PDA

Zobacz pełną wersję : Nierówne ściany kolankowe - więźba i dachówka już położone



Diesel
02-11-2019, 19:15
Cześć,
proszę o podpowiedź:

Dom z dachem dwuspadowym, ściany kolankowe powinny być symetryczne po obydwu stronach budynku (czyli powinny posiadać taką samą wysokość.
Niestety u mnie nie posiadają. Jedna ma 114 cm druga 119 cm.
Zauważyłem to dopiero po zbudowaniu więźby, położeniu dachówki i wstawieniu okien połaciowych. Mierzyłem wysokość od klamki do wylewki i zauważyłem różnicę. Zmierzyłem wysokość ścianki i okazało się, że wykonawca się tak właśnie pomylił.

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Diesel
02-11-2019, 19:31
Załączam jeszcze poglądowo i w bardzo uproszczony sposób rzut z góry. Trzy ścianki kolankowe trzymają h=119, a ta czwarta im się skróciła o 5 cm :(436603

jajmar
02-11-2019, 21:22
I co w związku z tym? Dlaczego to mierzyłeś? Wyszedł jakiś problem.

Diesel
02-11-2019, 21:28
jajmar: chyba nie czaję Twojego żartu...

ig0r-
02-11-2019, 21:45
jajmar: chyba nie czaję Twojego żartu...
A co na to kierownik budowy?

Diesel
03-11-2019, 09:50
We czwartek kierownik budowy był i oglądał inwestycjeę i dał mi znać, że wszystko jest zgodnie z projektem, a wczoraj to zauważyłem.

Diesel
03-11-2019, 20:32
Jutro chcę o to pytać wykonawcę i kierownika budowy.
Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy taki defekt to raczej drobiazg czy też poważna sprawa?
Nie chcę wyjść na upierdliwca, a do tej pory na wykonawcę nie mam prawa narzekać, to bardzo porządny człowiek.
Ktoś coś podpowie???

Kaizen
03-11-2019, 21:02
Jak to możliwe, że dekarz tego nie zauważył? Rynny mają odpowiedni spadek?Jak wygląda połać? Czy jakoś ratowali się wyższą murłatą czy innymi patentami, żeby dach był równo podparty? Wrzuć trochę fotek.

KUBEK1978
03-11-2019, 21:25
U mnie też problem bo schody zrobione tak że można w łeb się walnąć o strop a na planie wyraźnie dalej cofnięta belka i co? kier bud odebrał przed jak i po wylaniu ... normalnie trzeba wszystko ale to wszystko mierzyć samemu i być ma każdym etapie. Dach teraz startuje ale już się boję o jakość .

jajmar
03-11-2019, 21:57
jajmar: chyba nie czaję Twojego żartu...

To nie był żart, pytam dlaczego to mierzyłeś? Widać to? Jakiś problem z tym wyszedł?

Edit, mierzysz od niwelatora czy od np stropu?

Diesel
03-11-2019, 22:05
Nie mam za dużo zdjęć. Niestety.
Ale murłatą się nie ratowali (vide fotki).436646436647

Sorki za jakość zdjęć, ale musiałem zmniejszyć, bo inaczej sie nie zapisywaly.

Pod krokwiami, mierząć w pionie po ścianie 142 cm i 137 cm...

Diesel
03-11-2019, 22:27
To nie był żart, pytam dlaczego to mierzyłeś? Widać to? Jakiś problem z tym wyszedł?

Edit, mierzysz od niwelatora czy od np stropu?

Nie mam niwelatora, mierzyłem po prostu od płyty w górę, w osi x. Chciałem zobaczyć jak wysoko będą klamki po wylewkach. No i mi wyszła różnica. A potem zmierzyłem ściany kolankowe do krawędzi wieńca.

Tak jak pisałem, na oko nic z zewnątrz i wewnątrz nie widać.

Pytam pod kątem kłopotów na późniejszych etapach i w użytkowaniu.

jajmar
04-11-2019, 00:14
Nie mam niwelatora, mierzyłem po prostu od płyty w górę, w osi x. Chciałem zobaczyć jak wysoko będą klamki po wylewkach. No i mi wyszła różnica. A potem zmierzyłem ściany kolankowe do krawędzi wieńca.

Tak jak pisałem, na oko nic z zewnątrz i wewnątrz nie widać.

Pytam pod kątem kłopotów na późniejszych etapach i w użytkowaniu.

Mnie zawsze uczyli że oś X to pozioma, ale rozumiem masz inny układ współrzędnych ;)

Jak nie wyszło na pokryciu zwichrzenie to albo na łatach "wyprowadzili" albo nie dach a strop ucieka. A jak nie widac po co drążyć? Nawet jak strop ucieka to na wylewce wyprowadzisz.

Diesel
04-11-2019, 07:45
Tak, Y :)
Przepraszam, coś mi się wieczorem półkule mózgowe zamieniły miejscami :)

Rozumiem zatem, że to nie jest jakaś tragedia? A poprawka to by pewnie była gruba sprawa?

Tak jak pisałem nie chcę przesadzać i czepiać się mniej istotnych kwestii, które na późniejszych etapach robót i - to najważniejsze - w eksploatacji budynku, nie będą generowały problemów.

Oczywiście porozmawiam z kierownikiem budowy i wykonawcą i poproszę o wyjaśnienie sprawy, ale co to zmieni w tym momencie?

Pewnie trzeba by było ściągać dachowkę, przerabiać więźba itd. To jest kupa roboty, a ja nie chcę robić komuś pod górę. Trudno ściana kolankowa będzie w jednym pomieszczeniu niżej o te 5 cm. Albo zrobi się ją na takiej samej wysokości tylko trochę się ujmie z powierzchni.

Rozważam to, bo wątpię, że płyta im uciekła, aż o 5 cm...

Kamil30cm
04-11-2019, 19:30
Żadnej różnicy nie zauważysz ponieważ zginie to na płytach gipsowych. Problem byś widział gdyby ściany były rozjechane na szerokości a tak wykonawcy od poddasza złapią poziom na profilach i lecą z tematem.

Andrzej Wilhelmi
17-11-2019, 21:03
Pomiar od stropu to żaden pomiar. Trzeba to sprawdzić wężem z wodą. Jak wieńce będą na jednym poziomie to niema żadnego problemu bo to strop i posadzka wszystko wyrówna. Jak jest różnica na wieńcach to powinien to wychwycić cieśla. Jak tego nie zrobił to dach jest trochę zwichrowany. Nie widać tego bo połać jest rozdzielona dużą facjatką. Na piętrze w tym miejscu są trzy pomieszczenia. Może być mały problem tylko w łazience na dwóch przeciwległych rogach. Przy dobrej ekipie wykończeniowej nie do zauważenia. Pod względem konstrukcyjnym nie ma żadnego zagrożenia. Pozdrawiam.