PDA

Zobacz pełną wersję : Pękająca sciana/teriva



dembik
11-11-2019, 12:02
Witam, kierbud nie dopilnowal stropu teriva, nie została dodana dodatkowa belka pod sciane dzialowa ( 4m sciana z pustaka 11 cm została postawiona na jednej belce) Po roku czasu mam poziome pęknięcie na 3/4 dlugosci, tak jak by belka sie ugieła, niestety nie mogę zobaczyc jak to wyglada na suficie bo mam sufit podwieszany. Kierownik twierdzi ze trzeba rozebrać sciane i postawic z regipsu, srednio mi sie to usmiecha, pokoje na poddaszu skonczone.. Moze ktos ma jakies lepsze pomysly?

d7d
11-11-2019, 12:05
Wstaw zdjęcie.
Czy to ten sam KB który nie dopilnował podwójnej belki? Była w projekcie?
Ściana z GK powinna załatwić temat.

Może siadać dalej (znaczy: więcej).

dembik
11-11-2019, 12:32
Zdjęcie dodane,kierownik ten sam

d7d
11-11-2019, 12:35
Słabo widać ale coś widać.
Belka przeciążona to się ugięła.
Możesz "od biedy" przyłożyć sznurek na obu końcach ścianki działowej i może będzie widać ugięcie.

dembik
11-11-2019, 12:54
Miałem problem z dodaniem zdjecia,moge podesłac na @ w lepszej jakosci :).Dzięki za wielkie za pomoc, na ile oceniasz pękniecie,grozne bardzo ?
Moze byc tak ze belka ugnie sie do jakiegos momentu i stanie ? czy sugerujesz zeby od razu zamieniac sciane na kartongips? 436912

Kemotxb
11-11-2019, 14:14
Witam, kierbud nie dopilnowal stropu teriva, nie została dodana dodatkowa belka pod sciane dzialowa ( 4m sciana z pustaka 11 cm została postawiona na jednej belce) Po roku czasu mam poziome pęknięcie na 3/4 dlugosci, tak jak by belka sie ugieła, niestety nie mogę zobaczyc jak to wyglada na suficie bo mam sufit podwieszany. Kierownik twierdzi ze trzeba rozebrać sciane i postawic z regipsu, srednio mi sie to usmiecha, pokoje na poddaszu skonczone.. Moze ktos ma jakies lepsze pomysly?

Niech kierbud zakasa rękawy i rozbiera ścianę. A w projekcie jak było ?

dembik
11-11-2019, 14:47
W projekcie była zmiana bo poczatkowo byly sciany gk ,ewidentnie tego nie dopilnował ..

d7d
11-11-2019, 14:50
W projekcie nie było takiej ściany to pytanie do projektanta.
Wina KB ale pewnie zmienił na Twoje życzenie ?
Z obliczeń wyjdzie że jedna belka stropu to za mało.
Ile jest żeber rozdzielczych ? Jedno w środku czy dwa?

dembik
11-11-2019, 16:02
Kierownik budowy jest tez architektem ,to on adaptował projekt,on robił zmiany i zmienił sciane z gk na pustak ,oczywiscie na moje zyczenie.o belce czyli fachowo te zebro rozdzielcze zapomniał ,wiec jest jedno...

Pytajnick
11-11-2019, 16:07
Witam, kierbud nie dopilnowal stropu teriva, nie została dodana dodatkowa belka pod sciane dzialowa ( 4m sciana z pustaka 11 cm została postawiona na jednej belce) Po roku czasu mam poziome pęknięcie na 3/4 dlugosci, tak jak by belka sie ugieła, niestety nie mogę zobaczyc jak to wyglada na suficie bo mam sufit podwieszany. Kierownik twierdzi ze trzeba rozebrać sciane i postawic z regipsu, srednio mi sie to usmiecha, pokoje na poddaszu skonczone.. Moze ktos ma jakies lepsze pomysly?

Tu nie ma gdybania. Taka ścianka to ok 50kg/m2 wagi, więc swoje waży. Strop oprócz belki ma zbrojenie..przynajmniej powinien je mieć, więc przenosi ono obciążenie na szerszy obszar. Czy wystarczający? To TRZEBA sprawdzić. Jak nie chcesz rozbierać sufitu, to zainwestuj kilkadziesiąt złotych w kamerkę inspekcyjną i będziesz miał do naprawienia kilka dziurek. Jak nic nie zauważysz niepokojącego na suficie, to napraw pęknięcie i obserwuj.

dembik
11-11-2019, 16:10
I to jest super pomysł ,dzięki tak zrobie
:yes:

d7d
11-11-2019, 17:10
Jaki pustak, jaki tynki i jakiej grubości i jakiej wysokości ta ścianka.
Jedno żebro poprzeczne w środku rozpiętości?

jajmar
11-11-2019, 17:41
o belce czyli fachowo te zebro rozdzielcze zapomniał ,wiec jest jedno...


coś mieszasz belka to belka w stropie Teriva a żebro rozdzielcze to zupełnie inny element. Żebra idą prostopadle do belek.

Zacząłbym od policzenie obciążenia ze ściany, i zweryfikowania wykonania stropu pod ścianą. Zleć to konstruktorowi ale innemu niż ten co to robił. Poproś o analizę z podpisami.


Strop oprócz belki ma zbrojenie..przynajmniej powinien je mieć, więc przenosi ono obciążenie na szerszy obszar. Czy wystarczający? To TRZEBA sprawdzić. Jak nie chcesz rozbierać sufitu, to zainwestuj kilkadziesiąt złotych w kamerkę inspekcyjną i będziesz miał do naprawienia kilka dziurek. Jak nic nie zauważysz niepokojącego na suficie, to napraw pęknięcie i obserwuj.

Ciekawe o jakim dodatkowym zbrojeniu rozkładającym obciążenie piszesz? I jak zobaczy w tej kamerce rysę na suficie to co robić? Uciekać ?

dembik
11-11-2019, 20:27
Jaki pustak, jaki tynki i jakiej grubości i jakiej wysokości ta ścianka.
Jedno żebro poprzeczne w środku rozpiętości?
Pustak ytong 11.5cm,wymiar sciany 4mx2.7m,jedno zebro poprzeczne,tynki gipsowe ( nie mam pojecia jaka grubosc)

dembik
11-11-2019, 20:33
coś mieszasz belka to belka w stropie Teriva a żebro rozdzielcze to zupełnie inny element. Żebra idą prostopadle do belek.

Zacząłbym od policzenie obciążenia ze ściany, i zweryfikowania wykonania stropu pod ścianą. Zleć to konstruktorowi ale innemu niż ten co to robił. Poproś o analizę z podpisami.



Ciekawe o jakim dodatkowym zbrojeniu rozkładającym obciążenie piszesz? I jak zobaczy w tej kamerce rysę na suficie to co robić? Uciekać ?
Faktycznie pomieszałem z tą belką i żebrze poprzecznym,myslałem że to jedno i to samo ,w każdym bądz razie jest jedna belka i jedno żebro poprzeczne ,a na tym zbrojenie .Jeżeli zobaczę rysy na suficie to przyjdzie mi rozbierać sciane..

d7d
11-11-2019, 20:46
Pustak ytong 11.5cm,wymiar sciany 4mx2.7m,jedno zebro poprzeczne,tynki gipsowe ( nie mam pojecia jaka grubosc)
Obciążenie charakterystyczne od tej ścianki to ok. 250 kg/mb.
To powinno rozkładać się na trzy belki po 2x25% i 1x50% na której stoi ścianka.
A ścianka może stoi na pustaku?

Belka Teriva może mieć dopuszczalne obciążenie użytkowe ok. 150 kg/mb (przyjmując obc. użytkowe + wykończeniowe np. 250 kg/m2).

jajmar
11-11-2019, 21:25
Jeżeli zobaczę rysy na suficie to przyjdzie mi rozbierać sciane..

Do znudzenia można pisać, to trzeba policzyć pooglądać na miejscu i podjąć decyzję co dalej.

Wspominasz coś o suficie podwieszonym, może sie da wciągnąć do współpracy sąsiednie belki od dołu ? 2,3 ceowniki długości odpowiedniej aby złapały np po 2 belki w bok ........kotwy chemiczne , itd. Sufit podwieszany schowa .

d7d
11-11-2019, 21:32
Dobry pomysł.

Ale znam takich na FM co pisali że będzie stać bez problemu i żeby się byle czym nie przejmować. ;)
Wykształcenia ani doświadczenia w zakresie porady jednak nie mają i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje "dobre porady".

jajmar
11-11-2019, 22:37
Ale znam takich na FM co pisali że będzie stać bez problemu i żeby się byle czym nie przejmować. ;)
Wykształcenia ani doświadczenia w zakresie porady jednak nie mają i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje "dobre porady".

To nie jedyny przypadek że spora grupa użytkowników FM zaklina rzeczywistość.

Pytajnick
12-11-2019, 00:02
Ciekawe o jakim dodatkowym zbrojeniu rozkładającym obciążenie piszesz? I jak zobaczy w tej kamerce rysę na suficie to co robić? Uciekać ?
O takim, które dodatkowo daje się w nadbetonie, kiedy inwestor zapragnie zmian a pustaki są już rozłożone. Często spotykane rozwiązanie w Niemczech kiedy ktoś w ostatniej chwili zapragnął ścianki działowej z silki zamiast BK, czy ścianki w miejscu, gdzie wcześniej nie przewidywał. Pręty fi10 lub 12mm ,poprzecznie do belek, coś w stylu siatek podporowych, ale sięgające dwie belki dalej w lewo i prawo od belki na której była ścianka i do nich mocowane. Ja wiem ,że tu jest Polska i wielu ludzi nie daje zbrojenia pod ścianki i w chudziaku bo uważają że zbędne ale może a nuż ktoś pomyślał? Nie jestem architektem, skończyłem tylko TB więc moje opinie opieram tylko na tym, co widziałem i jak robiłem. Kiedyś zabiłem ćwieka kierownikowi budowy, mówiąc, że za granicą, kiedy inwestor zamiast grzejników na piętrze zapragnął podłogówki , to wszystkie belki dawaliśmy podwójne (co nas lekko irytowało, bo stawiając szeregowce po siedem w segmencie, można się było pomylić) Najpierw stwierdził ,że to przerost formy nad treścią a dwa dni później przekonał inwestora, że warto. Powodów zmiany zdania jednak mi nie ujawnił :)

Uciekać? To zależy co się tam zobaczy.
Ciekawe czy ktoś to policzy, wiedząc że osoba adaptująca kazała postawić lekką ściankę. Jak się mieszka w małych miejscowościach, to różnie z tym bywa, bo jeden drugiemu nie chce mieszać.

dembik
12-11-2019, 05:20
Obciążenie charakterystyczne od tej ścianki to ok. 250 kg/mb.
To powinno rozkładać się na trzy belki po 2x25% i 1x50% na której stoi ścianka.
A ścianka może stoi na pustaku?

Belka Teriva może mieć dopuszczalne obciążenie użytkowe ok. 150 kg/mb (przyjmując obc. użytkowe + wykończeniowe np. 250 kg/m2).
Scianka npewno stoi na belce,tego jestm pewien

donvitobandito
12-11-2019, 07:59
Scianka npewno stoi na belce,tego jestm pewien

Nie ma najmnieszych szans by belka ugięła się od ściany działowej, która na niej stoi.

jacentyy
12-11-2019, 08:12
^^
A skąd to niby wiesz? Każdy element poddany obciązeniu się odkształca w tym przypadku ugina....

d7d
12-11-2019, 09:20
Nie ma najmnieszych szans by belka ugięła się od ściany działowej, która na niej stoi.
Masz wiedzę w tym zakresie?
Nie ma najmniejszej szansy aby to co napisałeś o braku ugięcia belki było prawdą.
Nie znasz się to nie udzielaj takich rad.

Może też wiesz z jakiego powodu powstała ta rysa? A może nawet nie widziałeś tej rysy?

jajmar
12-11-2019, 10:21
Nie ma najmnieszych szans by belka ugięła się od ściany działowej, która na niej stoi.

Czemu wprowadzasz ludzi w błąd? Belka ugina się nawet pod własnym ciężarem a co dopiero pod ścianą.

donvitobandito
12-11-2019, 15:58
Czemu wprowadzasz ludzi w błąd? Belka ugina się nawet pod własnym ciężarem a co dopiero pod ścianą.

Ale jak się raz ugnie pod ciężarem, to przecież do góry nie wraca na swoje miejsce razem ze ścianą...

Przeczytajcie jaką jest realna wytrzymałość takiego stropu. Przekracza 600kg/m2.
My stawialiśmy na nim palety z papą mega ciężką, ścianki działowe z 12 zamieniliśmy na 25 cm Porotherm, nikt nie patrzył za bardzo jak biegną belki itp. Nic nie pękło, nic się nie ugięło i nie było żadnych problemów. I nie będzie jak się robi coś dobrze tj. zgodnie ze sztuką i z wysokiej jakości materiałów.

d7d
12-11-2019, 16:26
Ale jak się raz ugnie pod ciężarem, to przecież do góry nie wraca na swoje miejsce razem ze ścianą...

Przeczytajcie jaką jest realna wytrzymałość takiego stropu. Przekracza 600kg/m2.
My stawialiśmy na nim palety z papą mega ciężką,
ścianki działowe z 12 zamieniliśmy na 25 cm Porotherm, nikt nie patrzył za bardzo jak biegną belki itp.
Nic nie pękło, nic się nie ugięło i nie było żadnych problemów. I nie będzie jak się robi coś dobrze tj. zgodnie ze sztuką i z wysokiej jakości materiałów.

Kontynuujesz błędne "myślenie".

Ale jak się raz ugnie pod ciężarem, to przecież do góry nie wraca na swoje miejsce razem ze ścianą...
Co to ma do poprzedniego wpisu

Nie ma najmnieszych szans by belka ugięła się od ściany działowej, która na niej stoi. ?? :D

Nie ma pojęcia "realna wytrzymałość takiego stropu".
600kg/m2 z ciężarem własnym czy bez? Rozumiesz pojęcia? Obciążenia obliczeniowe czy charakterystyczne.

Twierdzisz, że budujesz zgodnie ze sztuką i wiedzą i z wysokiej jakości materiałów.
Ty byłeś Kierownikiem Budowy? :D
Masz zerowe pojęcie o budowaniu zgodnym z wiedzą, sztuką i z projektem.

gambit565
12-11-2019, 16:32
Ale jak się raz ugnie pod ciężarem, to przecież do góry nie wraca na swoje miejsce razem ze ścianą...

Przeczytajcie jaką jest realna wytrzymałość takiego stropu. Przekracza 600kg/m2.

Moglbys podac jakies szczegoly, bo ja nigdy nie spotkalem sie z pojeciem "realna wytrzymalosc stropu" i to podana jeszcze w kg/m^2?
Chetnie dowiem sie czegos nowego.
Narazie to wydaje mi sie, ze nie do konca wiesz o czym piszesz albo piszesz o czyms co wiesz ale nie ma to nic wspolnego z realna rzeczywistoscia

donvitobandito
12-11-2019, 16:34
Kontynuujesz błędne "myślenie".

Co to ma do poprzedniego wpisu
?? :D

Nie ma pojęcia "realna wytrzymałość takiego stropu".
600kg/m2 z ciężarem własnym czy bez? Rozumiesz pojęcia? Obciążenia obliczeniowe czy charakterystyczne.

Twierdzisz, że budujesz zgodnie ze sztuką i wiedzą i z wysokiej jakości materiałów.
Ty byłeś Kierownikiem Budowy? :D
Masz zerowe pojęcie o budowaniu zgodnym z wiedzą, sztuką i z projektem.

Podchwyciłeś przynętę misiaczku ;)

Lubisz to nie, tzn. jak ci się wydaje, że możesz się wykazać ;) Ale niestety prawda jest smutna :(

donvitobandito
12-11-2019, 16:37
Moglbys podac jakies szczegoly, bo ja nigdy nie spotkalem sie z pojeciem "realna wytrzymalosc stropu" i to podana jeszcze w kg/m^2?
Chetnie dowiem sie czegos nowego.
Narazie to wydaje mi sie, ze nie do konca wiesz o czym piszesz albo piszesz o czyms co wiesz ale nie ma to nic wspolnego z realna rzeczywistoscia

https://www.mgprojekt.com.pl/blog/strop-teriva/

jajmar
12-11-2019, 17:37
Ale jak się raz ugnie pod ciężarem, to przecież do góry nie wraca na swoje miejsce razem ze ścianą...

Przeczytajcie jaką jest realna wytrzymałość takiego stropu. Przekracza 600kg/m2.
My stawialiśmy na nim palety z papą mega ciężką, ścianki działowe z 12 zamieniliśmy na 25 cm Porotherm, nikt nie patrzył za bardzo jak biegną belki itp. Nic nie pękło, nic się nie ugięło i nie było żadnych problemów. I nie będzie jak się robi coś dobrze tj. zgodnie ze sztuką i z wysokiej jakości materiałów.

A, my ze szwagrem to ................

coulignon
12-11-2019, 18:29
Nie ma najmnieszych szans by belka ugięła się od ściany działowej, która na niej stoi.


To nie jedyny przypadek że spora grupa użytkowników FM zaklina rzeczywistość.

No nawet nie muszę sam pisać, Cóż za oszczędność czasu.:rolleyes::rolleyes:

donvitobandito
12-11-2019, 18:30
A, my ze szwagrem to ................

Możesz próbować mnie obrażać zamieszczając ironiczne posty, szczególnie, że tacy wygadani we dwójkę jesteście, a na argumenty polegliście. Forumowy konstruktor i forumowy klaun ;) To już w sumie lepiej być tym pierwszym ;)

I pomimo, że budują mi dom w Twoim mniemaniu dobre firmy, to wolałbym budować ze szwagrem, niż na kredyt frankowy, który to spłacasz. Ale nie piszę tego, żeby z Ciebie drwić, tylko, żebyś tak obiektywnie spojrzał też na siebie z boku, zamiast podchodzić bezkrytycznie do swojej osoby, jednocześnie oceniając innych.

Do autora tematu: jeżeli belka od Terivy była normalnej jakości i położona zgodnie ze sztuką, to nie ugięła by się pod ciężarem ścinki działowej. Gdzieś ktoś, coś spaprał i musisz do tego dojść. Na pewno nie jest tak, jak tu niektórzy forumowicze piszą. Gdyby tak było, to w połowie polskich domów byłoby pianino na suficie ;) Na tą belkę z pełnej cegły zrobiłbyś działówkę i nic by się nie stało, a co dopiero z betonu komórkowego. Inna sprawa (jeżeli ściany nośne, masz z BK) to jak masz ten strop wylany na tym betonie komórkowym, bo jest to kruchy i słaby materiał i co za tym idzie postępować z nim należy umiejętnie. Tu też można byłoby się doszukiwać przyczyny problemu. Pzdr.

d7d
12-11-2019, 19:03
Do autora tematu: jeżeli belka od Terivy była normalnej jakości i położona zgodnie ze sztuką, to nie ugięła by się pod ciężarem ścinki działowej.
Gdzieś ktoś, coś spaprał i musisz do tego dojść. Na pewno nie jest tak, jak tu niektórzy forumowicze piszą.
Gdyby tak było, to w połowie polskich domów byłoby pianino na suficie ;) Na tą belkę z pełnej cegły zrobiłbyś działówkę i nic by się nie stało, a co dopiero z betonu komórkowego. Inna sprawa (jeżeli ściany nośne, masz z BK) to jak masz ten strop wylany na tym betonie komórkowym, bo jest to kruchy i słaby materiał i co za tym idzie postępować z nim należy umiejętnie. Tu też można byłoby się doszukiwać przyczyny problemu. Pzdr.

ad 1.

Do autora tematu: jeżeli belka od Terivy była normalnej jakości i położona zgodnie ze sztuką, to nie ugięła by się pod ciężarem ścinki działowej.
Nadal piszesz bajki. I nie jest to prowokacja ani ironia.
Może jednak też tak być (mało prawdopodobne aby belki Terivy była zła.
Belka jest przeciążona ok. dwukrotnie. Nie znaczy że się strop zawali.
ad.2

Gdzieś ktoś, coś spaprał i musisz do tego dojść.
Zbrojenie dolne i ewentualnie górne powinno być ok (produkuje fabryka).
Może być słaby (zły) beton (nadbeton).
ad.3

Na pewno nie jest tak, jak tu niektórzy forumowicze piszą. Gdyby tak było, to w połowie polskich domów byłoby pianino na suficie
Nie ma "pianina" bo są żebra rozdzielcze i ludzie generalnie budują zgodnie z projektem, wiedzą i sztuką.
Niestety pojawia się coraz więcej "fachowców" i inwestorów którzy wiedzą lepiej gbo gdzieś coś słyszeli i szwagier budował.
ad.4

Na tą belkę z pełnej cegły zrobiłbyś działówkę i nic by się nie stało, a co dopiero z betonu komórkowego.
Ta belka nie jest z pełnej cegły. Co Ty wiesz o budowaniu ?? :D
Ścianka działowa jest z wykonana z "betonu komórkowego".
Przeczytaj wcześniejsze wpisy a następnie "mędrkuj" na temat Tobie zupełnie nieznany.
ad.5

Inna sprawa (jeżeli ściany nośne, masz z BK) to jak masz ten strop wylany na tym betonie komórkowym, bo jest to kruchy i słaby materiał i co za tym idzie postępować z nim należy umiejętnie. Tu też można byłoby się doszukiwać przyczyny problemu.
Kolejna totalna głupota. Po to m.in. są wieńce aby strop Teriva nie był problemem dla ścian nośnych z BK.
Nie wiesz o czym piszesz.

Przyczyną problemu jest zmiana z ścianki GK na ściankę z pustaków 11cm + obustronny tynk.
Stop nie był projektowany pod takie obciążenie (masywna ścianka działowa).

W projekcie była zmiana bo poczatkowo byly sciany gk ,ewidentnie tego nie dopilnował ..
Różnicy obciążeń przypadających na strop (na belkę stropu) pewnie nie ogarniasz.
Nie mąć Autorowi w głowie.
Na budownictwie nie znasz się.

coulignon
12-11-2019, 19:03
Możesz próbować mnie obrażać zamieszczając ironiczne posty, szczególnie, że tacy wygadani we dwójkę jesteście, a na argumenty polegliście. .

z ciekawości: ile stropów zaprojektowałeś?

dawid blasiak
12-11-2019, 20:02
Nikt nie wie jaka jest "realna wytrzymałość" stropu, obciążają strop do jego realnej "maksymalnej" wytrzymałości niszczymy go. Tak że w momencie poznania tej wartości tracimy obiekt badany. Stropy jak każdy projektowany ustrój ma przyjęte współczynniki bezpieczeństwa. Obawiam się że tu nie tylko kwestia ścianki, ale i inne rzeczy zbiegł się z tym że strop zgłosił awarię. Zastanawia mnie to że nastąpiło to po pewnym czasie, kiedy beton jest mocniejszy niż zaraz po zbudowaniu. Może jakieś dodatkowe obciążenia wystąpiły na tym stopie w okolicy... Nie wiem np akwarium, ciężka komoda z papierami. Może to wraz z nieszczęsny ścianką doprowadziło do pęknięcia.

dawid blasiak
12-11-2019, 20:11
Sory że 2 posty ale nie mogę edytować. Biorąc pod uwagę że masz sufit podwieszany, przy ugieciu stropu wieszaki by siadly i sufit zapewne się zarysował. Rozpoczął się sezon grzewczy i moze z tego powodu nastąpiły jakieś siły i przepchnęły ścianę. Masz podlogowkę? Kiedy zobaczyłeś pierwsze rysy?

dembik
12-11-2019, 20:20
Sory że 2 posty ale nie mogę edytować. Biorąc pod uwagę że masz sufit podwieszany, przy ugieciu stropu wieszaki by siadly i sufit zapewne się zarysował. Rozpoczął się sezon grzewczy i moze z tego powodu nastąpiły jakieś siły i przepchnęły ścianę. Masz podlogowkę? Kiedy zobaczyłeś pierwsze rysy?

Pierwsze rysy zobaczyłem na wakacje, zgłosiłem kierownikowi,przyjechał zobaczył stwierdził ze mogła sie ugiąć belka,ale jest mozliwosc ze sie ugieła i na tym zostanie,kazał zaszpachlowac kawałek i zobaczyc co bedzie.Po kilku mc na szpachlowaniu pojawiła sie rysa,czyli w tamtym tyg.Scianka dzialowa dzieli dwa pokoje ,obciązen w pokojach nie ma,jedynie skaczacy 8latek czasami ;)Podłogówki w tych pokojach nie ma,grzejniki po przeciwnej stronie ,na suficie brak rys

jajmar
12-11-2019, 21:10
I pomimo, że budują mi dom w Twoim mniemaniu dobre firmy, to wolałbym budować ze szwagrem, niż na kredyt frankowy, który to spłacasz. Ale nie piszę tego, żeby z Ciebie drwić, tylko, żebyś tak obiektywnie spojrzał też na siebie z boku, zamiast podchodzić bezkrytycznie do swojej osoby, jednocześnie oceniając innych.


A możesz bardziej merytorycznie się do tej rysy odnieść a nie do mnie? Kolo dupy mi lata kto Ci buduje dom, nie wiem i nie chce tego wiedzieć kto to robi, nie wiem skąd pomysł że to w mojej ocenie dobre firmy , nie znam tych firm i nie przypominam sobie abym coś o tym pisał. Po kiego grzyba piszesz tu o jakiś kredytach, co to ma wspólnego z tym wątkiem?

Stropy Tervia jak każdy rodzaj stropu mają określoną nośność najwyraźniej tu został na razie przekroczony SGU, strop ostrzega -uginając się. Przekroczenie SGU to tylko pogorszenie użytkowania, ale warto sprawdzić czy nie jest na granicy SGN.
Ale tego w materiałach reklamowych nie napisali. ?

jajmar
12-11-2019, 21:13
Pierwsze rysy zobaczyłem na wakacje, zgłosiłem kierownikowi,przyjechał zobaczył stwierdził ze mogła sie ugiąć belka,ale jest mozliwosc ze sie ugieła i na tym zostanie,kazał zaszpachlowac kawałek i zobaczyc co bedzie.Po kilku mc na szpachlowaniu pojawiła sie rysa,czyli w tamtym tyg.Scianka dzialowa dzieli dwa pokoje ,obciązen w pokojach nie ma,jedynie skaczacy 8latek czasami ;)Podłogówki w tych pokojach nie ma,grzejniki po przeciwnej stronie ,na suficie brak rys

Czy strop w rejonie ścianki ma wyczuwalne drżenie? Ewentualnie jak się zachowuje jak ktoś cięższy niż 8 latek podskoczy?

dawid blasiak
12-11-2019, 21:39
To faktycznie wygląda że ścianka go przeciąża. Jesteś w stanie zmierzyć ile już się ugiął ? Możesz zrobić test kulki czy toczy się w dół ?

dembik
13-11-2019, 05:10
Dzięki wszystkim z pomoc, sprawdze czy strop drży i test tą kulką po pracy.Wrzucę jeszcze jedno zdjęcie ,może coś jeszcze pomoże ze rysa poszła od podłogi, jak dla mnie to nie wygląda na przeciążenie stropu ,ale może tylko sie pocieszam,fachowcem w tej dziedzinie nie jestem .pozdr

d7d
13-11-2019, 13:59
Podchwyciłeś przynętę misiaczku ;)

Lubisz to nie, tzn. jak ci się wydaje, że możesz się wykazać ;) Ale niestety prawda jest smutna :(
Kiedyś napisałeś w temacie "Czego w urządzaniu domu nie zrobilibyście ponownie?"

Bzdury piszesz, aż mi Ciebie szkoda... O historii masz takie pojęcie jak o gotowaniu, czyli żadne.

Możesz mieć swoje zdanie, każdy może, ale po co poruszać tematy, o których nie ma się pojęcia.
Trzymaj się własnych zasad.
(boldowanie moje)

dembik
13-11-2019, 15:42
Cześć próbowałem z tą kulką,kulka lata jak chce, w jednym miejscu toczy sie do sciany w innym toczy sie od sciany,podczas skakania syna ,nic sie nie dzieje.Zrobiłem zdjęcie rysy która idzie w dól do posadzki.Czy belka się ugieła nie jestem w stanie sprawdzic,jednyne co mi przychodzi do glowy to sprawdzic ta kamerka inspekcyjna czy nie ma rys na suficie pod scianka

436974

Pytajnick
13-11-2019, 16:04
BK jest słabym materiałem, ścianka może pękać z powodów termicznych czy "układania się" nowego budynku. Oczywiście nie wykluczam też błędu z brakiem belki.
Ale..pisałeś, że rysę naprawiałeś. Jeśli to co widzę, to jest naprawa, to niezbyt, bo nawet jeśli nic by się nie działo po pęknięciu z błahego powodu, to rysa tak naprawiona prędzej czy później wylezie.
Masz choćby w tv muratora jak to zrobić. https://www.youtube.com/watch?v=z6dHXIGRQls

jajmar
13-11-2019, 16:31
Zrobiłem zdjęcie rysy która idzie w dól do posadzki.



A pokazałbyś albo ogólny widok ściany albo rzut poddasza i zaznacz gdzie ta rysa idzie do podłogi.

dembik
13-11-2019, 17:16
BK jest słabym materiałem, ścianka może pękać z powodów termicznych czy "układania się" nowego budynku. Oczywiście nie wykluczam też błędu z brakiem belki.
Ale..pisałeś, że rysę naprawiałeś. Jeśli to co widzę, to jest naprawa, to niezbyt, bo nawet jeśli nic by się nie działo po pęknięciu z błahego powodu, to rysa tak naprawiona prędzej czy później wylezie.
Masz choćby w tv muratora jak to zrobić. https://www.youtube.com/watch?v=z6dHXIGRQls


Rysy nie naprawialem ,nie szpachlowalem całej,tylko w kilku miejscach ,,zalepiłem ,, nie myląc ze szpachlowaniem,po prostu od biedy nałożyłem gips w kilku miejscach żeby zobaczyc czy bedzie dalej pękać.Rysą wogle sie nie przejmuje ,bez problemu sobie z nia popradze,problemem jest zeby nie pojawiala sie od nowa ,no i zeby strop mi sie nie zawalił

dembik
13-11-2019, 17:23
A pokazałbyś albo ogólny widok ściany albo rzut poddasza i zaznacz gdzie ta rysa idzie do podłogi.
Jasne ze pokaze ,wklejam zdjecie,rysa idzie od podłogi pod toaletka ,koło kontaktu.
Sciana miedzy pomieszczeniem 2/2 a 2/3
436975
https://imagizer.imageshack.com/img921/245/908Ica.jpg

Anna_Tomaszewska
13-11-2019, 20:53
podpinam się pod pytanie bo mam ten sam problem :mad:

coulignon
14-11-2019, 08:57
podpinam się pod pytanie bo mam ten sam problem :mad:

Ale czekaj, mieszkacie w tym samym domu?

donvitobandito
14-11-2019, 09:35
Ale czekaj, mieszkacie w tym samym domu?

Tak. Ja też tam mieszkam. I właśnie jak wszyscy idziemy wieczorem na górę, to rano Wasza legendarna belka jest ugięta troszkę bardziej. Niczym łóżko z amortyzującym materacem.
Ania potwierdzi.

Edit:

ze specjalnym podziękowaniem dla mojego forumowego przyjaciela d7d, za skrupulatność w czytaniu postów i wybitną wręcz znajomość zasad języka polskiego, w tym ortografii!
Czuwaj mój forumowy druhu!

d7d
14-11-2019, 10:57
Jasne ze pokaze ,wklejam zdjecie,rysa idzie od podłogi pod toaletka ,koło kontaktu.
Sciana miedzy pomieszczeniem 2/2 a 2/3

Wklej jeszcze zdjęcie rzutu parteru.

d7d
14-11-2019, 10:57
Tak. Ja też tam mieszam.
Tak, mieszasz tam i nie tylko tam ;)

dembik
14-11-2019, 14:44
Wklej jeszcze zdjęcie rzutu parteru.

Już leci
https://imagizer.imageshack.com/img921/228/Z6v9vn.jpg

donvitobandito
14-11-2019, 16:06
Już leci
https://imagizer.imageshack.com/img921/228/Z6v9vn.jpg

Wklej jeszcze nasze zdjęcie z Anią, jak uginamy tą legendarną belkę amortyzacyjną ;) A potem jak puszczamy kulkę po podłodze i skaczemy zgodnie z zaleceniami kolegów z forum.

d7d i jajmar- nie chcecie może następnym razem się dołączyć, by zweryfikować wasze teorie w praktyce?

coulignon
14-11-2019, 17:11
Kiedyś przeczytałem takie zdanie : " Na głupotę wystarczy przeczytanie książki, na ignorancję potrzebna jest strzelba"

d7d
14-11-2019, 17:36
Już leci

Rozpiętość stropu to 4,80m więc nie jest aż taka duża.
Sprawdź ugięcie stropu w środku rozpiętości stropu L=480cm (długości ścianki działowej).
Albo od spodu (nad podwieszanym stropem) albo od góry - ale wtedy mierzysz ugięcie podłogi a to może być mylące.
Wiesz jak to zrobić?
Nie powinna przekraczać 20mm.
Ale ugięcie to jedno a nośność (wykorzystanie nośności) to drugie.

d7d
14-11-2019, 17:39
ze specjalnym podziękowaniem dla mojego forumowego przyjaciela d7d, za skrupulatność w czytaniu postów i wybitną wręcz znajomość zasad języka polskiego, w tym ortografii!
Czuwaj mój forumowy druhu!
Dziękuję i pozdrawiam :)
Czuwaj forumowy Druhu !!

dembik
14-11-2019, 18:11
Rozpiętość stropu to 4,80m więc nie jest aż taka duża.
Sprawdź ugięcie stropu w środku rozpiętości stropu L=480cm (długości ścianki działowej).
Albo od spodu (nad podwieszanym stropem) albo od góry - ale wtedy mierzysz ugięcie podłogi a to może być mylące.
Wiesz jak to zrobić?
Nie powinna przekraczać 20mm.
Ale ugięcie to jedno a nośność (wykorzystanie nośności) to drugie.
Dzięki wielkie,zmierzyłem i wychodzi na to że ugięcie jest 8mm ...
Rozumiem że nie jest tak źle,powinienem zaszpachlować rysę i zobaczyć co będzie się działo?
Jest sęs kupować tą kamerę inspekcyjną ? Jak zajrzę nad regips jestem w stanie coś zobaczyć ?

d7d
14-11-2019, 18:38
8mm to bardzo małe ugięcie stropu o rozpiętości 4,80m.
To jest 1/600 co może sugerować że jednak pomiar nie został poprawnie wykonany lub posadzka już zniwelowała pierwotne ugięcie stropu ale 8mm to może być osiadanie w dłuższym czasie (po wylaniu posadzki i wykonaniu podłogi).
Ale kto wie?

Poprawny pomiar to może być od spodu i to na stropie (belce) bez tynku.
Projektowane ugięcie wynosi do 20 mm.

dembik
18-11-2019, 18:59
8mm to bardzo małe ugięcie stropu o rozpiętości 4,80m.
To jest 1/600 co może sugerować że jednak pomiar nie został poprawnie wykonany lub posadzka już zniwelowała pierwotne ugięcie stropu ale 8mm to może być osiadanie w dłuższym czasie (po wylaniu posadzki i wykonaniu podłogi).
Ale kto wie?

Poprawny pomiar to może być od spodu i to na stropie (belce) bez tynku.
Projektowane ugięcie wynosi do 20 mm.

Więc wychodzi na to że nie jestem w stanie poprawnie zmierzyc..Zarówno na dole jak i na górze mam sufity podwieszane l które nie dam sobie głowy uciąć że idealnym poziomie.Więc zostaje mi ta kamera inspekcyjna ,czy jestes w stanie mi doradzić czy jestem w stanie zobaczyć ,czy belka sie ugina ( jakies rysy,uszczerbki) jak dostanę się nad regips w pokoju pod tą nieszczęsna scianą ? Czy istnieje szansa że belka pęknie i zawali mi się strop ? Jak do tego podejść bać się ? czekać czy rysa będzie się powiekaszać ? Może belka się ugieła do tego momentu i nie bedzie sie dalej uginac ?
Dziekuje za pomoc i porady

d7d
18-11-2019, 21:11
Belka generalnie uginała się na bieżąco - w czasie murowania.
Jeżeli ścianka jest dobrze przewiązana to powinna się przesklepić i już tak nie obciążać stropu.
Dobrze że jest na całej długości belki (rozpiętości stropu).
Nie wykonuj w ściance otworów i nie stawiaj szaf przy tej ściance.
Jeżeli masz dobrze wykonane żebra (jedno czy więcej) rozdzielcze to się lepiej obciążenie rozkłada na sąsiednie belki stropu Teriva.

Wszelka odpowiedzialna porada wymaga wizji lokalnej i przeliczenia stropu na konkretne obliczenia.