PDA

Zobacz pełną wersję : Dach na domku z plyt warstwowych pir?



bgttgb
24-11-2019, 20:05
Witam,
Czy ktos widzial, ma zamontowane plyty warstwowe pir na dachu domku jednorodzinnego?
Wiadomo estetyka slaba bo chyba tylko trapezy mozna montowac ale duzo by to usprawnilo prace. Czy trzpienie ktorymi sie kreci plyte to duzy mostek ?
Na projekt tz stodola mysle ze az tak zle by nie wygladalo (nie moge zdj zadnych znalezc, tylko hale)
Pzd

Jaro106
24-11-2019, 20:26
Witam,
Czy ktos widzial, ma zamontowane plyty warstwowe pir na dachu domku jednorodzinnego?
Wiadomo estetyka slaba bo chyba tylko trapezy mozna montowac ale duzo by to usprawnilo prace. Czy trzpienie ktorymi sie kreci plyte to duzy mostek ?
Na projekt tz stodola mysle ze az tak zle by nie wygladalo (nie moge zdj zadnych znalezc, tylko hale)
Pzd

Ja mam zamontowane. Można na to montować wszystko co chcesz ja mam dachówkę ceramiczną.Śruba nie przechodzi na wylot tylko zostaje w krokwi więc nie stanowi problemu. Ogólnie super sprawa , odpada np deskowanie dachu. jedyne co musisz uwzględnić na etapie projektowania dachu to grubość izolacji bo o tyle ci się podniesie dach.

Zdun Darek B
24-11-2019, 20:38
Taki dach to duże ułatwienie prac i niezła dokładność wykonania izolacji termicznej. Dostępne są płyty warstwowe AGRO które od spodu zamiast blachy mają membrany , natomiast górna z blachy trapezowej .

Janekk1234
24-11-2019, 20:43
Prefabrykaty to przyszłość budownictwa. Takie płyty są używane do budowy hal, do domków jednorodzinnych jeszcze nie dotarło a dziwne.

Jaro106
24-11-2019, 20:50
Ja mam bardziej konwencjonalne pokryte z obu stron grubą folią aluminiową kręcone bezpośrednio do krokwi przez kontrłaty przy pomocy specjalnych śrub. Był problem jedynie z wykonawcą bo żaden nie miał zielonego pojęcia czym to się je więc był konieczny wujek google i pilnowanie ekipy żeby czegoś nie spieprzyli .

bgttgb
24-11-2019, 21:11
Tak licze i przy pir 0.022 o grubosci 16 cm ( to chyba max jaka produkuja) to wychodzi mi teoretycznie tyle co 25 cm pur natrysku. Nie licze mostkow na krokwie i laczenia ocieplenia sciany z izolacja dachu przy pur. Czy cos pokrecilem?

Jaro106
24-11-2019, 21:22
Teoretycznie więcej mostków masz przy natrysku bo na krokwiach masz mniejszą grubość pianki . Nie ma też mostka z izolacją ściany bo jedna izolacja z drugą się styka . Pomijając śruby które kończą się w krokwiach nie ma żadnych mostków a grubość izolacji jest jednakowa . O trwałości tego rozwiązania nie wspominam . przy piance natryskowej gdy dojdzie do jakiegokolwiek rozszczelnienia pokrycia dachowego to zanim się zorientujesz spora część dachu jest do wymiany, o technicznych możliwościach naprawy nawet nie wspominam.

bgttgb
24-11-2019, 21:45
Kolego Jaro a wilgoc wentylacja mechaniczna / rekuperatorem zabierasz? Masz pod kalenica wyciag ? Czy normalnie w pomieszczeniach?

Jaro106
25-11-2019, 06:02
Mam wentylację mechaniczną w pomieszczeniu na strychu mam nawiew i wywiew ale tylko dlatego bo w przyszłości będę go adaptował na jakieś bliżej nieokreślone cele, przy takiej izolacji jeżeli jest prawidłowo zrobiona nie ma prawa się nic wkrapiać. Jedyny minus tego rozwiązania to koszty .

bgttgb
25-11-2019, 14:33
A mozesz napisac jakie to koszty?

Jaro106
25-11-2019, 14:50
Płyty pir są dosyć drogie , przypuszczam że takie termano 16 cm mogą kosztować około 150 zł za metr . Ja kupiłem od producenta 2 gatunek jakieś dwa lata temu metr kosztował około 70 zł . Ogólnie za cały dach 350 m2 na wiązarach ze stropem , dachówka ceramiczna płaska , orynnowanie wszystko razem około 150 tyś

gambit565
25-11-2019, 16:21
Witam,
Czy ktos widzial, ma zamontowane plyty warstwowe pir na dachu domku jednorodzinnego?
Wiadomo estetyka slaba bo chyba tylko trapezy mozna montowac ale duzo by to usprawnilo prace. Czy trzpienie ktorymi sie kreci plyte to duzy mostek ?
Na projekt tz stodola mysle ze az tak zle by nie wygladalo (nie moge zdj zadnych znalezc, tylko hale)
Pzd

zapytaj uzytkownika cezary albo cezarypl ( nie pamietam dokladnie nicka). Ma dach z plyty warstwowej. Na instagramie dom w 6 miesiecy tez ma dach z plyty warstwowej

Jolka Bobek
25-11-2019, 17:02
Producentów płyt PIR jest od groma. Ja mam np. polski wyrób z Górstalu grubość 18 cm. Oni sprzedają 2 gatunek bezpośrednio ze składu przy fabryce - tylko trzeba upolować pożądaną grubość w pożądanej ilości. Namiary znajdziesz w necie. Ja za ponad 270 m2 zapłaciłam 19 tys. z transportem (drugi koniec Polski). A jakość była spoko - kilka obrzeży płyt było pożółkłych od słońca ale akurat poszły na docinki. Dekarz bardzo chwalił.

bgttgb
04-12-2019, 16:21
Wieźbe dachowa masz * Jolka Bobek* tradycyjna czy jakas prefabrykowana pod te plyty ? Podzwonilem i znalazlem takie pir w kolorze okolo 110 zl / m2 za 16 cm to chyba nie tak drogo

Jaro106
04-12-2019, 17:41
Jak za pierwszy gatunek to niedrogo .

cezary.pl
04-12-2019, 19:41
@bgttbg Słabo szukałeś:D
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?243282-Dach-z-p%C5%82yty-warstwowej&highlight=dach+p%C5%82yty+warstwowej

Jolka Bobek
04-12-2019, 21:41
Wieźbe dachowa masz * Jolka Bobek* tradycyjna czy jakas prefabrykowana pod te plyty ? Podzwonilem i znalazlem takie pir w kolorze okolo 110 zl / m2 za 16 cm to chyba nie tak drogo

Ja mam więźbę tradycyjną, z tym że drewno strugane, suszone no i deskowanie. Zostawiam ją odkrytą, a ocieplenie idzie nakrokwiowo. Zero KG, wyższe poddasze. Trochę kombinacji z WM ale i to się jakoś rozwiązało.

Gontowy
21-12-2019, 23:49
Ja mam zamontowane. Można na to montować wszystko co chcesz ja mam dachówkę ceramiczną.Śruba nie przechodzi na wylot tylko zostaje w krokwi więc nie stanowi problemu. Ogólnie super sprawa , odpada np deskowanie dachu. jedyne co musisz uwzględnić na etapie projektowania dachu to grubość izolacji bo o tyle ci się podniesie dach.

Tak, Drogi bgttgb, witaj w Forum Murator... krzywym zwierciadle życia.
Zaufaj Jaro106, w Twoim dachu mocowania pracujące mostkami chłodu nie będą musiały trzymać się drewnianych krokwi przez łata, mają być w punkcie rosy i zgnić w 3 zimy... :-(

Janekk1234
22-12-2019, 07:06
Ja miałem dach płaski, i go ocieplilem właśnie płytą pir. można zakupić taki materiał porozbiórkowy na allegro firma z obornik. Jakieś 340pln za m3. Twarde, bardzo ciepłe.

bgttgb
23-12-2019, 14:30
Kolega gontowy mozesz rozwinac mysl?

bgttgb
30-12-2019, 20:17
Czy ktos wie o co Panu "Gontowemu" chodzi?

bgttgb
07-01-2020, 13:53
Moze jeszcze ktos jakies negatywy plyty warstwowej widzi (poparte argumentami)?

gnago
07-01-2020, 18:23
Te negatywy są potworne odejmują należne zyski stolarniom -oszczędności na więźbie , dostawcom pokryć dachowych również . A robocizna montaz takowych to raptem kilka godzin i co gorsza dźwig trzeba wynająć.(Co prawda lekkie toto i wąskie to przy upartych chłopach przy parterówce ręcznie kłaść można) A to bezpośrednio przekłada się na niższe zyski banków z kredytów.
A tak faktycznie jedną wadę widzę podobnie jak przy blachach trza dobrze mocować dach aby go wicher nie zdekompletował po kawałku ale to w zasadzie podobnie jak przy innych standardowych kryciach z użytkowym poddaszem. A pomysł że wkręty i zimy zdegradują mocowanie przez powstały mostek uważam za stanowczą przesadę. A mostek za pomijalny

bgttgb
22-01-2020, 18:47
Ok dzieki gnago. Boje sie tylko czy jak bd kolor ciemny to nie bd za mocno pracowac taki dach ... Producenci zastrzegaja sobie dlugosc plyt ale co po 2 latach gdy gwarancja sie skonczy.:/

glemp
11-09-2020, 14:16
I coś poszło dalej z tym dachem? Ciekawy jestem bo....
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?366092-Tania-energooszcz%C4%99dna-stalowo-warstwowo-szkieletowa-stodo%C5%82a-DIY-)

czyli szaleństwo na całego :)

glemp
11-09-2020, 14:25
tak przy okazji może macie namiary na dobrą cenę dobrych płyt z wysokim U...
z tego co się rozeznałem na teraz to kingspan z najlepszym U=0,11 około 150 netto za dachową, trochę taniej za ścienną
jest jeszcze Gór-Stal trochę gorsze parametry 0,14 i 0,16 wychodzi ścienna około 100 netto a dachowa około 115 netto

Znacie jeszcze jakiś producentów z lepszymi U ?