PDA

Zobacz pełną wersję : Vitodens 100 - problem z pogodowką



-MANY-
23-11-2019, 18:57
Kocioł Vitodens 100 B1HC 26 kW skręcony na 17 kW. Ogrzewanie grzejnikowe. Podłączona pogodowka + regulator pokojowy BSOP.
Jest problem z "pogodowką" z powodu ograniczonych możliwości regulacji w tym modelu.

Gdy temperatura zewnętrzna wynosi poniżej 3°C to temperatura na kotle powinna być zgodna z przesunięciem krzywej "15", może nawet mniej (w przypadku tej instalacji).

Problem jest gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 3°C.
Przykład 5-8°C na zewnątrz, kocioł potrafił się załączyć i za jakis czas wyłączyć. Zbyt niska temperatura zasilenia jak na ogrzewanie grzejnikowe + wysoka moc minimalna kotła.

Zaś powyżej 3°C na zewnątrz, gdy ręcznie ustawie temperature na kotle na 38°C kocioł pracuje i nie wyłącza się do czasu rozłączenia przez termostat pokojowy.

Z tego co wiem w przypadku pogodowką + termostat, to poniżej 5°C na zewnątrz, gdy termostat "rozlaczy kocioł" to kocioł nadal pracuje z obniżoną temperaturą zasilenia o 7k. Dzięki czemu nie ma takich wahań temperatur, oraz nie wychładza się woda w instalacji, którą później ponownie trzeba byłoby podgrzać. A kocioł zużywa dużo gazu przy odpaleniu i nagrzaniu wody w instalacji do zadanej temperatury.

Da się to jakoś pogodzić? Bo w tym przypadku, albo trzeba co raz chodzić zmieniać przesunięcie krzywej albo temp. na kotle i korzyści z automatyki nie ma.
Jak na pogodowke mam odpiętą i sam pracuje za pogodowke z własną krzywą grzewczą ^^

Konsultant Viessmann
25-11-2019, 14:18
W tym przypadku nie jest problemem moc minimalna. Start kotła następuje z ok. połową mocy nominalnej. Po zapłonie, następuje wybudowanie płominenia i jego stabilizacja, pojawia się prąd jonizacji i dopiero od tego momentu kocioł zaczyna modulować. Jeżeli nie zapewnimy w tym czasie dbioru ciepła to nastąpi przekroczenie górnej wartości histerezy i kociol sie wyłączy. Przed natychmiastowym ponownym załączeniem chroni go tzw "blokada taktu" trwająca ok. 4 minut. W przypadku ogrzewania podłogowego praca odbywa się na bardzo małej dT wynoszącej przy -20*C na zewnątrz ok 5-10*C, przy temperaturach zewnętrznych na poziomie 5-8*C dT dla podłogówki będzie rzędu 3-5*C co powoduje, że przepływ przez kocioł który wymusza pompa obiegowa nie jest w stanie odebrać wytworzonego ciepła. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego i zastosowanie pomp gwarantujących odpowiednie przepływy.

-MANY-
25-11-2019, 20:31
Ale ja nie mam żadnej podłogówki ^^

Jest jeden obieg grzejnikowy

Konsultant Viessmann
26-11-2019, 09:35
Ale ja nie mam żadnej podłogówki ^^

Jest jeden obieg grzejnikowy

przepraszam zasugerowałem się tymi niskimi parametrami jakie są ustawione. na szczęście akurat odpowiedź jest tutaj zbieżna.
Przy tak niskiej temperaturze zasilania woda instalacyjna jest ledwie schładzana i kocioł niema możliwości zmagazynowania w niej ciepła.
Pompa w kotle projektowana jest dla dT= 20K i przy takiej różnicy temperatur przenosi pełną moc kotła. Zmniejszając dT np. do 10K powodujemy, że ten sam strumień wody przenosi już tylko połowę mocy. Zatem rozwiązaniem jest stosowanie sprzęgła hydraulicznego i po stronie kotła praca na dT=20K a po stronie instalacji na niższej ale za to z odpowiednio większym przepływem.

-MANY-
26-11-2019, 13:06
Pierwszy raz spotykam się z propozycją sprzęgła hydraulicznego dla 1 obiegu w domu jednorodzinnym do zasilenia 12 grzejników. Co innego w przypadku 2 obiegów lub ogrzewania podłogowego.

Jeśli chodzi zaś o regulację pogodową to chyba nie bardzo się ona tutaj do czegoś przyda ze względu na okrojone możliwości korygowania krzywej grzewczej w tym modelu kotła. W szczególności przy temperaturze zewnętrznej +4°C.

Konsultant Viessmann
26-11-2019, 16:11
problemem nie jest tutaj krzywa grzewcza, problemem jest zbyt maly przeplyw przez kocioł.

-MANY-
26-11-2019, 20:33
Według mnie problemu by nie było jeśli byłby zamontowany kocioł z niższą mocą minimalną ok. 2 kW i z możliwością regulacji pochylenia krzywej grzewczej. Wtedy możnaby ustawić temperaturę zasilenia ok. 33-35°C przy ok. 10°C na zewnątrz i kocioł nadążył by z oddaniem ciepła do instalacji.

W Vitodens 100 nie mam takiej mozliwosci, bo w przypadku "krzywej grzewczej 15" (która jest najbliższa tej instalacji od ok. 0°C w dół) przy 10°C na zewnątrz przypada ok. 25°C na kotle co według mnie w przypadku ogrzewania grzejnikowego to nie porozumienie i nie widzę w tym przypadku sensu zastosowania regulacji pogodowej, bo w zakresie temperatur od ok. 10 - 0 °C bym musiał chodzić co chwilę i zmieniać przesunięcie krzywej od "20 - 15".

Po prostu ten kocioł "nie pasuje idealnie" do tej instalacji że względu na zbyt wysoka moc minimalną. Co innego dla budynków o większym zapotrzebowaniu na ciepło.

W tym przypadku faktycznie jakimś rozwiązaniem byłoby zwiększenie przepływu po stronie wtórnej, ale nadal pozostaje kwestia wykastrowanej pogodówki w tym modelu. Ale wydaje mi się to grą nie wartą świeczki. Tragedii nie ma byle na kotle było ustawione >38°C.

Także pozostaje chyba jedynie ręcznie ustawiać temperaturę na kotle i robić samemu za "pogodowkę" z zakresem od 38°C na kotle

Konsultant Viessmann
29-11-2019, 11:11
Według mnie problemu by nie było jeśli byłby zamontowany kocioł z niższą mocą minimalną ok. 2 kW i z możliwością regulacji pochylenia krzywej grzewczej. Wtedy możnaby ustawić temperaturę zasilenia ok. 33-35°C przy ok. 10°C na zewnątrz i kocioł nadążył by z oddaniem ciepła do instalacji.

W Vitodens 100 nie mam takiej mozliwosci, bo w przypadku "krzywej grzewczej 15" (która jest najbliższa tej instalacji od ok. 0°C w dół) przy 10°C na zewnątrz przypada ok. 25°C na kotle co według mnie w przypadku ogrzewania grzejnikowego to nie porozumienie i nie widzę w tym przypadku sensu zastosowania regulacji pogodowej, bo w zakresie temperatur od ok. 10 - 0 °C bym musiał chodzić co chwilę i zmieniać przesunięcie krzywej od "20 - 15".

Po prostu ten kocioł "nie pasuje idealnie" do tej instalacji że względu na zbyt wysoka moc minimalną. Co innego dla budynków o większym zapotrzebowaniu na ciepło.

W tym przypadku faktycznie jakimś rozwiązaniem byłoby zwiększenie przepływu po stronie wtórnej, ale nadal pozostaje kwestia wykastrowanej pogodówki w tym modelu. Ale wydaje mi się to grą nie wartą świeczki. Tragedii nie ma byle na kotle było ustawione >38°C.

Także pozostaje chyba jedynie ręcznie ustawiać temperaturę na kotle i robić samemu za "pogodowkę" z zakresem od 38°C na kotle

niestety jest to błędny tok rozumowania, proód opisałem powyżej.