PDA

Zobacz pełną wersję : Viessmann 200W - pytania po kilku latach eksploatacji



grzmac
28-11-2019, 12:10
Od kilku lat korzystam z kotła 200W 19kW (instalacja 2014 rok) w mojej instalacji (ok 200m2, całość podłogówka z termostatami w każdym pomieszczeniu, boiler 120l, cyrkulacja CWU sterowana w zależności od obecności w łazience, 3 osoby, sterownik wewnętrzny po kablu, sterowanie pogodowe):

437584

https://drive.google.com/open?id=1KiP7kLu5O9QgDgTmLKdm78bJqSA-plGQ

Jak widać, "trochę" ją opomiarowałem :) część pomiarów ściągam z kotła opto-linkiem, część zrealizowana na ESP, całość gromadzona i wizualizowana w Domoticzu.

A im więcej się widzi, tym więcej pytań....

Zatem:

1. zauważyłem, że kocioł bardzo taktuje: w ciągu 5 lat 48'700 załączeń palnika. Czy mogę to jakoś ograniczyć?

2. minimalna moc kotła to 13% -> ok 2,5kW -- czy da się ją zmniejszyć?

3. jeśli nie, to jak wygląda współpraca tego kotła z pompą ciepła? gdzie ją najlepiej włączyć w układ? i jak powiązać jej działanie z kotłem?

4. mam wątpliwość co do miejsca zamocowania czujnika temperatury na sprzęgle. Gdzie on powinien być zamocowany? na rurze - której? na korpusie - gdzie?

5. jak optymalnie ustawić wydajność pompy obiegowej? Teraz, jak widać na powyższym obrazie, temperatura "z kotła" jest sporo wyższa niż "do podłogówki".
Pompa Grundfos Magna3, więc można cuda w niej ustawić. Teraz pracuje w trybie utrzymywania stałego ciśnienia (trochę eksperymentuję, było 4,5m, ale teraz próbuję na 2m (poprawiłem jakość pomiarów temperatury na sprzęgle - ech ta izolacja termiczna....).

6. jaki ma wpływ temperatura mierzona wewnątrz? ustawiona jest na 23C, ale ostatnio trzyma się na 22,5C...

437585

https://drive.google.com/open?id=1DWCHHYnBmxJCA1md6yXOje_SJKuQVixJ

To może tyle na początek......

Konsultant Viessmann
29-11-2019, 11:10
Za taktowanie kotła odpowiedzialne są termostaty w pomieszczniach odcinające przwpływ wody. Kocioł dostaje zimny powrót więc startuje palnik a ponieważ niema "dostępnej" wody w instalacji to szybko osiąga temepraturę i się wyłącza.

ad.2 jeżeli jest to kocioł z 2014 roku to wtedy w ofercie był kocioł Vitodens 200-W B2HA o mocy minimalnej 3,2kW i poniżet tej wartości zejść sie nie da.

ad.3 w przypadku łączenia kotła z PC powinien pojawić się bufor. Współpraca polega na tym, że automatyka PC jak stwierdza, że brakuje jej mocy to zwalnia do pracy drugie źródło ciepła (grzałkę elektryczną, kocioł gazowy itp)

ad.4 czujnik sprzęgła powinien być umieszczony w górnej części sprzegła hydraulicznego.

ad.5 to, że na kotle jest wyższa temperatura niż na obiegu ogrzewania podogowego tocałkowicie naturalny objaw. Odpowiedzialna jest za to różnica w dT i występujących przepływach.



zgodnie ze wzorem na moc przenoszoną przez wodę mamy

Q= m * cp * dT
m-przepływ w kg/s
cp- ciepło właściwe wody 4,19 kJ/kgK
dT-różnica temperatur zasilanie/powrót



po stronie połogówki
Tz=35*C
Tp=28*C
dT dla podłogówki 7K

m=Q/(cp*dT)=19/(4,19*7)
m=0.65kg/s

po stronie kotła
m=0,28 kg/s (maksymalna wydajność pompy kotła nieuwzględniajac oporów instalacji, więc w rzeczywistości będzie dużo mniejsza

dT= Q/(cp*m)=19/(4,19*0,28)
dT=16K

zatem skoro temperaura powrotu z instalacji wynosi 28*C to kocioł musi podgrzać wodę do 44*C by na wyj sciu ze sprzegła osiągnąć oczekiwane 35*C


ad.6 W przypadku automatyki pogodowej, jeżeli do kotła są podłączone zdalne strowniki Vitotrol 200 lub 300 to domyślnie mierzą one temepraturę ale niema ona wpływu na pracę kotła. Wpływ ten oczywście można aktywować i w tym przypadku jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska kocioł dostaje sygnal o konieczności podniesiania temperatury zasilania w stosunku do temperatury wyliczonej z krzywej grzewczej. I odwrotnie jeśli pomieszcznei jest przegrzewane temperatura na zasilaniu jest obiżana. Zmiana temepratury zasilania jest uzależniona od tego o ile rózni się temepratura rzeczywista od wymaganej, od krzywej grzewczej itp i jest to uwzględnione we współczynniku ustawionym w trybie serwisowym.

grzmac
29-11-2019, 18:30
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia, jednakże:

ad.1 Pozwolę sobie nie zgodzić
- zapisuję dane w bazie od lata 2018, w zeszłym sezonie grzewczym kocioł załączał max 153 razy, a wczoraj 168, a dziś do 21:10 już 225 razy - sterowanie termostatami jest zaimplementowane od samego początku
- część pętli jest otwarta na stałe (nie ma regulacji termostatycznej): 2 łazienki (podłogówka + grzejniki drabinkowe)
- w czasie gdy robiłem zrzuty ekranów wszystkie pętle były otwarte (teraz też są otwarte, a kocioł taktuje)
- temperatury w pomieszczeniach są poniżej wz, a sterownik wewnętrzny pokazuje 22C przy wartości zadanej 23C
- w razie potrzeby służę danymi pomiarowymi z bazy danych

ad. 2 szkoda... ale czy zatem możemy przyjąć że taktuje bo ma za dużą moc minimalną?
czy da się jakoś wydłużyć czas między załączeniami? który parametr za to odpowiada?
A może da się przeprowadzić jego modernizację by uzyskać mniejszą moc minimalną?

ad.3 dziękuję

ad.4 no i nie był...instalator umieścił go tuż przy wlocie wody z kotła - przeniosłem, zobaczymy

ad.5 dziękuję - przypomniałem sobie ciut termodynamiki z okresu studiów :)
- pompa kotła ma wprowadzone w parametrach kodowania ograniczenia 30% - 80% wydajności (to są chyb parametry fabryczne?)

ad.6 parametry kodowania są ustawione B0 = 0 , B2 = 8

Może jeszcze dodam kilka informacji:
- kocioł jest w piwnicy
- podłogówka jest w całym domu (łącznie z garażem, piwnicą)
- piwnica: pralnia (wz 20C), kotłownia/warsztat (wz 18C) magazyn (wz 17C) (razem ok. 85m2)
- parter: kuchnia (wz 21C), salon (wz 23C), mała łazienka (razem ok 70m2) + garaż ok 25m2 (wz 6 tylko tak, by nie zamarzło)
- piętro: sypialnia1 (wz 20C), sypialnia2 (wz 22C), gabinet (wz 20C) i łazienka (razem ok 80m2)

grzmac
02-12-2019, 07:07
Po ponad 2 dobach pracy bez termostatów i przeniesieniu czujnika na sprzęgle:
- pomimo ustawienia temperatury na sterowniku wewnętrznym 23C, kocioł nie potrafi zejść z mocą tak, by było mniej niż 23,5C
- pomieszczenia, gdzie oczekiwana jest niższa temperatura są przegrzane: zamiast 20 jest 22, zamiast 22 jest 23 (tak, wiem, regulacja przeplywu - ledwo co drga krązek na regulatorze)
- temperatura powrotu z podłogi utrzymuje się na poziomie 27,5...28,5C. Czy da się ją obniżyć na kotle?
- krzywa grzewcza ustawiona 0,5 i -4K

Konsultant Viessmann
02-12-2019, 12:11
skoro przy takich nastawach i otwartch wysztstich zaworach instalacja przegrzewa to należy wprowadzać korekty krzywej grzewczej. Próbowałbym zmienić przesunięcie równoległe z -4 na -7.
proszę jeszcze zernąć na wartość obrtów pompy kotowej, wyższa wartość powinna zmiejszyć liczbę startów.

grzmac
04-12-2019, 13:52
Przesunięcie w dół pomogło :) - choć nie do -7 (za zimno) ale -6
Teraz zobaczę co jeszcze zdziała zmiana obrotów pompy.

Dziękuję

Konsultant Viessmann
04-12-2019, 21:54
Nie ma problemu, w razie czego jestem do dyspozycji i służę pomocą

grzmac
05-12-2019, 17:29
A dziękuję bardzo :) - i od razu skorzystam:

skąd taka kolosalna różnica pracy pomiędzy wczoraj (prawie praca ciągła) a dzisiaj (ciągłe taktowanie):

437798

437793

https://drive.google.com/open?id=10-Hxf9kILsw4cCmqpwKYxSXD2NVsXXMe

nic nie zmieniałem od 3.12

temperatura mierzona na sterowniku wewnętrznym spadła z 23 do 21.9 - może większyć wpływ temperatury wewnętrznej (parametr B2 chyba)?

jeśli to Pana interesuje, mogę udostępnić dane online

Konsultant Viessmann
06-12-2019, 09:42
kodu B2 bym nie przestawiał, w pierwszej kolejności nalezy dobrze dobrac krzywa grzewczą tak by w pomieszczeniach była osiagnieta wymagana temperatura (na czas regulacji krzywej grzewczej najlepiej jest całkowicie wyłączyć wpływ temperatury pomieszcznenia - B0:0).
Z załączonych wykresów widać, że do kotła wraca chłodna woda a po starcie bardzo szybko jej wzrasta temperatura to objaw zmiejszonego przepływu przez kocioł, potwierdza to też temperatura wejścia do podłogi. Widac wyraźnie, że dokąd do "podłogi" wchodzi ciepło dotąd kocioł pracuje bez zastrzeżeń. Proszę zostawić otwarte wszystkie pętle a problem ustąpi.

grzmac
09-12-2019, 18:17
No i zaczyna to wszystko razem wyglądać coraz lepiej :)

Pootwierałem i poregulowałem przepływy w poszczególnych pętlach.
Pokombinowałem z krzywą.
Zgodnie z sugestią podniosłem min obroty pompy kotłowej do 50%.
Miałem okazję poobserwować kilka dni w temperaturach od -3 (a nawet -5 w nocy) do +9.

Kocioł prawie nie taktuje, temperatury wydają się trzymać wartości oczekiwanych.

I tylko dlaczego (pytania retoryczne...):
- nie zrobiła tego do porządku firma wykonująca kompletny system ogrzewania 5 lat temu?
- dlaczego serwisant, słysząc moje opowieści w trakcie przeglądów kotła, nie zwrócił mi uwagi i nie zaproponował zmian?
- dlaczego musiałem opomiarować cały dom by zauważyć, że coś jest nie tak?
- dlaczego żaden ze znajomych mi prywatnie fachowców od CO działających w branży od wielu wielu lat nic nie wymyślił?

Bardzo wielkie DZIĘKUJĘ! :D

Oczywiście, będę cierpliwie obserwował, ale mam nadzieję, że już wiem o co w tym wszystkim chodzi....

Konsultant Viessmann
10-12-2019, 23:31
Pytania retoryczne, więc nie odpowiem ;)
Polecam się!

iprk
30-12-2020, 23:38
Prosba do Konsultanta Viessmann - w ustawieniu nastawów, po 8 latach eksploatacji nadal nie mogę poradzić sobie z ustawieniem parametrów pracy.
Dom parterowy z poddaszem użytkowym, ok 185 m2 powierzchni użytkowej.
Mam dwa obiegi - kaloryfery (głównie góra domu), i podłogówka (głównie dół), podłogówka z zaworem trójdrogowym i mieszaczem. Plus zasobnik 120 l cwu.
Do każdego obiegu mam podpięte po jednym sterowniku vitotrol 200 (dla kaloryferów na gorze i dla podłogówki na dole).
Co rok mam wykonywane przeglądy przez autoryzowanego serwisanta Viessmann, ale niestety nie jestem w stanie osiągnąć komfortu użytkowania...
Problem polega na stosunkowo mocnym dogrzewaniu pomieszczeń, po czym długa przerwa w grzaniu powoduje nieprzyjemne uczucie wychłodzenia - w rzeczywistości pomieszczenia (szczególnie dół) dosyć dobrze trzyma parametry temperatury wewnętrznej, jednak zimna podłoga po wychłodzeniu w połączeniu z dosyć powolnym spadkiem temperatury na dole powoduje odczucie chłodu. Nie mogę ustawić parametrów w taki sposób, aby podłoga była przez cały czas ciepła (w nocy pożądane zredukowanie żeby niepotrzebnie nie zużywać gazu).
Podobnie z kaloryferami (vitotrol 200 na górze) - dosyć ciepłe kaloryfery szybko się wychładzają, po czym niestety znów to odczucie chłodu...
W kodach serwisowych miałem ustawioną wartość b0:3 dla obydwu obiegów, przestawiłem czytając Pana posty i zalecenia dla innych użytkowników dla podłogówki b0:0. B2:0
Na razie dla kaloryferów ustawiłem na b0:1, b2:10
Na gorąco widzę, że niewiele to zmienia, pompa obiegu podłogówki wprawdzie ruszyła, ale po szybkim zagrzaniu w obiegu znów wyłączyła się. Na razie od dwóch godzin nie pracuje.
Obieg z kaloryferami wygląda chyba lepiej - pompa zaczęła chodzić w trybie bardziej ciągłym.
Czy jeszcze jakiś parametr powinienem przestawić w kodach, aby podłogówka zaczęła działać w trybie ciągłym?
Oczywiście zabawa z krzywymi grzewczymi będzie już dostosowaniem do oczekiwań temperatury panującej wewnątrz pomieszczeń i to nie powinno być już dużym problemem, głównym jednak nadal pozostaje wprowadzenie obiegu podłogówki w tryb pracy ciągłej.
Czy byłby mi Pan w stanie podpowiedzieć co jeszcze powinienem przestawić w kodach, aby w końcu piec zaczął działać zgodnie z oczekiwaniami?
Pozdrawiam, Rafał

Konsultant Viessmann
04-01-2021, 09:07
Szanowni Państwo jak piszecie w temacie na forum to nie wysyłajcie tego samego w PW.

kod B0 określa czy i kiedy temperatura pomierzona w pomieszczeniu przez sterownik Vitotrol 200/300 ma wpływ na prace kotła. Kod B2 określa jak wpływa odczytana temperatura pomieszczenia na prace kotła.
I teraz po kolei:
B0
można ustawić
0 - temperatura w pomieszczeniu nie ma żadnego wpływu na prace kotła
1 - temperatura w pomieszczeniu ma wpływ tylko wtedy gdy kocioł pracuje w trybie zredukowanym
2 - temperatura w pomieszczeniu ma wpływ tylko wtedy gdy kocioł pracuje w trybie komfortowym
3 - temperatura w pomieszczeniu ma wpływ wtedy gdy kocioł pracuje zarówno w trybie komfortowym jak i zredukowanym

Skoro mial Pan ustawione B0:0 to wartość ustawiona w kodzie B2 była pomijana.

W przypadku gdy kod B0 ustawiony jest na wartośćinną niż 0 ważne jest jeszczeustawienie kodu B5.

Osobiście ustawiłbym na obu obiegach kody B0 na 0 to spowoduje wyłączenie jakiegokolwiek wpływy temperatury pomiszczenia i pracę tylko z krzywa grzewczą czyli na obiegi będzie cały czas podawany ciepły czynnik. Oczywiście jeżeli w tym momencie będzie następowało przegrzenie lub niedogrzanie pomieszczeń będzie trzeba regulowac krzywą grzewczą.