PDA

Zobacz pełną wersję : Pasywna parterówka



hechter
05-11-2019, 19:57
Dobry, taka parterówka

436696

Na takiej działce (137/30)

436697

Dom maksymalnie przysunięty do północnej strony.

1. Płyta fundamentowa grzewcza, o taka

436698

2. Okna: 3 szyby U=0,8, ciepły montaż
3. Izolacja poddasza: 80cm celulozy
4. Rekuperator
5. CWU: Bojler elektryczny
6. Garaż dostawiony, nieocieplony (drzwi do domu ciepłe)
7. Dach: 22 stopnie, na dachu PV 10kW (mam zestaw mocno po taniości)

Co myślicie Panowie? Planuję budowę w 2021.

ciężkiprzypadek
05-11-2019, 21:09
Witam, chociaz nie jestem panem i nie wiem czy mogę się wypowiadać.
Chyba ten projekt nie był robiony przez architekta, bo zawiera podstawowy błąd. Drzwi od łazienki muszą być zawsze otwierane na zewnątrz.
Garaż powinien być odizolowany od domu.
Można zrobić drzwi od garderoby po środku ściany dłuzszej, była by bardziej funkcjonalna oraz mogła by być wspólną garderobą na 2 pokoje.
Tak samo z wiatrołapem, drzwi wejściowe przesunąć na środek ściany i wtedy z boku moze być miejsce na wieszaki.
A co to za ścianka między kuchnią a salonem?

Elfir
05-11-2019, 21:38
umebluj sobie te pomieszczenia - czy wejdą ci planowane meble i sprzęty

Wiatrołap - przy takim układzie drzwi nie ma miejsca na szafę.

Pokoje mają okna od północy.

To twój rysunek a nie projekt profesjonalisty zajmującego się pasywnością?

Elfir
05-11-2019, 22:04
Nie trzymałam się ściśle proporcji - ale chciałam przedstawić zamysł:
https://images89.fotosik.pl/276/ce95d058338fbc37gen.jpg

odsuń garaż od domu i połącz go szklaną werandą (zimną). Będzie ona pełniła rolę wiatrołapu.
Wówczas nie musisz robić osobnego pomieszczenia wiatrołapu w samym domu.

nowa7
05-11-2019, 22:41
Po jaki czort 80cm celulozy w stropie skoro 35cm daje U=0,1 ...:popcorn:

redbox
06-11-2019, 06:57
Po jaki czort 80cm celulozy w stropie skoro 35cm daje U=0,1 ...:popcorn:

niekotryz lubia wydawać kase.

hechter
06-11-2019, 19:44
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i komentarze, oczywiście wypowiedzi Pań również przeczytam z wielką przyjemnością.
Co do domu. Rzeczywiście projekt wymyśliłem sam, pierwotnie miał być w poddaszem użytkowym, ale finalnie stanęło na parterówce - jest lekko tańsza i bez skosów.
Garaż, uważam, że jest odizolowany od domu - pomiędzy nim a domem jest 24cm gazobetonu i 30cm styropianu. Przejście przez ciepłochronne drzwi.
Moja rodzina to 2+2, pokój rodziców to ostatni, na ścianie Wsch-Pd, oddzielony właśnie dodatkowo garderobą.
Ścianka między kuchnią a salonem to ścianka kończąca ciąg mebli kuchennych.
Rzeczywiście pokoje są od północy, ale to jedyna dla mnie sensowna opcja. Dzięki Elfir z Twój rysunek, spróbuję go sobie rozrysować, co by orientację w centymetrach mieć. Raczej odsunięcie garażu od domu takim wiatrołapem nie wchodzi w grę - nie chcę już bardziej go powiększać, bo działka nie jest zbyt duża - 22x31,5 metra.
Co do ocieplenia poddasza - 80cm jest w standardzie firmy budującej pasywniaki, ale podpytam, czy mnie celulozy nie będzie wystarczające i tańsze.
Dodałem szafę w wiatrołapie, ma wymiary 160x60cm.

Zaktualizowałem projekt, jak poniżej.
436738

Elfir
06-11-2019, 21:34
nie wiem czy uda ci się uzyskac standard pasywny z tymi oknami na kazdej elewacji

nowa7
06-11-2019, 21:47
A powiedz czemu sie uparłeś że dom musi być pasywny? Nie może byc po prostu bardzo enegooszczedny i przede wszystkim wygodny?
Teraz bedziesz mial 7metrowy dlugi pasek ogrodu, bez sensu. Jak ci się jeszcze sąsiad z boku wybuduje z oknami na pietrze wychodzącymi ci na taras to będziesz jak na widelcu. Ja bym wybrała dom z tarasem od zachodu, jak najbardziej dom wysunąc do drogi wtedy z tyłu bedzie normalny ogród.
https://projekty.muratordom.pl/projekt_Znany-wariant-II,2161,0%2C0.htm cos w tą strone, zwarty na planie kwadratu, garaż z przodu i jakis pokój a kuchnia, salon z tyłu , jest taki projekt w muratorze ale nie moge go teraz znalezć, ma 4 sypialnie, garaż 2 stanowiskowy i własnie salon z kuchnią z tyłu.

jajmar
07-11-2019, 00:07
Projekt bez sensu. Pokój 2,57x3,07 =7,88 w głębokiej komunie w blokach nie było takich. Gratuluje.

hechter
07-11-2019, 08:19
Elfir - założeniem jest dom pasywny, w rzeczywistości chcę, aby całość zapotrzebowania na energię (CO, CWU, prąd bytowy) była realizowana z PV. Firma wykonawcza liczy sobie tylko 130PLN/m2 więcej niż za energooszczędny, za dostosowanie do standardu pasywnego (grubsza izolacja fundamentu i ścian, lepsze okna, lepszy reku)

Nowa7, celne spostrzeżenie, mnie również trochę martwi ten 7 metrowy pasek ogrodu tuż przy działce sąsiada. Ale chciałbym mieć jak najwięcej słońca, również popołudniem, a w Twoim projekcie okna tarasowe są na stronę, która popołudniami będzie zacieniona. Coś za coś, ale faktycznie, poszukam jeszcze bardziej kwadratowych domów. Kolejnym powodem, dla którego dom jest taki podłużny to kalenica prostopadła do drogi, aby zamontować PV. Chociaż, czytałem, że uzyski z orientacji E-W są minimalnie mniejsze... Ze względów kosztowych, garaż musi być poza bryłą budynku.
Stos, faktycznie zły wymiar z oknem tarasowym, w rzeczywistości to 180x210cm.
Jajmar, ten pokój to pokój gościnny, dla kogoś, kto raz na ruski rok przyjedzie, przespać się. Szczerze, to po Olimpie forum i najlepszy doradcy trochę więcej można by się spodziewać.

redbox
07-11-2019, 08:44
Elfir - założeniem jest dom pasywny, w rzeczywistości chcę, aby całość zapotrzebowania na energię (CO, CWU, prąd bytowy) była realizowana z PV. Firma wykonawcza liczy sobie tylko 130PLN/m2 więcej niż za energooszczędny, za dostosowanie do standardu pasywnego (grubsza izolacja fundamentu i ścian, lepsze okna, lepszy reku)
.
czyli pasywny z nazwy. W pasywnym nie potzrebujesz ogrzewania (w teori), cięzko ci bedzie uzyskać parametry pasywnego z tymi przeszkleniami. Bardziej nad tymi "lepszymi izolacjami" jakie ci promonuje firma przypatrzyłbym sie jak je wykona, bo mozesz dac i 50 cm styropianu na sciane a i tak gdzies ci zrobia mostek i projekt pasywny idzie w siną dal.

hechter
07-11-2019, 08:50
To doświadczona w budownictwie energooszczędnym firma, działa od około 10 lat, 70 domów w tej technologii zbudowanych.
Odwiedzałem również poprzednich inwestorów, każdy jest zadowolony.

Kaizen
07-11-2019, 09:01
Jak definiują pasywny? Sądząc po oknach nie projektują pod tym kątem.

Jakie EUco+w obiecują?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-11-2019, 09:28
Kaizen
ten rzut oszczędnościowo "zaprojektował" sam przyszły użytkownik budynku sądząc, że skoro "włoży" okna U=0,8 ( + 80cm celulozy ) to osiągnie budynek "pasywny".
- jak wytłumaczyć ( ? ), że jeśli włoży się koła z bolidu do samochodu osobowego, to nie znaczy, że można startować w F1 ( jeśli ruszy się takim samochodem ).

hechter
bez urazy - poszukaj projektanta. który wcześniej projektował obiekty pasywne, ale pamiętaj, że zarówno projekt jak i obiekt nie będą " po taniości ", o tym możesz zapomnieć.

fotohobby
07-11-2019, 09:49
Witam, chociaz nie jestem panem i nie wiem czy mogę się wypowiadać.
Chyba ten projekt nie był robiony przez architekta, bo zawiera podstawowy błąd. Drzwi od łazienki muszą być zawsze otwierane na zewnątrz.


Nie "muszą", a "powinny", jeśli już odnosimy się do zapisu w WT
Też mam do wewnątrz (tak chciałem)- architekt narysował.
W dobie małych i ciasnych łazienek PRLowskich i gazowych podgrzewacczy wody miało to sens, by osoba, która ew.zasłabła nie zablokowała drzwi.
W obecnych czasach sens tego zapisu jest wątpliwy.

Z drugiej strony u znajomych byłem świadkiem równania: drzwi otwierające się na korytarz + łuk brwiowy biegnącego dziecka = 4 szwy.
To też oczywiście sytuacja ekstremalna i rzadko spotykana.

Elfir
07-11-2019, 10:54
Projekt bez sensu. Pokój 2,57x3,07 =7,88 w głębokiej komunie w blokach nie było takich. Gratuluje.

blok rok 77 budowy, pokój 2 x 3,2 m :)

można spróbować zrobić dom na planie trójkąta (otwarty na południowy wschód). Albo zrezygnować z idei parterówki i wyeksmitować na piętro dzieci.

Tak czy inaczej, niech kombinuje architekt.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-11-2019, 11:22
„ Z drugiej strony u znajomych byłem świadkiem równania: drzwi otwierające się na korytarz + łuk brwiowy biegnącego dziecka = 4 szwy.
To też oczywiście sytuacja ekstremalna i rzadko spotykana. „

Bardzo fajnie napisane, ale mamy Warunki Techniczne gdzie drzwi od toalety, czy łazienki mają wymóg otwierania na zewnątrz. Przepis dawno powinien być zmieniony ( ale zdroworozsądkowo ! ) . Chyba się wziął z czasów minionych i ( może ? ) z przypadku, że jeśli ktoś zasłabnie wewnątrz pomieszczenia np. toalety, to przy drzwiach otwieranych do wewnątrz pomieszczenia nie ma szans na udzielenie mu pomocy.

maaszak
07-11-2019, 12:26
Jajmar, ten pokój to pokój gościnny, dla kogoś, kto raz na ruski rok przyjedzie, przespać się. Szczerze, to po Olimpie forum i najlepszy doradcy trochę więcej można by się spodziewać.

Pytanie czy na pewno potrzebujesz dodatkowego pokoju, bo ktoś na "ruski rok" przyjedzie? Każdy m2 kosztuje... lub każdy m2 można wykorzystać lepiej niekoniecznie zamykając go w ciasnym pokoju.
Korytarz, jak niektórzy wskazywali, też można poprawić. Albo w ogóle z niego zrezygnować. Rozumiem chęć wydzielenia strefy prywatnej od salonu i jadalni, ale można by ten efekt uzyskać też subtelniej odpowiednim umeblowaniem i aranżacją typu np. http://cdn.home-designing.com/wp-content/uploads/2013/07/sliding-doors.jpg

Antyspam
07-11-2019, 12:39
Dobry, taka parterówka

436696.

Łazienka w salonie, zaraz przy kuchni? Cudownie :popcorn:

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-11-2019, 13:57
Czy tylko w łazience//toalecie można zasłabnąć?
- nie tylko ( ! )
Dlaczego nie wszystkie drzwi otwierane na zewnątrz?
- najwyraźniej nie ma takiej potrzeby ( ? )
Ale co to znaczy na zewnątrz?
- " na zewnątrz " ( danego wymienionego z przepisach ) pomieszczenia

nowa7
07-11-2019, 14:15
Zastanawiałeś się jak będziesz wnosił meble do pokoi z tego korytarza?


pewnie jak każdy - w paczkach.

Kaizen
07-11-2019, 14:35
pewnie jak każdy - w paczkach.

Niektórzy lubią sobie utrudniać życie i przeciskaliby się tu przez korytarz. Obserwujący mieliby ubaw.

fotohobby
07-11-2019, 14:42
„ Z drugiej strony u znajomych byłem świadkiem równania: drzwi otwierające się na korytarz + łuk brwiowy biegnącego dziecka = 4 szwy.
To też oczywiście sytuacja ekstremalna i rzadko spotykana. „

Bardzo fajnie napisane, ale mamy Warunki Techniczne gdzie drzwi od toalety, czy łazienki mają wymóg otwierania na zewnątrz. Przepis dawno powinien być zmieniony ( ale zdroworozsądkowo ! ) . Chyba się wziął z czasów minionych i ( może ? ) z przypadku, że jeśli ktoś zasłabnie wewnątrz pomieszczenia np. toalety, to przy drzwiach otwieranych do wewnątrz pomieszczenia nie ma szans na udzielenie mu pomocy.

Do toalety nam na zewnątrz, jest tak mała, że do środka byłoby nieergonomicznie. No i faktycznie - jak tam by ktoś zasłabł to drzwi do środka można byłoby nie otworzyć

Elfir
07-11-2019, 15:08
tez mam drzwi do środka w łazience na piętrze. Tyle, że łazienka ma 7 m2.

***

Może aby skrócić komunikację, warto rozważyć wejście do domu z boku, a nie od frontu?

W każdym razie ekipa, która twierdzi, że za 5% więcej zrobi ci z domu pasywniaka - kłamie. Osiągniecie pasywnosci nie polega na maksymalizowaniu grubości ocieplenia w zwykłym domu.

nowa7
07-11-2019, 17:00
Szafę gdańską albo stare łoże z baldachimem też w paczkach wniesiesz?
Nie wszyscy kupują meble w Ikei czy jakieś Castoramie.
Jakiś promil budujących.

fotohobby
07-11-2019, 18:06
Jak ktoś projektuje sobie pokój 2,65x4m to raczej nie pod szafę gdańską, czy łoże z baldachimem

nowa7
07-11-2019, 18:16
Hej hej autorze, należysz?

hechter
07-11-2019, 21:08
Ho ho ho, nie spodziewałem się takie aktywności, dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi i komentarze :)
Po kolei: firma gwarantuje roczne zapotrzebowanie na ciepło około 15kWh/m2/rok. Zaprezentowany przeze mnie projekt jest na chwilę obecną rozważany przeze mnie, a nie przez nich. Oczywiście będę mógł przeprowadzić test szczelności.
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne w płycie fundamentowej.
Funkcja długiego korytarza? Dotarcie do pokojów.
Tak, garaż poza bryłą, zarówno ze względów kosztowych, jak i spełnienia warunków energooszczędności.
Oczywiście, że planuję ogrzewać dom słońcem, mało okien od strony południowej?
Dużo drzwi? W sensie, że mam zrezygnować z drzwi do łazienki? Czy któregoś z pokojów?
EUco - wybacz Kaizen, ale trochę nie rozumiem tego wskaźnika "zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania wnętrza oraz przygotowywania ciepłej wody" - a co jak będę sobie grzał wodę na herbatę 20 razy dziennie? To EUco mi zrobi skyrocket?
Parametry określiłem w pierwszym poście:
1. Płyta fundamentowa grzewcza - wraz ze skanem - Chyba widać wyraźnie 30cm EPS200? Styropian 30cm?
2. Okna: 3 szyby U=0,8, ciepły montaż
3. Izolacja poddasza: 80cm celulozy
4. Rekuperator
No to chyba nie jest wkładanie kół z bolidu do malucha?
Pokój 2,65x4m to dla dziecka.

Ogólnie, to poszukam jeszcze czegoś bardziej kwadratowego, z doklejonym garażem od północnej strony - jakieś propozycje?

ciężkiprzypadek
07-11-2019, 21:21
Ho ho ho, nie spodziewałem się takie aktywności, dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi i komentarze :)
Po kolei: firma gwarantuje roczne zapotrzebowanie na ciepło około 15kWh/m2/rok. Zaprezentowany przeze mnie projekt jest na chwilę obecną rozważany przeze mnie, a nie przez nich. Oczywiście będę mógł przeprowadzić test szczelności.
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne w płycie fundamentowej.
Funkcja długiego korytarza? Dotarcie do pokojów.
Tak, garaż poza bryłą, zarówno ze względów kosztowych, jak i spełnienia warunków energooszczędności.
Oczywiście, że planuję ogrzewać dom słońcem, mało okien od strony południowej?
Dużo drzwi? W sensie, że mam zrezygnować z drzwi do łazienki? Czy któregoś z pokojów?
EUco - wybacz Kaizen, ale trochę nie rozumiem tego wskaźnika "zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania wnętrza oraz przygotowywania ciepłej wody" - a co jak będę sobie grzał wodę na herbatę 20 razy dziennie? To EUco mi zrobi skyrocket?
Parametry określiłem w pierwszym poście:
1. Płyta fundamentowa grzewcza - wraz ze skanem - Chyba widać wyraźnie 30cm EPS200? Styropian 30cm?
2. Okna: 3 szyby U=0,8, ciepły montaż
3. Izolacja poddasza: 80cm celulozy
4. Rekuperator
No to chyba nie jest wkładanie kół z bolidu do malucha?
Pokój 2,65x4m to dla dziecka.

Ogólnie, to poszukam jeszcze czegoś bardziej kwadratowego, z doklejonym garażem od północnej strony - jakieś propozycje?

Jakby mozna było tu na fm dawać jakieś plusiki lub polubić inne posty, to ten post bym zaznaczyła:)
Fajnie sobie poradziłeś z tymi marudami;):cool:

gawel
07-11-2019, 21:31
umebluj sobie te pomieszczenia - czy wejdą ci planowane meble i sprzęty

Wiatrołap - przy takim układzie drzwi nie ma miejsca na szafę.

Pokoje mają okna od północy.

To twój rysunek a nie projekt profesjonalisty zajmującego się pasywnością?

To nie ciasne mieszkanie w czworaku ;) po co w wiatrołapie szafa ??? Wiatrołap słuzy do przebrania się i pozostawienia np wilgotnej kurtki a nie upychanie jej w szafie, ma też oddzielić dom od przeciągów stąd nazwa.

Kaizen
07-11-2019, 21:46
EUco - wybacz Kaizen, ale trochę nie rozumiem tego wskaźnika "zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania wnętrza oraz przygotowywania ciepłej wody" - a co jak będę sobie grzał wodę na herbatę 20 razy dziennie? To EUco mi zrobi skyrocket?

EUco to jest tylko energia użytkowa na ogrzewanie. Bez CWU.
Jak będziesz grzał wodę na herbatę 100x dziennie to nie wpływana EUco.
Szersze od EUco jest EUco+w - czyli plus wentylacja.
EUcwu to osobny wskaźnik i jest to podzielenie kWh potrzebnych na ogrzanie CWU (nie wody na herbatę) na m2 domu.


Parametry określiłem w pierwszym poście:

To ma być definicja domu pasywnego? Problem z domem pasywnym jest taki, że nie ma jednej definicji. Każdy pod tym pojęciem rozumie co chce. NF15, NF40, dom bez systemu grzewczego itd. Jak w umowie masz zapis "dom pasywny" to wykonawca się wybroni cokolwiek wybuduje.


1. Płyta fundamentowa grzewcza - wraz ze skanem - Chyba widać wyraźnie 30cm EPS200? Styropian 30cm?

I już źle świadczy o wykonawcy. EPS pod płytę to bida wersja. Jakie daje gwarancje, że po kilku latach będzie miał lambdę choćby 0,04? A nie 0,4 przez nasiąknięcie wodą?


https://www.youtube.com/watch?v=osPWryFMfGM



https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109


2. Okna: 3 szyby U=0,8, ciepły montaż

U mnie najgorsze okno (dokładniej to drzwi tarasowe) mają 0,76. Średnia wszystkich przeszkleń to 0,7. A pasywnego domu nie mam.


3. Izolacja poddasza: 80cm celulozy

Robi wrażenie. Ja mam tylko 40cm wełny. Materiał mnie kosztował prawie 6K zł, ułożony własnymi rękami. Jakbym dołożył drugie tyle i też rozłożył własnymi rękami, żeby uzyskać 80cm (no dobra, trochę mniej by poszło na drugie 40cm, bo skosy - niech będzie 5,5K zł) to zyskałbym 3,77 kWh/m2/r czyli w moim przypadku 433,55 kWh rocznie. Licząc nawet po 40gr/kWh daje to 173,42 zł/r czyli te 5,5K zł zwracać się będzie prawie 32 lata. A jak zamontujesz PC - 4x dłużej czyli 126 lat. Jakbym prał z robocizną, to pewnie trzeba by przemnożyć przez 1,5-2x.


4. Rekuperator

Brzmi dumnie. Ale nie na FM gdzie to standard.


No to chyba nie jest wkładanie kół z bolidu do malucha?

Wkładanie do takiego projektu? Tak wygląda. Tyle przeszkleń od północy, rozstrzelone łazienki (straty na cyrkulacji - a nie włożysz, jak w domu na tradycyjnych ławach, instalacji wodociągowej w środek dwudziestocentymetrowej warstwy styropianu w PnG). Oczywiście można puścić pod sufitem i zabudować 20cm wełny czy styro i GK - ale właśnie o tego typu rozwiązania trzeba walczyć w projekcie. A nie tylko dokładać grubości ocieplenia. To nie tędy droga.


Pokój 2,65x4m to dla dziecka.

Właśnie dla dziecka pokój powinien być większy. Dla dorosłych, to tylko sypialnia. Nie pracują w niej, nie uczą się, nie bawią się, nie przyjmują przyjaciół - od tego mają salon. Dzieci zazwyczaj w swoim pokoju to wszystko robią. W moim domu to my mieliśmy zająć najmniejszy pokój - ale dziecko się uparło... Małe jeszcze. Ale jak podrośnie to pewnie będzie trzeba kombinować z urządzeniem go, albo się zamienić.

maaszak
07-11-2019, 22:56
Funkcja długiego korytarza? Dotarcie do pokojów.


Ja to zrozumiałem tak, że też innym chodziło nie tyle o "funkcję" co o "funkcjonalność". Niekoniecznie należy postawić tam ścianę z drzwiami aby uzyskać funkcję.
Dobrze więc sobie to też zwizualizować w jakieś darmowej aplikacji do modelowania 3D, wraz z wyposażeniem. To daje inną perspektywę i nowe pomysły.




To nie ciasne mieszkanie w czworaku ;) po co w wiatrołapie szafa ??? Wiatrołap słuzy do przebrania się i pozostawienia np wilgotnej kurtki a nie upychanie jej w szafie, ma też oddzielić dom od przeciągów stąd nazwa.

Ale też każdy nie ma jednej kurtki, którą nosi non stop. Troche tych okryć wierzchnich potrafi się nazbierać. Wygodniej jest je trzymać w szafie przy wejściu niż w garderobie gdzieś w drugim końcu domu.
:)

gawel
07-11-2019, 23:22
Ja to zrozumiałem tak, że też innym chodziło nie tyle o "funkcję" co o "funkcjonalność". Niekoniecznie należy postawić tam ścianę z drzwiami aby uzyskać funkcję.
Dobrze więc sobie to też zwizualizować w jakieś darmowej aplikacji do modelowania 3D, wraz z wyposażeniem. To daje inną perspektywę i nowe pomysły.





Ale też każdy nie ma jednej kurtki, którą nosi non stop. Troche tych okryć wierzchnich potrafi się nazbierać. Wygodniej jest je trzymać w szafie przy wejściu niż w garderobie gdzieś w drugim końcu domu.
:)

Wygodniej bo co , proszę Cie nie po to budowałem dom żeby trzymać rzeczy w szafie od tego sa garderoby

maaszak
08-11-2019, 00:21
Wygodniej bo co , proszę Cie nie po to budowałem dom żeby trzymać rzeczy w szafie od tego sa garderoby

Nie po to będę budował dom, żeby taszczyć z garderoby przez pół chaty kurtkę jak tylko chcę wyjść, a tu okazało się że zaczęło padać albo przypiździło bardziej. Plus wariacje w zależności od okazji.

kulibob
08-11-2019, 06:29
Nie po to będę budował dom, żeby taszczyć z garderoby przez pół chaty kurtkę jak tylko chcę wyjść, a tu okazało się że zaczęło padać albo przypiździło bardziej. Plus wariacje w zależności od okazji.

Poco kurtki w garderobie?

Garderoba jest na gacie i pory a na kurtki szafa w wiatrołapie

Elfir
08-11-2019, 09:05
To nie ciasne mieszkanie w czworaku ;) po co w wiatrołapie szafa ??? Wiatrołap słuzy do przebrania się i pozostawienia np wilgotnej kurtki a nie upychanie jej w szafie, ma też oddzielić dom od przeciągów stąd nazwa.

ja mam kurtki w wiatrołapie. Trochę bez sensu latać po nie do sypialni, gdzie są garderoby.

Elfir
08-11-2019, 09:07
"Po kolei: firma gwarantuje roczne zapotrzebowanie na ciepło około 15kWh/m2/rok. " - nie widząc projektu? Serio, nie zapaliła ci się lampka ostrzegawcza?

Antyspam
08-11-2019, 12:07
"Po kolei: firma gwarantuje roczne zapotrzebowanie na ciepło około 15kWh/m2/rok. " - nie widząc projektu? Serio, nie zapaliła ci się lampka ostrzegawcza?

Nie musi widzieć projektu. Odpowiednio tą pasywność wyceni jak przyjdzie do rozliczenia :)

hechter
08-11-2019, 19:28
Dzięki Kaizen za sensowne komentarze.
Odnośnie EPS - to standard wykonania w tej firmie, mogę zamówić extra XPS, czy nawet szkło, ale to dodatkowa kasa. Poza tym, gdzie tu na forum czytałem, że EPS szybciej i bardziej nasiąka, ale również i szybciej wysycha. I czytałem wątek, że XPS mocniej po iluś latach nasiąkł. Więc może ten EPS nie jest taki zły? Za XPS musiałbym dopłacić około 6kPLN - uważasz, że warto?
Co do celulozy na poddaszu nieużytkowym - te 80 cm to również w standardzie - podpytam, czy 40 cm nie zrobi różnicy i czy można z 40cm taniej... Może zamienić te 40 cm celulozy na XPS...
Czy pomieszczenia z kanalizacją za bardzo rozstrzelone? W sumie nie wiem, jedynie duża łazienka jest w pewnej odległości od pozostałych, no, ale raczej słabo by wyglądało wszystko blisko siebie.
Pokoje dzieci są, jakie są - mam fajną parkę i chcę, co by wszystko razem z rodzicami robiły w salonie.

Elfir - jak już wcześniej napisałem firma buduje według pasywne, według NF15 - to jest mój projekt, zanim im przedstawię, wolałem najpierw Was się poradzić. Liczę, że tak obmyślą budowę, co by ten parametr spełnić - należą do http://www.pibp.pl/?page_id=94 więc raczej wiedzą, co robią.

Czy ktoś ma PV na skosach E-W? Jak tu kształtują się uzyski?

I co do samej bryły domu. Działka ma wzjazd od zachodu, szerokość 22m. Biorą od strony północnej 3m+6,5m garażu+4m od strony południowej zostaje jedynie 8,5m na bryłę budynku. Trochę mało aby zbudować dom "po szerokości" działki.

Kaizen
08-11-2019, 19:54
I czytałem wątek, że XPS mocniej po iluś latach nasiąkł. Więc może ten EPS nie jest taki zły?

Pod domem masz w zazwyczaj stałe warunki (o ile nie podchodzą wody gruntowe). Wody opadowe warto "odsunąć" od domu opaską. Grunt jednak nie jest idealnie suchy - zależy od miejsca i rodzaju gruntu. Więc argument o wysychaniu nie ma żadnego znaczenia. Niestety, producenci XPS trochę przeginają twierdząc, że "nie nasiąka, i kropka". Pytanie jest takie, jak wolno nasiąka i jaką ma lambdę gdy osiągnie wilgotność "docelową" w danych warunkach. A, niestety, bez tych informacji trudno ocenić co pod tym względem będzie lepsze i o ile lepsze (czyli czy/kiedy zwróci się dopłata).
Natomiast EPS co do zasady ma określanych parametrów wytrzymałościowych (np. naprężenia ściskające dla obciążenia trwałego w długim okresie) i aprobaty producenta na zastosowanie pod płytę. Dyskusji o dopuszczalności EPS pod płytą było wiele. Nie wiem, czy wnioski aktualne i czy nadal jest jeden wyjątek.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=7457598&viewfull=1#post7457598
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?295867-P%C5%82yta-vs-%C5%81awy-r%C3%B3znica-w-bilansie-energetycznym&p=7291009&viewfull=1#post7291009


Co do celulozy na poddaszu nieużytkowym - te 80 cm to również w standardzie - podpytam, czy 40 cm nie zrobi różnicy i czy można z 40cm taniej... Może zamienić te 40 cm celulozy na XPS...

Oglądałeś filmiki na bdb, które wrzucałem? Ocieplenie ma być spójne - nie ma większego sensu 80cm celulozy na górze, jak po bokach masz "tylko" 30cm.


Czy pomieszczenia z kanalizacją za bardzo rozstrzelone? W sumie nie wiem, jedynie duża łazienka jest w pewnej odległości od pozostałych, no, ale raczej słabo by wyglądało wszystko blisko siebie.

To popatrz na Arosa II. Chodzi głównie o cyrkulację - żeby nie tracić ciepła z CWU. A jak są bardzo krótkie odległości, to można rozważyć rezygnację z cyrkulacji .


Pokoje dzieci są, jakie są - mam fajną parkę i chcę, co by wszystko razem z rodzicami robiły w salonie.

Całować się ze swoimi sympatiami mają też z rodzicami w salonie? Nawet, jak będą pełnoletni, ale jeszcze pod dachem rodziców?

https://www.youtube.com/watch?v=5Nzb0gSAWJA

Nie ma sensu silenie się na NF15, bo niektóre wymogi są bezsensowne albo ich spełnienie to czapka pieniędzy i czas zwrotu liczony w setkach lat.

hechter
28-12-2020, 14:23
Hej, zmiana planów - nowy wątek:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368386-Nowe-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a-do-instalacji-CWU-i-CO&p=8006330#post8006330