PDA

Zobacz pełną wersję : Stan SSZ do deweloperki



Dabi1990
04-11-2019, 13:47
Cześć,

Wstępnie próbuję oszacować koszt zrobienia deweloperki, posiadając SSZ z ociepleniem ścian i zagruntowaniem.

Dom parterowy z poddaszem użytkowym 128 użytkowej + garaż.

Do zrobienia (chyba wszystko ująłem):
- ogrzewanie podłogówka + piec gazowy kondensacyjny
- posadzka - myślę że monolit + ocieplenie
- ocieplenie sufitu 30cm wełny + sufit gk
- instalacja elektryczna
- instalacja wod - kan - gaz
- tynki

Myślę że 100 tysięcy z zapasem wystarczy, jak Waszym zdaniem?

jajmar
04-11-2019, 15:00
To co piszesz to strzał a nie szacunek. Szacunek bylby gdybyś sobie policzył poszczególne metry wstawił ceny nawet orientacyjne.

Myślę ze jak do tej 100 dorzucisz drugą może nie braknie.

Janekk1234
04-11-2019, 18:05
Myślę ze jak do tej 100 dorzucisz drugą może nie braknie.

200 tys na instalacje i tynki? Gruba przesada.

Moje liczby to
wodkan 10~15
Gaz 5~10
Podłogówka i kocioł 10~20
Prąd 10~15
Tynki 25
Posadzka 3

jajmar
04-11-2019, 19:03
200 tys na instalacje i tynki? Gruba przesada.

Moje liczby to
wodkan 10~15
Gaz 5~10
Podłogówka i kocioł 10~20
Prąd 10~15
Tynki 25
Posadzka 3

Bardzo optymistyczne te liczby.

150-160 m2 posadzki za 3 tyś? Podaj szczegóły takiej posadzki.
Podłogówka i kocioł wg mnie bez szans w tej kasie.
Haslo tynki też niedoszacowane.

Janekk1234
04-11-2019, 19:21
Bardzo optymistyczne te liczby.

150-160 m2 posadzki za 3 tyś? Podaj szczegóły takiej posadzki.
Podłogówka i kocioł wg mnie bez szans w tej kasie.
Haslo tynki też niedoszacowane.
Posadzka to przecież taniocha. 25pln za m2
Wychodzi równo 3tys.

Mam podobny metraż i za tynki wyszło mnie około 22~25tys. Licz 30pln za m2.
Kocioł z zasobnikiem 4tys, termet silver.

Kaizen
04-11-2019, 19:28
Mi wyszło 133600 nie licząc automatyki i odkurzacza centralnego z osprzętem. W tym tanie w instalacji ogrzewanie. I trochę pracy własnej (termoizolacja PnG i stropu, montaż osrzętu elektrycznego i w rozdzielnicy, rekuperacja trochę innych drobiazgów). Jakbym miał nie kiwnąć palcem to w 150K bym się pewnie nie zmieścił.

Tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?351908-Dom-w-Morelach-N-(ver-2)&p=7867217&viewfull=1#post7867217) masz świeżutkie podsumowanie tego etapu innego kolegi.

Liczyłbym 150K i cieszył się, jak da się coś urwać - ale szybciej trzeba będzie dołożyć.

jajmar
04-11-2019, 20:26
Posadzka to przecież taniocha. 25pln za m2
Wychodzi równo 3tys.

Mam podobny metraż i za tynki wyszło mnie około 22~25tys. Licz 30pln za m2.
Kocioł z zasobnikiem 4tys, termet silver.

150-160 m2 posadzki ( a może i 180 ) 150x25=3750 zł + styropina, folie

Co do tynków 30 zł to teraz niska cena. W tych 20-25 tys liczysz płyty g-k i ocieplenie dachu sufitu?

Może z 200 tyś deko przesadziłem, a może nie.

donvitobandito
04-11-2019, 21:36
Mi wyszło 133600 nie licząc automatyki i odkurzacza centralnego z osprzętem. W tym tanie w instalacji ogrzewanie. I trochę pracy własnej (termoizolacja PnG i stropu), cała robocizna przy rekuperacji własna. Jakbym miał nie kiwnąć palcem to w 150K bym się pewnie nie zmieścił.

Tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?351908-Dom-w-Morelach-N-(ver-2)&p=7867217&viewfull=1#post7867217) masz świeżutkie podsumowanie tego etapu innego kolegi.

Liczyłbym 150K i cieszył się, jak da się coś urwać.

To i tak mało Ci wyszło.
Jak dobrze się "popłynie" i zadziała wyobraźnia to na samą elektrykę z automatyką można wydać grubo ponad 100k, na hydraulikę z wyszukaną automatyką, jeszcze więcej.
Jednak żeby zachować dobry poziom, to bez wodotrysków też trzeba swoje wydać. Cena wszak jest często wyznacznikiem jakości tj. tanio najczęściej znaczy słabo.
Janek pokazał, że można się tanio wybudować i mu to pasuje. I pewnie dla większości ludzi by pasowało i cieszyliby się tym przez całe lata. Inni za to samo zapłaciliby znacznie więcej.
Mi jednak na budowie odbiło tzn. wszystko o czym wiem robię książkowo i na wysokim poziomie. A za takie rzeczy się płaci, a nie wiem czy kiedykolwiek faktycznie odczuję różnicę.

Podsumowując, nie można odpowiedzieć na postawione w tytule wątku pytanie, nie znając oczekiwań jego adresata. A nawet wtedy byłoby to bardzo trudne, a rozbieżności sięgałyby pewnie 100%.

Janekk1234
05-11-2019, 16:07
Hydraulika za ponad 100tys?

Janekk1234
05-11-2019, 16:08
Cena wszak jest często wyznacznikiem jakości tj. tanio najczęściej znaczy słabo.
Janek pokazał, że można się tanio wybudować i mu to pasuje.

Nie mam ani tanio ani słabo.

Frofo007
05-11-2019, 16:31
Wiele zależy od tego z jakiej części Polski jesteś bo ceny są różne. Ja obstawiam (ale to wróżenie z fusów):

- ogrzewanie podłogówka + piec gazowy kondensacyjny - 45tyś o ile nie masz jeszcze wykonanego przyłącza gazowego.
- posadzka + ocieplenie - 6tyś
- ocieplenie sufitu 30cm wełny + sufit gk - 30tyś (u mnie kilkanaście tyś poszło na materiał a robiłem sam no i nigdy w życiu bym drugi raz sam tego nie robił, sporo roboty i mała oszczędność).
- instalacja elektryczna - 15tyś
- tynki - 20tyś

Dolicz do tego np. podbitkę dachową, śmieci po budowie (wbrew pozorom wychodzi drogo bo ja wydam około 3tyś za całą budowę), czy odbiór wody deszczowej, trzeba ułożyć rury, zakupić jakiś zbiornik, wkopać go itp. Ja też chciałem mieć strych więc to kolejne koszty. No i mega koszt to elewacja. Ja zrobiłem porządnie - parapety granitowe, barierki przy oknach stal nierdzewna, styro 20cm grafit, tynk Caparol Carbopor - 42tyś.

Także bliżej się zmieścisz tak realnie przy 200tyś a nie 100.

tkaczor123
05-11-2019, 23:12
Tak jak ci koledzy napisali 100 to w dzisiejszych czasach mało .Ciężko byłoby robiąc samemu płacąc tylko za materiały. Cena nie jest wyznacznikiem tak jak ktoś napisał jakości w większości przypadków.

obrzydliwy
07-11-2019, 09:39
Świętokrzyskie.
Dom 200 m2 po podłogach.
Parter: wiatrołap, salon, kuchnia, kotłownia, 3 pokoje, 2 łazienki.
Góra: otwarta przestrzeń: siłownia, sala kinowa, łazienka (ogrzewana i wentylowana).

- ogrzewanie centralne (podłogówka + grzejniki + piec na pellet) = 20 000 zł
- posadzka (styropian 15cm + wylewka) = 10 000 zł
- ocieplenie dachu pianą 20 cm + zabudowa gk = 10 000 zł
- instalacja elektryczna - 4 000 zł
- tynki gipsowe twarde (400m2) - 11 500 zł
- rekuperacja - 14 500 zł

suma 70 000 zł

Szach mat ateiści.

ciężkiprzypadek
07-11-2019, 10:13
Świętokrzyskie.
Dom 200 m2 po podłogach.
Parter: wiatrołap, salon, kuchnia, kotłownia, 3 pokoje, 2 łazienki.
Góra: otwarta przestrzeń: siłownia, sala kinowa, łazienka (ogrzewana i wentylowana).

- ogrzewanie centralne (podłogówka + grzejniki + piec na pellet) = 20 000 zł
- posadzka (styropian 15cm + wylewka) = 10 000 zł
- ocieplenie dachu pianą 20 cm + zabudowa gk = 10 000 zł
- instalacja elektryczna - 4 000 zł
- tynki gipsowe twarde (400m2) - 11 500 zł
- rekuperacja - 14 500 zł

suma 70 000 zł

Szach mat ateiści.

10 lat temu...
a ile masz grzejników?

obrzydliwy
07-11-2019, 10:18
6 pokojowych, 2 łazienkowe
Podłogówka w wiatrołapie, salonie, kuchni, korytarzu i łazienkach. Robocizna w całości free.

ig0r-
07-11-2019, 10:21
6 pokojowych, 2 łazienkowe
Podłogówka w wiatrołapie, salonie, kuchni, korytarzu i łazienkach. Robocizna w całości free.
Robocizna za free w sensie, że sam robiłeś czy nie zapłaciłeś wykonawcy ?

obrzydliwy
07-11-2019, 10:22
Teściu hydraulik.

ciężkiprzypadek
07-11-2019, 10:57
6 pokojowych, 2 łazienkowe
Podłogówka w wiatrołapie, salonie, kuchni, korytarzu i łazienkach. Robocizna w całości free.
To wszystko tez zależy od jakości i cen materiałów. Moje 2 łazienkowe kosztują ponad 2000 zł.
Czyli te ceny co podałeś, to tylko materiał?

obrzydliwy
07-11-2019, 11:02
Jedynie hydraulika jest bez robocizny. Oczywiście. Można kupić grzejnik za 1000 zł a można za 400 zł.

ciężkiprzypadek
07-11-2019, 11:10
Też jestem ze świętokrzyskiego, mógłbyś mi dać namiar na elektryka, bo Ci moi to tylko kasę mają w oczach a rezultatu ich pracy zero!

Jedni zwalają na drugich, że kable nie te, że za słabe, ze źle rozprowadzone itp...


Oczywiście kontakt na pw.

obrzydliwy
07-11-2019, 11:18
Poszło

Kaizen
07-11-2019, 11:42
- posadzka (styropian 15cm + wylewka) = 10 000 zł

0,15*200=6000zł - sam styropian, bez robocizny, folii, piany.
4000/200= 20zl/m2 wylewki? To chyba z dekadęmtemu. Nawet ceny-wabiki naportalach są dużo wyższe.


- ocieplenie dachu pianą 20 cm + zabudowa gk = 10 000 zł

20cm to nawet mInimum WT2014 nie spelnia. Najtansza oferta z rok temu to było 2,9zł/cm/m2. 2,9*20*150m2=8700zł. Nie wierzę, że gk ktoś zrobił za 1300zł


- instalacja elektryczna - 4 000 zł
W 2017 miałem najtańszą ofertę 4200. Na samą robociznę przy układaniu kabli. Najtańsza na materiał z robocizną - 7200zł. A to i tak bida wersja a dom prawie 2x mniejszy. Do tego osprzęt (gniazda, włączniki) i teleinfrmatykę trzeba doliczyć.

Zapomniałeś jeszcze o termoizolacji ścian i elewacji.

jajmar
07-11-2019, 11:57
- ogrzewanie centralne (podłogówka + grzejniki + piec na pellet) = 20 000 zł
- posadzka (styropian 15cm + wylewka) = 10 000 zł
- ocieplenie dachu pianą 20 cm + zabudowa gk = 10 000 zł
- instalacja elektryczna - 4 000 zł
- tynki gipsowe twarde (400m2) - 11 500 zł
- rekuperacja - 14 500 zł

suma 70 000 zł



Ile lat temu robione? Ceny wg mnie nie realne.
Dwa tygodnie temu widziałem wycenę na pianę na poddaszu gr.25 cm nie wielki domek - 11 tyś, a + stryszek 14 tyś. Gdzie kasa na g-k?
Prąd za 4 tyś...... ile punktów ma taka instalacja? Jedno gniazdo w pom. i jeden kabel do światła?

Zastanawia mnie, że w wątkach o cenach z rewelacjami cenowymi pojawiają się praktycznie zawsze nowi użytkownicy. Nie widać ludzi którzy tu piszą, pytają że zrobili coś super tanio, jeżeli już komuś się uda to jeden -dwa elementy a nie "cała" budowa. Jak to jest że tylko poza FM takie ceny ?

obrzydliwy
07-11-2019, 12:21
Spokojnie Panowie :)

Styropian 15cm daje jedynie na parter 100 m2. Na piętrze jest akustyczny 5cm. Wycenę na wylewki dostałem na 6000 zł.
Pianka i zabudowa gk jeszcze przede mną. Dostałem wycenę 8000 zł za 20 cm. Może warto dorzucić te 5 cm.. Temat jeszcze otwarty. Z gk będę bawił się sam.

Elektryka proszę mi nie obrażać. Tynkarz chwalił :) Materiał 2000 zł, Robocizna 2000 zł. Wpadł z synem, 3 dni roboty i po sprawie. Nie mam po jednym gniazdku w pokoju heh. Nawet nie wiem ile mam punktów bo powiedział mi cenę za całość.

donvitobandito
07-11-2019, 17:09
Spokojnie Panowie :)
Styropian 15cm daje jedynie na parter 100 m2. Na piętrze jest akustyczny 5cm. Wycenę na wylewki dostałem na 6000 zł.
Pianka i zabudowa gk jeszcze przede mną. Dostałem wycenę 8000 zł za 20 cm. Może warto dorzucić te 5 cm.. Temat jeszcze otwarty. Z gk będę bawił się sam.

Elektryka proszę mi nie obrażać. Tynkarz chwalił :) Materiał 2000 zł, Robocizna 2000 zł. Wpadł z synem, 3 dni roboty i po sprawie. Nie mam po jednym gniazdku w pokoju heh. Nawet nie wiem ile mam punktów bo powiedział mi cenę za całość.

Widzisz nie można porównywać cen jednej budowy do drugiej. Bo jedna jest zrobiona dobrze, a druga źle. Metry nic tu nie mają do rzeczy. W tej zrobionej źle też możesz być szczęśliwym, głównie dlatego, że nie będziesz nawet świadomy błędów i fuszerek które zostały na niej popełnione. No i teraz pytanie czy warto dążyć do idealizmu? Ja uważam, że tak i inaczej budować bym się nie umiał. Też nie ustrzegłem się błędów, ale myślę, że jestem ich świadomy i w razie problemów, będę wiedział gdzie najpierw szukać ;)
No i dodam na koniec, jak to mam w zwyczaju- 2 tys. za materiał na elektrykę to wydaje się na akwarium lub budę dla psa, a nie dom ;) Pzdr.

Kaizen
07-11-2019, 17:52
Elektryka proszę mi nie obrażać. Tynkarz chwalił :) Materiał 2000 zł, Robocizna 2000 zł. Wpadł z synem, 3 dni roboty i po sprawie.

W trzy dni pociągnęli kable, zamontowali włączniki, gniazda, rozdzielnicę, uzbroili ją i odpalili wszystko? Zdolni. Materiał też tani jak pół barszczu.
Może jeszcze coś pociągnęli do furtki, bramy, ogrodu w tym i szpadlem machali?
Czy może to cena za samo okablowanie (co najwyżej z puszkami)? Tylko, że rozmawiamy o stanie deweloperskim - czyli razem z gniazdami, włącznikami, rozdzielnią i na zewnątrz tym, co deweloper normalnie sprzedaje.

ig0r-
07-11-2019, 19:01
W trzy dni pociągnęli kable, zamontowali włączniki, gniazda, rozdzielnicę, uzbroili ją i odpalili wszystko? Zdolni. Materiał też tani jak pół barszczu.
Może jeszcze coś pociągnęli do furtki, bramy, ogrodu w tym i szpadlem machali?
Czy może to cena za samo okablowanie (co najwyżej z puszkami)? Tylko, że rozmawiamy o stanie deweloperskim - czyli razem z gniazdami, włącznikami, rozdzielnią i na zewnątrz tym, co deweloper normalnie sprzedaje.
Kurcze ja trochę ponad 2 lata temu zapłaciłem ponad 2 tyś za same włączniki i gniazdka Berkera :/

jajmar
07-11-2019, 19:27
Czy może to cena za samo okablowanie (co najwyżej z puszkami)?

Możesz mieć rację, rozłożenie kabli po ścianach (bez bruzd) i wypuszczenie ich w puszkach bez łączenia , tu by mniej więcej i cena i czas się zgadzał.

zorro128
07-11-2019, 19:50
Spokojnie Panowie :)


Elektryka proszę mi nie obrażać. Tynkarz chwalił :) Materiał 2000 zł, Robocizna 2000 zł. Wpadł z synem, 3 dni roboty i po sprawie. Nie mam po jednym gniazdku w pokoju heh. Nawet nie wiem ile mam punktów bo powiedział mi cenę za całość.


Normalnie cuda na kiju...Ty pewnie wybudujesz dom na gotowo za 150 tys....

brazylia29
07-11-2019, 20:44
Normalnie cuda na kiju...Ty pewnie wybudujesz dom na gotowo za 150 tys....

Mam znajomego elektryka który pracuje na co dzień w dużej firmie ,a po godzinach i weekendy robi fuchy. Jak pytałem to za 2 tyś zrobiłby instalację w domu i materiał załatwił na firmę szefa z dużym rabatem.
A tak wogóle firma która wam zrobi instalację dorzuci sobie dodatkowo 20% za to że przywiezie materiał ze sklepu. Taki biznes jedni płacą inni się bogacą.

zorro128
07-11-2019, 20:58
Mam znajomego elektryka który pracuje na co dzień w dużej firmie ,a po godzinach i weekendy robi fuchy. Jak pytałem to za 2 tyś zrobiłby instalację w domu i materiał załatwił na firmę szefa z dużym rabatem.
A tak wogóle firma która wam zrobi instalację dorzuci sobie dodatkowo 20% za to że przywiezie materiał ze sklepu. Taki biznes jedni płacą inni się bogacą.

A ja mam z 10 znajomych elektryków i jeden z nich zrobił mi elektrykę w domu kompleksowo i co z tego...Tutaj nie chodzi o cenę usługi ,bo to może zrobić ktoś z rodziny nawet za darmo ale o cenę materiałów-nierealne...

peter08
07-11-2019, 22:03
Mam znajomego elektryka który pracuje na co dzień w dużej firmie ,a po godzinach i weekendy robi fuchy. Jak pytałem to za 2 tyś zrobiłby instalację w domu i materiał załatwił na firmę szefa z dużym rabatem.
A tak wogóle firma która wam zrobi instalację dorzuci sobie dodatkowo 20% za to że przywiezie materiał ze sklepu. Taki biznes jedni płacą inni się bogacą.

Ja do domu ok 280m zakupilem osprzet (kontakty,wlaczniki,sciemniacze,etc) firmy Simon za ok 6 tys zl ,kupowal elektryk na siebie ze sporym rabatem,
To co piszecie tutaj o cenach to dla mnie jakies abstrakcje...
U mnie cala elektryka,w tym ogrod,podjazd,caly dom,podswietlenia LED (schody,sufity,lazienki) Szafka rack RTV/Siec,okablowanie pod alarm i kamery,LAN w całym domu,dosc rozbudowana elektryka i instalacje Sat/TV,okablowanie HiFi w sufitach,rozdzielnica,wszystko na dobrych markowych osprzetach/kablach to ok 50 tys zł
Oczywiscie niech nikt nie bierze za wzorzec mojej instalacji ,bo troche mnie tutaj "poniosło" i nie kazdy tyle potrzebuje ale litości pisanie,że ktos wydal za elektryke 4 tys zł to juz jest zwykła nieprawda,wprowadzanie w bład przyszłych inwestorów.

Kaizen
07-11-2019, 22:19
materiał załatwił na firmę szefa z dużym rabatem.
A tak wogóle firma która wam zrobi instalację dorzuci sobie dodatkowo 20% za to że przywiezie materiał ze sklepu.

Dobrze, że o tym wspominasz. Materiał częściowo sam kupowałem, częściowo na zniżki elektryka - ale sam przywoziłem (bo biedaczyna prawka został pozbawion, a to trochę waży). Raz w hurtowni przy stanowisku obok słyszałem rozmowę elektryka ze sprzedawcą. Znali się widać od dawna - a rozmowa była tego typu:
- To te drobiazgi dorzucić do WZ?
- Nie, to dla mnie, to rozliczymy się osobno.
- To na to WZ ceny z Twoimi zniżkami, czy standardowe?
- Standardowe...

No i standardowo taki DehnSchield kosztuje ponad 1200zł brutto. Ja zapłaciłem 30% mniej.

Ile zapłaciłeś za SPD? Masz chociaż iskiernik, czy kolega w nosie miał Twoje bezpieczeństwo?

obrzydliwy
08-11-2019, 06:50
Chodziło mi o samo rozprowadzenie kabli.
Elektryka miałem z polecenia. Nie negocjowałem z nim kwoty przed robotą, bo wiedziałem już wcześniej że nie bierze cen z kosmosu. Kable raczej standardowe, płaskie. Nie wiem, nie znam się na kablach i nie pytałem o to. Na takich robi wszędzie. Elektryka była rozciągana w wakacje.
Wyczuwam u niektórych swędzenie w pewnym miejscu. Nie mam interesu wciskać tu jakiś bajek. Każdy sobie buduje jak chce i za ile chce. Nie uważam że dziaduje na swojej budowie. Niektórzy są bardzo bojowo nastawieni w temacie kosztów :)

kaszpir007
08-11-2019, 07:30
6 pokojowych, 2 łazienkowe
Podłogówka w wiatrołapie, salonie, kuchni, korytarzu i łazienkach. Robocizna w całości free.

Przypomina mi się pewien żarcik jak dwie kobiety gadały i licytowały się ile wydały na budowę ich domu. Jedna mówi że prawie za darmo zrobiła , bo za robociznę nie płaciła , bo ... płaciła w naturze robotnikom ;)

I tutaj taka sama "licytacja" ..

Zawsze ten kto zrobi sam lub ktoś mu za darmo to wykona będzie miał taniej niż ktoś kto zatrudni fachowca i ten zrobi mu to kompleksowo , więc takie podawanie kosztów nie ma żadnego sensu ...
Obecnie najdroższa jest robocizna. Znalezienie taniego fachowca (który będzie fachowcem a nie partaczem lub osobą która nie ma pojęcia o tym) jest prawie nierealne w obecnych czasach.
Po prostu za dużo osób się buduje i to wykonawcy teraz wybierają sobie klientów i wybierają tych co zapłacą najwięcej ...

brazylia29
08-11-2019, 07:35
Ja do domu ok 280m zakupilem osprzet (kontakty,wlaczniki,sciemniacze,etc) firmy Simon za ok 6 tys zl ,kupowal elektryk na siebie ze sporym rabatem,
To co piszecie tutaj o cenach to dla mnie jakies abstrakcje...
U mnie cala elektryka,w tym ogrod,podjazd,caly dom,podswietlenia LED (schody,sufity,lazienki) Szafka rack RTV/Siec,okablowanie pod alarm i kamery,LAN w całym domu,dosc rozbudowana elektryka i instalacje Sat/TV,okablowanie HiFi w sufitach,rozdzielnica,wszystko na dobrych markowych osprzetach/kablach to ok 50 tys zł
Oczywiscie niech nikt nie bierze za wzorzec mojej instalacji ,bo troche mnie tutaj "poniosło" i nie kazdy tyle potrzebuje ale litości pisanie,że ktos wydal za elektryke 4 tys zł to juz jest zwykła nieprawda,wprowadzanie w bład przyszłych inwestorów.

Chodziło mi o cenę robocizny,bo tutaj rozpiętość cenowa jest spora. Jeden elektryk weżmie 2-3 tyś inny za tą samą robotę weżmie 10 tyś ,pytałem się dlaczego tak dużo kasuje to stwierdził ,że potrzebuje kasę na wykończenie domu córki.

obrzydliwy
08-11-2019, 08:08
''Po prostu za dużo osób się buduje i to wykonawcy teraz wybierają sobie klientów i wybierają tych co zapłacą najwięcej ... ''
Racja.

Przypuszczam że niebawem się to zmieni. Banki podniosą stopy i skończy się eldorado kredytowe. Firmy będą musiały obniżyć ceny usług bo zmniejszy się popyt, a konkurencja będzie za duża. Jednocześnie skoczy nam inflacja. Prawdopodobnie wiele firm zakończy karierę.

boorys
08-11-2019, 08:59
A wtedy część fachowców wyjedzie i znowu ceny poszybują w górę, a terminy będą tylko dla cierpliwych. Koło się zamyka.

kaszpir007
08-11-2019, 09:07
''Po prostu za dużo osób się buduje i to wykonawcy teraz wybierają sobie klientów i wybierają tych co zapłacą najwięcej ... ''
Racja.

Przypuszczam że niebawem się to zmieni. Banki podniosą stopy i skończy się eldorado kredytowe. Firmy będą musiały obniżyć ceny usług bo zmniejszy się popyt, a konkurencja będzie za duża. Jednocześnie skoczy nam inflacja. Prawdopodobnie wiele firm zakończy karierę.

jest mnóstwo ludzi którym zależy "na czasie" i zapłacą każde pieniądze aby jak najszybciej się do tego domu wprowadzić .
A koszty ? Co za problem , co najwyżej większy się ... kredyt weźmie ..

A wykonawcy widzą że ludzie chcą jak najszybciej wiec nie przestrzegają przerw technologicznych , ale przecież oni tam nie będa mieszkali ...
Potem powie się że "dom pracuje" , "tak ma być" i klient to łyknie ;)

boorys
08-11-2019, 09:14
Bo ja wiem. Nie przestrzegają chyba tylko u klientów, którym się spieszy. U mnie SSO ciągnął się od kwietnia do stycznia. Jak ekipa jest dobra, to sobie ustawia kilka robót i przeskakuje z jednej na drugą, trzecią...

donvitobandito
08-11-2019, 10:09
U mnie tak ogólnie to wychodzi- cena materiałów 2/3, cena robocizny 1/3 i to przy dobrej klasy materiałach budowlanych i dobrej klasy fachowcach. Więc bzdurą jest pisanie, że robocizna najdroższa.

Fakt większość ekip miałem dogadanych z półrocznym wyprzedzeniem, a murarzy z rocznym. Te 1/3 to i tak godne zarobki. Choć w murarce np. zaryzykowałem, bo rozstrzał cen za robotę (duży, skomplikowany dom z płaskim dachem i dwoma pełnymi stropami) miałem miedzy 60, a 130 tyś. i wziąłem ekipę najtańszą. Zrobili dobrze, tylko pod koniec, po 4 miesiącach, spytali czy mogę coś dopłacić, bo jak policzyli to mówią, że u mnie nic nie zarobili, tylko tyle z tego, że będzie się czymś można pochwalić ;) To dopłaciłem 6 tys. i do teraz jest kontakt dobry. Tylko to firma była gdzie pracownicy po 20 lat pracowali, do 15 godziny tylko, jak kiedyś ;) Dzisiaj takich jest już mało, każdy zapierdala byle jak najwięcej zrobić. I odbija się to potem na jakości.
Elektryków też miałem akurat na fuchę. I bez założenia alarmów i kamer wyszło mi ok. 50 tyś. I tego robota to 17 gdzieś. Materiał sam kupowałem, zniżki miałem jak trzeba ;) Tylko, że oni też się nie spieszyli i pełnych dni po 10h zeszło, gdzieś ze dwa miesiące. Miałem czas żeby na bieżąco wszystko przemyśleć, korygować, nie wyobrażam sobie inaczej, chyba, że miałbym projekt doskonały.
Tynkarze podobnie, 1000m2 tynku CW robili 5 tygodni. Odchyłka jednak poniżej 2mm, na 3 metrowej poziomicy. 19zl od metra wzięli plus materiał po mojej stronie.
Teraz mam firmę nie gładzi i malowania i dotarliśmy się jakoś ;) Zdziwienie było, że z halogenem latami i zaznaczamy poprawki. Na początku całe ściany, teraz ich prawie nie ma ;)
Porażki też były, a właściwie jedna ze spadkami na dachu. Swoją kasę jednak odzyskałem co za robotę dałem, tylko za materiał stratny byłem i to sporo. Odpuściłem tu jednak, bo akurat w życiu tego co mi to robił wydarzyła się tragiczna sytuacja, a ja zawsze staram się być człowiekiem. Po tej sytuacji wywaliłem kierownika budowy, a raczej zmieniłem go na fachowca.

Dlatego nie piszcie bzdur o cenach robocizny, bo i tak w PL mamy ją niską i będzie tylko drożej. Za jakość trzeba zapłacić, a pieniądz cały czas będzie tracił na wartości.

Wybrałem priorytety i np. przez to musiałem zrezygnować z kilku dodatków jak np. architekt wnętrz. Lepiej tą kasę dać na lepszą konstrukcję, instalację, porady niż w kolor ścian czy mebli. Bo nam ma się to podobać, a kolor i meble zmienić najłatwiej i najszybciej się też niszczą.

A te ceny, jak niektórzy tu piszą, albo ceny zawarte na stronie kb, lub pod projektami to wg mnie bzdury. Mają zachęcić ludzi tylko do kupienia projektu i/lub wzięcia kredytu. Bo nawet gdyby ktoś sam zgodnie ze sztuką robił, to za materiały swoje musi zapłacić.

boorys
08-11-2019, 10:23
Zgadza się. A różnica w zarobkach pomiędzy Polską a Zachodem może tylko maleć. Nie odwrotnie.

Antyspam
08-11-2019, 11:10
najwyżej większy się ... kredyt weźmie ..

Żeby wziąć kredyt to trzeba mieć zdolność kredytową. Nie nam oceniać kto jaką zdolność ma. A może ktoś dostał w spadku pare hektarów pod miastem i podzielił na działki budowlane. Ma teraz kupę kasy, którą wydaje na głupoty na zasadzie łatwo przyszło łatwo poszło - też nic nam do tego.

A kolega obrzydliwy chyba myśli, że kogoś coś swędzi, że on potrafi tanio budować dom. Wręcz przeciwnie, bo to raczej słabe, że ktoś każdy etap robi po taniości. Od taniochy do druciarstwa jest niebezpiecznie krótka droga.

Można odnieść wrażenie, że na tym forum dobre jest tylko to co jest tanie, albo co zostało zrobione samodzielnie, a jak kogoś stać na drogie markowe, albo niestandardowe i droższe rozwiązania to jest frajerem. To, czy coś taniego jest tak samo funkcjonalne jak coś dużo droższego zostawcie ocenie inwestora. Nic nam do tego.
Samorobów, którzy potrafią wyczarować coś fajnego z niczego warto naśladować i podziwiać, ale jak ktoś wypisuje w każdym wątku, że wszystko zrobił taniej niż reszta świata i jest debeściak, a reszta to frajerzy, to ja dla takiej osoby szacunku nie mam. Dziecinada i tyle.

obrzydliwy
08-11-2019, 11:48
A rób se pan drogo. Nic mnie to nie obchodzi.
''Można odnieść wrażenie, że na tym forum dobre jest tylko to co jest tanie'' Mam odwrotne postrzeżenia.
Strach tu cokolwiek napisać bo można zostać zlinczowanym.
''jak ktoś wypisuje w każdym wątku, że wszystko zrobił taniej niż reszta świata i jest debeściak, a reszta to frajerzy, to ja dla takiej osoby szacunku nie mam''. To był mój pierwszy post na forum. Od wczoraj mam konto.
Kilka osób przede mną też opisało swoje koszty, a że mieściły się w ramy świadomości towarzystwa wzajemnej adoracji to obeszło się bez echa. Aż tu nagle HAŃBA, DZIECINADA, BUDA DLA PSA, PEWNIE KABLE Z LUMPEKSU :)
Jak ktoś buduje drogo to jest spoko, mega zaradny gość. Pewnie biznesmen.

Kaizen
08-11-2019, 12:30
Wyczuwam u niektórych swędzenie w pewnym miejscu. Nie mam interesu wciskać tu jakiś bajek.

Najpierw wpadasz z podważaniem opinii innych, co piszą, że od SSZ do deweloperki wyjdzie grubo ponad 100k zł pisząc:


suma 70 000 zł

Szach mat ateiści.


Potem się okazuje, że w tym elektryka w powijakach, brak elewacji i ocieplenia a w innym wątku piszesz, że nie masz stanu deweloperskiego.
I dziwisz się, że inni protestują przeciwko "szach mat"?

Rekuperator to jaki masz w tych pieniądzach??

Jak dojdziesz do stanu deweloperskiego, to się okaże, że sam masz drożej.

obrzydliwy
08-11-2019, 13:00
Opisywałem te same koszty co pozostali w postach wyżej.
Po za tym, co to znaczy stan deweloperski ? Myślałem że takie rzeczy jak gniazdka, włączniki i inne duperele to bardziej wykończenie.
Racja. Jak zrobię elewację, schody, posadzki itd no to pewnie wyjdzie więcej niż 100 k.

https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna-cwpp-420200-jon16-przeciwpradowa-p-123.html
Centralkę polecił mi instalator. Nie wygląda jak z pierwszych stron gazet, ale podobno działa. Przeciwprądowa, silniki ec i sterownik. Więcej do szczęścia nie potrzebuję.

A z tym szach mat to bez urazy :)

Slyder
08-11-2019, 13:37
A rób se pan drogo. Nic mnie to nie obchodzi.
''Można odnieść wrażenie, że na tym forum dobre jest tylko to co jest tanie'' Mam odwrotne postrzeżenia.
Strach tu cokolwiek napisać bo można zostać zlinczowanym.
''jak ktoś wypisuje w każdym wątku, że wszystko zrobił taniej niż reszta świata i jest debeściak, a reszta to frajerzy, to ja dla takiej osoby szacunku nie mam''. To był mój pierwszy post na forum. Od wczoraj mam konto.
Kilka osób przede mną też opisało swoje koszty, a że mieściły się w ramy świadomości towarzystwa wzajemnej adoracji to obeszło się bez echa. Aż tu nagle HAŃBA, DZIECINADA, BUDA DLA PSA, PEWNIE KABLE Z LUMPEKSU :)
Jak ktoś buduje drogo to jest spoko, mega zaradny gość. Pewnie biznesmen.

musisz się przyzwyczaić do niektórych osób z tego forum. Głównie to są pseudospecjaliści co im ktoś wybudował dom i tak posiedli całą wiedzę budowlaną. Idealnie opanowali całą teorie budowlaną gorzej z praktyką. Głowa do góry

Kaizen
08-11-2019, 13:53
Opisywałem te same koszty co pozostali w postach wyżej.
Po za tym, co to znaczy stan deweloperski ? Myślałem że takie rzeczy jak gniazdka, włączniki i inne duperele to bardziej wykończenie.

Jak nie oglądałeś nigdy, co sprzedaje deweloper, to przejdź się. Gniazda, włączniki i rozdzielnia muszą być, inaczej nie można zrobić pomiarów i oddać budynku do użytkowania.
Ocieplenie, termoizolacja, podbitka też są. A nawet często działające domofony i monitoring (czego ja akurat nie wliczałem).


https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna-cwpp-420200-jon16-przeciwpradowa-p-123.html
Centralkę polecił mi instalator. Nie wygląda jak z pierwszych stron gazet, ale podobno działa. Przeciwprądowa, silniki ec i sterownik. Więcej do szczęścia nie potrzebuję.


Po pierwszej zimie zmienisz zdanie (ja zmieniłem i zdanie, i rekuperator chociaż miałem na przeciwprądowym Recair). I nawet nie dlatego, że kilkaset kWh albo i więcej stracisz względem przeciwprądowego, bo tego nie mając porównania nie zauważysz. A przez wilgotność (czy raczej jej brak).

obrzydliwy
08-11-2019, 14:03
Mam zrozumieć że zmieniłeś reku przeciwprądowy na entalpiczny ?

Jaki model ?

Kaizen
08-11-2019, 14:13
Mam zrozumieć że zmieniłeś reku przeciwprądowy na entalpiczny ?

Jaki model ?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355325-Izzifast-nowy-rekuperator-z-odzyskiem-wilgoci

obrzydliwy
08-11-2019, 14:29
Przyznam że ciekawy sprzęt.
Pierwszym moim celem był Mitsubishi Lossnay z odzyskiem wilgoci. Instalatorowi nie grał stosunek wydajności do sprężu dyspozycyjnego i z niego zrezygnowałem. Myślałem ratować się nawilżaczami powietrza. Próbowałeś ?

Kaizen
08-11-2019, 17:41
Myślałem ratować się nawilżaczami powietrza. Próbowałeś ?

tak (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?228998-Bud%C5%BCetowy-(TCO)-z-przyci%C4%99tym-bud%C5%BCetem-przy-stacji-PKP-z-widokiem-na-las&p=7840234&viewfull=1#post7840234)

Jak ma działać, to trzeba porządny nawilżacz (http://klima-sklep.pl/nawilzacze-parowe/5944-nawilzacz-powietrza-parowy-pego-easysteam-es-3-m-mini-3kg-h.html) za porządne pieniądze i o porządnym poborze prądu (w końcu ciepło parowania wody jest spore).

Elfir
08-11-2019, 17:58
ja "ratuję" się po prostu roślinnością i akwariami :D

Frofo007
08-11-2019, 18:08
4 tyś za elektrykę? Co za bzdury :D 20tyś za piec, podłogówkę, grzejniki, całą kotłownie? :D Panie jakbym ja miał takie ceny to bym dom 200m2 wybudował za 200tyś a potem sprzedał za 700tyś. U mnie sam materiał na elektrykę (bez żadnych szaleństw) kosztował ponad 7tyś. Powiedz mi też jak możesz mieć poddasze ocieplone + płyty gk za 10tyś? U mnie na same materiały poszło 11272zł (robocizna własna) i w zasadzie jeszcze nie ma we wszystkich pomieszczeniach przykręconych płyt gk a gdzie jeszcze gładzie. Nie wiem po co ktoś takie bajki pisze? Może jak wszystko sam zrobisz, niska jakość materiałów itp to wyjdzie tyle ile pisałeś, jednak jak się podaje ceny to się piszę np. materiał + robocizna własna bo potem ktoś myśli, że wybuduje 200m2 dom za 200tyś. Ja więcej wydałem na SSZ, niestety ale takie są teraz ceny. Elektryk teraz w dużym mieście bierze 1000zł za sam montaż tablicy rozdzielczej + odbiór instalacji (próby). Sam głupi kabel połączeniowy od skrzynki elektrycznej do rozdzielni kosztował z 500zł. A przecież trzeba jeszcze zrobić bruzdę, wkopać go i podłączyć do skrzynki. Przecież nikt tego nie zrobi za stówę :D Za stówę to można teraz co najwyżej jakieś małe zakupy w biedronce zrobić.

Deweloper pewnie sprzedaje dom odebrany w urzędzie, więc trzeba doliczyć też utwardzenie terenu z obrzeżami, zagospodarowanie wody deszczowej itd.

Moim zdaniem tak realnie 1000-1500zł m2 SSZ po podłodze.
1000zł m2 doprowadzenie do stanu deweloperskiego.
1000zł m2 wykończeniówka pod klucz.

I to wcale nie przy materiałach z wyższej półki, raczej przeciętnych.

Teraz już może nawet drożej.

Antyspam
08-11-2019, 19:30
Nikt nikomu nie broni tanio budować.

Ale nie róbcie z tego ideologii.

To nie jest forum szałasdom, tylko muratordom. Rozmawiajmy o tym jak wybudować dom, a nie jak jeden przechytrzył drugiego. Ten kto buduje tanio nie jest lepszy od tego kto buduje drogo. I na odwrót.