PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana systemu ogrzewania podczas budowy domu.



Hubert Hu
13-11-2019, 21:06
Witam,

Mam pozwolenie na budowę ale w projekcie mam grzejniki. Czy mogę to zmienić podczas budowy ?
Czy jest już za późno ? Chodzi głownie o salon i łazienki. W innych pomieszczeniach zostają grzejniki.

shael
13-11-2019, 21:23
podpucha?
dla jaj dałeś taki post?

Hubert Hu
13-11-2019, 21:52
Nie rozumiem... Liczyłem na jakąś sensowną odpowiedź ale widzę że schizofreników nie brakuje na tym świecie :lol2:

Tomaszs131
13-11-2019, 22:08
Polecam ogrzewanie płaszczyznowe we wszystkich pomieszczeniach. Zrezygnuj z grzejników, na pewno nie będziesz żałował.

Elfir
13-11-2019, 22:21
można spokojnie zmienić, ale uprzedź wykonawców, bo to ma przełożenie na grubości i technikę wykonania wylewek. Dobrze jest też przeliczyć i dobrać gęstości ułożenia rurek.

Popieram Tomasza, podłogówka na całości. Mieszanie systemów rodzi tylko kłopoty.

Kaizen
13-11-2019, 23:44
Mam pozwolenie na budowę ale w projekcie mam grzejniki. Czy mogę to zmienić podczas budowy ?
Czy jest już za późno ? Chodzi głownie o salon i łazienki. W innych pomieszczeniach zostają grzejniki.

Mieszanie to najgorsza opcja - najtrudniejsza do zrealizowania (żeby dobrze działało) i najdroższa.
O formalności pytaj projektanta i kierbuda.

donvitobandito
14-11-2019, 07:45
Mieszanie to najgorsza opcja - najtrudniejsza do zrealizowania (żeby dobrze działało) i najdroższa.
O formalności pytaj projektanta i kierbuda.
Kaizen, ale przecież z nowo budowanych domów w co najmniej w 3/4 jest systemem mieszany, większość hydraulików sobie z tym radzi. Ci, którzy nie poradzą sobie bez czymś takim, spartolą i każdy inny.

Chodzi mi, że bez sensu powtarzasz w postach o trudnościach takiego rozwiązania. Rozumiem, że ma swoje minusy i nie każdemu pasuje. Ale jeżeli chodzi o trudność wykonania, to nie różni się od innych, a jego popularność świadczy o jego bezawaryjności. Druga sprawa, że jak mówię jest najbardziej popularne, to i tych niezadowolonych może być najwięcej, choć procentowo, może okazać się, że jest to najmniej awaryjny system. Pzdr.

Kaizen
14-11-2019, 09:34
Kaizen, ale przecież z nowo budowanych domów w co najmniej w 3/4 jest systemem mieszany, większość hydraulików sobie z tym radzi. Ci, którzy nie poradzą sobie bez czymś takim, spartolą i każdy inny.


Co można spartolić w kaloryferach? Za małe dać? Przestawiasz krzywą albo zwiększasz przepływy i działa. A jak masz również podłgówkę? No, rozrysuj jak to miałoby wyglądać, żeby działało (owszem, da się) żeby nie pojawił się nowy wątek typu
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?333462-Na-dole-ciep%C5%82o-a-na-g%C3%B3rze-zimno-(&highlight=Zimno+g%C3%B3rze
czy

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352639-R%C3%B3%C5%BCnica-temperatur-pomi%C4%99dzy-poziomami-zimno-na-poddaszu-u%C5%BCytkowym&p=7756370&viewfull=1#post7756370

W tym wątki to nie jedyny wpis o problemach z mieszaniem
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?3337-Co-by%C5%9B-zmieni%C5%82(a)-buduj%C4%85c-jeszcze-raz&p=7660924&viewfull=1#post7660924

donvitobandito
14-11-2019, 11:20
Co można spartolić w kaloryferach? Za małe dać? Przestawiasz krzywą albo zwiększasz przepływy i działa. A jak masz również podłgówkę? No, rozrysuj jak to miałoby wyglądać, żeby działało (owszem, da się) żeby nie pojawił się nowy wątek typu
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?333462-Na-dole-ciep%C5%82o-a-na-g%C3%B3rze-zimno-(&highlight=Zimno+g%C3%B3rze
czy

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352639-R%C3%B3%C5%BCnica-temperatur-pomi%C4%99dzy-poziomami-zimno-na-poddaszu-u%C5%BCytkowym&p=7756370&viewfull=1#post7756370

W tym wątki to nie jedyny wpis o problemach z mieszaniem
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?3337-Co-by%C5%9B-zmieni%C5%82(a)-buduj%C4%85c-jeszcze-raz&p=7660924&viewfull=1#post7660924

Kaizen, to żaden problem tak zrobić żeby działało o czym pewnie wiesz.
Błędy minimalizuje na pewno instalacja, która wszelkie sterowanie ma poza piecem (np. sterowanie Salus, Tech). Wiadomo, koszt trochę większy, ale wtedy to na 100% musi działać.
Z pieca wypuszczasz wodę na ogrzewanie powiedzmy 50stopni, masz sprzęgło hydrauliczne, a następnie puszczasz ją na grzejniki i podłogówkę (tu wiadomo ustawiasz odpowiednią temperaturę na rozdzielaczach). Temperaturę w pomieszczenich już ustawiasz na ściennych sterownikach określonych systemów sterowania i dodatkowo (choć to też można podpiąć pod sterowanie systemowe jak ktoś by sobie tak sobie wymyślił) na głowicach termostatycznych w grzejnikach. To tak w skrócie.
Jeszcze raz napiszę, że każdą instalację można spartolić. Tą, jak i każdą inną. Porównując ją do typowo grzejnikowej masz rację, że jest trudniejsza. Ale jest prostsza od rozbudowanej instalacji opartej na PC, PV, solarach i innych. I tak można gadać i gadać ;)

fotohobby
14-11-2019, 11:25
Kaizen, ale przecież z nowo budowanych domów w co najmniej w 3/4 jest systemem mieszany, .

Chyba ładnych parę lat temu.
Moja siostra jest projektantem wnętrz i jak mówi w nowych domach grzejniki coraz mniej jej przeszkadzają w aranżacjach.

donvitobandito
14-11-2019, 11:37
Chyba ładnych parę lat temu.
Moja siostra jest projektantem wnętrz i jak mówi w nowych domach grzejniki coraz mniej jej przeszkadzają w aranżacjach.

Nie, w tych nowych też. Minimum, że znajdują się one w łazienkach w postaci drabinek. W zdecydowanej większości jednak, ludzie montują w sypialniach wiszące na ścianach grzejniki.

Chociaż widzisz, świat idzie w granicę absurdu- jak sam piszesz o aranżacji wnętrz- że dzisiaj wszystko ma być ładne, nawet jak nie jest funkcjonalne :(

fotohobby
14-11-2019, 12:29
Drabinki to inna sprawa, ale one najczęściej na tej samej temp zasilania co podlogówka.
Dla mnie grzejniki nie są ani ładne, ani funkcjonalne.
W dwóch domach że 100% podłogówką mieszkałem, w żadnym nie zatęskniłem za grzejnikami


W zdecydowanej większości jednak, ludzie montują w sypialniach wiszące na ścianach grzejniki.

A te dane to skąd ?

vvvv
14-11-2019, 12:46
Kaizen, ale przecież z nowo budowanych domów w co najmniej w 3/4 jest systemem mieszany, większość hydraulików sobie z tym radzi. Ci, którzy nie poradzą sobie bez czymś takim, spartolą i każdy inny.

Potwierdzam. W moich rejonach coś koło tego jest. Szwagier jest hydraulikiem, od niego takie info.

jacentyy
14-11-2019, 13:14
^^
A co Twój szwagier to jedyny hydrualik w okolicy ?

d7d
14-11-2019, 13:33
Mam pozwolenie na budowę ale w projekcie mam grzejniki. Czy mogę to zmienić podczas budowy ?
Czy jest już za późno ? Chodzi głownie o salon i łazienki. W innych pomieszczeniach zostają grzejniki.
W jakim sensie "za późno" ?
W sensie "Pozwolenia na budowę"?
Możesz zmienić, nie jest za późno.
Układ mieszany należy zaprojektować a nie polegać na wiedzy "hydraulików".

vvvv
14-11-2019, 15:01
^^
A co Twój szwagier to jedyny hydrualik w okolicy ?

Głupie pytanie, ale wiadomo. :D Pewnie, że nie. Chociaż czasem się spotyka ze sprzedawcami i innymi w hurtowni i coś tam gadają. Napisałem z mojej "perspektywy", taki malutki wycinek rzeczywistości, bo tak jaśniej już chyba nie można. Oczywiście, że może być błędny. Ty zapewne masz dane z całej Polski od wszystkich hydraulików. Proszę podziel się takimi informacjami jak to wygląda. Dzięki.
PS. No a o projektantów i architektów to nawet nie pytam. Tyle mi wystarczy.