PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wysokością komina



Ryszard W
29-10-2019, 15:09
Witam mam prośbę o informację odnośnie wysokości komina.
Komin z lewej strony podwórka srebrny z czarnym obrotowym zakończeniem na wylocie spalin.
A z prawej strony podwórka jest przeszkoda w postaci ściany budynku niestety wyższej od komina co owocuje
inhalacją spalinami od sześciu lat.
Była kontrola Nadzoru Budowlanego ale nie dopatrzyli się problemu.436475

d7d
29-10-2019, 16:07
Spaliny wchodzą przez okna czy przewodami wentylacyjnymi?
Po której stroni jest mieszkanie z tym problemem "inhalacji" ?

Ryszard W
29-10-2019, 21:07
Spaliny wchodzą drzwiami i dwoma oknami na pierwszy piętrze bo parter jest 80% zabudowany.
Do mojego mieszkania wchodzi się z balkonu (galerii).
Producentem spalin jest Pizzernia działająca od 2013 roku.
Ostatnio mają dużo klientów to rozpalają trzy razy dziennie i tak od sześciu lat nas trują.
Obecny zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie ich jakby nie dotyczy.
Na samym początku komin pizzerni kończył się jakieś trzydzieści do piędziesięciu centymetrów ponad rynną poziomą przy dolnej krawędzi dachu.
Mnie to dręczy kto to budował.
Podworzec tworzą trzy budynki dwie wspólnoty i trzeci to ściana bez okien Hostel.
Pisałem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz do Wydziału ds. Jakości Powietrza ale oni skierowali nas do Nadzoru Budowlanego.
Nadzór Budowlany stwierdził że wszysto jest OK , tej prawej ściany jakby nie zobaczyli.
Wszyscy chronią truciciela
Ryszard W

d7d
29-10-2019, 23:01
Twoje mieszkanie jest nad pizzernią ? Czyli po lewej stronie?
Sytuacja jest specyficzna bo wiatry mogą powodować zawirowania wewnętrz tego "podwórka".

Zrób zdjęcie pokazujące wszystkie kondygnacje.

Ryszard W
30-10-2019, 11:38
Witam i odpowiadam na pytanie.
Zdjęcie robiłem z dachu mojej kamienicy która ma dwa piętra.
A moje mieszkanie znajdowało się jakby pod moimi stopami tylko że na pierwszym piętrze.
Moje mieszkanie kończy się przy ścianie bez okien czyli po prawej stronie.
Jeszcze pytanie czy wysokość prawej ściany powinna jako przeszkoda wymuszać konieczność podniesienia komina pizzerii.

RobertJG
30-10-2019, 18:07
"Obecny zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie ich jakby nie dotyczy".

Niestety przepisy są tak idiotycznie skonstruowane, że pizzeriom wolno palić drewnem przy pewnych założeniach.
To jest ewidentny bubel prawny, który powinien zostać natychmiast zmieniony.
Sam jadam pizzę i rozumiem, że z pieca opalanego drewnem jest najlepsza ale w tym wypadku zdrowie mieszkańców powinno być wartością nadrzędną chronioną bezwzględnie.

d7d
30-10-2019, 22:31
Problem jest z specyficzną zabudową tej lokalizacji - komin, ściany, tzw. studnia.
Może przepisy tego bezpośrednio nie ogarniają.
Może trzeba szukać wśród innych wymagań.
Pizzernia sama z siebie nie chce podwyższyć komina?
Pizzernia ma stosowne zezwolenia na działalność w tej lokalizacji?

Czy te uciążliwości występują zawsze czy w określonych warunkach pogodowych?

Kominki Piotr Batura
01-11-2019, 11:01
Nie przepisy, ale dbałość o dobre stosunki z sąsiadami mogą doprowadzić do zmiany podejścia pizzerii do tematu. Jeśli nie, to trzeba przycisnąć Prezydenta Majchrowskiego, który zamiast konsultować uchwałę antysmogową z profesjonalistami i fachowcami, zadawał się przy jej kleceniu z pasjonatami z KAS i PAS. Buble zaczynają wyłazić to tu to tam, aż cały system prawdopodobnie będzie do remontu w połowie drogi....

Z możliwych dróg na rozwiązanie problemu, proponuję dwie:

1. Podniesienie komina o 3 - 4 mb. Trzeba zainstalować dodatkowo maszt lub rozwiązanie tańsze i łatwiejsze do wykonania: 3 odciągi. Komin musi być dobrej jakości, z obejmami usztywniającymi (ok 50 zł /m)...Jeremias lub Prodmax dysponują takimi technologiami. Pierwszy drogi, drugi tańszy.

2. Zamiana pieca, lub przebudowa obecnego. Trzeba dobudować wymiennik antysmogowy i zastosować wyciąg dymu mechaniczny. Być może obejdzie się bez podnoszenia wysokości wylotu dymu na dachu.


Dodatkowo potrzebny będzie instruktarz w sposobie użytkowania pieca takim, by ograniczyć dymienie nawet bez stosowania wymiennika. Wymiennik i wyciąg mogą być okresowo odłączane.

Ryszard W
01-01-2020, 08:11
Dzień dobry Panie Piotrze bardzo dziękuje za cenne informacje w sprawie tego trującego komina. Jak na razie kolejne pismo skierowane do tym razem do UMK Referat Ochrony Powietrza pozostaje bez odpowiedzi a rozwiązanie tego problemu jest w ich zakresie działania.
Wpadłem na taki pomysł żeby na końcu naszej części podworca czyli na murku pokrytym blachą, zainstalować folię o grubości 1,5 mm a szerokości 2 metrów.
Folia ta była by rozpięta pomiędzy ścianami od lewej do prawej strony podworca może by to zatrzymało te spaliny. Mam na myśli folię stosowaną w ogródkach kawiarni
i restauracji. Ale moja Małżonka obawia się że ta folia pozbawi ją powietrza i sprzeciwia się temu pomysłowi.
Załączam fotkę podwórka widać tam zakończenie dachu naszej przybudówki z blachą na szczycie tylnej ściany. zdjęcie zrobione z naszego balkonu.
Proszę o poradę w sprawie tego pomysłu z folią. Panie Piotrze z Okazji Nowego Roku Życze Zdrowia i Pomyślności dla Całej Pana Rodziny438830

Kominki Piotr Batura
04-01-2020, 14:02
Folia raczej niewiele pomoże.....Dzięki za życzenia! :)