PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką polecacie hydroizolację fundamentów w moim przypadku?



corey10
29-11-2019, 09:45
Cześć,

Potrzebuję pomocy w doborze odpowiedniej hydroizolacji fundamentów. Fundamenty mają być posadowione na głębokości 1,0 - 1,2 m ppt. Ściany fundamentowe w projekcie mam mieć jako lany monolit lub alternatywnie pustaki szalunkowe które po wymurowaniu zalane będą betonem - jeszcze nie zdecydowałem się na to co wybiorę (na pustaki szalunkowe namawiają mnie potencjalni wykonawcy). Co do hydroizolacji to w projekcie jest tylko jedno zdanie - że przewidziana jest typu lekkiego. Działka jest na południowym stoku łagodnego pagórka (różnica wysokości około 1m na długości domu). Przewidziany jest drenaż opaskowy, a jako izolacja cieplna fundamentów styropian XPS.

Badanie geotechniczne działki z lutego tego roku, głebokość wiercenia 3,5m.

"WARUNKI WODNE
W dniu prowadzenia badań terenowych (15.02.2019 r) w otworach badawczych wykonanych
do głębokości 3,5 i 3,6 m ppt stwierdzono występowanie wśród osadów eolicznych oraz w stropowej
części warstwy osadów zwietrzelinowych wody gruntowej w postaci sączeń śródglinowych, które udokumentowano
na głębokościach od 1,4 - 3,3 m ppt. W okresach deszczowych i roztopowych należy się liczyć z intensyfikacją sączeń wód wsiąkowych, głównie w strefie kontaktu osadów eolicznych z osadami zwietrzelinowymi."

"Pod warstwą gleby w płytkim podłożu dominują grunty mało spoiste, które z głębokością przechodzą w grunty średnio spoiste. Głębiej zale-
gają grunty bardzo spoiste."


Biorąc powyższe pod uwagę co zaproponowalibyście w przypadku ścian lanych monolitycznych, a co w przypadku tych pustaków szalunkowych zalewanych betonem? Czytałem że mazianie dysperbitem to jest tylko iluzja izolacji, a są nowocześniejsze materiały typu masy KMB czy szlamy. Zakładam że informacje w necie są dość ogólnikowe a diabeł zawsze tkwi w szczegółach.

fighter1983
29-11-2019, 17:42
grunt ibg i ibm
https://www.greinplast.pl/dwuskladnikowa-grubowarstwowa-masa-asfaltowa-modyfikowana-polimerami-greinplast-ibm.html

cienko, na 2mm wiec nie pojdzie jakos bardzo duzo i masz lekka izolacje na masie KMB

i to zarowno w 1 jak i drugim przypadku (monolit i zalewane) - monolit wiadomo - zawsze lepszy ale na szalunkach a nie "beton w rowy"

Sandek
30-11-2019, 09:25
a nie "beton w rowy" - z czystej ciekawości, dlaczego ?

fighter1983
30-11-2019, 10:47
a nie "beton w rowy" - z czystej ciekawości, dlaczego ?
pytania retoryczne niech pozostana retoryczne.

corey10
30-11-2019, 15:16
grunt ibg i ibm
https://www.greinplast.pl/dwuskladnikowa-grubowarstwowa-masa-asfaltowa-modyfikowana-polimerami-greinplast-ibm.html

cienko, na 2mm wiec nie pojdzie jakos bardzo duzo i masz lekka izolacje na masie KMB

i to zarowno w 1 jak i drugim przypadku (monolit i zalewane) - monolit wiadomo - zawsze lepszy ale na szalunkach a nie "beton w rowy"

To wystarczy na 101% przy moich warunkach? Czy są inne lepsze opcje?

fighter1983
30-11-2019, 22:03
To wystarczy na 101% przy moich warunkach? Czy są inne lepsze opcje?

Zgodnie z projektem. Jak chcesz mieć powyżej 100% daj grubiej
Lub inne kmb basf, sika, schomburg, botament

corey10
01-12-2019, 10:20
Dzięki za pomoc ! Ta lekka hydroizolacja jest wg. Ciebie wystarczająca przy moich warunkach? Gdzieś się doczytałem że niby przy gruntach spoistych i na zboczach powinna być raczej średnia, a nie lekka.

I tak z czystej ciekawości jeśli masz chwilę żeby wyjaśnić - dlaczego w moim przypadku lepsza jest masa KMB a nie np jakiś szlam?

Jest jeszcze coś takiego:

"od pewnego czasu na rynku pojawiły się materiały „hybrydy”, łączące zalety mas KMB i szlamów (powłoki bitumiczne). Są to materiały mineralne, spełniające dodatkowo wymagania stawiane masom KMB (przede wszystkim mostkowanie rys). Nie stwarzają też problemów z wykończeniem powierzchni, np. za pomocą mineralnych (cementowych) wypraw tynkarskich, ani wykonaniem izolacji strefy cokołowej, co z kolei nie jest możliwe w przypadku szlamów."

Co o tym myślisz?

dedert
03-12-2019, 00:28
A jak zrobić hydroizolacje ściany znajdującej się pod ziemią ze styropianem XPS na innej ścianie pod kątem 90 st w przypadku konstrukcji samonośnej (na ławie zdylatowanej) ? Jest możliwość że ściana będzie inaczej osiadać niż budynek. I co wtedy? Ja zrobiłem to łączenie z masy kmb Botament BM92 z użyciem siatki caparol. Ale wydaje mi się to bardzo sztywne. Czy tu nie powinno być elastyczne? W przypadku pracy tych dwóch elementów nie dojdzie do zerwania siatki? Botament po zaschnięciu jest twardy niemalże jak tynk. Mam jakąś taśmę gumową czy butylową z siatkami na bokach, może to lepiej wtopić? Coś w typie dylatacji na styropianie (siatka z gumą). Tylko czy smarować tylko przy siatce czy na całej taśmie?

maaszak
03-12-2019, 08:02
A jak zrobić hydroizolacje ściany znajdującej się pod ziemią ze styropianem XPS na innej ścianie pod kątem 90 st w przypadku konstrukcji samonośnej (na ławie zdylatowanej) ? Jest możliwość że ściana będzie inaczej osiadać niż budynek. I co wtedy? Ja zrobiłem to łączenie z masy kmb Botament BM92 z użyciem siatki caparol. Ale wydaje mi się to bardzo sztywne. Czy tu nie powinno być elastyczne? W przypadku pracy tych dwóch elementów nie dojdzie do zerwania siatki? Botament po zaschnięciu jest twardy niemalże jak tynk. Mam jakąś taśmę gumową czy butylową z siatkami na bokach, może to lepiej wtopić? Coś w typie dylatacji na styropianie (siatka z gumą). Tylko czy smarować tylko przy siatce czy na całej taśmie?

Jeśli ława jest zdylatowana to raczej należy pociągnąć dylatację dalej i nie robić zbyt sztywnego połączenia. Szczególnie pod ziemią, gdzie dochodzą ruchy gruntu (lato/zima) nie tylko samo osiadanie fundamentów.
Ta taśma z gumą i siatką po bokach to jeśli dobrze kojarzę taśma kauczukowa hydroizolacyjna, gdzie zatapia się tylko siatkę a pas gumy musi być wolny by móc pracować na dylatacji. Nie wiem czy ten produkt akurat nadaje się do gruntu.

maaszak
03-12-2019, 08:29
Dzięki za pomoc ! Ta lekka hydroizolacja jest wg. Ciebie wystarczająca przy moich warunkach? Gdzieś się doczytałem że niby przy gruntach spoistych i na zboczach powinna być raczej średnia, a nie lekka.

I tak z czystej ciekawości jeśli masz chwilę żeby wyjaśnić - dlaczego w moim przypadku lepsza jest masa KMB a nie np jakiś szlam?

Jest jeszcze coś takiego:

"od pewnego czasu na rynku pojawiły się materiały „hybrydy”, łączące zalety mas KMB i szlamów (powłoki bitumiczne). Są to materiały mineralne, spełniające dodatkowo wymagania stawiane masom KMB (przede wszystkim mostkowanie rys). Nie stwarzają też problemów z wykończeniem powierzchni, np. za pomocą mineralnych (cementowych) wypraw tynkarskich, ani wykonaniem izolacji strefy cokołowej, co z kolei nie jest możliwe w przypadku szlamów."

Co o tym myślisz?

Co do nazewnictwa, wg. mnie masy KMB to określenie na masy polimerowo-bitumiczne czy polimerowo-kauczukowe/asfaltowe a "szlam" to masy polimerowo-cementowe. W zależności od miejsca stosowania można je stosować zamiennie albo nie można (do hydroizolacji np. pod rdzeniem żelbetowym nadają się tylko szlamy). Szlamy mają większą paroprzepuszczalność niż bitumiczne, więc lepiej nadają sie do izolacji mokrych podłoży, pod bitumy warunki wilgotnościowe są bardziej rygorystyczne. Szlamy z reguły są nieco droższe niż KMB i trochę trudniejsze w aplikacji.
Ale zaznaczam, że to tylko mój ogólny podział a i producenci bywa, że nie są precyzyjni w klasyfikacji i nazewnictwie własnych produktów.

dedert
03-12-2019, 20:35
Widziałem że jest specjalna taśma Weber 828 ale jest strasznie droga. Są też taśmy Botament ale nie dostępne w moim rejonie a i online nie mogę znaleźć.

corey10
04-12-2019, 15:05
Dostałem info że mam jednak zrobić izolację typu średniego a nie lekkiego. Czy omawiane wcześniej masy KMB też się tutaj nadadzą? Jeśli nie to co proponujecie?

fighter1983
04-12-2019, 17:27
Dostałem info że mam jednak zrobić izolację typu średniego a nie lekkiego. Czy omawiane wcześniej masy KMB też się tutaj nadadzą? Jeśli nie to co proponujecie?
zwiekszasz grubosc, zuzycie w KMB i przechodzisz z przeciwwilgociowej przez lekka srednia az po ciezka.

dedert
10-12-2019, 23:26
Kupiłem taśmę Botament SB78 do użytku na zewnątrz ale w opisie znalazłem że to powinno się łączyć z masami elastyczny Botament RD1, RD2, a ja chciałem użyć mojej masy BM92, która po dodaniu drugiego składnika proszkowego jest twarda niczym tynk. Czy mogę jej użyć albo zmniejszyć np. o połowę ilość proszku żeby masa była bardziej elastyczna?