PDA

Zobacz pełną wersję : SMOG - filtr z węgla aktywnego. Test



lukaszo11
26-11-2019, 08:33
witajcie.
Chciałem się podzielić moimi spostrzeżeniami.
Od dłuższego czasu odczuwałem smród smogu w domu - tak koło 20 - 22:00 głównie - jak sąsiedzi zaczynają kopcić ,że świata nie widać,
Prosta instalacja oparta na dospel lunie 200. Dom 100 m2 parter only.

1) wsadziłem na czerpni prosty filtr węglowy z maty - taki jak do okapu + matę g4 ( którą stosuję docelowo )
Lepiej - ale smród nie minął. Wywaliłem to i :

2) kupiłem na test litr węgla aktywnego ( https://allegro.pl/oferta/wegiel-aktywny-do-filtrow-zewnetrznych-basenowych-8562971245?item=8562971245 )
ps. - przy okazji sprawdzcie czy taki jest OK.
- uciąłem około 15 cm rurki fi 150 ( taki jak średnica rur nawiewu do mojego reku ) Z jednej strony owinąłem ją matą g4 - potem wsypałem od góry węgiel - od góry także owinąłem to mata g4. Także zrobił się filterek w postaci rurki 15 cm fi 150 z owiniętymi na płasko otworami matą g4. Wsadziłem to na początek czerpni.

Po pierwszej nocy : zero smrodu w domu. Opory oczywiście wzrosły ale..... temperatura nawiewu mi podskoczyła z około 16 stopni do... 19,2 stopnia. Widocznie miałem ją źle zbilansowaną do tej pory ?

Oczywiście to tylko test - docelowo chciałbym zrobić jakąś skrzynkę jak koledzy pokazywali na innych postach.
Co o tym sądzicie ?

Kaizen
26-11-2019, 08:45
temperatura nawiewu mi podskoczyła z około 16 stopni do... 19,2 stopnia. Widocznie miałem ją źle zbilansowaną do tej pory ?

Raczej odwrotnie. Teraz masz dużo większy wywiew (i niesie więcej ciepła). Stary numer instalatorów, żeby zachwycić imwestora. A hata zaciąga powietrze bez ogrzania wszelkimi nieszczelnościami.

Zmierz chociaż PM przed i za filtrem - to można to będzie nazwać testem. Bo tak, to nie wiadomo, czy autosugestia, czy katar, czy sąsiedzi czym innym palą, czy faktycznie działa.

lukaszo11
26-11-2019, 09:08
Raczej odwrotnie. Teraz masz dużo większy wywiew (i niesie więcej ciepła). Stary numer instalatorów, żeby zachwycić imwestora. A hata zaciąga powietrze bez ogrzania wszelkimi nieszczelnościami.

Zmierz chociaż PM przed i za filtrem - to można to będzie nazwać testem. Bo tak, to nie wiadomo, czy autosugestia, czy katar, czy sąsiedzi czym innym palą, czy faktycznie działa.



Tak oczywiście - zdaję sobie z tego sprawę ,że mogło się zrobić podciśnienie. Jednakże instalacja jest w miarę nowa - samoróbka.
Będę to oczywiście testował - jeszcze nie wiem jak to sprawdzić......

Co do smrodku - katar - nie , autosugestia - nie bo żona nie widziała co dłubałem i stwierdziła ,że nie czuła smrodu spalin , sąsiedzi czym innym palą - oj nie :)
Wiec kto wie - może coś tam pomaga....

Kaizen
26-11-2019, 09:09
Na pewno mniej powietrza wpuszcza.

lukaszo11
26-11-2019, 09:09
ps. czy jest jakiś "roboczy" sposób jak sprawdzić czy w domu jest podciśnienie ?

Kaizen
26-11-2019, 09:11
ps. czy jest jakiś "roboczy" sposób jak sprawdzić czy w domu jest podciśnienie ?

Sprawdzić, w którą stronę dmucha przez dziurkę od klucza (czy inny otwór).

lukaszo11
26-11-2019, 09:16
czyli np świeczka przy dziurce od klucza - jak płomień zasysa do dziury to mam problem.

Stermaj
26-11-2019, 10:56
Testy testami i jak pisałeś jest wiele wątków na ten temat. Jedno trzeba wiedzieć. Powietrze najpierw się "odpyla" czyli stosuje się odpowiednio dobre filtry, które "wyłapują PMy". Dopiero za nimi a najlepiej na nawiewie za rekuperatorem stosuje się filtr węglowy, który wyłapie "smrody" gazowe.

Ja walczę z tym problemem już trzeci sezon. Węgiel oczywiście pomaga, ale nie na długo bo PMy zapychają mu pory i staje się mniej skuteczny. Ponadto PMy przechodzą przez niego i też śmierdzą. Stwierdziłem, że jak przez filtr przedostaje się już 30% normy PM 2,5 daje się już nosem wyczuć ich obecność.
Zastosowałem radykalne posunięcie stosując "TERA" filtr przed rekuperatorem a jaki to opisałem tu https://forum.muratordom.pl/showthread.php?345704-Zadusi%C4%87-SMOG-a-czyli-m%C3%B3j-uzdatniacz-powietrza-filtr-do-rekuperatora.
Jak na razie działa i na nawiewie czujnik pokazuje 0% PM2,5 nawet przy znacznych przekroczeniach, chwilowe przekraczają nawet do 1000% normy. Kilka razy zauważyłem, że przy bardzo dużym zapyleniu na nawiewie miernik pokazuje kilka procent PM2,5, dosłownie 1 - 5%.Czekam kiedy filtry kieszeniowe się na tyle nasycą, że zaczną przepuszczać stale kilka procent. Okres smogowy się właśnie zaczął więc będę obserwował.

lukaszo11
26-11-2019, 11:08
tak czytałem go :) szczerze dopiero wtedy postanowiłem "spróbować" z węglem. Docelowo mam zamiar zbudować taką skrzynkę jak Ty.
Dzięki Ci za to.
Możesz mi poradzić jeszcze jaki filtr wstępny ( jaką matę ) zastosować na czerpni przed węglem ?
https://allegro.pl/oferta/mata-wloknina-filtracyjna-f7-filtr-do-rekuperatora-8165557651 - czy to bubel ?

lukaszo11
26-11-2019, 18:12
Sprawdzić, w którą stronę dmucha przez dziurkę od klucza (czy inny otwór).

jak na filmiku : https://www.youtube.com/watch?v=t6_hbJjrlZI&feature=youtu.be

Raczej płomień pozostaje w "pionie"
Co sądzisz?

lukaszo11
26-11-2019, 18:17
z kolei przy dziurce od klucza w drzwiach wejściowych - widać jak płomień świeczki przechyla się ku domu ( dmucha z pola do domu )
Co to oznacza?

bronson90
27-11-2019, 04:29
Ze masz podciśnienie

lukaszo11
27-11-2019, 06:57
dzięki . Czyli dziś muszę udrożnić nawiewu do domu. Rano faktycznie w wiatrołapie - czuć było smog z zewnątrz.