PDA

Zobacz pełną wersję : Podnoszenie gruntu a piwnica



Basturk92
13-12-2019, 20:41
Witam,
Na początek tło mojej sytuacji. Poziom gruntu mojej działki był ok. 1 m poniżej poziomu ulicy i ok. 1,2 m poniżej punktu 0. Niestety w trakcie robót ziemnych okazało się że pod dużą częścią działki trzeba wybrać ok. 2 m torfu (czego nie wykazały badania geologiczne). W związku z zaistniałą sytuacją aktualnie poziom gruntu w obrysie przyszłej bryły domu jest na poziomie ponad 3 metrów poniżej punktu 0. Stąd moje pytanie jak najlepiej i najtaniej wyjść z tej sytuacji. Budować podpiwniczony dom, czy nawozić ziemię i wyrównywać do poziomu 0. Piwnica bardzo podnosi cenę domu, z drugiej strony nawiezienie takiej ilości gruntu też wygeneruje koszty. Jeżeli wybrać wyrównywanie poziomu działki to czy mogę nawozić ziemię/piasek a dopiero ostatni metr kamień i piasek z zagęszczaniem co 30 cm, czy muszę od samego dna zagęszczać nawożony materiał ? Bardzo proszę o pomoc i radę.

Janekk1234
13-12-2019, 20:47
Rób piwnicę. Przyda się. Pakować kasę w rownanie terenu jak tam może być piwnica?
A jak grunt? Mokro jest? Jak nie to nie ma co się zastanawiać

Basturk92
13-12-2019, 20:56
Nie, pod względem wody jest ok. Też pierwotnie skłaniałem się do piwnicy, ale chciałbym wybudować dom z keramzytu. Na spotkaniu w firmie budującej takie domy za dom o pow. użytkowej 120m2 określono cenę na ok. 350 tys. zł (stan dewelopwerski) natomiast ten sam dom z podpiwniczeniem 550 tys. !!! różnica trochę mnie zszokowała.

jajmar
13-12-2019, 21:07
Jak miałeś zrobione badania skoro nie zauważyli 2 metrów torfu ? Ile punktów jak głęboko? Powinno być 3-4 punkty poza obrysem planowanego domu, i ze 4 metry głęboko.

200 tyś doplaty za co konkretnie? dochodzi strop, trochę ścian idolizacji od zewnątrz, + wykończenie w środku, ile m2 tej piwnicy ? te 120 m2 to w parterze i tyle piwnicy??

Janekk1234
13-12-2019, 21:12
Fajna firma, taka nie za tania;)
Rzucili sobie 200tys więcej za piwnicę. Właściwie czemu nie 300 czy 500...

Basturk92
13-12-2019, 21:15
Niestety badania geologicznie były przeprowadzone bez należytej staranności. Piwnica ok. 60 m2. Tak jak pozostałe kondygnacje. Rozumiem, że Ciebie też zaskakuje tak wysoka kwota.

Janekk1234
13-12-2019, 21:26
Niestety badania geologicznie były przeprowadzone bez należytej staranności. Piwnica ok. 60 m2. Tak jak pozostałe kondygnacje. Rozumiem, że Ciebie też zaskakuje tak wysoka kwota.

Mam podobny metraż zobacz mój link w stopce. Wykop będzie Ci trochę więcej kosztował do tego trochę ścian, ocieplenie. Podłoga w piwnicy tj chudziak.

Nie masz innej ekipy od murów, takiej normalnej, a nie jakaś firma co z czapy rzuca ceny?

jajmar
13-12-2019, 21:28
Niestety badania geologicznie były przeprowadzone bez należytej staranności. Piwnica ok. 60 m2. Tak jak pozostałe kondygnacje. Rozumiem, że Ciebie też zaskakuje tak wysoka kwota.

Zaskakuje, bo w 2014 budowałem pod swoim domem piwnice SSO ale ze schodami i zaizolowana od zewnątrz cieplnie i przeciw wilgoci owo za 69m2 pow zapłaciłem 44 tyś. Do tego Ty powinieneś doliczyć posadzki i tynki wewnątrz oraz instalacje. No i uwzględnić zmiany cen. Na stnie surowym ile może być ? 20-30% ? Beton i stal nie zmieniły cen, robocizna podrożała. Ile moze wiec wyjść 100-120 tyś? Ale od pierwotnej kwoty trzeba odjąć Ławy i ściany fundamentowe oraz zasypke piaskową , ile? Pewnie ze 20-25 tyś.

Czyli budowa piwnicy tak na szybko +100 tyś. Tu można się pochylić i policzyć to dokładniej.

Basturk92
13-12-2019, 21:44
Według moich obliczeń też tak mniej więcej wychodziło. Gdyby powiedzmy umownie cena postawienia piwnicy podniosła cenę całej inwestycji o ok. 100 tys. to nawet nie brałbym pod uwagę nawożenia ziemi i wyrównywania terenu. Na przyszły tydzień mam umówione spotkanie z inną firmą, zobaczymy co powiedzą.