PDA

Zobacz pełną wersję : Folie dachowe



Strony : [1] 2

Ala1
16-05-2005, 18:56
Proszę o szczerą poradę na temat foli paroprzepuszczalnych.Mam zamiar w nie długim czasie zakupić folie. Otrzymałam wiele ofert od różnych dostawców ale nie wiem na co się zdecydować. Jakich foli Wy używaliście, kompletnie się na tym nie znam,a proponowano mi min. Topfol,Delta vent N, TyvekSoft ,UrsaSeco3000S ,Ursa Seco 1000S. Czy jest sens oszczędzania na foliach?,oczywiście bez przesady z cenami coś koło 4 zł.Z góry dziękuje!.

Rezi
17-05-2005, 16:35
tylko Tyvek wersja soft lub hard
sprawdzona i najlepsza na rynku

statek
17-05-2005, 18:14
TYVEK SOLID firmy Du Pont z 30-to letnią pisemną gwarancją.

[email protected]

17-05-2005, 18:53
Podobno jest jeszcze lepsza niż Tyvek solid - też z 30-letnią pisemną gwarancją, w razie wystąpienia "zonka" firma finansuje przekładkę dachu (na piśmie). Paroprzepuszczalność 5000 chyba. Mogę spytać o nazwę (my naszemu dachowi takową zafundujemy) ;)

statek
17-05-2005, 19:31
Kwestia zaufania do firmy.
Du Pont istnieje od 1802 roku i zatrudnia armię naukowców. Opatentował teflon, nylon, kevlar, lycra.....

DARDO
17-05-2005, 19:44
Podobno jest jeszcze lepsza niż Tyvek solid - też z 30-letnią pisemną gwarancją, w razie wystąpienia "zonka" firma finansuje przekładkę dachu (na piśmie). Paroprzepuszczalność 5000 chyba. Mogę spytać o nazwę (my naszemu dachowi takową zafundujemy) ;)
Bardzo interesuje mnie ten temat i proszę Cię Baba Budowniczy o nazwę firmy o której wspomniałaś. Dzięki

Lawy
17-05-2005, 20:08
Jeśli Tyvek to raczej Solid....o wytrzymałości mechanicznej Softu rózne rzeczy słyszałem, a zdarzają się dekarze co nie uważają na pewne rzeczy...

ADAMOS48
17-05-2005, 20:14
Przepraszam ja znam tylko jedną sprawdzoną metode z gwaranją dożywotnią to pełne deskowanie i papa. Radzę przemyśleć ile to rozwiązanie ma zalet i jest na rynku od dziesiątków lat .Wspomnę tylko jedną zaletę w czasach kiedy silnych wiatrów jest coraz więcej ,że pełne deskowanie usztywnia dach i nie ma możliwości wdmuchać wiatru pod dach i zerwać go .

Wojciech Nitka
17-05-2005, 21:25
Mówiąc o paroprzeuszczalności folii dachowej radzę sprawdzić w jakich warunkach paroprzepuszczalność była badana. Różne warunki badań dają RÓŻNE wyniki.
Dla przykładu: folia Roofshield Super badana w temperaturze 23 stopni C i wilgotnosci 75 % wykazuje paroprzepuszczalność 2.400 g/m2/24g, a badana w temperaturze 42 stopni C i wilgotności 85 % - 5.000 g/m2/24g.

Zatem ostrożnie z tą wysokoparoprzepuszczalnością.

Lawy
18-05-2005, 08:58
ADAMOS48 - gwarancja dożywotnia...a to ciekawe...a na co ta gwarancja?? a widziałeś kiedyś papę spod blachy po kilkunastu latach? Ja tak choć teraz papa pewnie lepsza niż w latach 80-tych którą trzeba było załatwiać na jakieś dziwne sposoby (ale to już taki urok budowania w tamtych czasach :wink: ). Pisanie o dożywotnich gwarancjach to jakaś pomyłka.

mobby
18-05-2005, 09:07
Ja mam IVT.
Zobacz parametry http://www.ivt.pl/

Mobby

Ala1
22-05-2005, 19:00
A ja prosiłam o wyrażenie opini o foliach jakich używacie ,a nie o parametrach i innych bzdetach!!!, napewno waznych ale nie dla laika! O tym wszystkim mówią mi sprzedawcy zachwalający swój produkt!!!

Wojciech Nitka
22-05-2005, 19:07
Każdy sprzedawca zachwala swój towar. To normalne. Jemu nie chodzi o Twój dach. Jemu zależy na sprzedaży towaru jaki ma do zaoferowania.

Jeżeli nie chcesz słuchać opinii Forumowicz, to po co pytasz? Słuchaj tych co zachwalają swój towar, by Ci go sprzedać. Kiepsko na tym wyjdziesz.

Luc Skywalker
22-05-2005, 19:14
Panie Nitka
Ciekaw jestem pana opinii:folia czy deskowanie.
Przepraszam,ze troche nie na temat.

Wojciech Nitka
22-05-2005, 19:30
A ja prosiłam o wyrażenie opini o foliach jakich używacie ,a nie o parametrach i innych bzdetach!!!, napewno waznych ale nie dla laika! O tym wszystkim mówią mi sprzedawcy zachwalający swój produkt!!!

Naprawdę uważasz, że nie na temat?

Zdecydowanie jestem za folią. Folią spełniającą konkretne wymagania.

Stosując deskowania plus papę czy folię, tam gdzie nie potrzeba, podnosi się koszty budowy.

Ala1
22-05-2005, 20:25
Prosze o porade jaką folie wybrać , poradę podpartą najlepiej własnym doświadczeniem , bo jak na razie to wiem nie wiele więcej niż z przed dyskusi na forum.

Wojciech Nitka
22-05-2005, 20:37
Ale najpierw określ swoje dokładne oczekiwania.

Najpierw piszesz: "Proszę o szczerą poradę na temat foli. Prosze o porade jaką folie wybrać paroprzepuszczalnych." A kiedy Forumowicze Ci podpowiadają piszesz: "Prosze o porade jaką folie wybrać."

Proszę, napisz dokładnie - czego oczekujesz, jakie informacje są Ci potrzebne. Forumowicze zawsze chętnie podpowiadają.

Ala1
22-05-2005, 21:00
Przepraszam za zamieszanie , ale zupełnie mam już mętlik w głowie , doceniam wasze opinie i chyba chciała bym abyście wybrali za mnie.O co chodzi mi dokładnie , czy jest sens dawania powiedzmy drogich foli czy może o podobnych parametrach ,a tańszych. Typy wymieniłam na początku chyba nie złe tylko które?

Luc Skywalker
22-05-2005, 21:01
Moje doswiadczenie zyciowe.
Mialem folie zbrojona,na to laty,kontrlaty i blachodachowka.Ocieplilem od spodu 15cm welny.Strasznie denerwowalo mnie,ze patrzac na to od spodu,widze kropelki wody.
Teraz sklaniam sie do deskowania.Na to cienka papa.

Wojciech Nitka
22-05-2005, 21:03
A jaki układ warstw dachu masz na myśli? To bardzo ważne przy określeniu folii, a tym samym folii o odpowiednich właściwosciach.

MAK
22-05-2005, 21:08
Powiedzcie mi, po co w nieskończoność zwiększać paroprzepuszczalność folii dachowej skoro po stronie wewnętrznej daje się folię paronieprzepuszczalną.

Czy tej pary wodnej ciągle przybywa pod dachem???? (tu żartuję)

Ala1
22-05-2005, 21:21
Nie wiem czy to do mnie ale jeśli chodzi o warstwy to : dachówka ceramiczna, folia paroprzepuszczalna, wełna mineralna ok20 cm , folia wodoszczelna,płyty gk.

Wojciech Nitka
22-05-2005, 21:21
I tu tkwi Twój błąd, że tego nie wiesz. Ale słusznie, że pytasz.

Jako paroizolację nie stosuje się folii "paronieprzepuszczalnej" jak piszesz. Folia ta winna mieć minimalną paroprzepuszczalność. A po co? Między innymi po to by strop czy ściana mogły "oddychać".

A po co co folia wysokoparoprzepuszczalna ponad izolacja cieplną?
Między innymi i dla tego, że większość na konstrukcje dachowe stosuje drewno "mokre" i wilgoć z niego musi gdzieś ujść. A żeby łatwiej było wilgoci opuscić polać dachu - należy stosować folie wysokoparoprzepuszcalne .

To tak w wielkim uproszczeniu.

Wojciech Nitka
22-05-2005, 21:22
Ta wypowiedż - to do MAK - ku ścisłości.

MAK
22-05-2005, 21:54
Wojciech Nitka,

Prosze napisz, jaka jest folia, "po stronie wewnętrznej", ta kładziona pod regipsy (patrząć od strony wewnętrznej poddasza??? Czy ona też jest paroprzepuszczalna, bo tracę powoli grunt? Zawsze myślałem, że ta folia powinna być 100% szczelna, by zablokować nadciśnienie pary wodnej z wnętrza budynku.

MAK
22-05-2005, 21:57
Wojciech Nitka,

Czy problemem jest wyłącznie coraz bardziej mokre drewno używane na więźbę?

Sam Gamgee
23-05-2005, 08:09
Nie polecam folii paroprzepuszczalnej Aquatec f-my DuPont. Jest słaba, rozciąga się i szybko się pali, co widać po dziurach zostawionych przez popiół spadający z papierosów "majstrów", co mi dach układali :evil: .

pasco
23-05-2005, 08:29
... większość na konstrukcje dachowe stosuje drewno "mokre" ...

Trochę Off-topic, ale przy okazji chciałbym zapytać, jak to jest z drewnem na więźbę. Czy rzeczywiście można położyć mokre, bez szkody dla dachu?

Ala1
24-05-2005, 21:04
To jest w ogóle dziwne co do mokrej więżdzby i foli paroprzepuszczalnej , po co taka wysoka paroprzepuszczalność ?, przeciesz ta woda z drewna w końcu odparuje i więcej jej chyba nie będzie. Od wewnątrz jest druga folia całkowicie izolująca wilgoć ,więc jak to w końcu jest. Może założyć czarną mocną folie i suche drzewo , ewentualnie poddasze ocieplać po dłuższym czasie i doschnięciu drewna?.

Peterek
25-05-2005, 15:03
Ale wełna do ociepleń też ma swoją wilgotność i jakby ją zamknąć szczelnie to będzie zmieniać stany skupienia w zależności od temperatury i pewnie grzybek urośnie :D

14-06-2005, 21:27
Podobno jest jeszcze lepsza niż Tyvek solid - też z 30-letnią pisemną gwarancją, w razie wystąpienia "zonka" firma finansuje przekładkę dachu (na piśmie). Paroprzepuszczalność 5000 chyba. Mogę spytać o nazwę (my naszemu dachowi takową zafundujemy) ;)
Bardzo interesuje mnie ten temat i proszę Cię Baba Budowniczy o nazwę firmy o której wspomniałaś. Dzięki
Przepraszam za opóźnienie :oops:
Folia o której wspomniałam to Roofshield super
http://www.proctor.pl/main.swf

Scarab
15-06-2005, 05:14
do wczesniej wymienionych dodam jeszcze 2, ktore u mnie (dla mnie) firmy proponuja:
guttafol DO
Divoroll Pro
(dobre, srednie, zle?)

miwol
15-06-2005, 07:47
A mi w wycenach hurtownie proponują właśnie, uwaga, "Folia dachowa PSB 1300V 115g (40g/m2/24h)". I dziwi mnie to o tyle, że przecież lepiej by zarobili podtykając mi zapewne droższego Tyvek-a...

Czy wiecie coś na temat tej folii? Czy marka "PSB" to tak jak tańsze makarony w Biedronce? :roll: :roll: :roll:

Gwoli ścisłości rolka tej folii PSB (75m2) stoi teraz 260 zł netto przed rabatami. Po ile Tyvek?

Maciek-MZM
15-06-2005, 12:21
A ja zalozylem Delta VEnt N, z firmy Dorken. Dekarz powiedzial ze dobra i porzadna folia. Strychu nie ocieplam wiec bede widziec co sie bedzie z nia dzialo przez nastepne lata :)

KaiM
09-07-2005, 22:00
To nie zapomnij sie tu pochwalić. Ja też będę miał taką folię tylko jestem lekko wygłupiony jeżeli chodzi o jej paroprzepuszczalność. Inni producenci podają chyba w mg czy coś w każdym razie dobra jest podobono powyżej 2000. A Dorken podaje jakiś tajemniczy parametr Sd=około 0,02m. I podobno ma być też dobrze bo to to samo czy cóś.

Maciek-MZM
11-07-2005, 07:58
To nie zapomnij sie tu pochwalić. Ja też będę miał taką folię tylko jestem lekko wygłupiony jeżeli chodzi o jej paroprzepuszczalność. Inni producenci podają chyba w mg czy coś w każdym razie dobra jest podobono powyżej 2000. A Dorken podaje jakiś tajemniczy parametr Sd=około 0,02m. I podobno ma być też dobrze bo to to samo czy cóś.

Z tego co slyszalem sa dwie normy okreslajace paroprzepuszczalnosc. Jedni producenci podaja wg jednej inni wg drugiej. Stad te rozbierznosci. Po drugie wazne jest w jakiej temperaturze robia testy, to podobno tez ma wplyw.

11-07-2005, 08:08
Ostrzegam wszystkich przed stosowaniem gówna (inaczej nie można nazwać ) tzw. membran dachowych wysokoparoprzepuszczalnych. Jak ktoś chce zobaczyć jak to badziewie wygląda po czterech latach od położenia to zapraszam na mój strych. Aż boję się myśleć co jest w miejscu gdzie leży wełna ocieplająca poddasze. Pewnie jeszcze ze dwa sezony i czeka mnie remont poddasza bo to gówno całkiem się rozsypie. I nie wciskajcie mi zaraz kitu o niewłaściwej technologi układania bo była właściwa. Dowodem na to jest fakt iż od stony północnej dachu z membraną nic się nie dzieje, za to od południa sypie się jak diabli. Więc moi mili płyta OSB (lub dechy) i na to PAPA Pozdrawiam wszystkich, współczuję tym którzy wpadli z membraną i życze dobrych wyborów tym którzy mają to jeszcze przed sobą
aha, jeszcze jedno... membrana jest porządnej poniekąd firmy Dorken - Delta Vent żeby nie było że nie chciałem żeby nie było porządnie

pasco
11-07-2005, 08:20
membrana jest porządnej poniekąd firmy Dorken - Delta Vent żeby nie było że nie chciałem żeby nie było porządnie

:o :o :o
To zdążyłeś z tym postem na czas, bo za tydzień albo dwa bym toto kupił!!!

katerhasser
14-07-2005, 14:33
Mario,

czy to Delta Vent N, czy S?
kurcze to albo Delta Maxx, albo Tyvek Solid lub Pro.
Hej użytkownicy Tyveka! Jak u was z jakością folii po latach?
Proszę o rychłe odzewy bo mi zaraz coś zaczną kłaść a ja muszę zdecydować co...

KrzysiekS
14-07-2005, 14:46
Przeglądnij prosze sobie stare posty chocby "jest 1,42 w nocy ......" kładź dechy i papę W 400 i spij spokojnie. Dobrze Ci radzę.

14-07-2005, 15:40
Nie pamiętam dokładnie ale zdaje mi się że Delta Vent S... ale generalnie to nie ma znaczenia bo prawdopodobnie wszystkie te folie i membrany to jedno wielkie gówno... niestety. Teraz uważam że jedyne słuszne rozwiązanie to skosy lane z betonu i ocieplone lub ewentualnie dechy i papa. A że drożej? A ściąganie po 4 czy 5 latach pokrycia dachowego i wykonywanie go od nowa to tanie jest????? :o Pozdrawiam

katerhasser
15-07-2005, 08:47
Mario,
a jakie masz pokrycie. czy przypadkiem nie blaszane?

deskowanie? kochani ja wiem, że to jest najlepsze ale rozwaliłoby mi to budżet. tyle dech i roboty! z 5-6 tysiów. Jakby na każdym etapie mówić sobie "co to jest 5 tys. w skali domu", to na koniec okazałoby się, że koszty planowane były nie 10-20% niższe od rzeczywistych, a 50-60%!
To samo z dachówkami, oknami, miedzią na obróbkach i w instalacjach itd.
System folii działa przecież - chodzi o to, by wybrać optymalnie właściwy materiał.

17-07-2005, 11:53
Pokrycie mam z dachówki betonowej. Łaty i kontrłaty w sumie 7,5 cm wysokości (czyli około 7,5 cm odległość między folią a dachówką), wentylacja dachu - nawiew przy rynnach i wywiew specjalne dachówki tzw. wentylacyjne. I powtarzam jeszcze raz - folia uległa degradacji na razie jedynie od strony południowej, od północy jeszcze wszystko jest oki.
Poza tym dach jest niejako etapem podstawowym konstrukcyjnym. Można zrezygnować z kabiny natryskowej za 5 tys. pln na rzecz takiej za 1 tys. pln czy też z płytek za 100 na rzecz takich za 40.... ale dach to konstrukcja podstawowa i żadnego gówna lepiej w niego nie pchać. I zastanów się czy ewentualny remont dachu po 5 latach jest wart oszczędności 4-5 tys. pln?

Wojciech Nitka
17-07-2005, 17:47
A propos Sd:

Paroprzepuszczalność
Materiały budowlane używane w procesie budowy zawierają w sobie duże ilości wilgoci, które są przez kolejne kilka lat po ukończeniu budowy odparowywane, dlatego też jednym z najważniejszych parametrów membrany dachowej jest paroprzepuszczalność. Paroprzepuszczalność jest to ilość pary wodnej, jaką membrana dachowa jest w stanie przepuścić przez swoją powierzchnię w określonym czasie i określonych warunkach, takich jak temperatura i wilgotność względna. Paroprzepuszczalność to dość względne pojęcie ze względu na to, iż jest zależne od temperatury i wilgotności. Przeprowadzenie badań tego samego materiału w tej samej normie badawczej, ale w różnych warunkach badawczych spowoduje uzyskanie różnych wartości paroprzepuszczalności co ilustruje tabela. W celu zobrazowania paroprzepuszczalności używa się parametru współczynnika oporu dyfuzyjnego Sd [m]. Oznacza on grubość równoważną dyfuzyjnie grubości warstwy powietrza. W praktyce oznacza to, iż materiał o oporze dyfuzyjnym Sd=0,02 m tworzy opór dla pary wodnej taki jak 2 cm warstwa powietrza. Na krajowym rynku wartość paroprzepuszczalności jest niestety wielokrotnie podawana w jednostkach względnych [g/m2/24h] - stwarza to szum informacyjny. Należy mieć także na uwadze to, iż wartość paroprzepuszczalności badanej w tej samej normie badawczej może się różnić ze względu na użycie różnych metod badawczych. Tak więc podanie wartości parametru Sd jest gwarantem rzetelności informacji handlowej. Jaka ta wartość być powinna? Sd na poziomie 0,04 m (ok. 1000 g/m2/24h - Lyssysystem 23°C/85%) jest uważane za dolny próg wysokiej paroprzepuszczalności. W praktyce rynek oferuje membrany dachowe o wartości Sd ok. 0,02 m. Czy powinien być większy? Czy może w ogóle być większy? Film funkcyjny produkowany przez kilka fabryk na świecie jest używany przez większość producentów membran dachowych. Technologia nie stworzyła jeszcze filmu funkcyjnego o znacznie niższym oporze dyfuzyjnym, który byłby akceptowany cenowo przez rynek. Dlatego też membrany dachowe produkowane warstwowo w oparciu o włókniny polipropylenowe i film funkcyjny posiadają porównywalny parametr Sd, czyli porównywalny poziom paroprzepuszczalności, chyba że posiadają film funkcyjny o niższych parametrach niż przyjęte standardy.

Norma 52 625
Temperatura badania 23°C. Wilgotność względna powietrza 50%, Uzyskana paroprzepuszczalność WDD 1300g/m2/24h

Norma 52 625
Temperatura badania 38°C, Wilgotność względna powietrza 85%, Uzyskana paroprzepuszczalność WDD 3000g/m2/24h

Pamiętaj:
Współczynnik oporu dyfuzyjnego jest parametrem bezwzględnym, odzwierciedlającym poziom paroprzepuszczalności. Wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego powinna wynosić ok. 0,02m (z tolerancją do kilku tysięcznych metra), co jest równoważne paroprzepuszczalności ok. 1800 g/m2/24h (Lyssystem 23°C/85%) i 3000 g/m2/24h (DIN 52615 38oC/85%) - zależnie od przyjętej normy i metody badawczej.

To z jednej ze stron producenta folii dachowych. Warto się z tymi informacjami zapoznać.

pasco
18-07-2005, 08:06
Ja mimo wszystko obcinam koszty i będę kładł folię dachową. Zastanawiam się tylko jaką. W rozmowie z przedstawicielem jednej z firm, podkreślał on bardzo, że należy bardzo zwracać uwagę na to, żeby folia była zabezpieczona przed dopływem promieni słonecznych, nawet od spodu. Zalecał wręcz zakrycie od spodu (czyli od strony pomieszczeń) czarną folią, jeżeli nie wykonuję od razu ocieplenia.

bonbon
18-07-2005, 08:43
moim zdaniem te folie są po to by odprowadzić wilgoć z ton wody władowanych przy budowie, następnie się samoutylizują ( niech mnie któś poprawi, jak głupoty gadam!!)

Lawy
18-07-2005, 08:46
moim zdaniem te folie są po to by odprowadzić wilgoć z ton wody władowanych przy budowie, następnie się samoutylizują ( niech mnie któś poprawi, jak głupoty gadam!!)

:o Jakby one były tylko po to, to chyba by było lepiej nic nie kłaść - wilgoć szybciej by wyszła :D

pasco
18-07-2005, 09:10
Z jednej strony folia powinna pozwalać na odparowanie wody "konstrukcyjnej", a z drugiej blokować dopływ wody nawiewanej pod dachówkę do warstwy ocieplenia.

katerhasser
18-07-2005, 12:12
Mario,
jeszcze jedno pytanie do Ciebie: jak długo kładli u ciebie dachówki, tzn. jak długo folia wystawiona była na działanie słońca?

FREDY
23-07-2005, 22:34
Dla wszystkich zastanawiających się czy dawać folie czu deskować i papę proponuje przegladnac dotychczasowe posty na tym forum. Czy ktos znajdzie choć jedną negatywną opinię na temat deskowania + pokrycie papą? Myślę że takich postów nie ma i nie będzie. Jest to rozwiązanie typu " położyć , zapomnieć no i spac spokojnie".
Zastosowanie papy na deskowaniu ma jeszcze jedną rewelacyjną i niedocenioną zaletę - na poddaszu jest znacznie ciszej szczególnie podczas dużych wiatrów. Folia natomiast łopoce na wietrze - i to może być jedną z przyczyn że po czasie dzieją się z nią różne zjawiska.
:P

zgudi
24-07-2005, 07:52
mam folie i też szczerze mówiąc uwazam ,że to gówniane rozwiązanie...
żałuje , że nie deskowałem...
po przykryciu dachówka widac od spodu jak w wielu miejscach jest ponaciagana...
cały czas łopocze przy wietrze i moim zdaniem po paru latach bedzie sie rozłazić...
zrobiłem jeszcze dodatkowo jednego babola---impregnowałem końcowe krokwie drewnochronem i w paru miejscach pochlapałem folię--
drewnochron ją zżarł :cry: -

04-08-2005, 19:36
Katerhasser sorki że długo nie odpowiadałem ale "się urlopowałem" :)
Dachówkę kładli około tygodnia. Dodam jeszcze że pogoda była wtedy bardzo, ale to bardzo mało słoneczna. Poza tym powtarzam jeszcze raz: od strony północnej folia jest ok. Widać więc że to nie błędy wykonawcze. Gdyby tak było to powinna się rozpadać wszędzie a nie tylko od nasłonecznionej strony południowej. Pozdro

Ryszard1
04-08-2005, 20:59
Folia paroprzepuszczalna ma jedna powierzchnie matowa, jakby pokryta materialem z dziorkami, a druga ciemna i gladka, z nadrukiem.
Czy ta gladka strona powinna isc do gory i jest ona wodonieprzepuszczalna ?

FREDY
04-08-2005, 21:58
Folia paroprzepuszczalna ma jedna powierzchnie matowa, jakby pokryta materialem z dziorkami, a druga ciemna i gladka, z nadrukiem.
Czy ta gladka strona powinna isc do gory i jest ona wodonieprzepuszczalna ?

Folia paroprzepuszczalna ma zawsze tylko na jednej stronie napis - logo producenta. Ten napis ma być widoczny z zewnątrz czyli ma być od góry.
:wink:

Ryszard1
04-08-2005, 22:09
Dziekuje za szybka odpowiedz.
Mam jeszcze jedno pytanie : widzialem folie paroprzepuszczalna zlozona z kilu warstw przezroczystej foli z siatka w srodku. Czy jest ona lepsza/mocniejsza od tej nieprzezroczystej, ktora strona w niej jest strona gorna, nieprzepuszczalna dla wody ?

stander
04-08-2005, 23:05
Mam przed sobą próbki Doerkena. Wydaje mi się, że ta przezroczysta z siatką to raczej nie jest paroprzepuszczalna, ale paroizolacyjna - stosowana od wewnątrz na ocieplenie poddaszy.

nowa iza
05-08-2005, 07:44
Przeglądałam to co napisaliście na temat foli i chciałabym się upewnić, że dobrze zrobię ocieplenie u siebie. Czyli od wewnątrz:
1. płyty gipsowo-kartonowe
2. folia budowlana
3. wełna mineralna
i co dalej?

Lawy
05-08-2005, 08:16
1. płyty gipsowo-kartonowe
2. folia paroizolacyjna
3. wełna mineralna
4. folia paroprzepuszczalna
5. łaty kontrłaty pokrycie dachowe

nowa iza
05-08-2005, 08:43
Moja ekipa próbuje mi wmówić, że folia budowlana będzie lepsza od paroizolacyjnej, a ja niestety na wszystkim się nie znam i już byłam skłonna im uwierzyć.
Dach mam deskowany, opapowany i przykryty blachą LNDAB, tak więc po wełnie chyba juz nic nie musze dawać, tylko pozostawić pustą przestrzeń...
Proszę poprawcie mnie jeśli nie mam racji.
A tak wogóle to powoli przestaję to wszysko obejmowć, na budowie mam tynkarzy, intalatorów, szczęście, że elektrycy skończyli...uff

Lawy
05-08-2005, 09:10
W Twoim przypadku
1. płyty gipsowo-kartonowe
2. folia paroizolacyjna
3. wełna mineralna
4. deski
5. papa
5. blacha

KrzysiekS
05-08-2005, 09:26
Jesli zostało Ci troche folii budowlanej - czarnej o gr. 1mm to, moim zdaniem bez przeszkod, możesz ją wykorzystac. Jesli masz folie kupic, wtedy kup tą paroizolacyjną. Koszt obu folii jest zblizony.

Folia paroizalacyjna nie podlega żadnym szkodliwym działaniom i z nią nie ma zadnych problemow.

Jak pisał Lawy, folie daje sie za miedzy GK, a wełną. Idea jest taka, że ta folia ma niedopuszczac wilgoci do wełny.

Choc z drugiej strony, jak obserwuje swoj dom, to obawy o zawilgocenie czegokolwiek z wilgoci "domowej", przy sprawnej wentylacji, to przesada.

Ryszard1
05-08-2005, 20:08
W Twoim przypadku
1. płyty gipsowo-kartonowe
2. folia paroizolacyjna
3. wełna mineralna
4. deski
5. papa
5. blacha

Nad welna, pod deskami powinna byc 2 cm wentylowana szczelina.
Nie mozna zastepowac folii paroizolacyjnej gruba folia budowlana, folia paroizolacyjna minimalnie przepuszcza pare wodna co jest jej zaleta,

bumbum
16-04-2008, 21:24
Przesadzacie troche mi się wydaje.Mieszkałem 10 lat w domu powojennym gdzie była dachówka karpiówka bez deskowania,bez folii i innych cudów na kiju i nic na głowę nie leciało a gdzie kapało to cementu dali dekarze i było po problemie.W niektórych miejscach na strychu prześwity były i podczas wichury nic nie zrywało.To ze parę kropel się pojawi to chyba nie problem.
swoją drogą ja chyba zdecyduje się na Tyvek Pro,chyba jest lepsza od solid?

krys1
16-04-2008, 21:40
Przesadzacie troche mi się wydaje.Mieszkałem 10 lat w domu powojennym gdzie była dachówka karpiówka bez deskowania,bez folii i innych cudów na kiju i nic na głowę nie leciało a gdzie kapało to cementu dali dekarze i było po problemie.

To zrób sobie tak samo.

Jakub_Staszewski
17-04-2008, 14:24
swoją drogą ja chyba zdecyduje się na Tyvek Pro,chyba jest lepsza od solid?

Pro jest lepsze od Solida, w zasadzie pod każdym wzgledem. Ale jest droższy.
Polecam Tyvek-a Pro.

jz
28-07-2008, 10:45
Pro jest lepsze od Solida, w zasadzie pod każdym wzgledem. Ale jest droższy.
Polecam Tyvek-a Pro.

Czy warto dopłacać do Tyvek Supro? Różnica między Pro to trochę ponad 100zł na rolce...
Czy taki Tyvek Supro jest dobrym kompromisem między Tyvek Pro, a Dorken Delta Maxx (które jest znacznie droższe od Tyvek Supro, a ma bardzo dobrą odporność na rozrywanie)?

Czy powinno brać się pod uwagę fakt, że membrany Tyvek Pro i Supro mają jedynie dwie warstwy, natomiast membrany Dorken mają trzy wartwy?

Przy okazji: Tyvek Solid to membrana jednowarstwowa...

budek835
29-07-2008, 23:04
Ja od czterech miesięcy mam Dorkena Delta Maxx,i na razie jestem zadowolony.
Dach oczywiście przykryty dachówką.

Opis tej membrany:

http://www.folnet.pl/?p=productsMore&iProduct=78

kasia_sloneczko
09-08-2008, 23:29
A co myslicie o firmie Corotop? tez ma membrany 3 warstwowe

dzejms_bond
10-08-2008, 09:51
Widzę tutaj tylko zwolennicy Dorken lub Tyvek. A widzieliście produkty firmy Klober? Mniej "okrzyczane" (tzn. nie mają takich programów do zachęcania dekarzy, ubrania robocze, wyjazdy pseudo szkoleniowe itp) ale jakościowo 1 liga.

noster78
10-08-2008, 12:27
Nie polecam folii paroprzepuszczalnej Aquatec f-my DuPont. Jest słaba, rozciąga się i szybko się pali, co widać po dziurach zostawionych przez popiół spadający z papierosów "majstrów", co mi dach układali :evil: .

Słyszałam też o folii Aquatec ale firmy MDM, jesteś pewien że to Du Pont?

pablitoo
10-08-2008, 12:33
A co myslicie o firmie Corotop? tez ma membrany 3 warstwowe

Producent znakomitych taśm do naprawy przerwań w membranach dachowych .
Jeżeli robią membrany tak samo dobrze jak taśmy COROBAND - to pierwsza liga :D

PS. U mnie pod dachówką już ponad dwa lata Delta Max Doerken'a - znakomita mambrana paroprzepuszczalna - polecam .

cyberbronek
13-08-2008, 19:44
... ja tez sie zastanawiam nad Dorkenem Delta Maxx ... tylko mam jedna watpliwosc. Rozumiem ze ta folia jest bardzo wytrzymala, ale jej parametr paroprzepuszczalnosci to tylko 256 g/m2/24h, gdzie inne tansze folie maja 1300 wzwyz. Czy taki poziom paroprzepuszczalnosci jest wystarczajacy?

Andrzej Wilhelmi
13-08-2008, 21:51
Pojęcie paroprzepuszczalności folii jest bardzo nie ścisłe a wielkość tego parametru ściśle zależy od warunków ją otaczających. W przypadku gdy po obu stronach folii stężenie pary wodnej będzie takie samo to folia nie przepuści ani grama pary wodnej. Jedynym sensownym określeniem jest opór jaki stawia dana folia parze wodnej określany współczynnikiem Sd. Folia wysoko paroprzepuszczalna o współczynniku Sd=0,02 stawia parze wodnej taki opór jak warstwa powietrza o grubości 2 cm. Folia paroizolacyjna o współczynniku Sd=150 stawia parze wodnej taki opór jak warstwa powietrza o grubości 150 m. Pozdrawiam.

jz
14-08-2008, 07:26
... ja tez sie zastanawiam nad Dorkenem Delta Maxx ... tylko mam jedna watpliwosc. Rozumiem ze ta folia jest bardzo wytrzymala, ale jej parametr paroprzepuszczalnosci to tylko 256 g/m2/24h, gdzie inne tansze folie maja 1300 wzwyz. Czy taki poziom paroprzepuszczalnosci jest wystarczajacy?

Mam ten sam problem co Ty :) Poziom paroprzepuszczalności jest wystarczający. Potwierdza to współczynnik sd, który ma 0,15, a jak wiadomo membrany wysokoparoprzepuszczalne muszą mieć <0,3.
Zastanawiam się czy ten współczynnik czasami nie jest taki wysoki z powodu właściwości tej membrany, a mianowicie magazynowania pary wodnej (do 1litra na 1m2), oraz jej wydalania na zewnątrz, gdy temperatura wzrośnie...

Ja wybieram pomiędzy Tyvek Supro a Dorken Delta Maxx. Na razie bardziej ku tej pierwszej :)

Amtla
04-09-2008, 07:48
Podłączę się pod temat...

Otrzymałam wycenę w dwóch hurtowniach. Zaoferowano mi dwie folie: Tyvek Solid oraz AquaTec 115.
Proszę o poradę, którą wybrać?

Parametry techniczne wskazują na AquaTec, a wszyscy chwalą Tyvek....ale chyba nie Tyvek Solid?

Lepsze folie jednowarstwowe czy wielowarstwowe?

Amtla
04-09-2008, 16:01
Czy nikt się nie rozeznaje w temacie tych folii? :-?

listek
04-09-2008, 19:24
poszedłem na kompromis i kupiłem Strotex'a Basic 1300 :D

darsalam
19-09-2008, 13:43
Czy ktoś ma membramę corotop extra?

darsalam
22-09-2008, 08:24
albo corotop strong?

Pitu-pitu
13-10-2008, 21:06
Podłączę się pod temat...

Otrzymałam wycenę w dwóch hurtowniach. Zaoferowano mi dwie folie: Tyvek Solid oraz AquaTec 115.
Proszę o poradę, którą wybrać?

Parametry techniczne wskazują na AquaTec, a wszyscy chwalą Tyvek....ale chyba nie Tyvek Solid?

Lepsze folie jednowarstwowe czy wielowarstwowe?


podnoszę wątek..też się wacham Tyvek czy AquaTec z MDM :roll:

horsey
12-10-2009, 12:24
Podciągam temat i pytam czy ma ktoś z Was na swoim dachu Tyvek Ultra? Jest teraz w promocji tutaj (http://folnet.pl/do/item/10-065/Membranadachowa)
Tak jak większość tutaj osób waham się między Dorkenem Delta Vent lub Maxx, a Tyvekiem Pro lub Supro. Tyvek Ultra jest tańszy, może dlatego że jednowarstwowy, ale jak to się przekłada na jakość i trwałość ?

voti
15-10-2009, 11:40
Dorken Delta Vitaxx

Drainik
04-11-2009, 15:51
Witam,

to i ja w temacie mogę dołożyć swoje 3 grosze. Niedawno z mezem zbudowalismy swoj dom (prawie bo jeszcze wykonczeniowka).
Mi elismy duzy problem z wyborem folii a raczej membran. Akurat my zdecydowalismy sie w koncu na deskowanie i pape ale z firmy ktora produkuje membrany na dach zakupilismy bardzo dobre paroizolacje i dla naszego sasiada dodatkowo membrany dachowe i tasmy. Przed wyborem pokrycia mielismy okazje zapoznac sie wlasnie z ofertami wszystkich chyba dobrych producentow. Architekt nasz dysponowal probkami wszystkich materialow, ktore byly brane po uwage. Latwiej sie o czyms rozmawia jak widzi sie tego jakosc w rekach.

Z firm ktore bralismy pod uwage to: Dorken Max, Tyvek Pro, membrany Klobera, Corotop Strong i membrany Pro Clima oraz Polskiego producenta Marma. Nie zdobylismy niestety probek Strotexa i Aquotec.

Nasz architekt po kilku dniach zalecil nam konkretne produkty. Nawet ja jako laik i totalny amator bylam w stanie po jakosci materialu rozpoznac produkty roznych klas. tak wiec wydaje mi sie, ze mam prawo opisac swoje spostrzezenia.

Marma i Corotop - najslabsze produkty jezeli chodzi o jakosc wykonania. Parametry niby bardzo dobre ale jakosc wykonania idzie w parze z cena. Zbyt tani material aby byl dobry. Te produkty tych firm nie budzily zaufania.

Lepszym ale srednim produktem byl Dorken a konkretnie Max - faktycznie ciezki do rozdarcia czyli wytrzymaly, parametry dobre i najwieksza zaleta to chyba jeszcze raz ta jego wytrzymalosc. Cos jednak nie tak z ta jego jakoscia - troche tandetnie wykonany. Jednak wczesniej czytalam ze Dorkena porownujecie do takich marek jak wlasnie np. Corotop - z caly szacunkiem dla firmy Corotop to nie ta klasa. Na minus tez mozna uznac wiele negatywnych opinii lecz akurat na inne membrany Dorkena.

Membrany, ktore byly najlepsze patrzac z perspektywy jakosc wykonania/parametry/wytrzymalosc/cena to konkretnie Tyvek Pro, Klober Permo Forte, Pro Clima Solitex Plus.

Najwieksza zaleta Tyveka Pro byla jego cena w stosunku do dwoch pozstalych firm. Tyvek jakoscia wykonania plasuje sie tak pomiedzy Dorkenem a Kloberem i Pro Clima. Z tym ze jego jakosc jest namacalnie wyraznie lepsza niz Dorkena. Jednak jezeli cena nie gra roli to zdecydowanie nalezy wybierac pomiedzy Pro Clima a Klober. Cenowo to chyba najwyzsza polka ale co za roznica czy zaplacimy przy budowie dachu 7 czy 9 pln/m2. Juz w pierwszym momencie widac w obu przypadkach, ze jest to niemiecka jakosc.
Minusem chyba jedynym dla tych firm bylo to ze nie byly one specjalnie rozreklamowane. Jednak jak juz sie potem dowiedzielismy Klober jest czlonkiem Stowarzyszenia Dekarzy a Pro Clima Stowarzyszenia Dom Drewniany.

Wybor padl na Pro Clima z dwoch powodow. Po pierwsze my bralismy od nich paroizolacje wiec nasz sasiad mogl wziasc membrany w jednym transporcie a druga sprawa to kwestia tasm. Bylismy zdumieni samymi tasmami, a raczej sila klejenia i latwoscia montazu. Sasiad mowil, ze wykonawcy byli zachwyceni materialem i wlasnie w szczegolnosci tymi tasmami.
Wczesniej od architekta dowiedzielismy sie jak wlasnie istotna sprawa sa laczenia. Zwracam uwage wszystkim uzytkownikom, ze tasmy i kleje to tak samo wazne produkty jak membrany!

Ufam, iz wnioslam cos wiecej do tematu.


P.S. z firmami Pro Clima i Dorken byl bardzo mily kontakt. W pro clima nawet sami zaproponowali wyslanie interesujacych materialow i certyfikatow na produkty, a z Dorken Pan sam do Nas podjechal.

zbigmor
05-11-2009, 07:06
Trzymając w rękach membranę można ocenić uczciwie jedynie jej wytrzymałość w momencie zakupu, a nie parametry czy trwałość. Zważywszy, że taka membrana zachować swoje własności przez wiele lat w różnych warunkach ocenianie jej jakości na podstawie dotykania przez kilka dni mija się z celem.

madzioras
05-11-2009, 08:09
Zainteresuj się membranami dachowymi Kloeber:
http://www.kloeber-hpi.biz/pl/products.php?req=40

Nam polecono takie i nie żałujemy że się na nie zdecydowaliśmy.

Drainik
05-11-2009, 16:15
Trzymając w rękach membranę można ocenić uczciwie jedynie jej wytrzymałość w momencie zakupu, a nie parametry czy trwałość. Zważywszy, że taka membrana zachować swoje własności przez wiele lat w różnych warunkach ocenianie jej jakości na podstawie dotykania przez kilka dni mija się z celem.

Ja postawnowilam podejsc do sprawy po ludzku a nie za pomoca tylko tabelek i parametrow. Bylo wczesniej zapytanie o nasze opinie wiec postanowilam opisac nasza przygode zwiazana z budowa dachu.

Oczywiscie tez masz racje i zeby te parametry byly rzeczywiste trzeba spojrzec w certyfikaty produktow. Bo to co wypisuje sie na stronach www i magazynach czesto nie odzwierciedla rzeczywistości. Mozna ocenic nie tylko wytrzymalosc ale i jakosc wykonania. Jezeli membrana latwo sie rozwarstwia to chyba mozna to podciagnac wlasnie pod jakosc wykonania produktu czy sie myle?

Ponadto pisalam, ze w wyborze tez mial udzial nasz architekt, ktory ma duze doswiadczenie w tym temacie i przestegal nas przez materialami, ktore maja dobre parametry ale tylko poczatkowo.
Co do wytrzymalosci to mysle ze nie powinno byc obaw bo np. tyvek daje 30 lat gwarancji a pro clima 40 lat.

Zreszta chyba potwierdzaja sie nasze typy poniewaz moj przedmowca tez wybral klobera. Ja formulujac swoja opinie opieralam sie na parametrach i dodatkowo na jakosci tych materialow.
Zreszta pisze raz jeszcze ze tak samo wazne sa tasmy !! ktorych nie powinno sie kupowac bez sprawdzenia? Dekarz, ktory nam robil dach mowil, ze czesto ludzie wybieraja srednia lub droga membrana, ale oszczedzaja na tasmach a to duzy blad.

Andrzej Wilhelmi
05-11-2009, 19:01
A tak konkretnie to do czego te taśmy? Pozdrawiam.

Drainik
09-11-2009, 13:48
My mielismy na dachu malo tasm, w sumie tylko widzialam ze dosc grube wokół komina byly przyklejane i przy oknach. Sasiad ma duzo tasmy na dachu. To sa u niego miejsca zakladkowe membran dachowych. Za to duzo klejenia mamy na folii wewnetrznej tzn mam na mysli paroizolacji.

edde
09-11-2009, 16:09
My mielismy na dachu malo tasm, w sumie tylko widzialam ze dosc grube wokół komina byly przyklejane i przy oknach. Sasiad ma duzo tasmy na dachu. To sa u niego miejsca zakladkowe membran dachowych. Za to duzo klejenia mamy na folii wewnetrznej tzn mam na mysli paroizolacji.

wygląda na to że nie bardzo wiesz nawet co masz za magiczne "taśmy" ale za to jesteś nakręcony na nie na maxa :wink:
grunt to dobre samopoczucie i spokojne sumienie :wink:

Klodziki
24-08-2010, 07:26
Podciągnę temat, mam do wyboru Kloeber Easy czy Dorken Delta Vent N??? Czy Kloeber jest rzeczywiście lepszy?

tlalken
24-08-2010, 08:17
Co sądzicie o membranie dachowej Braas Divoroll Pro? Bede kładł dachówke Brassa i przy wycenie wrzucili mi tą własnie membrane, no i kupiłem.
Jakie jest wasze zdanie na temat tej folii? Dziękuje

ala.p
27-10-2010, 23:07
Witam! to ja już chyba całkiem źle wybrałam bo z tego co pisze Drainik to Marma a taką kupiłam na swój dach jest do niczego. Sprzedawca zasugerował że klienci często wybierają. Kupiłam z tej firmy Ekran Dachowy 165. Czy ktoś może ma taką na swoim dachu? A tak na marginesie to tyle tych firm oferuje swoje folie że z mętlikiem w głowie nie można sie uporać.

berni_krk
29-10-2010, 17:35
podnoszę wątek..też się wacham Tyvek czy AquaTec z MDM :roll:

jako sprzedawca polecam aquatec firmy mdm - teraz membrana nazywa się 'mdm AQ", najwięcej sprzedałem AQ 120, były momenty że klienci sobie ją wyrywali u mnie gdy były promocje.
poza tym sprzedaje też Corotop Strong i Corotop Classic, lepsze i droższe ale klienci u mnie to centusie :)
Tyveka nie mam ale na pewno przeglądnę ich ofertę :)

Andrzej Wilhelmi
01-11-2010, 21:10
A ja jako wykonawca nie polecam żadnej. Montuję je tylko w ostateczności. Pozdrawiam.

Jan P.
02-11-2010, 08:51
Ja nie robię na foli , odmawiam. Trzeba mieć dużą odwagę , żeby dać dłuższą gwarancję. Jan.

pietrekzbronami
02-11-2010, 10:13
U nas na Podhalu jeśli inwestor by deskował i papował dach to chyba uznali by go za wariata :) Powszechnie wiadomo, że Południe Polski zimą jest zasypane śniegiem, na dachach często zalega spora warstwa śniegu, więc usługa dekarska musi być wykonana bardzo dobrze, żeby nie było problemów z przeciekami itd. Dobra membrana odpowiednio położona gwarantuje szczelność. Nie podważam, że papa jest zła, ale po co przepłacać. Może wykonawstwo po prostu jest u nas lepsze i dekarze nie obawiają się reklamacji kładąc membrany. Jeśli obróbki dekarskie są spartolone to na membranie zobaczymy efekt w postaci zacieków, a jeśli jest papa to szczelność pokrycia może być kiepska.

salik
03-11-2010, 08:06
Ja nie robię na foli , odmawiam. Trzeba mieć dużą odwagę , żeby dać dłuższą gwarancję. Jan.
Jeśli mogę zapytać - dlaczego?

Jan P.
03-11-2010, 08:26
Zaczynając od okapu. Nie ma dobrego rozwiązania aby śnieg z lodem nie narobił spustoszenia pod pasem nadrynnowym. Przy roztopach woda wchodzi pod podbitkę , stoi na foli gdzie robi się nawis. Przy najmniejszym prześwicie (gąsiory ,obróbka kominów , koszy ) folia się degraduje . Nie mówiąc o zrobieniu prawidłowego ocieplenia. Jan.

Andrzej Wilhelmi
04-11-2010, 20:48
Takie zjawiska występują przy wadliwie wykonanym okapie (bardzo często). Degradacja folii powinna być podstawową przyczyną ograniczania jej stosowania. Pozdrawiam.

marcus6
16-12-2010, 12:44
witam wszystkich
czy ktoś z Was słyszał o membranie dachowej PSB? Producent Foliarex Słubice. Mój wykonawca proponuje mi ten produkt. Na tym forum czytałem o wielu memebranach ale nic o tej. Ja myślę o membranie Tyvek Pro. Jak ta membrana (Tyvek Pro) się zachowuje po paru latch użytkowania?

marlen7
16-12-2010, 16:02
Szkoda że nie widzicie jak folia Parotec super przemokła , gdy pod dach dostał się śnieg przez dachówki wentylacyjne.

jan_z_wolna
20-01-2011, 22:28
Degradacja folii powinna być podstawową przyczyną ograniczania jej stosowania.

Co się z nią dzieje? Rozpada się? Dezintegruje na poziomie atomowym?
Ja rozumiem, że jest wrażliwa na UV i może traci tam jakieś właściwości paroprzepuszczalności. Ale mam też doświadczenie z folią Tyveka kładzioną chyba w 2002 roku. Po kilku latach trzeba było przy pokryciu zrobić małe zmiany (ot wystawienie małego daszku nad wejściem) i po odgięciu blachy pokrycia, folia była jak nowo założona, nawet kolor trzymała (tzn napisy, wtedy ta folia była lekko żółtawa z pomarańczowymi napisami). Mechanicznie nic do zarzucenia.

Konkludując, pomijam jakość wykonania pokrycia, w którym najczęściej tkwi problem przecieku, ale co do samego materiału, to moim zdaniem za krótko te membrany leżą, żeby uważać, że nie dotrzymają do kolejnej wymiany całego pokrycia. Może wystarczy lepiej się starać przy takim pokryciu. Przecież powiedzmy sobie szczerze, kto z dekarzy kryjących membraną przestrzega wszystkich zaleceń z instrukcji np. folnetu? Kto kupuje taśmy na krokwie? Kto łączy pasy na taśmy? Ciekawe ile % sprzedaży stanowią folie z pasem kleju? Kto robi pasy od kalenicy z rynienkami nad oknami?

Natomiast, co do wyboru folii, to tak jak z większością materiałów, trzeba kupowac najdroższą na jaką nas stać, ale nie najtańszą.

Choć moje doświadczenie w porównaniu w Mistrzem Janem czy Andrzejem jest śladowe :-)
Andrzej, ciekawi mnie, czy kiedyś były jakieś poważne problemy z przeciekami na dachu z membraną, który Ty robiłeś, wynikające z właściwości materiału (jego jakości) a nie z ewentualnego błędu?

Andrzej Wilhelmi
20-01-2011, 22:54
Bardzo często i dlatego o tym piszę. Degradacja folii nie polega na zmniejszeniu jej paroprzepuszczalności bo to praktycznie nigdy nie wystąpi. Degradacja polega na tym, że folia traci własności hydroizolacyjne czyli zaczyna przeciekać "na poważnie", rozwarstwia się i rozpada, drze się jak papier. Podstawowym błędem popełnianym przez inwestorów jest niezakrywanie folii od spodu w szczytach, okapach i na poddaszach. Folia jest powszechnie stosowana gdyż jest lekarstwem na nieumiejętność prawidłowego zwentylowania warstwy izolacji cieplnej. Ja rozumiem interes producentów folii ale sugerowanie stosowania folii na pełne deskowanie to nieporozumienie. Pozdrawiam.

jan_z_wolna
20-01-2011, 23:14
sugerowanie stosowania folii na pełne deskowanie to nieporozumienie.
No to jest zupełnie bez sensu.

Tylko ja tego osłabienia nie zauważyłem. Ale może za krótki czasookres, w końcu to kilka lat tylko.


Podstawowym błędem popełnianym przez inwestorów jest niezakrywanie folii od spodu w szczytach, okapach i na poddaszach

Masz całkowitą rację. Czasem cały sezon/dwa aż do zrobienia podbitki tak to stoi.

W sobotę rozpocznę eksperyment. Wystawię kilka kawałków folii na działanie słońca, a potem sprawdzę po roku jak się zachowały i co im dolega. Może się uda.

Andrzej Wilhelmi
20-01-2011, 23:26
Dodam jeszcze, że dość spore szkody w folii wyrządzają owady, ptaki i gryzonie (głównie kuny). Pozdrawiam.

jan_z_wolna
20-01-2011, 23:38
No tak. Od ptaszorów to jeszcze można się grzebieniami zabezpieczyć (ja sobie nawet pod boczną zrobię, bo mi się odjechało trochę od krokwi). Ale na kunę nie ma rady. Chyba gdzieś na forum był taki wątek. Może pies pogoni :D

marlen7
21-01-2011, 08:13
ojej , o wszystkim musi myśleć biedny inwestor ....... pies na pewno nie pogoni, mój pies udaje że ich nie widzi, jedzenie mu podkradają, nie wiem czy kuny czy nornice

Jan P.
21-01-2011, 08:22
Na kuny jedyny sposób to " zadać " mięsko. Niestety. Nie szkoda róż .... Jan.

Ktosiek_67
23-01-2011, 00:17
Witam!
Mam pytanie do Mistrza Jana i Andrzeja Wilhelmiego - bo nie pamiętam , który z nich to zalecał.
Jestem trakcie budowy - dach : dachówka , papa , pełne deskowanie . Wiosną ocieplenie i pytanie z tym związane - któryś z Panów ( niestety nie pamietam który bo od tygodnia czytam wszystkie posty ) zalecał aby folia paroizolacyjna pod ociepleniem miała współczynnik Sd minimum 150. Jedyna folia o takim wspólczynniku jaką znalazłem to TYVEK AirGuard . Czy to znaczy , że wszystkie inne folie są be ?
Napisałem do kilku producentów z pytaniem jaki produkt ze swojej oferty polecają do takiej konstukcji dachu.
MDM -Aquatec VB Reflex , Eurovent -Standart ALU 110 , pozostali nie raczyli odpowiedzieć ; ze sprzedawców FOLNET - Corotop Activ Control i Eurovent Activ .
Znalazłem jeszcze Pro Climę Intello ale tam inne parametry w opisie , inne w karcie technicznej . No i mam mętlik .
Proszę o polecenie jakichś konkretnych folii -niekoniecznie z tych wymienionych.
Mam jeszcze trzy pytania - do podwiązywania wełny sznurek Tex 2500 czy wystarczy Tex 2000 ?
Czy szczelinę wentulacyjną od dołu ( przy murłacie ) zabezpieczyć jakąś siatką z tworzywa lun metalową ?
Czy te folie powlekane aluminium po jakimś czasie nie pokryją sie tlenkami ( jeżeli tak to jaki sens ma ich stosowanie ?)
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
23-01-2011, 21:56
Skoro znalazłeś Tyvek'a spełniającego te parametry to go zastosuj bo to bardzo dobry produkt. Folie z powłoką aluminiową mają zwiększony współczynnik Sd i dlatego warto je stosować szczególnie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Pozdrawiam.

marcus6
18-03-2011, 19:44
witam
proszę o odpowiedź wszystkich znających zagadnienie. Czy między membrana paroprzepuszczalną (Tyvek Pro) a wełną izolacyjną powinna być zostawiona dylatacja powietrzna około 2cm czy ewentualnie te dwa materiały mogą się stykać?

Andrzej Wilhelmi
18-03-2011, 20:05
Mogą się stykać. Pozdrawiam.

salik
18-03-2011, 20:11
A co w sytuacji kiedy między membraną, a wełną jest pełne deskowanie?
A konkretnie, to mam Dorken Maxx Plus, potem deskowanie, a później 30cm wełny.
Czy między deskowaniem, a wełną powinna być zostawiona przestrzeń, a jeśli tak to ile?

Andrzej Wilhelmi
18-03-2011, 20:36
Montowanie folii na deskowaniu to nieporozumienie ale skoro już tak jest to radziłbym pozostawić pomiędzy warstwą izolacji cieplnej a deskami szczelinę minimum 2 cm. Pozdrawiam.

Magda&Sławek
18-03-2011, 22:09
U nas jest membrana Delta Vent N , krokwie 18cm i tyle samo wełny miedzy nimi ,( na dachu dachowka brass celtycka ) sprzedawca zapewniał , że tak będzie prawidłowo , ale teraz już sam nie wiem.

bodeek
20-03-2011, 16:24
A dach deskowany?
Jak tak do dylatacja między wełną a deskami, jak nie to wełna może stykać się z folią ale ja jestem zwolennikiem robienia dylatacji, chociażby 1 cm nawet przy samej membranie.
18 cm wełny to trochę mało. Według mnie 20 to podstawa.

Jan P.
20-03-2011, 20:47
Jak krokiew 18 to lepiej dać wełnę 15 i 5 w poprzek aby uniknąć mostków. Jan.

marcus6
22-03-2011, 07:07
dziękuję Andrzeju za odpowiedź.
Mam znowu pytania:
1. Czy niewielkie uszkodzenia (dziurki) w membranie które powstały podczas prac dekarskich na dachu można w jakiś bezpieczny sposób załatać (specjalne łatki, kleje)?
2. Czy w tych miejscach membrana nie będzie po jakimś czasie przeciekać?

Andrzej Wilhelmi
22-03-2011, 20:17
Do uszczelnienia (naprawy) niewielkich uszkodzeń służą specjalne taśmy np. REPAIR firmy IVT najlepiej z obu stron. Można dodatkowo dziurkę zabezpieczyć kroplą bezbarwnego silikonu dekarskiego Soudala. Na większe uszkodzenia niezbędna łata też przyklejana tymi taśmami. Poprawnie naprawiona folia nie będzie przeciekać. Pozdrawiam.

marcus6
23-03-2011, 06:41
ponownie dziękuję Andrzeju za odpowiedź
pozdrawiam

TlumaczRosyjskiego
06-04-2011, 17:30
Z tego co zrozumiałem membranę (pod blachą) montuje się na taśmę??? W takim razie, co się dzieje z dziurami po gwoździach - łaty przecież przybijamy?
W sumie to samo dotyczy folii paroprzepuszczalnej/wiatroizolacji. Dużo piszą o zachowaniu szczelności, ALE gdy montujemy gk do profili, to przecież jednocześnie dziurawimy tę folię - w sumie mamy szwajcarski ser. Tak samo przy wiatroizolacji kołki do montażu styro/wełny robią średnio 9 dziurek na m2.

Proszę wyjaśnić jak z tym jest?

I drugie pytanie jaka temperatura jest pod blachą w letni dzień - powiedzmy 30C ciepła w cieniu. Pytanie bierze się z zakresu pracy folii maks co widziałem - do 100C.
Pozdrawiam,
Konstanty

Andrzej Wilhelmi
06-04-2011, 20:18
I pod blachodachówkę nie może być mniej! Montaż folii wstępnego krycia z lekkim zwisem daje gwarancję szczelności. Nie jestem zwolennikiem montażu izolacji cieplnej na styk z folia wstępnego krycia. Montaż paroizolacji na spodzie krokwi powoduje znacznie mniej dziur i do tego można je uszczelnić natomiast montaż paroizolacji na stelażu takiej szansy nie daje. Montaż wiatroizolacji na pionowej ścianie na płycie OSB nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia i to bez względu na to czy będziemy tam montować podkład elewacyjny czy nie. Płyta OSB już jest wiatroizolacją. Pozdrawiam.

Madeleine
30-04-2011, 19:30
Dach 25 stopni, poddasze nieużytkowe, ocieplenie po stropie, dachówka Nelskamp Nibra G10 (zalecany kąt krycia właśnie od 25). Jaką membranę polecacie?

moni44
03-05-2011, 23:01
a jaką folię położyć pod dachówkę, gdy mam strop poddasza lany betonowy, strop ten ma byc ocieplony styropianem. Wystarczy najtańsza folia, czy brać jakąś droższą - sprzedawca proponuje mi dorkena delta witaxx.
Czy styropian kłaść bezpośrednio na płytę betonową czy jeszcze coś podkładać. Na styropianie będzie siatka pociągnięta klejem. a jeszcze co do krokwi, czy je jeszcze czymś osłaniać, czy może do nich besposredni przylegać steropian, mówią mi że na styku styropianu z drzewem dochodzi do skroplenia pary, drzewo wyjątkowo narazone jest tam na wilgoć. co do styku krokwi z betonem to już wiem tak jak wspomniał mi Pan Andrzej, że trzeba odizolować papa lub folią.

passat33
05-05-2011, 07:38
Bardzo często i dlatego o tym piszę. Degradacja folii nie polega na zmniejszeniu jej paroprzepuszczalności bo to praktycznie nigdy nie wystąpi. Degradacja polega na tym, że folia traci własności hydroizolacyjne czyli zaczyna przeciekać "na poważnie", rozwarstwia się i rozpada, drze się jak papier. Podstawowym błędem popełnianym przez inwestorów jest niezakrywanie folii od spodu w szczytach, okapach i na poddaszach. Folia jest powszechnie stosowana gdyż jest lekarstwem na nieumiejętność prawidłowego zwentylowania warstwy izolacji cieplnej. Ja rozumiem interes producentów folii ale sugerowanie stosowania folii na pełne deskowanie to nieporozumienie. Pozdrawiam.
Panie Andrzeju Ktora z tych pap bylaby najlepsza na dach deskowany pod dachowkę Robena: Papa Icopal SBS V60S24, Papa asfaltowa podkladowa na welonie szklanym P64/1200, PAPA Icopal W/400/15. czy może dać folię dachową TYVEK PRO z taśmą. Poddasze będzie niezamieszałe. I jeszcze przy okazji do okien Fakro FTSVu2 i dachowke Robena Monze Plusa jaki zastosowac kolmierz?

ziuta62
05-05-2011, 19:26
55368Nie wiem czy mnie nie wyrzucicie stąd, ale dzisiaj napotkałam na cos takiego55367

ziuta62
05-05-2011, 19:27
Poprosiłam o kawałeki mam w domu. Przyznam,że pierwszy raz to widzę na dachu.

Andrzej Wilhelmi
05-05-2011, 21:01
Ja powiem więcej pierwszy raz widzę aby tak wykonywać dach! Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
05-05-2011, 21:11
... Czy styropian kłaść bezpośrednio na płytę betonową czy jeszcze coś podkładać.

Można choć ja zrobiłbym to tak: na stropie paroizolacja np. czarna folia budowlana na niej twardy styropian i wylewka 5 cm (masz ocieplony strop, po którym możesz chodzić i możesz coś postawić). Na dachu (na krokwiach) krycie wstępne z folii wysokoparoprzepuszczalnej np. Tyvek PRO. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
05-05-2011, 21:17
... Ktora z ... pap bylaby najlepsza na dach deskowany pod dachowkę?

Poleciłbym Lembit 0 Plus Membrana firmy Lemar.
Kołnierz do pokryć falistych.
Pozdrawiam.

ziuta62
05-05-2011, 22:03
Ja powiem więcej pierwszy raz widzę aby tak wykonywać dach! Pozdrawiam.


Na tym to się kompletnie nie znam, ale to coś niebieskie mnie zastanowiło.Mieszkam przy tej dobudowie i zobaczę co na to położą. Nie jest to folia i jest oddychalne/ w dosłownym tłumaczeniu/. Sprzedają w belach wysokości 150cm po 100 lub 150 metrów bieżących. Będę śledzić dalej. Pozdrawiam!

moni44
05-05-2011, 22:51
po googlowaniu wyglada że te klimaty membrany pochodzą z anglii

Andrzej Wilhelmi
05-05-2011, 23:10
Na tym to się kompletnie nie znam, ale to coś niebieskie mnie zastanowiło.
A ja odwrotnie na tym niebieskim się nie znam ale sposób montażu łat mnie zastanowił. Pozdrawiam.

tarczuch
16-06-2011, 14:02
Panie Andrzeju Ktora z tych pap bylaby najlepsza na dach deskowany pod dachowkę Robena: Papa Icopal SBS V60S24, Papa asfaltowa podkladowa na welonie szklanym P64/1200, PAPA Icopal W/400/15. czy może dać folię dachową TYVEK PRO z taśmą. Poddasze będzie niezamieszałe. I jeszcze przy okazji do okien Fakro FTSVu2 i dachowke Robena Monze Plusa jaki zastosowac kolmierz?

Tylko i wyłącznie zastosowanie membrany Tyvek Pro. Uchroni Twój dach przed wilgocią i nie stworzy nie oddychającej
skorupy jak pod papą. Druga bardzo ważna kwestia to nie spotkałem jeszcze by ktoś miał i kładł w 100% suche drewno !
Jak pod papą ma wyschnąć . Osobiście jestem przeciwnikiem papy !!! Załączę pare zdjęć z reklamacji klientów.
W badaniach przeprowadzonych przez Tyvek na klikunastu typach rozwiązań (papa,folie innych producentów).Tylko dach pod Tyvekiem zrobił , się lżejszy a
innych masa przybrała - Czytaj tylko TYvek pozwolił wilgoci odparować i jednocześnie nie skumulował nowej.

Jan P.
16-06-2011, 20:17
Jesteś przeciwnikiem papy bo się nie znasz na dekarstwie lub handlujesz folią . Nie ma innej opcji. Na tym 2 zdjęciu ewidentnie brakuje kontrłaty . Brak wentylacji i wszystko gnije. Jan.

Andrzej Wilhelmi
17-06-2011, 21:45
...Tylko dach pod Tyvekiem zrobił , się lżejszy ...

Nie mam nic przeciwko Tyvekowi (renomowana firma z bardzo dobrymi produktami) i czasami jego wyroby stosuję, zapytam więc tylko czy wiesz o czym piszesz?! Jedyna rzecz, z którą się zgadzam to, to że jesteś przeciwnikiem papy. Przestawione zdjęcia pokazują dobitnie błędy wykonawcze i niezrozumienie funkcji dachu! Czasami takie błędy można zneutralizować stosując folie wysokoparoprzepuszczalne. Jak ktoś nie potrafi poprawnie wykonać wentylacji połaci dachowej to stosuje wyłącznie folie! Nie chcę domniemywać, że zaliczasz się do tych osób. A swoją drogą ciekaw jestem jak wykonałbyś krycie wstępne "wolego oczka" czy wypłaszczonej połaci? Pozdrawiam.

El Komendante
05-07-2011, 19:31
Witam serdecznie!

Wkrótce czeka mnie kolejny etap budowy domu- dach:yes:
Dachówka będzie brassa bałtycka, natomiast nie mogę się zdecydować na konkretną membranę. Sprzedawcy polecają brassa Divoroll pro , kompakt, universal + lub aquataec 180? Która będzie najlepsza lub może coś innego polecicie?
poddasze będzie użytkowe, ocieplane wełną.

z góry dziękuję za sugestie

El Komendante
06-07-2011, 21:21
Membran ma byc przybita do krokwi, bez deskowania. Nie rozumiem o co chodzi z tym wkładaniem ocieplenia i czy na pełną wys. krokwi? Można prosić o rozjaśnienie:(

malux20
08-07-2011, 15:43
zamówiłem tyveka supro na niedeskowany dach, poddasze nieużytkowe.
łeb mnie boli od myślenia deskować czy nie.
ja do tego podszedłem -
zaoszczędziłem z 7-8 tyś na deskowaniu[dodając odsetki od kredytu hipotecznego na 30 lat wyjdzie mi z 12-14 tyś - no to ryzykuje.
przy wyborze firmy kierowałem się doświadczeniem a nie parametrami tylko

El Komendante
08-07-2011, 19:22
ocieplenie będzie z wełny 20 cm, ale krokwie wg projektu mają 16 cm- da radę to powiązać? jakieś dystanse trzeba dac?
Szczelina ma mieć 1cm. i na to folia wysokoprzepuszczalna- co byście polecili, jakiegos producenta? chodzi mi o dobry towar:yes:

Andrzej Wilhelmi
08-07-2011, 23:45
... Dla dekarzy papa + deskowanie jest lepsza. ... trudniej coś spieprzyć...

Właśnie łatwiej coś spieprzyć a tak dokładniej to najłatwiej spieprzyć wentylację połaci! Zdecydowana większość wykonawców nie potrafi tego poprawnie wykonać i stąd taka popularność folii. Pozdrawiam.

El Komendante
31-07-2011, 13:40
ponawiam moje pytanie:

Sprzedawcy polecają brassa Divoroll pro , kompakt, universal + lub aquataec 180? Która będzie najlepsza lub może coś innego polecicie?

sochoW
02-08-2011, 20:49
Witajcie!
A co zaproponujecie w przypadku starego dachu? Zmieniam poszycie ale jakąś membranę chyba dać trzeba? Deskowanie jest na zakładkę więc papa odpada, co zatem?

Andrzej Wilhelmi
06-08-2011, 20:30
Witajcie!
... Zmieniam poszycie... ...Deskowanie jest na zakładkę...

Deski na zakładkę zapewniają wystarczającą szczelność wystarczy jej zaimpregnować ale skoro zmieniasz poszycie to nie ma problemu chyba, że tylko chcesz zmienić pokrycie? Pozdrawiam.

ewemal
09-08-2011, 10:14
Mnie sprzedawca zaproponował braas divoroll na dach pod dachówkę z braasa. Na dach ok. 190 metrów folia wyszła mnie 940zł. Zastanawiam się, czy szukać czegoś tańszego, czy brać tę, którą polecił mi sprzedawca.
Widzę, że poruszono też tutaj problem ocieplania wełną. - jaką warstwę położyć?

Princesa
26-08-2011, 14:10
Poradźcie proszę, jakie zrobić wstępne krycie dachu:
- dwuspadowy
- krycie blachodachówką
- bez pełnego deskowania
- poddasze użytkowe

Jakie tutaj zastosować folie, membrany itp.? Zupełnie nie jesteśmy w temacie, a za kilka dni pryzjeżdża drewno na więźbę...

barbaralipinska58
30-08-2011, 16:32
A ja ostatnio znalazłam tanie membrany.
Zakup co prawda staroświecki, bo normalny przelew, ale wszystko doszło jak należy.
wubet.pl
Tanie tyveki i dorkeny. Mały wybór. Tylko podstawowe membrany.
A skoro sprawdziłam to się dzielę linkiem.

Andrzej Wilhelmi
01-09-2011, 23:27
Pierwsza wypowiedź na Forum i już promocja firmy! Zupełny brak etyki! Pozdrawiam.

Spirea
02-09-2011, 01:23
mam pytanie o folię paroizolacyjną z ekranem aluminiowym. Zainteresowałam się się Alum'X Icopalem. Podają refleksyjność 94%, paroizolacyjność większa niż 1500m. Potem okazało się, że są inne folie, ale żadna nie ma tego Sd tak wysokiego. Czym się kierować, co wybrać? Dach kryty dachówką ceramiczną + membrana Corotop Strong, 28 cm wełny Isover Super-Mata. Dziekuję z góry.

Andrzej Wilhelmi
02-09-2011, 01:38
Z tą refleksyjnością bywa różnie natomiast ten opór dyfuzyjny powstał właśnie dzięki tej powłoce aluminiowej. Właśnie dlatego te folie nadają sie doskonale do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności np. łazienki, kuchnie, pralnie itp. Pozdrawiam.

Princesa
08-09-2011, 11:33
Czy ktoś ma u siebie membrany z firm: TOPFOL i STROTEX?
Firma, w której zamawiamy kompletny dach handluje właśnie tym, inne membrany mogą sprowadzić, ale te polecają bo sprzedają je od dłuższego czasu i nikt nie narzeka (podobno).

Andrzej Wilhelmi
08-09-2011, 14:28
A niby kto ma narzekać? Wykonawca? Inwestor, który tego produktu nie widzi? Pozdrawiam.

Princesa
09-09-2011, 08:14
Inwestor, któremu np. na głowę leci woda przez przeciekającą folię, gnije wełna na poddaszu itp.
Nie o to pytałam :P

Spirea
09-09-2011, 11:07
Z tą refleksyjnością bywa różnie natomiast ten opór dyfuzyjny powstał właśnie dzięki tej powłoce aluminiowej. Właśnie dlatego te folie nadają sie doskonale do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności np. łazienki, kuchnie, pralnie itp. Pozdrawiam.


dziękuję za odpowiedź

malux20
09-09-2011, 20:22
u mnie deskowanie i robocizna z 8 tyś minimum z odsetkami od hipotcznego to wyjdzie z 13-14 tyś.
dekarz bierze za robotę 8tyś [wiązar oddzielnie]

pewnie za 20 lat odłoże z powodzeniem na remont.
fakt że mam dach czterospadowy.
może troche jest sztywniejszy.

powiedzćcie proszę tyvek supro wytrzyma dłużej niż 3-4 lata ?:)

Andrzej Wilhelmi
09-09-2011, 20:36
Inwestor, któremu np. na głowę leci woda przez przeciekającą folię, gnije wełna na poddaszu itp.
Nie o to pytałam :P

Czego zatem dotyczyło pytanie?
Praktycznie każda folia przecieka lecz poprawnie zamontowana po kryciu docelowym nie powinna przez ileś lat.
Każde krycie wstępne błędnie wykonane może przeciekać.
Wełna nie gnije bo to produkt mineralny.
Pod blachodachówkę każda folia będzie dobra bo żywotność tych materiałów jest porównywalna. Zwróć tylko uwagę na odporność na temperaturę powinna mieć minimum 80*C. Pozdrawiam.

Princesa
10-09-2011, 19:08
Zdecydowaliśmy się na membranę Topfol 2000, dane techniczne:

Polipropylen 3 warstwy
Barwa niebieska/biała
Masa powierzchniowa 125g
Paroprzepuszczalność >2000g/m2/24h
Wartość Sd 0,018m
Wytrzymałość na rozerwanie
• wzdłużna 290N/5cm
• poprzeczna 180N/5cm
Odporność na rozerwanie gwoździem 90N
Wodoszczelność >5000mm H2O
Odporność temperaturowa od -40oC do +95oC
Odporność na UV 4 miesiące

Wizualnie i dotykowo sprawia wrażenie solidnej - miejmy nadzieję, że to dobry wybór.

Mam jeszcze wątpliwość co do ekspozycji membrany na promienie UV, do robienia podbitki u nas daleko... czym i jak to zaślepić/zasłonić, żeby membranie się nic nie podziało (prawdopodobnie będzie tak musiała przezimować)?

raf1
13-09-2011, 13:06
Witam!
Dołączę się do tematu, też zaczynam robić dach i zastanawiam się nad deskowaniem lub folią. Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu dachu, przed jakimi błędami stronić. Dodam że dach kryję dachówką ceramiczną. Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
13-09-2011, 20:59
Na dachu nie może być żadnych błędów! W przypadku gdy więźbę i pokrycie robi jedna firma nie powinno być problemów. Natomiast gdy inne firmy to przed rozliczeniem się z cieślą poproś o opinię dekarza. Pozdrawiam.

malux20
15-09-2011, 22:02
zakładamy tyweka supro , deskować nie będziemy .
dzisiaj spotkałem się z opinią fachowca z duponta że warto na supro polożyć wysokoparoprzepuszczalną np tyvek solid -ma ona przejmować promieniowanie i temperaturę .
koszt dodatkowy to 5 zł na metrze dachu

Andrzej Wilhelmi
16-09-2011, 18:02
Z całym szacunkiem dla Tyvek'a podziwiam siłę argumentów! Jak nie wiele trzeba żeby sprzedać dwie folie na jeden dach! Radziłbym jeszcze solida od spodu i będzie na prawdę super. A tak merytorycznie to jaką temperaturę ma przejmować ta wierzchnia folia? Pierwszy raz słyszę aby solid był materiałem termoizolacyjnym. Do kosztów folii dolicz jeszcze koszty montażu i zszywki. Pozdrawiam.

malux20
17-09-2011, 05:22
membrana kosztować bedzie mnie 3,70 brutto metr 2
dodatkowy całkowity koszt to 1500zł.
zawsze to lepiej niż 9000- 10000 zł za deskowanie.
o termoizolacji nikt nie wspomina -rozumiem że wysoka temperatura nie wpływa na folię?
tutaj siła argumentów fyveka nie była decydująca-każdy ocenia własne ryzyko i kalkuluje koszty.

gdybym chciał troszkę być zgryżliwy- zawsze można ulec sile argumentów dekarzy[bezinteresownych ] co do deskowania

Andrzej Wilhelmi
17-09-2011, 13:17
... np tyvek solid -ma ona przejmować promieniowanie i temperaturę .

Ty wspomniałeś w swojej wypowiedzi o temperaturze.
Ja swoją wypowiedzią starałem się tylko uzmysłowić jak nietrwałym materiałem jest folia (membrana). Skoro tak renomowana firma jak DuPont sugeruje zastosowanie dodatkowej folii z wierzchu to oczywistym jest, że tak samo należałoby zrobić od spodu.
Nie jest w interesie dekarza deskowanie dachu, jest to natomiast rada, z której można skorzystać lub nie.
Trudno mnie posądzać o jakąś stronniczość skoro Twojego dachu nie będę wykonywał.
Twój dom, Twój dach, Twoje pieniądze i Twoja decyzja. Życzę trafnych i rozsądnych decyji. Pozdrawiam.

Princesa
17-09-2011, 13:37
Czy olej z silnika od piły może uszkodzić membranę? Zastanawiam się bo w kilku miejscach kapło i są plamy, ale nie przeżarło jej ani nic takiego, może dać łatki na to?

malux20
17-09-2011, 13:51
no z tym olejem to nieciekawie.
to ja swoich poproszę o akumulatorówki.
ok wspomniałem o temperaturze- ale w sensie wpływu na material
dekarz nie ma interesu w ewentualnym deskowaniu pod warunkiem że tego nie robi.
dla mnie trafnym i rozsądnym wyborem jest skalkulowanie za i przeciw - podejmuje ryzyko [na pisemną 30 letnią gwarancje zbytnio nie liczę- skoro jednak dają to znaczy są pewni tego produktu na te 30 lat plus minus.
solida od dołu nie daję [strych zero okien].

Princesa
17-09-2011, 14:07
Kurcze to co zrobić? Jakoś mi wcześniej nie przyszło do głowy zapytać, czym tam będą docinać drewno... poproszę żeby zrobili łatki sporo większe od plam i ponaklejali na to... cholera :mad:

edit: wynalazłam jeszcze taśmę do reperacji membrany po jakiś mechanicznych uszkodzeniach... hmmmm

malux20
17-09-2011, 14:35
sprawa jest malo śmieszna -może weż jakiegoś wezyra do dywanów:D

winiu1
17-09-2011, 21:27
Kurcze to co zrobić? Jakoś mi wcześniej nie przyszło do głowy zapytać, czym tam będą docinać drewno... poproszę żeby zrobili łatki sporo większe od plam i ponaklejali na to... cholera :mad:

edit: wynalazłam jeszcze taśmę do reperacji membrany po jakiś mechanicznych uszkodzeniach... hmmmm

Macie co chcecie.

Jańcio Wodnik
18-09-2011, 01:31
Witam wszystkich serdecznie
Kluje mi się następująca idea:

Dachówka,
papa,
deskowanie,
szczelina wentylacyjna 3 cm
membrana wiatroizolacyjna zamiast sznurka, dla wytworzenia szczeliny wentylacyjnej,
toprock 150mm wzdłuż krokwi,
superrock 100mm w poprzek krokwi,
folia paroizolacyjna / refleksyjna
płyty GK


Co sądzicie o takim rozwiązaniu, z wskazaniem na wiatroizolację w ramach szczeliny wentylacyjnej?
Nie jestem bogaty, więc nie stać mnie na półśrodki, oraz niepoparte kilkudziesięcioletnia empirią rozwiązania typu "więźba w reklamówce".
Jednakowoż, nieefektywną plątaninę sznurka, drutu... dla osiągnięcia szczeliny wentylacyjnej uważam za anachronizm.

Ciekawi mnie opinia znawców tematu, oraz merytoryczne argumenty za/przeciw

Pozdrawiam

Princesa
18-09-2011, 08:18
Macie co chcecie.

A co to niby miało znaczyć? Nie umiesz nic doradzić to daruj sobie złośliwości bo na nikim to nie robi wrażenia.

winiu1
18-09-2011, 09:22
To żadna złośliwość tylko ostrzenie dla innych. Żadnych folij, deski i papa

Princesa
18-09-2011, 12:02
Tak jasne! Winą folii są plamy z oleju...

Andrzej Wilhelmi
18-09-2011, 22:51
Olej z piły łańcuchowej nie wyrządzi folii żadnej szkody. Nic nie rób! Oczywiście nie powinno się ciąć łat piłą łańcuchową ale ciągnąć przewód na dach? Jak tanio to szybko.

"Jańcio Wodnik" kolejność warstw poprawna. Aktualnie produkowane wełny mają stabilne wymiary i gładkie powierzchnie nie ma więc uzasadnionej potrzeby tworzenia przegrody dystansowej dla otrzymania szczeliny. Przepływy w szczelinie są laminarne (niejednokrotnie dławione) a nie burzliwe więc i funkcja ochrony przed przewiewaniem zbyteczna. Wełny nie upychamy a układamy więc szczelina będzie na 100%. Istotniejszą sprawą jest zapewnienie wlotu i wylotu powietrza. Pozdrawiam.

zp***leo
19-09-2011, 11:40
Witam!
Dołączę się do tematu, też zaczynam robić dach i zastanawiam się nad deskowaniem lub folią. Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu dachu, przed jakimi błędami stronić. Dodam że dach kryję dachówką ceramiczną. Pozdrawiam


po pierwsze jaka dachowka . pamietaj ze lepszy dobry beton , niz slaba ceramika

generalnie na dachu nie wolno oszczedzac, a mowia ze najwazniejsze to , czego na dachu nie widac . czyli to co pod dachowka

jesli dachowka to roben - to przygotuj sie na duze szczeliny w zamkach. generalnie folia dachowa /membrana nie moze byc kiepska i tania, a przy tej dachowce to juz obowiazkowo , jakas trwała, mocna i gruba !

opierzenia kominow , ewidentnie z olowiu. zadne aluminium w dodatku plisowane ! dwa przegiecia i peka dziadostwo.
duzo zalezy od dekarza , jego sie poradz.

ale jesli mialbym wybierac , to folie COROTOP i KLOBER przede wszystkim .
Dorken nie jest zły, ale jego moment swietnosci juz minal. Ma niska paroprzepuszczalnosc i jesli masz poddasze uzytkowe , raczej bym odradzal, jesli jednak nie - to spokojnie warto ja dac.

Cenowo nie sa to tanie rodukty ,ale napewno w swiecie dekarskim znane w calej europie , a to moi samo za siebie.

ktos tu pisal o Topfolu. powiem jedno , nie wiem jak teraz ,ale kiedys kilka lat wstecz , nie bylo wiekszego g....a od TopFola i Membrafola. 2 znajomych w czasach gdy nie bylo zbyt duzego wyboru w kwestii folii ,
wowczas sie na to rzucilo i teraz .... sa po przekladkach dachów . Tragedia z tych membran pozostawala. Jakbys papier toaletowy - szary - zmoczyl i wysuszyl - tak sie w rekach rozlatywala.

w kazdym badz razie mam namiary na taniego dystrybutora u ktorego sam sie zaopatrywałem.
przede wszystkim ma tanio i nie ma chinszczyzno/polszczyzny ...
jak wzialem kompleksowo akcesoria , to mi wyszlo o 900 zł taniej niz u najlepszego sprzedawcy w moim regionie

jakby co namiary na priv .



co do deskowania czy folii ....
a dlaczego nie wydeskujesz i nie polozysz na deski folii ? teraz tak robi coraz wiecej ludzi . pamietaj ze nie kazda folia sie na to nadaje . ja tak co prawda nie robilem ale duzo rozmawialem z dekarzami i szperałem w necie. super rozwiazanie

Andrzej Wilhelmi
19-09-2011, 22:20
Nie jest to super rozwiązanie bo żadna folia folia nie nadaje się na deskowanie. Jak nie masz doświadczenia w sprawach dachów to nie wypisuj autorytatywnie takich stwierdzeń a jak już je piszesz to podpisuj się pod tymi rewelacjami czytelnie. Jak deski to papa a jak folia to po co deski? Pozdrawiam.

Princesa
20-09-2011, 06:18
A może macie jakis pomysł jak osłonić membranę zanim zrobi się podbitkę?
Nie sądzę by to miało miejsce zbyt szybko...

malux20
20-09-2011, 20:55
no właśnie=może jakaś zwykła czarna folia?

bronia
22-09-2011, 10:52
czy jest sens kłaść jakąs drozsza folię na stropodach lany ocieplony styropianem, między styropianem a stropianem jest połozona folia budowlana, pokrycie dachówka

Princesa
22-09-2011, 12:49
no właśnie=może jakaś zwykła czarna folia?

Albo może taki zwykły styropian, który się używa do pakowania sprzętów itp. dociąć troszkę większy niż miejsce do wypełnienia i wcisnąć żeby mono siedział na swoim miejscu, ewentualnie na to czarna folia i taśma klejąca...
Zobaczę po ile taki styropian i czy to się uda...

mrmeX
01-10-2011, 21:08
Witam. Właśnie u mnie przyszła pora na dach. Też się zastanawiam co wybrać deskowanie czy membranę. Zostało sporo desek z szalunków więc może je wykorzystam i sam odeskuję dach bo to chyba nic trudnego jeśli będę się trzymał zasad (których jeszcze nie znam:)) Zastanawiam się również nad membraną dachową tyvek pro. Ktoś tutaj pisał, że lód oraz śnieg przy wadliwym wykonaniu robią zniszczenia pasa nadrynnowego. A jeśli jest tam membrana dachowa to ona ulega zniszczeniu. Zastanawiam się czy zainstalowanie systemu odladzania rynien nie likwiduje tego problemu?
Dach u mnie będzie czterospadowy, 3 jaskółki. Dachówka Nibra F10

mrmeX
02-10-2011, 15:45
Na stronie http://www.icopal.pl/index.php?page=wady piszą o przypadkach kiedy promienie słoneczne przedostawały się szczelinami dachówek, powodowało to niszczenie membrany dachowej. Myślicie, że to realne? Tak sobie myślę, że promienie słoneczne musiałyby padać niemal równoległe do połaci dachowej czyli kąt nachylenia dachu bardzo mały. Czy dobrze myślę?

Andrzej Wilhelmi
02-10-2011, 22:10
Nie dobrze. Folię niszczą promienie wpadające przez szczeliny pomiędzy dachówkami lub przez uszkodzone (pęknięte) dachówki. Szkodę wyrządzają również promienie odbite. Błędem jest za dalekie wypuszczenie folii na pas nadrynnowy nie mówiąc już o wpuszczeniu do rynny. Spotkałem się opracowaniami, które podają, że niszczenie folii ma charakter pełzający czyli degradacja ma tendencję do postępowania w głąb połaci. Z moich doświadczeń z foliami mogę powiedzieć, że jest to możliwe.
Dodam jeszcze, że w przedstawionym materiale dotyczącym błędów w wykonanych dachach to oczywiście zasadniczym było niezakrywanie folii od spodu, montaż folii na płycie OSB bez wykonania odpowiedniej wentylacji i żeby powiedzieć dosadnie to kardynalnym błędem było ponowne zastosowanie folii przy remoncie dachu. Pozdrawiam.

mrmeX
04-10-2011, 18:14
Dzięki za odpowiedź. W sumie myślałem deskować dach deskami z szalunków. Tylko jedno mnie zastanawia grubość desek szalunkowych 3cm grubość łat 5cm.
Nie wiem ile będzie miała grubości kontrłata ale z tych wymiarów wynika, że łaty trzeba będzie przybijać gwoździami 15cm. A to może spowodować spękanie łat. Czy dobrze myślę?
i jeszcze jedno pytanie: w wycenie rynien jest niewielka różnica w cenie pomiędzy rynnami pruszyński- niagara a plannja- siba. Coś z tego warto wybrać czy szukać całkiem innych rynien stalowych (w mniej więcej w tym zakresie cenowym).

Andrzej Wilhelmi
04-10-2011, 22:10
Nie wiem skąd bierze się pogląd, że łaty muszą być przybite do krokwi? Deski poszycia oraz kontrłata solidnie przybite są wystarczającym mocowaniem dla łat. Odpowiednie gwoździe to ocynkowane, karbowane długości 100 lub 125 mm. Ja stosuję ocynkowane, skrętne długości 130 mm bite gwoździarką. Pozdrawiam.

adam2007
05-10-2011, 10:09
Nie jest to super rozwiązanie bo żadna folia folia nie nadaje się na deskowanie. Jak nie masz doświadczenia w sprawach dachów to nie wypisuj autorytatywnie takich stwierdzeń a jak już je piszesz to podpisuj się pod tymi rewelacjami czytelnie. Jak deski to papa a jak folia to po co deski? Pozdrawiam.

Ja zrobiłem folię i deski. Folia to Tvek Solid (na deskowanie). Po co zrobiłem deski ?
- po to by usztywnić konstrukcję dachu (to był priorytet)
- po to by zimno nie przenikało tak na strych ( teraz ocieplam wełną 10 cm)
- po to by nie musieć martwić się szczeliną bo przy folii wysokoparoprzepuszczalnej jej być nie musi.
- przy ewentualnym remoncie (mam nadzieję za kilkadziesiąt lat) łatwiej zdjąć dachówkę odbić łaty i kontrłaty i położyć papę niż bawić się z folią bo wtedy cały dom jest odkryty.

Teraz gdybym robił ponownie dach pewnie położyłbym papę chyba ,że miałbym super dekarza to ponownie folię bo przy folii najważniejsza jest staranność.

Pozdrawiam,

Andrzej Wilhelmi
06-10-2011, 22:54
Z całym szacunkiem, ale żaden z przytoczonych argumentów nie odpowiada na postawione pytanie: "Po co ... deski?"
Są tańsze i skuteczniejsze metody sztywnienia dachu.
To nie zimno przenika ale ciepło uchodzi i deski tego uchodzącego ciepła nie zatrzymają.
Skoro zastosowałaś deski to niestety będziesz musiał martwić się szczeliną.
Przy ewentualnym remoncie tak samo łatwo zdejmuje się dachówkę gdy są deski i gdy ich niema. Skoro zakładasz, że remont będzie dotyczył krycia wstępnego to tak jakby go nie było i obecność desek nie ma tu żadnego znaczenia.
Podstawowym zadaniem deskowania jest podkład dla papy a dodatkowym sztywnienie więźby stąd lepszym materiałem jest cienka (10~12 mm) płyta OSB bo lepiej sztywni a ta grubość jest wystarczająca dla podparcia papy. Pozdrawiam.

adam2007
07-10-2011, 08:10
Witam,

Z całym szacunkiem ale chciałbym zauważyć dwie małe sprzeczności w wypowiedzi:


Z całym szacunkiem, ale żaden z przytoczonych argumentów nie odpowiada na postawione pytanie: "Po co ... deski?"
Są tańsze i skuteczniejsze metody sztywnienia dachu.

oraz



Podstawowym zadaniem deskowania jest podkład dla papy a dodatkowym sztywnienie więźby


Oczywistym jest ,że deski usztywnią konstrukcję.Nie jest to tania metoda, ale pewniej się czuję gdy mam jeszcze deski nad głową ,a nie tylko FWK ;)
Moim celem było zrobienie deskowania teraz aby w przyszłości (20 -30 lat) kiedy może będę chciał wymienić pokrycie nie nabijać ich i nie rujnować przy tym K-G i innych fragmentów wykończenia. Przy nabitych deskach zostaje tylko zerwanie łat i kontrłat wymiana krycia wstępnego, ponowne nabicie i ułożenie dachówki.Nabijanie desek wiąże się z kompletną odsłoną domu, a w zasadzie prócz więźby jest to robienie teoretycznie dachu od nowa, a chodzi o to by w przyszłości ułatwić np. wymianę pokrycia.
Pozdrawiam,

adrian23
07-10-2011, 16:27
Albo może taki zwykły styropian, który się używa do pakowania sprzętów itp. dociąć troszkę większy niż miejsce do wypełnienia i wcisnąć żeby mono siedział na swoim miejscu, ewentualnie na to czarna folia i taśma klejąca...
Zobaczę po ile taki styropian i czy to się uda...

Taka folia bedzie dobra ? http://www.plandekiochronne.pl/30,Folie_ochronne.html

Andrzej Wilhelmi
07-10-2011, 20:30
W ilu wątkach będziesz jeszcze puszczał tego knota? Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
07-10-2011, 20:38
... dwie małe sprzeczności w wypowiedzi...


W mojej wypowiedzi nie ma żadnej sprzeczności. Pragnę Ci tylko zwrócić uwagę na fakt, że argumentujesz zastosowanie desek ewentualnym remontem kapitalnym pokrycia dachu (wymiana, naprawa krycia wstępnego). Czy zatem uważasz, że deskowanie zagwarantuje szczelność dachu w trakcie takiego remontu?! Aby nie planować ewentualnego remontu dachu na deskowaniu krycie wstępne należy wykonać z papy. Pozdrawiam.

KulAbra
30-11-2011, 21:23
Przeczytałem cały wątek i od nadmiaru informacji mam mętlik w głowie.
Kryję dach blachodachówką i to chyba w najbliższym czasie (chyba że pogoda nie pozwoli). Dach prosty, dwuspadowy, pow ok. 210 m2.
Jestem za pełnym deskowaniem i papą. Majster namawia na samą membranę. Inni specjaliści mówią rób z deskowaniem, ale na to membranę. Powód - deski gniją pod papą.
Rozumiem, że to właśnie szczelina wentylacyjna między wełną a deskami ma uchronić deski przed gniciem.
Mój plan warstw od zewnątrz:
-blachodachówka
-papa
-szczelina wentylacyjna 2-3cm
-tu wchodzi membrana wiatroizolacyjna
-wełna
-folia
-płyty gk

Na co zwracać uwagę przy deskowaniu i papowaniu? Jaką papę polecacie?

Dzięki

Jan P.
30-11-2011, 22:48
Na tekturze , chyba że się szarpniesz na termo. Folia pod deskami niepotrzebna. Jan.

greyzone
01-12-2011, 07:07
Na tekturze? Przecież to celuloza wtedy to dopiero będzie gniło.

Pod blacho dachówkę nie ma sensu dawać pełnego deskowania jak i papy, koszty bez sensu a i zapach tej papy też będzie fajny latem. Blacha się nagrzewa i to bardzo.
Dobra membrana dachowa wysoko paro-przepuszczalna w zupełności wystarczy a do niej możesz dołożyć na styk ocieplenie nie bawiąc się w żadne szczeliny wentylacyjne. Mam tak 3 budynki zrobione i jest komfortowo.
Zainwestuj w dupont-a i zapomnij o deskowaniu i papie. Papa dobra jak dajesz gont a nie blachę.
Takie jest moje zdanie.

Jan P.
01-12-2011, 11:17
Bzdurki wypisujesz. Poczekaj kilka lat to inaczej będziesz śpiewał. Pewno jesteś handlarzem , bo fachowcem to na pewno NIE. Jan.

greyzone
01-12-2011, 11:47
"Mistrz Jan" - znam takiego , to cukiernik/ piekarz a tu się wypowiada jako "fachowiec".
Kolego przypinaj łatki do siebie nie do innych. To, że parę dachów zrobiłeś czy nawet naście eksperta z Ciebie nie czyni.
Teorie o znikających membranach włóż miedzy bajki. Prawidłowo położona ma się dobrze wiele lat.
Jak tak doradzasz koledze deskowanie i papowanie pod blacho-dachówkę to mu to zasponsoruj bo tyle są warte takie rady.

pyton79
01-12-2011, 15:59
Nie dobrze. Folię niszczą promienie wpadające przez szczeliny pomiędzy dachówkami lub przez uszkodzone (pęknięte) dachówki. Szkodę wyrządzają również promienie odbite. Błędem jest za dalekie wypuszczenie folii na pas nadrynnowy nie mówiąc już o wpuszczeniu do rynny. Spotkałem się opracowaniami, które podają, że niszczenie folii ma charakter pełzający czyli degradacja ma tendencję do postępowania w głąb połaci. Z moich doświadczeń z foliami mogę powiedzieć, że jest to możliwe.
Dodam jeszcze, że w przedstawionym materiale dotyczącym błędów w wykonanych dachach to oczywiście zasadniczym było niezakrywanie folii od spodu, montaż folii na płycie OSB bez wykonania odpowiedniej wentylacji i żeby powiedzieć dosadnie to kardynalnym błędem było ponowne zastosowanie folii przy remoncie dachu. Pozdrawiam.

Andrzeju czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego błędem jest wpuszczenie foli do rynny? Pewien fachman właśnie mówi ze tak się robi!
Z góry dzięki za odpowiedź.Pozdrawiam.

DACxxxAZ
01-12-2011, 16:05
Andrzeju czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego błędem jest wpuszczenie foli do rynny? Pewien fachman właśnie mówi ze tak się robi!
Z góry dzięki za odpowiedź.Pozdrawiam.

Odpowiedź już padła,poszukaj dobrze w tym wątku.

DACxxxAZ
01-12-2011, 16:10
"Mistrz Jan" - znam takiego , to cukiernik/ piekarz a tu się wypowiada jako "fachowiec".
Kolego przypinaj łatki do siebie nie do innych. To, że parę dachów zrobiłeś czy nawet naście eksperta z Ciebie nie czyni.
Teorie o znikających membranach włóż miedzy bajki. Prawidłowo położona ma się dobrze wiele lat.
Jak tak doradzasz koledze deskowanie i papowanie pod blacho-dachówkę to mu to zasponsoruj bo tyle są warte takie rady.

Cukiernikiem to można nazwać Ciebie przyjacielu jeśli chodzi o temat dachów na podstawie wiedzy opisanej w jednym poście :)

Jan P.
01-12-2011, 16:12
Kolego małosympatyczny. Robię "własną ręką" na dachach 37 lat. To i przerzuciłem ich tysiące. Moją fachowość potwierdził Cech Rzemiosł w W-wie , wydając papiery. Słodycze lubię ale tylko jeść. Jan. Dla Ciebie Pan Jan.

greyzone
01-12-2011, 16:33
..i to Ci ma dawać mandat na autorytarne wypowiedzi.
To, że ty wszędzie walisz dechy na dach nie znaczy, że jest to super rozwiązanie i każdy musi tak robić. To, że spotykasz się z fuszerką i filtr UV się wykrusza powodując, że z membrany robi się nieprzydatna szmatka nie oznacza, że wszędzie tak jest. Ciesz sie dzięki temu masz robotę.
DACxxxAZ-a Ty co wasal jakiś Jana czy co? JAn ma jak widać ręce i potrafi sam odpisać, adwokata nie potrzebuje.

Najgorzej jak się na forum zbierze kilku fachowców i każdy wie najlepiej bo poskakał trochę po dachach.

pyton79
01-12-2011, 16:39
Odpowiedź już padła,poszukaj dobrze w tym wątku.

Sorki ale nie bardzo wiem gdzie ta odpowiedź?
Może mnie nakierujesz?
Bom najwyraźniej jakiś dziwny ,he he

DACxxxAZ
01-12-2011, 16:49
..i to Ci ma dawać mandat na autorytarne wypowiedzi.
To, że ty wszędzie walisz dechy na dach nie znaczy, że jest to super rozwiązanie i każdy musi tak robić. To, że spotykasz się z fuszerką i filtr UV się wykrusza powodując, że z membrany robi się nieprzydatna szmatka nie oznacza, że wszędzie tak jest. Ciesz sie dzięki temu masz robotę.
DACxxxAZ-a Ty co wasal jakiś Jana czy co? JAn ma jak widać ręce i potrafi sam odpisać, adwokata nie potrzebuje.

Najgorzej jak się na forum zbierze kilku fachowców i każdy wie najlepiej bo poskakał trochę po dachach.

Na forum nie pisze jako osoba anonimowa, znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat mojej osoby .

Ja i Jan jesteśmy superbohaterami,razem tworzymy super drużyne. Jesteśmy tu po to aby zrobić Ci pranie mózgu.


edit. pyton, post chyba 186 na 10tej stronie

pyton79
01-12-2011, 17:55
Nie bardzo widze tam odpowiedź.W takim razie gdzie powinna iść ta folia?Jak powinno byc to zrobione poprawnie?
Ech, czarna magia he he

winiu1
01-12-2011, 19:08
..i to Ci ma dawać mandat na autorytarne wypowiedzi.
To, że ty wszędzie walisz dechy na dach nie znaczy, że jest to super rozwiązanie i każdy musi tak robić. To, że spotykasz się z fuszerką i filtr UV się wykrusza powodując, że z membrany robi się nieprzydatna szmatka nie oznacza, że wszędzie tak jest. Ciesz sie dzięki temu masz robotę.
DACxxxAZ-a Ty co wasal jakiś Jana czy co? JAn ma jak widać ręce i potrafi sam odpisać, adwokata nie potrzebuje.

Najgorzej jak się na forum zbierze kilku fachowców i każdy wie najlepiej bo poskakał trochę po dachach.

Jak byś zrobił 10 dachów pod papą, i 10 pod folią, dokonał kilku rozbiórek, poprawek. To byś wiedział co jest dla dachu dobre. A ty zestawiłeś 3 chałupy z poślednich materiałów , i pewnie opchnąłeś je za dobrą kasę. Ja bym takiej chałupy nie kupił. Nie wciskaj cukierniku ludziom kitu.

Andrzej Wilhelmi
02-12-2011, 00:03
...DACxxxAZ-a Ty co wasal jakiś Jana czy co? ...

Akurat obaj są profesjonalistami czego o Tobie nie można powiedzieć. To, że masz miałkie pojęcie o dachach i wypisujesz własne opinie mnie nie przeszkadza ale miarkuj się z oceną wiedzy innych bo nie masz do tego żadnych kompetencji. Formę Twoich wypowiedzi pozostawiam bez komentarza. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
02-12-2011, 00:10
... dlaczego błędem jest wpuszczenie foli do rynny?

Zasadniczy błąd polega na tym, że jest ona narażona na działanie promieniowania UV czyli w dość krótkim czasie ulegnie degradacji. Folia powinna być wyprowadzona na pas nadrynnowy i z niego nie wystawać. Dobrym rozwiązaniem jest też przyklejenie jej do pasa nadrynnowego markowym uszczelniaczem (silikonem) dekarskim. Pozdrawiam.

KulAbra
27-02-2012, 21:43
Przeczytałem cały wątek i od nadmiaru informacji mam mętlik w głowie.
Kryję dach blachodachówką i to chyba w najbliższym czasie (chyba że pogoda nie pozwoli). Dach prosty, dwuspadowy, pow ok. 210 m2.
Jestem za pełnym deskowaniem i papą. Majster namawia na samą membranę. Inni specjaliści mówią rób z deskowaniem, ale na to membranę.

Decyzja padła na deskowanie + papa. Na to blacha. Dach prawie skończony ale zima w końcu przerwała prace.
Co myślicie o obróbce komina?

rpa72
28-02-2012, 18:58
proszę o informacje, uwagi na temat folii dachowej Kloeber Permo Easy H-125g/m2 1600 g/m2/24h

tomzdunek
28-02-2012, 22:18
Witam,
Planuję wymianę pokrycia dachowego z eternitu na blachę. Obecnie eternit leży standardowo na papie, a a ta na pełnym deskowaniu. Poddasze jest nieużytkowe, nieocieplone i nie zamierzam go ocieplać.
Zastanawiam się czy po zdjęciu eternitu dać bezpośrednio na papę jakąś folię? Jeśli tak to jaką? Czy dać ją bezpośrednio na papę, czy oddzielić folię od papy kontrłatą, ale wtedy musiałbym dać kolejną kontrłatę na folii, na to jeszcze łatę i powstałaby mi 3-warstwowy ruszt z listewek. Obawiam się czy nie osłabiłoby to mocowania blachy?
Co proponujecie? Może jeszcze inne rozwiązanie?

Andrzej Wilhelmi
28-02-2012, 23:43
Po zdjęciu eternitu należy ocenić w jakim stanie jest papa. Jak w dobrym to nic nie dawać a jak w złym to na nią papę podkładową termozgrzewalną. Pozdrawiam.

honcel
25-04-2012, 11:30
nie kupujcie delta max - mam i po roku rozleciała się- gwarancja to bajka- nic nie uznali - totalny szmelc możecie do mnie przyjechać zobaczyć

DACxxxAZ
25-04-2012, 19:27
Szkoda że nie robie na starych budach bo by była jakaś moneta z tego tytułu :D

Andrzej Wilhelmi
25-04-2012, 22:13
A była ta folia zakryta z obu stron? Możesz wstawić jakieś zdjęcie? Pozdrawiam.

bernar
04-05-2012, 08:37
Witam, mam dom z dachem dwuspadowym północ-południe krytym tylko eternitem. Chciałbym ze strychu zrobić część mieszkalną. Przeczytałem uważnie cały ten wątek i nasuwa mi się oczywisty wniosek, że folie wysokoparoprzepuszczalne nie sprawdzają się dobrze na połaciach południowych. Najchętniej zrobiłbym od północy folię a od południa płyty OSB i papę i wszystko przykrył blachodachówką. Jest tylko jeden problem. Spod południowej połaci zamierzam czerpać świeże powietrze do wentylacji mechanicznej (to jest sprawa priorytetowa) i nie może ono mieć zapachu smoły lub rozgrzanej papy. I tu moje pytanie do fachowców, czy spotkali się z podobnymi przypadkami i jak je rozwiązali. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
04-05-2012, 20:20
A co to jest za świeże powietrze skoro jest czerpane z pod pokrycia? Nie myślałeś nad usytuowaniem czerpni w zacienionym miejscu w ogrodzie? Przecież to powietrze z pod nagrzanej blachy będziesz musiał schłodzić. Pozdrawiam.

REKINRW
04-05-2012, 20:35
bernar chyba chce zastosować "patent" Jaska71 z forum, który wykorzystuje temp z pod połaci do ogrzewania zimnej wody...

Andrzej Wilhelmi
04-05-2012, 20:45
Oczywiście można się pobawić w rozprowadzenie rur pod pokryciem wypełnić je glikolem i przez wymiennik ogrzewać wodę lub bezpośrednio grzać w nich wodę ale wówczas spuszczać ją na zimę. Natomiast czerpanie powietrza (świeżego) do celów użytkowych spod pokrycia jest nieporozumieniem. Pozdrawiam.

bernar
04-05-2012, 22:39
Tak, to patent Jaśka71, ale ten drugi. Przez 4 ciepłe miesiące od maja do sierpnia, aby schłodzić pomieszczenia powietrze bierze się z czerpni w studni lub z rur zakopanych w ziemi i ma się darmową klimę. W pozostałe miesiące pobiera się je spod południowej połaci dachu. W efekcie tego wiosną i jesienią nie trzeba wcale włączać pieca, a zimą zużycie opału jest znacznie mniejsze. W związku z tym chyba zdecyduje się na znacznie droższą, ale też wytrzymalszą membranę z powłoką z aluminium od południowej strony. Nie tylko nie będzie czuć smołą, ale nawet temperatura powietrza będzie jeszcze wyższa.

klaudiusz_x
06-05-2012, 13:19
bernar chyba chce zastosować "patent" Jaska71 z forum, który wykorzystuje temp z pod połaci do ogrzewania zimnej wody...

Także się nad tym zastanawiam. Pomiędzy łatami na kontrłacie i membranie po jednym pex-ie (może po dwie nitki?) w poprzek dachu od strony południowo zachodniej.
Czy można ze spokojnym sumieniem obciążać dodatkowo folie i narażać ją jeszcze na wykraplanie wody z powietrza?
Folia to TYVEK SOLID
(http://www.tyvek.pl/folie.php?id=01)
Na to dachówka cementowa grafitowa.

Andrzej Wilhelmi
06-05-2012, 13:39
Przecież folia jest po to aby nie dopuścić skroplin w głąb budynku. Jak rurki będą się nadmiernie zwieszać można je podwiązać cienkim drutem miedzianym do łat. Pozdrawiam.

klaudiusz_x
06-05-2012, 13:42
Czyli po jednej nitce jest najbezpiecznej.
A co w przypadku dwóch nitek? Jedną z jednej strony łaty, druga z drugiej?
Trzecie rozwiązanie to położyć na folii, ale to zakłóci przepływ powietrza i pex będzie leżeć na membranie.
W tym wypadku można dołożyć dachówek wentylacyjnych? Co myślicie?
Dwie nitki to zwiększona powierzchnia odbioru ciepła.

Andrzej Wilhelmi
06-05-2012, 15:08
Możesz ile chcesz ale to dodatkowe obciążenie więźby i warto by tą sprawę uzgodnić z konstruktorem. Pozdrawiam.

Jacekg80
06-06-2012, 09:45
Witam Wszystkich. Mam pytanie odnosnie dziwnego zjawiska na moim dachu! Pokrylem dach folia Dorken Delta Maxx w zeszlym roku we wrzesniu i dachowka Brass. Kilka dni temu ku mojemu zdziwieniu pod okapem dookola domu pojawily sie dziury roznych wielkosci od malych do wielkosci paznokcia od kciuka! Dodam ze okap nie byl zabezpieczony podbitka. Dziury te sa o tyle dziwne ze dookola kazdej jest zwitek tego wlokna z foli i latwo je zlokalizowac. Wiem na pewno ze nie bylo ich wczesniej a teraz sa. Wyglada to tak jakby jakis owad je wygryzl. Czy jest to wogole mozliwe? Zauwazylem rowniez ze sa tylko w miejscach gdzie dochodzilo swiatlo ( nie bezposrednie ) Pytalem kilku fachowcow i nikt czegos takiego nie widzial....... Okap juz zabezpieczylem, ale co z tymi dziurami??? Co to moze byc??? Jest tych dziur kilkadziesiat ( tylko pod okapem ) POMOCY PROSZE!!!!!!

Andrzej Wilhelmi
06-06-2012, 17:31
Po pierwsze straciłeś już gwarancję.
Po drugie aby to autorytatywnie stwierdzić należy wyjąć kilka dachówek i zobaczyć co się dzieje od góry. Jak dla mnie to ptaki. Pozdrawiam.

Jacekg80
06-06-2012, 18:46
Dziekuje za odpowiedz. Prawde mowiac znalazlem wewnatrz domu gniazdo i ptasie odchody. Nie pozostaje nic innego jak zakleic dziury od gory specjalna tasma i miec nadzieje ze ptaszki ( jesli to ich sprawka a na to wyglada) juz wiecej szkod nie zrobia. Zalaczam kilka zdjec podziurawiaonej membrany :(

Andrzej Wilhelmi
06-06-2012, 20:45
Jest to kolejny dowód na to jak nietrwałe są folie dachowe nawet te najlepsze. Pozdrawiam.

Micha26
05-08-2012, 20:21
Witam. Proszę o pomoc przy wyborze membrany. Dach czterospadowy ok 250 m2 kąt 25 stopni poddasze nieużytkowe bez okien tylko wyłaz chcę go pokryć dachówka koramica alegra 9 bez deskowania . Sprzedawca polecał mi corotopa ultra 210g/m2. Czytając forum widzę że dobre opinie zbiera tyvek pro , co będzie lepsze na poddasze nieużytkowe ? I jeszcze jedno nie będzie ocieplenia dachu tylko strop czy będzie trzeba zasłonić folie od spodu czy wystarczy zasłonić wyłaz dachowy żeby słońce nie operowało po poddaszu ? Proszę o opinie .

rustin
11-07-2013, 21:25
Która membranę polecacie na dach,poddasze zamieszkałe, dach dwu spadowy.
Tyavik Solid
czy
Corotop Strong Red ?

papi240
22-07-2013, 10:35
potrzebuje membrane pod dachówkę, poddasze użytkowe
zastanawia mnie czy lepiej kupić 3 czy 4 warstwową membranę
http://oknadachowe.info.pl/membrany-dachowe-membrana-dachowa-ventia-cobalt-75m2/p,245209,c,43756
http://oknadachowe.info.pl/membrany-dachowe-membrana-dachowa-ventia-titanium-75m2/p,245211,c,43756

sherif
17-09-2013, 19:07
Witam !

Czy ktos spotkal sie z produktami firmy MDM ? Bardzo ciekawie wyglada membrana Ventia Platinium Plus, ma gramature 225g/m2 i ma calkiem przyzwoite parametry. W dotyku jest dosc gruba i wyglada na trwala :). Moge ja miec w cenie 5,4zl/m
http://www.mdmsa.com/membrana-dachowa-mdmsup174sup-ventia-platinium-plus-0,1,0,452,0,0,0,0,0.html


Inna firma poroponuje Corotop Red Strong.
Dach 35o, krycie dachowka.
Warto pojsc w ta MDM ?

Andrzej Wilhelmi
17-09-2013, 19:54
...W dotyku jest dosc gruba i wyglada na trwala :).


Nic nie ujmując firmie MDM pozory mylą. Jak można optycznie stwierdzić, że coś trwałe?:confused:Nawet najlepsza folia jest jednym z najsłabszych materiałów na dachu. Pozdrawiam.

sherif
17-09-2013, 20:11
Nic nie ujmując firmie MDM pozory mylą. Jak można optycznie stwierdzić, że coś trwałe?:confused:Nawet najlepsza folia jest jednym z najsłabszych materiałów na dachu. Pozdrawiam.

Dlatego dodałem :), natomiast trwałość pokazują parametry tj jak grubość, odporność na rozerwanie oraz uszkodzenia, które to wyglądaja b. dobrze.
Czy masz jakieś negatywne doświadczenia z tą folią / firmą ?

Może bym nie kombinował, ale w cenie przeciętnej folii np Dorkena, jest najwyższy model MDM

Andrzej Wilhelmi
17-09-2013, 20:31
Nie mam złych doświadczeń z żądną firmą dla tego użyłem zwrotu: "bez urazy dla MDM" natomiast mam bardzo złe doświadczenia z foliami nawet tych wiodących firm jak Dorken czy DePoint. Folia na dachu to złe rozwiązanie. Grubość tylko pozornie świadczy o trwałości.
Nieszczęściem folii jest ich brak odporności na UV, procesy starzenia, gryzonie, kuny, ptaki a nawet owady. W załączeniu skutki wizyty kuny (trzy pierwsze zdjęcia), naturalna degradacja i skutki wizyty ptaków. Pozdrawiam.

sherif
17-09-2013, 20:48
Tak, ale to troche inny temat, zwierzaki nie tylko w folii moga zrobic krzywde.
U rodzicow folia dachowa lezy juz 18-rok i ma sie dobrze, a wtedy podejrzewam nie bylo tak dobrych produktow jak teraz .. a straszeje sie wszystko, jak i my tutaj .. niestety :)

Andrzej Wilhelmi
17-09-2013, 20:55
A na jakiej podstawie twierdzisz, że ma się dobrze skoro nie powinno się jej widzieć? Skoro moje argumenty Cię nie przekonują to zrobisz jak uważasz. Twój dom Twoja kasa. Życzę trafnych wyborów. Pozdrawiam.:bye:

fotohobby
17-09-2013, 21:55
A na jakiej podstawie twierdzisz, że ma się dobrze skoro nie powinno się jej widzieć?

Na nieużytkowym, nieocieplonym poddaszu też ?

sherif
17-09-2013, 22:29
A na jakiej podstawie twierdzisz, że ma się dobrze skoro nie powinno się jej widzieć? Skoro moje argumenty Cię nie przekonują to zrobisz jak uważasz. Twój dom Twoja kasa. Życzę trafnych wyborów. Pozdrawiam.:bye:

Ponieważ, w domu są 3 strychy i to w jednym jest suszarnia, docieplony jest strop. Cały dach jest widoczny od spodu jak na dłoni. Nigdy nie było problemów z przeciekaniem, wilgocią. Folia jest lekko przykurzona, ale nie widać po niej oznak szeroko rozumianego zużycia, wieźba zdrowa. Jeżeli gdzieś by przepuszczała, zaraz na posadzce było by widać.
Dla mnie osobiście idealnym rozwiązaniem byłaby by płyta drewnopodobna, robiąca za membrana, ale niestety z racji rozstawu krokwi u mnie jest to drogie rozwiązanie .. zbyt drogie. Jeżlei nie płyty to dla mnie kolejnym rozwiązaniem jest membrana. Deskowania i papy nie chce.

Andrzej Wilhelmi
18-09-2013, 22:50
Też powinna być zasłonięta. Skoro dochodzi do niej jakieś światło (bo ją widać) to już po niej. Pozdrawiam.

fotohobby
18-09-2013, 23:07
Może ją widać, jak się zaświeci żarówkę (jak to na strychu bywa) ?

sherif
18-09-2013, 23:08
Też powinna być zasłonięta. Skoro dochodzi do niej jakieś światło (bo ją widać) to już po niej. Pozdrawiam.

Tym bardziej dobrze świadczy to o niej :)

Bombay
19-09-2013, 18:06
Jest to kolejny dowód na to jak nietrwałe są folie dachowe nawet te najlepsze. Pozdrawiam.

Jeśli nie folia to co? Jaki mam inny wybór? Pytam jako laik. Czym to zastapić - pełnym desowaniem?
Za 2 tygodnie ma wejść ekpia dekarzy i muszę na coś się zdecydować. Przeczytałem ten watek i zauważyłem jedną zależność - najepsi doradcy (Pan, Mistrz Jan i kilku innych) nie są zwolennikami stosowania folii , reszta zachawla jak może te membrany (zapewne w części to handlowcy).

Chciałbym skorzystać z Pana doświadczenia.

Andrzej Wilhelmi
19-09-2013, 21:00
Folia to najgorsza rzecz na dachu. Ja folii nie stosuję. Na wyraźne życzenie inwestora oczywiście ale nie udzielam wówczas gwarancji na szczelność dachu. Folie stosują ci, którzy nie potrafią poprawnie zwentylować dachu. Krycie wstępne to papa na deskowaniu lub OSB. Pozdrawiam.

mruczek
13-10-2013, 16:00
Witam,
Mam dach z folią wysokoparoprzepuszczalną STROTEX 1300 od 8 lat. Jak dotychczas nic szczególnego się z nią nie dzieje - dach nie przecieka.
Natomiast mam pytanie odnośnie nieocieplonego strychu. Otóż z racji braku ocieplenia jest to jedyna warstwa pod dachówkami betonowymi.
W związku, iż chciałem na ten strych wrzucić kilka domowych gratów bo garaż już cały zawalony zauważyłem, iż w powietrzu pyli wełna (po kilku minutach przebywania tam drapie mnie gardło i mam kaszel) czyli prawdopodobnie ze skosów wiatr wydmuchuje pyłki wełny na strych (mam około 1cm szczelinę między membraną a wełną).
Przeczytałem cały wątek i przy okazji szukania rozwiązania mojego problemu już wiem, że powinienem zabezpieczyć tą membranę od spodu przed dostępem promieni słonecznych od spodu (przez np: okno wyłazowe na dach). Jednocześnie rozwiąże to mój podstawowy problem z pyleniem.
1. Jak i czym zabezpieczyć tą membranę od spodu krokwi?
2. Czy muszę zrobić ocieplenie czy mogę pozostawić pustkę miedzy krokwiami?
3. Cz na tym zabezpieczeniu mogę zakończyć czy lepiej jeszcze dać jakieś płyty OSB lub boazerię itd żeby nie podziurawić jej?
4. Membrana pod dachówką została wykonana na kalenicy z zakładem - "zamknięta kalenica". Jeśli teraz zamknę ją od spodu to gdzie będzie wentylacja?
Pozdrawiam i liczę na podpowiedź jak to rozwiązać

Łukasz80
13-10-2013, 16:50
Witam,
Mam dach z folią wysokoparoprzepuszczalną STROTEX 1300 od 8 lat. Jak dotychczas nic szczególnego się z nią nie dzieje - dach nie przecieka.
Natomiast mam pytanie odnośnie nieocieplonego strychu. Otóż z racji braku ocieplenia jest to jedyna warstwa pod dachówkami betonowymi.
W związku, iż chciałem na ten strych wrzucić kilka domowych gratów bo garaż już cały zawalony zauważyłem, iż w powietrzu pyli wełna (po kilku minutach przebywania tam drapie mnie gardło i mam kaszel) czyli prawdopodobnie ze skosów wiatr wydmuchuje pyłki wełny na strych (mam około 1cm szczelinę między membraną a wełną).
Przeczytałem cały wątek i przy okazji szukania rozwiązania mojego problemu już wiem, że powinienem zabezpieczyć tą membranę od spodu przed dostępem promieni słonecznych od spodu (przez np: okno wyłazowe na dach). Jednocześnie rozwiąże to mój podstawowy problem z pyleniem.
1. Jak i czym zabezpieczyć tą membranę od spodu krokwi?
2. Czy muszę zrobić ocieplenie czy mogę pozostawić pustkę miedzy krokwiami?
3. Cz na tym zabezpieczeniu mogę zakończyć czy lepiej jeszcze dać jakieś płyty OSB lub boazerię itd żeby nie podziurawić jej?
4. Membrana pod dachówką została wykonana na kalenicy z zakładem - "zamknięta kalenica". Jeśli teraz zamknę ją od spodu to gdzie będzie wentylacja?
Pozdrawiam i liczę na podpowiedź jak to rozwiązać

przy folii wysokoparoprzepuszczalnej, nie musisz mieć wentylacji...

mruczek
14-10-2013, 18:13
Dzięki za odpowiedź Łukasz80 co prawda bardziej mnie interesuje odpowiedź na 1 pytanie ale wracając do Twojej odpowiedzi w sprawie braku potrzeby wentylacji z którą generalnie się zgadzam ...... pozostaje jedynie pytanie to po co robić w podbitce otwory wentylacyjne jeśli mamy taką membranę?

Łukasz80
14-10-2013, 19:49
nie wiem :)
Będąc na etapie podbitki - pisano mi na tym forum, że nie potrzeba otworów...
Wentylacja, jest ponad kryciem wstępnym, a to jest już z innej dziurki ma nawiewać :)

Ad. 1. Ja u siebie zasłoniłem wyłaz dachowy kawałkiem wełny i jest całkowicie ciemno. Kiedyś to ulepszę...

Jan P.
14-10-2013, 22:57
Wentylacja nad kryciem wstępnym a wentylacja ocieplenia pod tym kryciem to 2 różne sprawy. Obie niezbędne, Jan.

mruczek
27-10-2013, 10:11
Wentylacja nad kryciem wstępnym OK, ale pod ???? Jeśli wełna zostanie ułożona na styk z folią to którędy patrząc od podbitki ma to powietrze przepływać?
Jeśli pomiędzy wełną a folią będzie szczelina to wtenczas ma to sens, ale jeśli taką szczelinę zostawimy to trzeba zostawić otwartą kalenicę aby to powietrze miało ujście.

Andrzej Wilhelmi
27-10-2013, 20:35
Krycie folią nie ma sensu. Dosuwanie wełny do folii nie ma sensu. Wentylowanie przestrzeni pomiędzy izolacją cieplną a folią wysokoparoprzepuszczalną nie ma sensu. Pozdrawiam.

grejo2475
10-11-2013, 08:25
Witam. Ostatnio czytałem w którymś z poradników budowlanych że powinno się dawać pod deskowaniem i papą przerwę i folię wysokoparoprzepuszczalną. Tzn po przymocowaniu folii wysokoparoprzepuszczalnej przybijane są łaty wzdłuż krokiew (grubość 4-5 cm) a następnie deskowanie z papą. Zyskuję się tym możliwość całkowitego wypełnienia ociepleniem grubości krokwy, a poza tym znika problem wentylowania miejsc otoczonych krokwami, trójkątne łączenia krokiew przy kalenicy. Co o tym myślicie? Czy warto podnosić koszty dachu o folię wysokoparoprzepuszczalną i dodatkowe łaty? Dach będzie kryty blachodachówką.