PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż pv na blachodachówce



misiex
04-12-2019, 00:03
Witam.
Zdecydowałem się na samodzielny montaż paneli na dachu domu. Sprawy techniczne jak i bezpieczeństwo uprzęże itp wszystko mam dograne.
Nie wiem tylko jak mam trafić przez blachodachówkę w krokwie? Boję się żeby nie zniszczyć dachu. Montaż przy użyciu śrub z podwójnym gwintem i uszczelką. I co w przypadku jeśli krokwią wypada akurat na 'fali' tak że uszczelka nie jest wstanie płasko przylegać do powierzchni blachodachówki?
Są na to jakieś sprawdzone sposoby?

marcinbbb
04-12-2019, 06:33
Ciekawe... a może odkręcić jeden płat blachy i wymierzyć gdzie te krokwie są? Jak kupisz w zestawie to na falę nie trafisz bo tam będziesz miał nakładkę która powoli Ci zrobić otwór +/- 4 cm od miejsca gdzie wypada wiercić.

meczesiu
04-12-2019, 09:10
tez montowałem u siebie na blachodachówce, ale miałem sprawę ułatwioną bo strych mam nie ocielony wiec dostęp do krokwi był bezproblemowy. . Większość wkrętów wierciłem w krokwie, ale tam gdzie krokiew wyszła na fali, wkręta przesuwałem w jedną lub w drugą stronę i był wkręcany tylko w łatę.
Jeżeli masz możliwość, odkręć podbitkę ściągnij gąsior i przeciągnij sznurek i w ten sposób precyzyjnie zlokalizujesz krowie.

mpalys
04-12-2019, 20:51
Ja robiłem tak że jak najdokładniej wyznaczyłem gdzie są krokwie jak koledzy pisali.
Dół podkręcałem dolne blachy i je uchyliłem
Po środku sznurek do górnej śruby wyznaczyłem jak poniżej:
Zaopatrzyłem się więc w krótkie farmery w kolorze blachodchówki
Wierciłem najpierw takim farmerem tylko do przewiercenia blachy wiertełkiem.
W takim otworze cienkim drucikiem sprawdziłem czy trafiam w krokiew/kontrłatę.
Jak nie trafiłem, to oceniałem w którą stronę i o ilę muszę się przesunąć, a w ten otwór zatykałem wkręcając farmera

misiex
05-12-2019, 18:13
Też myślałem o sznurku i chyba to najlepsza metoda pod warunkiem że krokiew jest prosta. Sposób z drucikiem też dobry pomysł. Sądzę że te metody rozwiały moje obawy. A jak głęboko wjechać śrubami w krokiew? Nie wiem jak długie kupić. Krokwie mam 70x160.

zibizz1
16-12-2019, 20:47
też sie zastanawiam jakie kupić śruby dwugwintowe 200, 250 czy 300?
przymierzam się do 250. Na krokwi mam nadbitke 1,5cm, łate i blachodaachówka z falą 3,5cm