PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa inst. fotowoltaiczna + istniejąca już pompa ciepła



ASANAK
05-11-2019, 19:13
Witam mam pytanie ogrzewam dom + CWU pompą ciepła, teraz założyłem instalację fotowoltaiczną 9,9KWp i zastanawiam się jak to połączyć. Gdzieś czytałem, że są jakieś czujniki ( nie pamiętam pogodowe czy inne), które pozwalają wysyłać sygnał do pompy " że świeci słońce " i wtedy pompa się załącza żeby korzystać z darmowego prądu.

cuuube
05-11-2019, 20:01
Zimą w zasadzie nie ma z czego korzystać .
Latem wattrouter lub na pvmonitor maja jakiś moduł nadprodukcji... ja korzystam z gniazdek wifi i apki przedstawiającej co robi moja instalacja do sterowania grzałkami w cwu .

Z tej mocy instalacji będziesz miał z 10MWh prądu , kwestia ile zużywasz na ogrzewanie ile na prąd bytowy .

CityMatic
05-11-2019, 20:08
Oczywiście, że przy takiej mocy instalacji, może okazać się , że produkcja pozwoli Ci na darmową pracę PC, przez cały rok.
Obecnie są już urządzenia i programy które pozwalają na pełny monitoring i możliwości uruchamiania danych urządzeń nie tylko PC w zależności czy instalacja pracuje czy nie, lub tylko wtedy. np https://sklep.pvmonitor.pl/15-pc-pompy-ciepla
Wystarczy się wczytać w opis i wybrać coś odpowiedniego, gdy ma się wątpliwości pytać lub telefonować.
Pozdrawiam

ASANAK
05-11-2019, 20:18
Jeśli to 9.9kWp pokrywa całe zapotrzebowanie domu w EE, to prąd masz zawsze darmowy i zabawa w śledzenie słońca nie ma sensu.

Nie wiem czy pokryje zużycie mam ok 9-10 tyś. kwh rocznie a moja instalacja na pewno nie będzie wydajna w 100% swojej mocy ze względu na usytuowanie mam ją rozłożoną na 3 częściach dachu ( wsch, płd i płd-zach)

cuuube
05-11-2019, 20:21
Oczywiście, że przy takiej mocy instalacji, może okazać się , że produkcja pozwoli Ci na darmową pracę PC, przez cały rok.
Obecnie są już urządzenia i programy które pozwalają na pełny monitoring i możliwości uruchamiania danych urządzeń nie tylko PC w zależności czy instalacja pracuje czy nie, lub tylko wtedy. np https://sklep.pvmonitor.pl/15-pc-pompy-ciepla
Wystarczy się wczytać w opis i wybrać coś odpowiedniego, gdy ma się wątpliwości pytać lub telefonować.
Pozdrawiam

potrzebuje raczej cos takiego https://sklep.pvmonitor.pl/monitoring-produkcji/17-monitoring-produkcji-inwerter-jednofazowy.html

ASANAK
05-11-2019, 20:43
Jeśli nie pokrywa, to włączaj PC tylko w dzień.
CO i CWU i tak potrzebujesz więc PC musi pracować niezależnie od pogody.
W dni słoneczne PC będzie pracowała na "słonecznym" prądzie.
W dni pochmurne i tak musi pracować.
Śledzenie słońca nie ma sensu, bo co będzie jak będzie deszczowy/śnieżny tydzień?
Będziesz siedział w zimnym domu i mył się w zimnej wodzie?


:-) nawet bez PV nie było zimno, ale w PGE jednak polecili mi taryfę G12w dalej i teoretycznie miałem używać pompy do ogrzewania w 2 taryfie czyli w nocy. Było to dla mnie dziwne przy podpisywaniu umowy, że g12W polecają, ale wcześniej nie pomyślałem żeby na forum coś podpytać i teraz na rok mam taką. Sam nie wiem już czy powinienem używać jak kiedyś większość w 2 taryfie czy nie patrzeć na taryfy . Pompa też w nocy zużywa trochę więcej energii niż grzejąc w dzień, ale wcześniej przy różnicy w cenie prądu ok 45% warto było w nocy.
Jak to mówią "bądź mądry i pisz wiersze" . Pewnie okaże się po roku po 1 zbilansowaniu

vr5
05-11-2019, 20:57
Nie wiem czy pokryje zużycie mam ok 9-10 tyś. kwh rocznie a moja instalacja na pewno nie będzie wydajna w 100% swojej mocy ze względu na usytuowanie mam ją rozłożoną na 3 częściach dachu ( wsch, płd i płd-zach)

Jeśli nie pokryje, to nic nie szkodzi. PC używa się zawsze, kiedy jest potrzebna. Tak na prawdę to pełna jej moc jest potrzebna w czasie chłodnych dni. W lecie to ustawisz sobie grzanie c.w.u. na godziny największej produkcji PV i w słoneczne dni, grzejąc wodę prawie nie będziesz korzystał z prądu z ZE.
Dopracuj sobie raczej sposób załączania innych urządzeń prądożernych (część da się włączyć zdalnie) gdyż pracują i latem i zimą. Autokonsumpcja (cokolwiek by to oznaczało) własnego prądu ma znaczenie w okresie wiosenno-letnim. W grudniu i styczniu to wyprodukujesz może po 100 do 200 kWh, co jest kroplą w morzu do potrzep PW. Nijak ma się do produkcji w miesiącach letnich, gdzie pewnie będzie przekraczała i 1000 kWh w niektórych miesiącach.

vr5
05-11-2019, 21:13
@ASANAK

A, to dopiero teraz się ujawniłeś, że jesteś szczęśliwcem z taryfą G12W.

Przy takiej mocy PV i tak raczej nie stracisz na tym przejściu w G12**. Pewnie dopłacisz co-nieco, ale niewiele w każdej z taryf.
Jak pisałem - w zimie produkcja z PV jest bardzo mała, więc nie wpłynie ona znacząco na rachunki, a w lecie jeśli w dzień włączysz (w słońcu, ale w drogiej taryfie) jakąś maszynę to i tak mało (albo wcale) przejdzie przez licznik.

Jak pisałem wyżej - warto dopracować czas i sposób załączania innych odbiorników.

Fugaz
13-11-2019, 18:53
Nie wiem jak Ty Asnak, ale ja mam opcję w mojej pompie, że w momencie gdy panele produkują prąd to mogę ustawić tak żeby grzały zbiornik CWU do zadanej temperatury. Nie mam jeszcze paneli - ale uważam, że to fajna opcja.

marcinbbb
13-11-2019, 19:28
Nie wiem jak Ty Asnak, ale ja mam opcję w mojej pompie, że w momencie gdy panele produkują prąd to mogę ustawić tak żeby grzały zbiornik CWU do zadanej temperatury. Nie mam jeszcze paneli - ale uważam, że to fajna opcja.

Tak jak moja klimatyzacja Midea Blank niby ma funkcję która wie kiedy świeci słońce a prawda jest taka że da się te funkcję włączyć nawet w środku nocy, owszem redukuje obroty sprężarki ale wg. mnie to się zwie tylko funkcja ECO.

Bo skąd pompa ma wiedzieć kiedy licznik kręci się w lewo a nie w prawo, bo wyższe napięcie na sieci... są setki miejsc w których napięcie na sieci znacząco różni się od nominalnego może być wyższe 250V jak i niższe 190V i pompa będzie losować czy słońce świeci czy też nie, ale to nie wszystko czy user ma PV czy nie ma :)

ASANAK
14-11-2019, 18:51
Nie wiem u mnie chyba takiej opcji nie ma pompę mam już 5 lat .

mitch
16-11-2019, 10:09
Tak jak moja klimatyzacja Midea Blank niby ma funkcję która wie kiedy świeci słońce a prawda jest taka że da się te funkcję włączyć nawet w środku nocy, owszem redukuje obroty sprężarki ale wg. mnie to się zwie tylko funkcja ECO.

Bo skąd pompa ma wiedzieć kiedy licznik kręci się w lewo a nie w prawo, bo wyższe napięcie na sieci... są setki miejsc w których napięcie na sieci znacząco różni się od nominalnego może być wyższe 250V jak i niższe 190V i pompa będzie losować czy słońce świeci czy też nie, ale to nie wszystko czy user ma PV czy nie ma :)
Nie każda pompa jest głupia ;) U mnie PC może wiedzieć (ale nie wie, bo tego nie podłączyłem) kiedy ma działać, jeśli poda się napięcie na odpowiedni zacisk na płycie głównej. Przy pomocy LanKontrolera z serwisu PVmonitor jest to banalnie proste. Oczywiście odpowiednie opóźnienia zadziałania/wyłączenia PC można ustawić.