PDA

Zobacz pełną wersję : Vitodens 111-w pozostawiony wyłączony na zimę w nieogrzewanym domu



Pena
08-12-2019, 13:28
Witam
Posiadam kocioł Vitodens 111-W który zasila centralne ogrzewanie kaloryferowe w domku jednorodzinnym. Późnym latem postanowiłam przeprowadzić remont łazienki, m in doposażyć łazienkę w ogrzewanie podłogowe. Hydraulik rozpoczął prace ale wykonał je wadliwie m in ogrzewanie podłogowe wykonał na powrocie z grzejników w kuchni i pokoju. Nie chciał poprawić wad swojej pracy i zerwał umowę. Mam skutą posadzkę, brak nowego ogrzewania podłogowego ale również odłączony kocioł od instalacji istniejącej instalacji co .
Co mam robić? Czy szukać szybko nowego wykonawcy czy zostawić kocioł i instalację w takim stanie do wiosny? Czy można bez ryzyka awarii, zostawić na zimę niewłączony kocioł Vitodens w pomieszczeniu bez ogrzewania, gdzie temperatura napewno będzie w czasie mrozów poniżej o stopni? Czy można zostawić na zimę używaną w poprzednich sezonach grzewczych, napełnioną instalację co? W domu nikt obecnie nie mieszka na stałe, więc ze względu na domowników teoretycznie mogłabym przetrwać zimę bez ogrzewania. Moje pytanie czy przetrwa zimę kocioł i instalacja bez włączonego ogrzewania?

Konsultant Viessmann
09-12-2019, 14:42
pytanie jaka będzie temperatura wewnątrz pomiszczeń. Jeżeli temperatura kotła/instalacji spadnie poiżej 0 i zamarznie w nim woda może dojść do rozszczelnienia wymiennika, popekania hydrobloku, popekania instalacji c.o....

Pena
09-12-2019, 19:32
Witam
Kocioł Vitodens to jedyne źródło ciepła w domu. Bez włączonego kotła temperatura w budynku podczas mrozów będzie na pewno poniżej zera. Jakie mogą być skutki dla kotła?

Konsultant Viessmann
11-12-2019, 08:47
tak jak pisałem powyżej, jeśli zostanie wnim woda to ona zamarznie. Woda zamarzając zwiększa swoją objętość co spowoduje rozszadzenie elementów hydrobloku lub zniekształcenia i rozszeczlnienia wymiennika.