PDA

Zobacz pełną wersję : Dylatacja komina od ściany



chomik-00
16-11-2019, 18:32
Mam komin systemowy z ceramiką w środku do pieca kondensacyjnego. Dzisiaj zauważyłem że komin został wmurowany w ścianę działową. Na początku stał sam komin, ale potem moi "fachowcy" murując ściankę dolepili bloczki do niego na klej, nie ma w stosunku do tej ściany żadnej dylatacji. Czy tak może być, czy jednak powinna tam być jakaś dylatacja od bloczków?
Druga sprawa, to zauważyłem, że przy przejściu ze stropem napakowali tam pianki (chyba montażowej) - czy to jest prawidłowo? Czy nie powinno być coś innego niż pianka?
437059
Będę wdzięczny za porady

Kominki Piotr Batura
17-11-2019, 12:19
Mam komin systemowy z ceramiką w środku do pieca kondensacyjnego. Dzisiaj zauważyłem że komin został wmurowany w ścianę działową. Na początku stał sam komin, ale potem moi "fachowcy" murując ściankę dolepili bloczki do niego na klej, nie ma w stosunku do tej ściany żadnej dylatacji. Czy tak może być, czy jednak powinna tam być jakaś dylatacja od bloczków?
Druga sprawa, to zauważyłem, że przy przejściu ze stropem napakowali tam pianki (chyba montażowej) - czy to jest prawidłowo? Czy nie powinno być coś innego niż pianka?
437059
Będę wdzięczny za poradyNie jest to prawidłowo. Jak powinno być? Znajdź instrukcje montażu komina systemowego których bez liku w sieci....

Pianka to materiał palny (nawet ta "niepalana"), więc od komina z daleka....


"Czy tak może być?"....W pewnych wypadkach można założyć że może. Tak jak można jechać na wstecznym, skoro biegi do przodu wysiadły....

chomik-00
17-11-2019, 12:33
Właśnie wczoraj przeczytałem instrukcję do tego komina. To jest komin firmy Jawar. Niestety w instrukcji nic nie było na temat dylatacji komina od ścianek. Stąd zresztą ten wątek bo chciałbym wiedzieć czy tak może być. Przy stropie sobie dość łatwo poradzę jeszcze z wymianą pianki na coś innego, ale ze ścianką będzie trudniej. Wczoraj również dzwoniłem do kierownika budowy z pytaniem czy tak może być komin na klej do ścianki i niestety zbył mnie wymijającą odpowiedzią: "Komin może być łączony w płaszczyźnie ściany, może być przyklejony do ściany - dylatacja byłaby wskazana przy różnych strukturach materiałów". Problem w tym, że moim zdaniem nawet odwołując się do jego wypowiedzi mam różną strukturę materiałów, bo bloczki silikatowe i komin z pustaków keramzytobetonowy. Dlatego chciałem się poradzić Was, czy mogę kłócić się o tą dylatacje w ścianie i prosić o poprawne wykonanie tego?

Może dodam, że to komin dość mały (może to ma jakieś znaczenie?), bo ceramika w środku ma średnicę 80mm, dodatkowo pustak ma jeden kanał wentylacyjny.

grv
18-11-2019, 10:42
Być nie powinno, ale się nie zawali.
Komin pod kocioł kondensacyjny, więc nie będzie się nagrzewał od wysokich temperatur spalin, przez co rozszerzalność cieplną można pominąć.
Problematyczne jest łączenie dwóch różnych materiałów i "konstrukcji" co może skutkować powstawaniem na ich łączeniu rys i pęknięć.

RobertJG
23-11-2019, 13:50
Nie powinno się nic wydarzyć albowiem temperatury w kominie będą stosunkowo niskie