PDA

Zobacz pełną wersję : SOFAR SOLAR 3 faz - rozkładanie obciążenia na fazy



pierwek
13-12-2019, 08:19
Podłączyłem wczoraj 3 fazowego SOFARA 6,6KTL-X do instalacji w której pracował już jednofazowy falownik również marki SOFAR. Zastanawia mnie to że patrząc w dane które na bieżąco mogę podglądać falownik trójfazowy tak jakby rozkłada obciążenie tylko na fazę L1

https://images90.fotosik.pl/292/38cf17ed0eba1542med.jpg (https://images90.fotosik.pl/292/38cf17ed0eba1542.jpg)

Mam pytanie do posiadaczy podobnego falownika jak to wygląda u was. Czy to co widzę to tylko błędna prezentacja czy czegoś nie przełączyłem w ustawieniach falownika?
To co jest na dołączonym obrazku to podgląda sytuacji z dzisiejszego poranka.
Ten górny falownik to falownik jadnfoazowy więc podaje obciążenie tylko na fazę L1 ale ten poniżej to falownik trójfazowy podłączony oczywiście do 3 faz.
Jeszcze dodam, choć nie ma to akurat znaczenia, że do falownika 3faz podłączony jest tylko jeden string PV1. Do PV2 nie jest nic podłączone choć w tabelce pokazuje tam jakieś małe napięcie z zerowym prądem.

bobrow
13-12-2019, 08:38
Podłączyłem wczoraj 3 fazowego SOFARA 6,6KTL-X do instalacji w której pracował już jednofazowy falownik również marki SOFAR. Zastanawia mnie to że patrząc w dane które na bieżąco mogę podglądać falownik trójfazowy tak jakby rozkłada obciążenie tylko na fazę L1

https://images90.fotosik.pl/292/83d5cae54ddda229med.jpg (https://images90.fotosik.pl/292/83d5cae54ddda229.jpg)

Mam pytanie do posiadaczy podobnego falownika jak to wygląda u was. Czy to co widzę to tylko błędna prezentacja czy czegoś nie przełączyłem w ustawieniach falownika?
To co jest na dołączonym obrazku to podgląda sytuacji z dzisiejszego poranka.
Ten górny falownik to falownik jadnfoazowy więc podaje obciążenie tylko na fazę L1 ale ten poniżej to falownik trójfazowy podłączony oczywiście do 3 faz.
Jeszcze dodam, choć nie ma to akurat znaczenia, że do falownika 3faz podłączony jest tylko jeden string PV1. Do PV2 nie jest nic podłączone choć w tabelce pokazuje tam jakieś małe napięcie z zerowym prądem.

Hej,
u mnie jest to samo-temat jest wyjaśniony w innym wątku.
Jeśli chcesz mieć odczyty z trzech faz , należy skorzystać z nowszej wersji programu (Solarmann oficjalnie już nie wspiera Soafara)-wejdź na stronę Sofara i ściągnij sobie nowy program.
Może być tylko problem z istniejącym kontem w starszej wersji-prawdopodobnie trzeba je usunąć i wtedy zarejestrujesz się w nowym programie.
Mi się nie chciało przechodzić na nowszą wersję.
Pzdr

miecio 301
13-12-2019, 08:45
Tak mają prawie wszyscy ( z tego forum kol. gawel ma inaczej ale nie pokazał) to jakiś błąd w oprogramowaniu, ale zauważ że prąd masz na każdej fazie taki sam (albo prawie) więc produkcja rozkłada się równomiernie

edit:
widzę że kol. bobrow już wyjaśnił, ale jeszcze dopowiem że znalazłem i przetestowałem trzy wersje podglądu ale na żadnej nie znalazłem tej mocy na każdej fazie i wróciłem do tej podstawowej https://www.solarmanpv.com/portal i tu jest najwięcej danych

pierwek
13-12-2019, 08:49
Dzięki za szybkie wyjaśnienie. Coś kojarzę z tym przechodzeniem na nowe oprogramowanie i usuwaniem konta ze starego. faktycznie kiedyś tu na forum o tym czytałem ale nie kojarzyłem że to chodziło o to.
<edit> No właśnie na tej starej wersji są bardzo szczegółowe dane - można sobie pooglądać historyczne wykresy temperatury czy prądu

bobrow
13-12-2019, 09:13
Teraz tylko kwestia jak "wszczepić" dane z tego Solarmana do PVMonitora ?

pierwek
13-12-2019, 10:57
Pewnie czegoś nie wiem. Po co wpinać do PVMonitora? jakie korzyści?
<edit> już widzę - niezły monitoring. No ale można tam dokupić osprzęt żeby mieć też opomiarowane zużycie - bez tego wykresy z solarmana są podobne.

bobrow
13-12-2019, 13:11
Pewnie czegoś nie wiem. Po co wpinać do PVMonitora? jakie korzyści?
<edit> już widzę - niezły monitoring. No ale można tam dokupić osprzęt żeby mieć też opomiarowane zużycie - bez tego wykresy z solarmana są podobne.

Czekam na dostawę z aliexpresu licznika energii 3F z ethernetem-wtedy bym wszystko widział (tj zużycie na każdej fazie i produkcję).
W sumie mogę się obejść bez Pvmonitora , gdybym zdobył jakiś program do obsługi danych z licznika (widziałem darmowy soft F&F)

mibas
13-12-2019, 14:11
mi osobiście bardziej pasuje pvoutput.org - większe możliwości analizy/porównywania danych niż na pvmonitor

lesiu681
17-12-2019, 00:28
Teraz tylko kwestia jak "wszczepić" dane z tego Solarmana do PVMonitora ?

Pisałem do nich i bez ich osprzętu Sofar nie pójdzie na Pvmonitor niestety .

lesiu681
17-12-2019, 00:32
Hej,

Jeśli chcesz mieć odczyty z trzech faz , należy skorzystać z nowszej wersji programu (Solarmann oficjalnie już nie wspiera Soafara)-wejdź na stronę Sofara i ściągnij sobie nowy program.


Hej, bobrow mógłbyś podrzucić link do tego nowego programu pod falownik Sofar?

bobrow
17-12-2019, 11:36
Hej, bobrow mógłbyś podrzucić link do tego nowego programu pod falownik Sofar?

Niestety nie pamiętam gdzie dokładnie był ten nowy program-na stronie sofar.com w zakładce monitoring są dwa programy : Solarmann Pro i Home.
Wersja Pro jest nowszą niż ta , którą ja mam -jest uboższa w dane.
Home pamięta moje ustawienia-O! Właśnie sprawdziłem -wszystko bangla w tej wersji !

Interfejs jest trochę kulawy ,ale są dane jak należy
438305

miecio 301
17-12-2019, 12:45
Niestety nie pamiętam gdzie dokładnie był ten nowy program-na stronie sofar.com w zakładce monitoring są dwa programy : Solarmann Pro i Home.
Wersja Pro jest nowszą niż ta , którą ja mam -jest uboższa w dane.
Home pamięta moje ustawienia-O! Właśnie sprawdziłem -wszystko bangla w tej wersji !

Interfejs jest trochę kulawy ,ale są dane jak należy
438305



A gdzie te odczyty mocy z trzech faz ?

bobrow
17-12-2019, 12:45
Przyglądnąłem się jeszcze parametrom AC -prądy na poszczególnych fazach są zbliżone ,częstotliwość ma bardzo małe wahania.
Ale "fruwają" napięcia od 230 do 250VAC...
O co kaman ?
A to wykres napięć z 26.10.2019
438308
A może to od obciążenia danej fazy lub wahań napięć sieciowych ?

bobrow
17-12-2019, 12:47
A gdzie te odczyty mocy z trzech faz ?

Na bieżąco u góry widzisz , a historyczne dane (różne parametry) możesz w dolnej części wybrać-także exel z danymi.

miecio 301
17-12-2019, 12:57
Na bieżąco u góry widzisz , a historyczne dane (różne parametry) możesz w dolnej części wybrać-także exel z danymi.

Wrzuć zrzut gdzie widać moc P1, P2, P3 z odpowiadających im faz R, S, T

marcinbbb
17-12-2019, 13:07
Teraz tylko kwestia jak "wszczepić" dane z tego Solarmana do PVMonitora ?

Mam skrypt na serwerze który bierze dane z solarmanpv i przesyła je do pmonitora.
suma kwh się zgadza jednak wykres mocy jest tragiczny
438309

bobrow
17-12-2019, 14:12
Wrzuć zrzut gdzie widać moc P1, P2, P3 z odpowiadających im faz R, S, T

Miecio-kuźwa ,unfall ...
Nie ma tam mocy na poszczególnych fazach-jest tylko podana ogólna moc po stronie AC...
To chyba musi być jeszcze inny program...

bobrow
17-12-2019, 14:19
Mam skrypt na serwerze który bierze dane z solarmanpv i przesyła je do pmonitora.
suma kwh się zgadza jednak wykres mocy jest tragiczny
438309

To git-wczoraj napisałem do PVmonitora czy mają możliwość odczytu danych z głowicy optycznej (chodzi o mój ciepłomierz Kamstrup Multical 402).
Równolegle rozmawiam z gostkiem z Elektrody ws układu na Arduino.
Ogólnie chodzi o to ,że zastanawiam się nad sposobem analizy danych z PV , chałupy ( w tym PC).
Biorę pod uwagę Raspberry Pi +Domoticz lub Pvmonitor. Gryzę się tylko czy są mi potrzebne wyjścia sterujące , poniżej fragment mojego emaila :

Czytam sobie o tym Domoticzu i RSPi , i tak sobie myślę : co by tu "zoptymalizować" w chałupie ?
Brama wjazdowa i garażowa jest na pilota ,pompa ciepła od prawie 5 lat obcykana wzgl zapotrzebowania, w tym roku zamontowałem fotowoltaikę 10kWp (pochwale się-samodzielnie) ,rolety zewnętrzne mam ręcznie zaciągane (oprócz elektrycznie z przełącznika w salonie od drzwi tarasowych), oświetlenie koło chałupy mam na zmierzchówce i przekaźnikach programowalnych,mam e-odczyt z licznika głównego w Tauronie (ale bez obciążenia poszczególnych faz), itp...
W sumie chyba tylko dla "chorej świadomości i ciekawości" chcę widzieć dane z pompy ciepła (przy montażu zainwestowałem 4 stówy w ciepłomierz , a podlicznik energii miałem analog po budowie domu)
Popatrzyłem na te programiki w chmurce-no cóż, to po prostu kosztuje , nie ma nic za darmo (a prawie darmo ciężko dostać w dobrej cenie i obsłudze)...
Nie wiem co by tu zoptymalizować ,żeby to miało sens ...?
Rolety ?Musiałbym pruć ściany pod zasilanie ,a do malowania jeszcze daleko...
Bramy ? Są piloty (w samochodach i domu) , a w telefonie dłużej trwa wybranie aplikacji...
Sterowanie CWU w pompie ciepła ? Niby można , ale w ograniczonym zakresie (samo włączanie grzałki z COP=1, zamiast np 3 czy 4 z pompy ciepła-jak dla mnie : nie o to chodzi)...
Sterownie głowicami termostatycznymi grzejników ? Mam sterownik pokojowy do pompy ciepła ze sterowaniem wg krzywej grzewczej ...
Można wyłączać zasilanie w urządzeniach na standby ? Niby tak-ale musi to być "inteligentne" -może na czujniki ruchu (nie mam alarmu-może to by pomogło) ?
Nie mam rekuperacji-a przymierzam się do niej , tu można coś podziałać razem z ogrzewaniem...
Generalnie chodzi o to ,żeby realnie uzyskać "korzyść" z tej automatyki-nie wiem , jeśli są jeszcze inne możliwości optymalizacji mojej chałupy (bez prucia czegokolwiek,może tylko moich żył...)-to proszę o opinię, może czegoś nie widzę lub nie rozumiem.

Sorry za offtop-pewnie są do tego inne fora...

marcinbbb
17-12-2019, 14:46
Gadałem z ludźmi z pvmonitora ale oni nie są skłonni do jakiegokolwiek kombinowania - masz kupić ich urządzenie i przesyłać dane na ich serwer tak jak chcą i koniec. A jak mam kupować sprzęt za 300 PLN aby statystyki były na pvmonitorze to sobie zobaczę w aplikacji od inwertera.

Ja wszystko teraz robie na wifi, sterowniki od rolet, kupiłem 10 włączników sonoff i sprawdzają się, jednak po analizie przeklepie je na Suplę bojest bardziej przyjazna dla użytkownika.Kabel do przeklepania sonoff na Suplę kosztuje 4 PLN (u chińczyka) a soft jest ogólnie dostępny.

miecio 301
17-12-2019, 15:19
Miecio-kuźwa ,unfall ...
Nie ma tam mocy na poszczególnych fazach-jest tylko podana ogólna moc po stronie AC...
To chyba musi być jeszcze inny program...

A jednak, a już myślałem że ze mną coś, wcześniej pisałem że ani na home, ani na pro nie zobaczy się tyle co na podstawowej starej wersji, a czy w jakimś innym programie zobaczy te moce? , ja nie znalazłem.

edit. kol. gaweł ma też 3-faz sofarka i ponoć widzi na poszczególne fazach te moce

bobrow
17-12-2019, 15:33
A jednak, a już myślałem że ze mną coś, wcześniej pisałem że ani na home, ani na pro nie zobaczy się tyle co na podstawowej starej wersji, a czy w jakimś innym programie zobaczy te moce? , ja nie znalazłem.

edit. kol. gaweł ma też 3-faz sofarka i ponoć widzi na poszczególne fazach te moce

Zakręciłem się jak Mały Kazio- pomyliłem wskazanie mocy z napięciem...
Właśnie- Gaweł może wyjaśni zagadkę, to prosimy o screen albo link