PDA

Zobacz pełną wersję : Brak nadproży



Tomsky77
09-12-2019, 18:57
Witam Wszystkich. Proszę o poradę i informacje odnośnie braku stosowania nadproża. Widziałem ostatnio w mieszkaniu, ze deweloper na ściankach działowych nad drzwiami nie zastosował nadprozy tylko „zbudował to” z dwóch suporeksow 60 , które dosłownie na środku drzwi są połączone ze sobą na zaprawę ? Czy to jest wogole bezpieczne i czy czasami później nie będzie pękać ściana ? Czy mogę się domagać aby wstawił tam normalne nadproża bez żadnego łączenia w połowie ?

boorys
09-12-2019, 19:13
Możesz. W sumie to nawet powinieneś:D
Tną koszty. Przecież ludzie się nie znają;)

zyhu
09-12-2019, 19:41
to jest powód dla którego nigdy przenigdy nie kupię developerki

teraz zastanów się, co masz w ławach, murach fundamentowych aż po dach... oczywiście beton b25 na papierze...

jajmar
09-12-2019, 20:27
W ściankach działowych to normalne , daje się dołem 2 #12 ukryte w zaprawie i muruje się -trzyma się to latami. Nadproża musza być w ścianach konstrukcyjnych

boconek03
09-12-2019, 20:45
Dawniej murowali nad oknami na szalunku z deski i tyle.. trzyma się do dzisiaj natomiast w dzisiejszych czasach brak tego to już perfidna oszczędność.

Janekk1234
09-12-2019, 20:51
to jest powód dla którego nigdy przenigdy nie kupię developerki

teraz zastanów się, co masz w ławach, murach fundamentowych aż po dach... oczywiście beton b25 na papierze...

Niesamowite co tam może być w tych ławach. A wyobraź sobie że to przeżyje ciebie pięć razy. Niedowiary co nie?

Jeśli nie dają nadprozy nad drzwi w działówkach i to jest zgodne ze sztuką to co za różnica, oprócz niższego kosztu. Żadna.

boconek03
09-12-2019, 20:58
Takie przeżywanie co jest w ławach a budynek przeżyje nas wszystkich. Niektóry tutaj wykupili chyba karnet na nieśmiertelność a beton jaki przyjeżdża w gruszce i tak niewiadomo choćby wszystko samemu budować.

Janekk1234
09-12-2019, 21:08
Zamek w Malborku skleili z prymitywnej zaprawy i stać będzie Jeszce tysiąc lat a ludzie przy budce o wysokości 4 m się trzęsą nad jakością betonu jakby stawiali most.

boorys
09-12-2019, 21:10
Pal licho ten beton. Ciekaw jestem, ilu ludzi z tego forum nie wstawiło nadproży w swoich wymarzonych domkach, bo to przecież niepotrzebne. Ba! To wręcz wyrzucanie pieniędzy w błoto:D

boorys
09-12-2019, 21:16
Zamek w Malborku?
Nie no, Janku :) Idąc Twoim tokiem rozumowania, to ją bym bardziej podziwiał budowniczych piramid :D

jajmar
09-12-2019, 21:27
Pal licho ten beton. Ciekaw jestem, ilu ludzi z tego forum nie wstawiło nadproży w swoich wymarzonych domkach, bo to przecież niepotrzebne. Ba! To wręcz wyrzucanie pieniędzy w błoto:D

W żadnej działówce nie mam nadproża mam jak pisałem 2 pręty dołem. Zagadka A takie coś wymaga zbrojenia czy nie?

438031

boorys
09-12-2019, 21:35
Fajnie, że masz. To takie prymitywne, ale jednak nadproże. Autor jednak nic o tym nie wspominał. Chyba by zauważył taki szczegół?
Sklepienia nie trzeba zbroić, pod warunkiem, że jest tak zrobione, by cegły się klinowały.
Nie chce mi się pisać jak my to robimy, bo inny kraj, inna technologia.
Tu masz o Polsce:
https://receptynadom.pl/sie-robic-nadproza-murowanych-scianach-dzialowych/

Pytajnick
09-12-2019, 21:38
W żadnej działówce nie mam nadproża mam jak pisałem 2 pręty dołem. Zagadka A takie coś wymaga zbrojenia czy nie?

438031

Nadproże sklepione...prawie jak w zamku w Malborku ;)

maaszak
09-12-2019, 22:49
Niesamowite co tam może być w tych ławach. A wyobraź sobie że to przeżyje ciebie pięć razy. Niedowiary co nie?


Przeżyć przeżyje... ale co mu wilgoci podciągnie to jego.

d7d
10-12-2019, 13:20
Przy małych rozpiętościach otworów ścianki działowe nie muszą posiadać specjalnych nadproży
Może to być deska na czas murowania ścianki, mogą to być dwa pręty #12 czy nawet mniejszej rozpiętości.
Sklepienia nikt nie wykonuje bo jest bardziej pracochłonne i trzeba posiadać umiejętności.

Tomsky77
10-12-2019, 16:12
Ok dzieki za Wasze odpowiedzi. Bardziej chodzi mi czy mogę zadać od dewelopera żeby wstawił tam nadproża, czy moja prośbę może olać ? Nie chce mieć „nadproża „ z dwóch suporeksow laczanych w polowie

Janekk1234
10-12-2019, 16:25
Ok dzieki za Wasze odpowiedzi. Bardziej chodzi mi czy mogę zadać od dewelopera żeby wstawił tam nadproża, czy moja prośbę może olać ? Nie chce mieć „nadproża „ z dwóch suporeksow laczanych w polowie

A czemu nie chcesz?

Tomsky77
10-12-2019, 18:18
Nie chce, bo mi się nie podoba ze to jest łączone w połowie. Pytanie moje czy mogę zadać żeby to zrobili jako jedno nadproże, czy moja prośbę mogą olać i nic z tym nie zrobię ?

Janekk1234
10-12-2019, 18:24
Pytanie raczej do wykonawcy domu a nie do nas. Tu dostałeś odpowiedź że technicznie to jest prawidłowe.

Bertha
10-12-2019, 18:28
Dawno temu, jesień roku 1979. lub 80. , państwowa firma, coś tam mieliśmy wytyczyć na budowie, też państwowej. Szczegółów nie pamietam, wiem że szpic tyczki dał się wcisnąć /wbić nieprzyzwoicie głęboko w coś tam wylanego w wykopie. Bynajmniej nie na dnie. Dziś stoją tam czteropiętrowe budynki.
Ale pewnie coś mi sie śniło.
Zresztą mieszkający w blokach też nie wiedzą co jest w ścianach. Np. przy remoncie mieszkania po zdjęciu podłogi ukazało się złącze przewodów pod napięciem. Po wyłączeniu bezpieczników (instalacja dwuprzewodowa!!!) napięcie było nadal, czyli był to obwód z mieszkania piętro niżej.
Parafrazując filmowy tekst: "A gdyby to matka wasza wylała wodę na podłogę ? "

jajmar
10-12-2019, 18:32
Ok dzieki za Wasze odpowiedzi. Bardziej chodzi mi czy mogę zadać od dewelopera żeby wstawił tam nadproża, czy moja prośbę może olać ? Nie chce mieć „nadproża „ z dwóch suporeksow laczanych w polowie

Masz tam pręty? Odkuj deko z boku i zekrnij. Nie ma podstaw aby wstawiać nadproże w działówkę.

Nervil18
10-12-2019, 18:50
Dawno temu, jesień roku 1979. lub 80. , państwowa firma, coś tam mieliśmy wytyczyć na budowie, też państwowej. Szczegółów nie pamietam, wiem że szpic tyczki dał się wcisnąć /wbić nieprzyzwoicie głęboko w coś tam wylanego w wykopie. Bynajmniej nie na dnie. Dziś stoją tam czteropiętrowe budynki.
Ale pewnie coś mi sie śniło.
Zresztą mieszkający w blokach też nie wiedzą co jest w ścianach. Np. przy remoncie mieszkania po zdjęciu podłogi ukazało się złącze przewodów pod napięciem. Po wyłączeniu bezpieczników (instalacja dwuprzewodowa!!!) napięcie było nadal, czyli był to obwód z mieszkania piętro niżej.
Parafrazując filmowy tekst: "A gdyby to matka wasza wylała wodę na podłogę ? "

Może to był świeżo zalewany beton :-P:-P:-P:-P:-P

Robinson74
10-12-2019, 21:11
Czyli w ścianach działowych wystarczą 2 pręty "zatopione" w tradycyjnej zaprawie?
I to tak będzie "wisieć w powietrzu" do czasu zamontowania ościeżnicy drzwi?

d7d
10-12-2019, 23:43
Tak, będzie wisieć (trzymać się) ale nadproże nie może mieć 3m szerokości :)

jajmar
11-12-2019, 00:11
Czyli w ścianach działowych wystarczą 2 pręty "zatopione" w tradycyjnej zaprawie?
I to tak będzie "wisieć w powietrzu" do czasu zamontowania ościeżnicy drzwi?

Zaprawa cementowa , tradycyjna do murów to cementowo-wapienna. Ono będzie wisieć "zawsze" to to nadproże trzyma ościeżnicę.