PDA

Zobacz pełną wersję : Wysokość doprowadzenia powietrza/kratki do kominka w salonie



mnowak02
13-12-2019, 11:27
Witam,
Planuje kominek w salonie z zamkniętą komorą spalania. Powietrze będzie doprowadzone rurą pod posadzką.
Pytanie jest czy jest jakaś regulacja prawna/rozporządzenie dotyczące na jakiej wysokości nad ziemią/minimalna wysokość itp. powinna się ta kratka wentylacyjna znajdować? Muszę to wiedzieć aby nie wyszło że będzie musiała ona być np. na wysokości okien itp z boku ściany.

jajmar
13-12-2019, 12:35
Pytasz o wentylację? Kratka pod sufitem
Czy o dopływ powietrza - to się podłącza do kominka ale to od typu kominka zależy. Zadna z tych kratek nie trafia w okna

mnowak02
13-12-2019, 13:46
Doprecyzuje pytanie. kominek z zamknieta komorą spalania potrzebuje dopływ powietrza z zewnątrz zatem pod posadzką pójdzie rura doprowadzająca powietrze do kominka z zewnątrz. Rura ta wychodzi przez ściane budynku na zawnątrz. Pytanie, o regulacje prawną czy jest jakaś minimalna/maxymalna wysokość od ziemi regulująca lokalizacje tej kratki. od kogoś słyszałem że musi być ileś cm nad ziemią, w przypadku jak spadnie śnieg aby ją nie zasypało ale bez konkretów.
A z oknami chodzi mi oto że jak będzie jakaś regulacja, że wymagana będzie np. minimalna wysokość np. 50cm, to przesunąć lokalizacje kratki tak aby nie wypadała ona w okolicy okna.

Kominki Piotr Batura
15-12-2019, 08:24
Doprecyzuje pytanie. kominek z zamknieta komorą spalania potrzebuje dopływ powietrza z zewnątrz zatem pod posadzką pójdzie rura doprowadzająca powietrze do kominka z zewnątrz. Rura ta wychodzi przez ściane budynku na zawnątrz. Pytanie, o regulacje prawną czy jest jakaś minimalna/maxymalna wysokość od ziemi regulująca lokalizacje tej kratki. od kogoś słyszałem że musi być ileś cm nad ziemią, w przypadku jak spadnie śnieg aby ją nie zasypało ale bez konkretów.
A z oknami chodzi mi oto że jak będzie jakaś regulacja, że wymagana będzie np. minimalna wysokość np. 50cm, to przesunąć lokalizacje kratki tak aby nie wypadała ona w okolicy okna.Nie przypominam sobie żadnego aktu prawnego, natomiast 50 cm to dobra praktyka.

mnowak02
15-12-2019, 13:23
Jeszcze ktoś może się wypowiedzieć?

mnowak02
19-12-2019, 14:53
Szukałem w necie ale nic nie znalazłem nt. minimalnej wysokości czerpni powietrza powyżej gruntu na zewn. ścianie dla kominka z zamkniętą komorą spalania.

RobertJG
01-01-2020, 19:55
Witam,
Planuje kominek w salonie z zamkniętą komorą spalania. Powietrze będzie doprowadzone rurą pod posadzką.
Pytanie jest czy jest jakaś regulacja prawna/rozporządzenie dotyczące na jakiej wysokości nad ziemią/minimalna wysokość itp. powinna się ta kratka wentylacyjna znajdować? Muszę to wiedzieć aby nie wyszło że będzie musiała ona być np. na wysokości okien itp z boku ściany.

Pamiętaj, że "rura" pod posadzką powinna mieć średnicę min. 150 mm.
Piszę to albowiem większość tzw "fachowców" stosuje mniejsze średnice.