PDA

Zobacz pełną wersję : ogrodzenie - malować?



Bela
25-10-2002, 13:40
Zamówiłam ogrodzenie z kątowników na wymiar. I jest ślicznie zrobione, ale ma kolor jakiś taki ciemno-czerwony. A ja chcę czarne. Mówią, że to farba antykorozyjna/podkładowa i żeby na razie nie malować, bo ona ma wejść w reakcję z metalem... itd. Robi się coraz zimniej i mokrzej... Czy można tak ogrodzenie zostawić przez całą zimę i malować dopiero na wiosnę?
Bela

25-10-2002, 14:23
Ta farba to może być "minia". Nie jest prawdą, że nie można jej malować. Jeśli to ona to spokojnie możesz położyć nastęną warstwę w kolorze jaki Cię interesuje.

Bela
25-10-2002, 14:31
Dzięki Hans_68. Ale czy można malować przy takiej pogodzie jak teraz? Nie chodzi mi o mróz, bo wiem że chyba powyżej 5 stopni C to można malować, ale ciągle jest mokro i to ogrodzenie jest mokre...
B

Luna_tyk
25-10-2002, 22:33
Chyba bzdury opowiadają. Farba podkładowa (reaktywna ?)tworzy pełną osłonę antykorozyjną jedynie w połaczeniu z farbą nawierzchniową. Sama nie stanowi wystarczającej osłony metalu.
Dla pełnej osłony powinnaś mieć ok 120um farby - teraz masz ok 40-60 um. Czyli musisz dołożyć jeszcze 2 razy pędzlem.
Malowanie - jedynie w suche dni, i to (teraz) po 12.00, gdy wilgoć odparuje.

Bela
26-10-2002, 21:15
Dzieki,ale jak niezdaze juz w tym roku pomalowac, to wytrzyma do wiosny?
B

Luna_tyk
27-10-2002, 19:01
Wytrzyma,spokojnie. Zalecenia, które wymalowałem wyżej, mają na celu zapewnienie spokoju na kilka lat. Weź się za to spokojnie w ciepłe dni, najwyżej kilka miejsc przeciągniesz szczotką drucianą...
Powodzenia

Bela
30-10-2002, 07:43
Dzięki "Luna_tyk".
B

kojot85
29-07-2009, 09:48
Witam!

Żeby nie tworzyć nowego wątku, pozwolę sobie odnowić ten.
Właśnie kupiłem bramę z furtką w jednym z marketów... Wszystko jest pomalowane czarną farbą. Na naklejce z kodem kreskowym jest napis " brama prosta minia". Tylko że minia jest tylko w jednym, wiadomym kolorze... Do tego w kilku miejscach, gdzie powłoka doznała drobnych uszczerbków, są śladowe ilości rdzy. Wygląda to jak zwykła farba bez podkładu.

O ile wiem, to minia jest farbą antykorozyjną i podkładową i na nią idzie właściwa farba?
Jak to teraz NAJLEPIEJ zabezpieczyć? Zaznaczam że czytałem już na forum o cudownych farbach typu Hammerite. Zdania są podzielone, więc skłaniam się raczej ku klasycznym rozwiązaniom, sprawdzonym dłużej niż hammerite jest dostępny w Polsce... Jeśli trzeba, to mogę się narobić, ale chcę mieć spokój na jak najdłużej.

ubek
29-07-2009, 10:04
7 lat.
Niekoniecznie, w Castoramie obok czerwonej dostaniesz farbę tlenkową szarą. U producentów bram też widziałem tlenkowe czarne, przynajmniej tak mówili.

Regut1
29-07-2009, 10:17
Witam!
Żeby nie tworzyć nowego wątku.......


Tu niedawno była dyskusja na ten temat (http://forum.muratordom.pl/post3509764.htm?highlight=#3509764)

Klasyczna "stara" minia została chyba wycofana ze sprzedazy ze względu na jej szkodliwość ( ołów?).

kojot85
29-07-2009, 10:41
Dzięki za odpowiedzi!

W lokalnych składzikach budowlanych, minia jest bez problemu do kupienia. Co do tej "szkodliwości" to nóż mi się w kieszeni otwiera... Kiedyś kupowało się za grosze puszkę farby, nakładało tak grubo, żeby tylko nie było zacieków i zapominało o konserwacji. Teraz mamy coraz to nowsze i droższe wymysły a ich żywotność jest jak lotto.

Powyższy temat czytałem. Niestety to nie jest odpowiedź, to jest ta drobna różnica, między nowym, źle zakonserwowanym i starszym, już lekko podżartym.

Regut1
29-07-2009, 11:29
Dzięki za odpowiedzi!

W lokalnych składzikach budowlanych, minia jest bez problemu do kupienia. Co do tej "szkodliwości" to nóż mi się w kieszeni otwiera... Kiedyś kupowało się za grosze puszkę farby, nakładało tak grubo, żeby tylko nie było zacieków i zapominało o konserwacji. Teraz mamy coraz to nowsze i droższe wymysły a ich żywotność jest jak lotto..

No w końcu jesteśmy w Europie ;-)

Też tak uważam dlatego jetem konserwatysą. Nie ma to jak dobre oczyszczenie i 2x chlorokauczuk.

kojot85
30-07-2009, 08:02
Pozwolę sobie nieśmiało ponowić pytanie: Jak to zakonserwować?

ubek
30-07-2009, 12:05
skoro ustaliliśmy, że to co już jest z powodzeniem może być podkładem - pozostaje chlorokauczuk, jak radzą koledzy.