PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiary komina na 3 paleniska



Purpurella
23-11-2019, 17:49
Dzień dobry wszystkim,

od września robię remont generalny starej wiejskiej chaty. Ogrzewanie wyłącznie tradycyjne, czyli trzy kaflowe piece- jeden kuchenny, jeden pokojowy i jeden "leżak" z osobnym paleniskiem (wszystko palone drewnem). Niestety trzeba było zburzyć i wybudować nowy komin z cegły. Wzięłam do tej roboty polecanego przez wszystkich speca, który o swojej robocie wypowiadał się bardzo pewnie i bez wahania wybudował komin o wymiarach 14x27 (wysokości około 5,8 metra). Niestety wczoraj przyjechał zdun i załamał ręce. Według niego wymiary komina powinny wynosić przynajmniej 20x20...

Dziś od rana przeszukuję to forum i cały Internet, żeby znaleźć jakieś wyjście z sytuacji. Zdun proponuje połączenie komina dymowego z wentylacyjnym (14x14), ja nie jestem przekonana z kilku powodów- po pierwsze wyczytałam, że stosunek wymiarów przy kominie prostokątnym powinien wynosić 1:1,5, a w naszym przypadku będzie to 14x41, czyli wąski a długi. Po drugie komin dymowy został przez speca w środku wygładzony, żeby sadza nie osadzała się na zaprawie, a w kominie wentylacyjnym się tym w ogóle nie przejmował, jest więc dużo nierówności, chropowata powierzchnia, "nacieki" z zaschniętej zaprawy. Po trzecie, jak mniemam, zdun planuje przebić się między kominami w kilku miejscach, do których ma dostęp, a więc będzie to raczej "wspomaganie" niż dodatkowa powierzchnia komina dymowego.

Zastanawiam się czy to ma sens i czy nie wyrządzi więcej szkody niż pożytku (mam tu szczególnie na myśli nierówności wewnątrz komina wentylacyjnego, które po połączeniu z dymowym mogą zbierać sadzę)? Jestem w stanie poświęcić ten wentylacyjny, bo i tak chałupa będzie nieszczelna, okna drewniane, drzwi też, ale czy naprawdę w przypadku trzech palenisk różnica między 400mm a 378mm światła komina zrobi taką różnicę? Według zduna 20x20 będzie ciągnął idealnie i bez żadnych problemów, a 14x27 jest duże ryzyko, że będzie się dławił, brak cugu, cofanie dymu... Czy ktoś z Was zna się na tym i mógłby coś podpowiedzieć?

RobertJG
23-11-2019, 18:27
O ile pamiętam to nie można podłączyć dwóch i więcej "palenisk" do jednego przewodu kominowego.

Purpurella
23-11-2019, 18:38
O ile pamiętam to nie można podłączyć dwóch i więcej "palenisk" do jednego przewodu kominowego.

No właśnie też tak wyczytałam dzisiaj, ale szczerze mówiąc wszystkie stare chałupy na Podlasiu mają taki właśnie system. Moja nie była wyjątkiem i wszystko świetnie działało przed remontem, ale też komin rzeczywiście miał te 20x20 (tak na oko). Piec kuchenny i pokojowy miały wylot do jednego komina, zdun też nic nie wspominał żeby to był problem. Sama już nie wiem, dlatego potrzebuję rady kogoś, kto się na tym zna. :)

RobertJG
24-11-2019, 10:31
Nie mam pojęcia jak to jest ze starymi chałupami ale pewnie tak było jak piszesz. Najlepiej skontaktuj się z kominiarzem i zasięgnij opinii. Kominiarz będzie to wiedział na 100%.

Purpurella
24-11-2019, 11:05
Co do podłączania kilku palenisk do jednego komina, zapomniałam powiedzieć, że każdy piec przy podłączeniu ma zamontowany szczelny szyber. Dodatkowo znalazłam informację, że piece kaflowe w tym przypadku rządzą się innymi prawami niż np. kominki, bo mają szczelne drzwiczki. Kominiarz był u nas przed remontem, oglądał stary komin, oglądał piece i nic nie mówił, żeby coś było nieprawidłowo. Jedyne czego się teraz boję, to że przez zmniejszone wymiary komin po prostu nie pociągnie. Może ktoś tu ma podobną sytuację, komin 14x27 i kilka pieców kaflowych? A może jest tu jakiś kominiarz? :)

Kominki Piotr Batura
24-11-2019, 18:31
Co do podłączania kilku palenisk do jednego komina, zapomniałam powiedzieć, że każdy piec przy podłączeniu ma zamontowany szczelny szyber. Dodatkowo znalazłam informację, że piece kaflowe w tym przypadku rządzą się innymi prawami niż np. kominki, bo mają szczelne drzwiczki. Kominiarz był u nas przed remontem, oglądał stary komin, oglądał piece i nic nie mówił, żeby coś było nieprawidłowo. Jedyne czego się teraz boję, to że przez zmniejszone wymiary komin po prostu nie pociągnie. Może ktoś tu ma podobną sytuację, komin 14x27 i kilka pieców kaflowych? A może jest tu jakiś kominiarz? :)

Kominiarz niekoniecznie musi się znać na zduństwie. Generalnie jest tak, że do pieca kaflowego wystarczał komin 14x14. Tak więc zakładając, że nie będziesz palić we wszystkich trzech od razu, tylko po kolei (albo z lekkim przesunięciem w czasie - np o 10-15 minut, jak drewno w jednym piecu już odgazuje) nie widzę problemu. Komin 14 x 27 jest odpowiednikiem 18 x 18....Piec akumulacyjny to palenie godzina dwie. Potem komin jest do Twojej dyspozycji. Martwią mnie szybry, ale tak było na Podlasiu od wieków, więc nie będę Ci głowy zawracał....

Zdun Darek B
24-11-2019, 20:49
Prawo budowlane !! Jeden komin dymowy do jednego paleniska .... Kiedyś było inaczej ....też kilka pieców kaflowych z "ograniczeniami".... Szczelny szyber do pieca ??? Chcesz przeżyć ? Raczej drzwiczki HERMETYCZNE.... Teraz jest rok 2019 obowiązuje aktualne prawo budowlane .

Purpurella
24-11-2019, 21:20
Kominiarz niekoniecznie musi się znać na zduństwie. Generalnie jest tak, że do pieca kaflowego wystarczał komin 14x14. Tak więc zakładając, że nie będziesz palić we wszystkich trzech od razu, tylko po kolei (albo z lekkim przesunięciem w czasie - np o 10-15 minut, jak drewno w jednym piecu już odgazuje) nie widzę problemu. Komin 14 x 27 jest odpowiednikiem 18 x 18....Piec akumulacyjny to palenie godzina dwie. Potem komin jest do Twojej dyspozycji. Martwią mnie szybry, ale tak było na Podlasiu od wieków, więc nie będę Ci głowy zawracał....

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Purpurella
24-11-2019, 21:22
Prawo budowlane !! Jeden komin dymowy do jednego paleniska .... Kiedyś było inaczej ....też kilka pieców kaflowych z "ograniczeniami".... Szczelny szyber do pieca ??? Chcesz przeżyć ? Raczej drzwiczki HERMETYCZNE.... Teraz jest rok 2019 obowiązuje aktualne prawo budowlane .

Dziękuję za odpowiedź, na pewno zgłębię jeszcze temat, po prostu próbuję zebrać jak najwięcej informacji, bo różni ludzie różnie mówią.

kryzys
25-11-2019, 15:47
Po kupnie mojego poniemieckiego domu zliczyłem że na 1 komin30x30cm było podłaczone 4 piece .