w całym domu łącznie z garażem,zero grzejnika
2)Słusznie zauważyłeś że powinny być osobne rury do rozdzielcza OP i do grzejnikowego.Swoją drogą ciekawe jaka jest średnica rur do rozdzielacza OP
3)Zastosowanie zaworu 3D mieszającego do kotła kondensacyjnego z ręczną nastawą temp.to porażka,powinien być z siłownikiem.tak że nic ci nie da w tym układzie czujnik zewnętrzny.
4)Nawet gdyby to miało zostać na tego typu zaworze 3D to podejrzewam ze jego Kvs jest za mały do 12 pętli (Kvs pisze na zaworze,mozesz odczytać)

drozduu
29-10-2019, 23:36
sorki
to jest zdjęcie rozdzielni na dole

pod 8 wyjść
2grzejniki w garażu, 1 w kotłowni, drabinka w łazience, 4 zaślepione pod tynkiem w pokojach


nie mam zdjęcia na górze - taka sama rozdzielnia jak ta na dole pod grzejniki (8 grzejników i 1 pętla podłogówki na RTLu)
a to w rozdzielni od podłogówki to nie jest pompa - przynajmniej tak mi się wydaje, temat sprzęgła : powiedział że jest zbędne

drozduu
29-10-2019, 23:50
sorki ale jak instalacja nie będzie działać

nie mówie - teraz co czytam faktycznie trzeba było robić całość podłogówkę

najwyżej nie będę grzał w garażu

tego zawaru 3D chyba jeszcze nie ma - mam instalatowi powiedzieć że ma zamontować z siłownikiem ?
(czy jest i mam to wymienić)

kurcze ja nie wiem jak budują ludzie którzy nie rozbierają wszystkiego - instalator to robi i to od 12 lat i ma 2 ekipy

Inaczej
Na de detrichu to pójdzie a na Buderusie już nie
czy poprostu ta instalacja jest całkiem skopana czy mogłaby być lepiej zrobiona

drozduu
30-10-2019, 00:01
dobra widzę pod pompą ten zawór 3D
jego można wymienić na ten z siłownikiem ???
jeśli tak to tym siłownikiem steruje kocioł czy pogodówka czy co .......

Inaczej - jak jeszcze zreanimować tą instalację

Mareks77
30-10-2019, 08:09
Najlepiej zawór 3D wymienić na model z siłownikiem.
Po drugie to razem z kotłem zakupić moduł mieszacza Buderus MM-100 który będzie sterował siłownikiem i zarazem rozdzieli instalację na 2 obwody grzewcze.

http://buderus.sky-shop.pl/Modul-MM100-p437/?ref=ceneo.pl

W ten sposób wyjdzie najtaniej gdyż grupa pompowa wraz z mieszaczem Buderusa to koszt ok 2000 zł.
Po trzecie to do grzejników i ich rozdzielacza na piętrze ( na parterze niekoniecznie ) doprowadzić osobne rury zasilania i powrotu.
Po czwarte to zastosować sprzęgło hydrauliczne
Po piąte to dla rozdzielacza grzejników na zasilaniu zastosować pompę obiegową CO.

Instalator ma się zastosować do tego schematu:

436490


Odnośnie zasobnika cwu to jest on podłaczony bezpośrednio do kotła a nie tak jak widnieje na schemacie.

drozduu
30-10-2019, 09:27
odnośnie pierwszego i drugiego

jak zastosuj zawór 3D z siłownikiem to rozumiem że ten moduł mieszacza mm-100 będzie sterował - ale nie rozumiem - bo zasilanie i powrót jest po jednej rurce w kotłowni do całego ogrzewania na parterze - jak to będzie sterowane
i co - na rc310 będę mógł sterować osobno podłogówką osobno grzejnikami ???
i jak polepszy mi to funkcjonowanie ogrzewania - w stosunku do tego co jest

odnośnie pkt 3iego
tak w kotłowni te rury z sufitu to są na rozdzielacz na poddasze

odnośnie 4tego
co ma dać to sprzęgło - co mi to polepszy

odnośnie 5tego
stosowanie tej pompy na zasilaniu grzejników ma odpowiadać za sterowanie osobno podłogówką i grzejnikami

napisz proszę jeszcze jak w buderusie mam podłączyć tą (te) pompy do kotła żeby pompy nie chodziły non stop
instalator mówił że dopiero przy sterowaniu inteligentnym ją się podłącza a teraz to może zamontować jakąś czujkę termiczną chyba żeby nie chodziła non stop

drozduu
30-10-2019, 09:49
U Ciebie instalacja jest łączona czyli podłogówka i grzejniki dlatego też kocioł grzejąc grzejniki będzie pracował na wyższych temperaturach, natomiast podłogówka będzie prawdopodobnie zasilona z mieszacza który zmniejszy temperaturę czynnika grzewczego wpływającego do podłogówki.
Dlatego też asekuracyjnie biorąc kocioł 20 kW niczego nie pogarszasz i tylko w okresach przejściowych późnej jesieni lub wczesnej wiosny kiedy to trzeba ogrzewać a zapotrzebowanie nie jest aż tak duże kocioł będzie się częściej wyłączał gdyż z mocą nie zejdzie poniżej tego pułapu 4,5 - 5kW


Jeśli w garażu oraz kotłowni są dodatkowo grzejniki to raczej skłaniaj się ku 20kW gdyż te powierzchnie wcześniej odliczałem.
170m2 na parterze i 90m2 na piętrze nawet jeśli odliczymy garaż to otrzymujemy 126m2 samej podłogówki.


Napisz proszę jeszcze czy faktycznie mam brać:
14kW bo zejdę z modulacją niżej w okresach przejściowych
20kW bo i tak nie ma różnicy z tym że kocioł będzie częściej się wyłączał
20kW bo może być ryzyko że nie da rady bo są grzejniki w kotłowni i garażu
14kW bo piec będzie częściej chodził w trypie ciągłym a nie będzie non stop się włączał

Mareks77
30-10-2019, 11:46
Moduł mieszacza MM-100 steruje zaworem trójdrogowym i w ten sposób podłogówka jest zasilana i regulowana osobno i pozostanie przyporządkowana do sterownika RC 310. Grzejniki są zasilane bezpośrednio z kotła i dla nich na poddaszu możesz zamontować regulator RC-200 który będzie współpracował w systemie z RC310. tylko że będzie odpowiadał za utrzymanie temperatury poddasza.
Możesz poddasze pozostawić bez regulatora tylko że wtedy kocioł będzie załączał się częściej ze względu na to że utrzymuje on wtedy tylko temperaturę wody w obiegu a nie temperaturę pomieszczeń. Jeśli na grzejnikach są zawory termostatyczne to przy pierwszym przypadku z regulatorem RC-200 pomieszczenie w którym znajduje się regulator i pozostałe ustawiasz na wyższą temperaturę aniżeli tą ustawioną na RC-200. W drugim przypadku bez RC-200 to termostaty grzejnikowe odpowiadają za temperatury w pokojach.
Pompa na grzejnikach jest potrzebna ze względu na sprzęgło. Obie części instalacji są podłączone za sprzęgłem dlatego podłogówka mając pompę w mieszaczu jest napędzana natomiast grzejniki bez pompy nie są niczym napędzane.
Pompy są podłaczone do kotła i modułu MM-100 On steruje ich pracą dlatego pompy załączają się tylko wtedy gdy ma być zasilana określona część instalacji.

Mając całość instalacji zasilane jedną rurą musi być ona o odpowiednim przekroju. Nie mam wiedzy jaką zamontował instalator i jakie przekroje są użyte do pozostałych części, gdyż o powinny być stopniowane.
Napisz czy rozdzielacz podłogówki jest w kotłowni a najlepiej prześlij aktualny rzut parteru z instalacjami na priv a ja naniosą minimalna liczbę poprawek jakie muszą być uwzględnione.

Pytasz: " jak polepszy mi to funkcjonowanie ogrzewania - w stosunku do tego co jest" po pierwsze to teraz twój układ nie działa nie tylko z powodu braku kotła ale ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne.
Nikt nie pragnie narazić Cię tu na jakieś koszty ale jak najbardziej uprościć układ aby on działał przy najmniejszych kosztach. dlatego po zastosowaniu wskazówek masz możliwość regulacji osobno parteru i osobno poddasza a po drugie to samo sprzęgło i tak jest potrzebne dlatego że przepływ globalny jest dużo większy niż możliwości pompy w kotle dlatego zasilenie całości bez sprzęgła spowoduje zawsze problemy z niedogrzaniem któregoś z części domu z powodu małych przepływów.
Samo sprzęgło nic tu nie polepsza ale umożliwia działanie sknoconej instalacji i to koszt 600 zł w górę.
Regulator RC310 tak czy inaczej będziesz miał więc rozbudowa o dodatkowe moduły MM-100 i zawór z siłownikiem to koszt ok 1tyś zł ale moim zdaniem raczej niezbędny

Odnośnie wyboru kotła to tu naprawdę nie chodzi o poziom mocy minimalnej i jakąś tam modulację i częste załączanie. Chodzi o to ze masz dom o powierzchni przyszłej ponad 200m2 dlatego 14kW przy tym ociepleniu może okazać się troszkę za mały tym bardziej że na stronie wyliczyłeś ze ma to być 16 lub 19kW

drozduu
30-10-2019, 12:50
Sorki głupie pytanie. Jak mam wysłać rzuty

Mareks77
30-10-2019, 13:02
Najlepiej wiadomością na priv. wysłałem adres. Jeśli są jakieś rozbieżności co do stanu obecnego to zaznacz z opisem

BB_KAMIL
31-10-2019, 11:29
Ja bym obstawił na de dietrich. Mi instalator polecił tą markę, za bardzo się nie znalem ale założyłem że ma racje i poki co jest ok.

drozduu
01-11-2019, 11:30
też instalator poleca de detricha ale nie jestem do końca przekonany


Dzięki wielkie dla Mareks77 - trochę maili wymieniliśmy i bardzo mi pomógł


napiszę dla osób* którym może się przyda a i ja nie do końca jeszcze wszystko wiem


Z tematu odnośnie wyboru kotła okazało się że instalacja nie do końca jest poprawnie zrobiona


a więc tak


w domu są 3 rozdzielnie
z kotłowni na poddasze do rozdzielni gdzie będą grzejniki (8szt) i podłogówka na RCLu idą 2 rury o średnicy 20 (22średnicy zewn)
z kotłowni na parter do 2ch rozdzielni (jedna z grzejnikami - 4 używane teraz, 4 w sypialniach zaślepione na awarię, druga pod podłogówkę - 12 obwodów na jakies 120m2 podłogi)
w rozdzielni podłogówki jest pompa i Termostatyczny zawór mieszający ESBE model VTA372, 20-43°C, Kvs 2.3


Mareks77 doradził i pewnie się na to skuszę - tylko muszę przekonać do tego instalatora
dołożenie 2 rur miedzianych 20mm osobnych do podłogówki z kotłowni
oraz wymianę zaworu mieszającego o Kvs minimum 3,4 (nie wiem co to znaczy)


najlepiej byłoby żeby sterować osobno podłogówką i grzejnikami


do tego potrzeba:
dodatkowej pompy na grzejniki
sprzęgła
modułu mm100


fajnie ale koszta - ale pewnie i tak to zrobie


Moje założenie od początku było takie, że piec grzeje wodę na co do 30stopni i to idzie na cały parter (górę może będę grzał za ładnych parę lat - jeśli nie wcale)


wtedy jest chyba najlepsza sprawność kotła a dodatkowe grzejniki będą ledwo ciepłe ale to grzejniki:
- w łazience drabinka gdzie i tak jest podłogówka
- w kotłowni gdzie ciepło będzie i tak od pieca, rurek i zasobnika
- w garażu gdzie nie potrzebuje więcej niż 10stopni (ściana garażu jest odizolowana 5cm styropianu


jeśli jest takie założenie (mam nadzieje że poprawne to co z mocą kotła - modulacją)


jeśli jest układ mieszany to jeśli modulacja jest od wyższego parametru* sprawi tylko to, że kocioł będzie się częściej wyłączał ale czy nie lepiej żeby chodził ciągle a późną jesienią i wczesną jesienią chyba jeszcze lepiej że iec moduluje np od 3kW a nie od 6kW


Teraz moc kotła


dom specyficzny bo dziwnie izolowany
ogrzewany parter - na stropie tylko 12cm styropianu a za to poddasze nie ogrzewane (narazie) ale dach ocieplony 25cm wełny


do kalkulatora wziołem 3 warianty bo nie ma mojego przypadku:


1) przy założeniu bardzo pesymistycznym, że nawet nie ocieplam dachu


ogrzewany tylko parter


parter 170m - w tym garaż i kotłwonia 45m2 gdzie będzie niższa temperatura


izolacja strop 11cm (jest od 10 do 15)


8,1kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
, tj. przy średniej dobowej -20°C.


4,0kW – przeciętna moc grzewcza , tj. przy średniej dobowej 1,2°C.
4kW
dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
13kW to niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)


2)


przy założeniu najbardziej prawdopodobnym, że ocieplam dach 25cm wełny ale nie grzeje poddasza (prócz grzania pośredniego przez strop i trochę klatkę schodową)


ogrzewany tylko parter


parter 170m - w tym garaż i kotłwonia 45m2 gdzie będzie niższa temperatura


izolacja strop 22cm (dodałem 11cm styropianu w kalkulatorze bo na poddaszu nie będzie mrozu przez ocieplenie dachu 25cm wełny


6,7 kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
, tj. przy średniej dobowej -20°C.


3,3kW – przeciętna moc grzewcza , tj. przy średniej dobowej 1,2°C.
4kW
dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
11kW to niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)


3)


przy założeniu może kiedyś realnym , że ocieplam dach 25cm wełny i grzeje poddasze do 22 stopni


parter 170m - w tym garaż i kotłwonia 45m2 gdzie będzie niższa temperatura


w kalkulatorze wyszło 303m2 do ogrzania - tyle nie będzie bo dach ma 30st nachylenia i na górze jest przedścianka odcinająca 1m w poziomie od ścianki kolankowej i tak są skosy więc poddasze będzie miało ze 120m2 ale kubatury 200m3 z hakiem


10,6 kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
, tj. przy średniej dobowej -20°C.


5,3kW – przeciętna moc grzewcza , tj. przy średniej dobowej 1,2°C.
4kW
dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
16kW to niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)


z tych wszystkich opcji policzę chyba średnią czyli (bo na poddaszu nie będzie pomieszczeń na stały pobyt więc jak będzie chłodniej nic się nie stanie)


8,5 kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
, tj. przy średniej dobowej -20°C.


4,2kW – przeciętna moc grzewcza , tj. przy średniej dobowej 1,2°C.
4kW
dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
12kW to niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)


z tego co czytam na forum wiele ludzi chciałoby kocioł o mniejszej modulacji ale czy w moim układzie nie zaprzątać sobie tym głowy czy wziąść kocioł 14kW który moduluje od 3,0kW, piec 20kW moduluje od 5,5kW
mowa o piecach buderusa GB072
de detrich 25kW moduluje od 6kW
najdroższa opcja dla mnie Wolf CGB - 14kW - modulacja od 1,9kW
najbezpieczniejszym wyborem jeśli chodzi tylko o moce byłby buderus gb122 gdzie moduluje w zakresie od 3 do 20kW
ale jakoś mało jest informacji użytkowników o nim i dziwne bo jest mocniejszy, lepsza modulacja a tańszy od gb072


jeszcze raz dzięki Mareks77

Wolska
21-11-2019, 13:46
Zdecydowana jestem na kocioł Buderus, po przeanalizowaniu tego wątku wychodzi że 24KW który doradzili mi w sklepie to za dużo.
Z wyliczeń na stronie cieplowlasciwe.pl wychodzi Maksymalna moc grzewcza 9,5kw + 3kw CWU
Zalecany kocioł gazowy 16kw
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6egn - jest jeszcze garaż obok 24m nie uwzględniony w wyliczeniu, zaznaczone ogrzewanie piwnicy ale nie wiem czy będzie ogrzewana ( na trzech poziomach ogrzewanie podłogowe, w garażu zwykły grzejnik , w wiatrołapie i łazience dodatkowy grzejnik )

Konty
29-11-2019, 13:35
Ja biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności postawiłbym na de dietrich 24kW. Zwłaszcza, jeżeli masz w okolicy serwis (w swoim mieście) - ja z tego powodu wybrałem dd i od kilkunastu miesięcy chodzi i nie mam żadnych zastrzeżeń

marcinwiernicz
31-12-2019, 08:49
Ja biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności postawiłbym na de dietrich 24kW. Zwłaszcza, jeżeli masz w okolicy serwis (w swoim mieście) - ja z tego powodu wybrałem dd i od kilkunastu miesięcy chodzi i nie mam żadnych zastrzeżeń

Zgadzam się z przedmówcą ;) de dietrich to moim zdaniem chyba najlepszy możliwy wybór