PDA

Zobacz pełną wersję : Dobudowany garaż wykończenie w środku



DarekS4
23-12-2019, 19:03
Czesć. Krótka piłka. Garaz dobudowany do domu w latach 90. Jest cześcia starego domu i cześc dobudowana na nowo.
Grube ściany pustak żużlowy dwie ściany i kolejne dwie mega gruba ściana z cegły. minus tej ceglanej ż ejest cholernie nie równa ma ubytki i wymagałaby strasznie duzo tynku. powieszchnia garazu to 10mx 8m. z kanałem. Popołudniami pracuje w nim jako mechanik.
Chce to wkońcu wykończyć. nad garazem jest cześc salonu z domu. nad stropem jest stryropian i wylewka a nad nim cały dach ocieplony 25cm piany więc temperaturke garaz mi trzyma elegancko.

To co planuje to wymiana bram garazowych na ocieplane a wykończenie w zielonej płycie. w sumie potrzebuje około 50 płyt gipsowych i kilkaset kleju gipsowego. wychodzi to o wiele taniej niz wyceny tynkarzy. Średnia wycena za tynk to 7500-8000zł za płyty zmieszcze się w 2000 z samodzielnym montażem.

W garazu nie myje samochodów. najwięszke źródło wilgoci to samochód który jest mokry od deszczu i zima. i tego sie obawiam njabardziej.

Garaz na wiosne zostanie wybrany na ok20-25 cm Lejemy chudziaka kładziemy Strydur i lejemy własciwą wylewkę. Finalnie kładę żywicę. Ogrzewanie planuje z centralnego. Zima podtrzymanie 10-12 stopni z centralnego. ( pozatym jak sie pracuje to i tak więcej nie trzeba)

Boje się tej nadmiernej wilgoci jak ognia i zastanawiam sie czy nie zastosowac niewielkiego rekuperatora nie wiem czy to dobry pomysł czy zły ale jezeli zdecydowałbym sie na płyte GK to chciałbym dobrze przemyślec wentylację.

Doradzicie ??

BTW. Mało który warsztat ma dobra wentylację. A jes tego masa plusów nawet przy odpwaleniu samochodu w środku bez otwierania drzwi.

michalck81
24-12-2019, 10:16
Zmierz jaki jest poziom wilgotności obecnie i będziesz wiedział czy martwić się w przyszłości wilgocią, choć nie sądzę aby były problemy z tego tytułu, a zielone płyty bym sobie darował i postawił zwykłe, a na nie dał lepszą farbę i wyjdzie taniej. Co do wentylacji to dobry pomysł, ale wiązać się to będzie także ze stratami ciepła, choć jakaś ustawiona na totalne minimum byłaby ok przy takiej kubaturze. Jeśli chodzi o odpalanie zimą samochodów w garażu to osobiście poszedłbym w wyciąg spalin rurą podstawianą pod rurę wydechową i załączanym wentylatorem z przepustnicą automatyczną (taką jak przy okapach kuchennych na kanałach wentylacyjnych, taka ze sprężynką).

DarekS4
28-12-2019, 10:13
Dzięki za odp !!

Zamówiłem już jakiś higrometr na allegro i zmierzę w przyszłym tyg. poziom wilgotności.
Mam zaprojektowane już osobno stanowisko do spawania z odciągiem ponieważ mam trochę spawarek i do tego samego będe miał podłaczony odciąg spalin. Minus tego jest taki że wszystko idzie ścianą w grunt i na zewnątrz gruntem poniewaz mam garaż ok 2.8. Do tego dojdą sufity i niestety będie tego niżej.

Mam pytanie jeszcze do wylewki.
Ile wybrac ile chudziaka jaka grubość styroduru i docelowej wylewki ??
Czy lepiej dać płyty GK przed wylewką i później wylewką zalac na równo ??
Ile musi schnąc beton przed położeniem żywicy ??
Czym najlepiej zabezpieczyc łączenie wylewki ze ścianą z GK ?? Robic jakąc hydroizolację ??
Czy bramę garazowa zrobić po wylewce czy przed ?? To pytanie jest głupie ale pytam z ciekawości.

michalck81
01-01-2020, 12:23
Ile wybrać to sam musisz zdecydować jaka docelowa wysokość pomieszczenia cię satysfakcjonuje, grubość chudziaka też zależy od obciążenia, i czy np planujesz podnośnik kolumnowy (do nich producenci podają wymagania co do podłoża). Hydroizolację musisz dać pod chudziaka (grubszą folię budowlaną) wywiniętą na ściany. Odnośnie zaś grubości izolacji to dałbym między 5-10cm. Płytowałbym natomiast na ostateczną wylewkę, nie wiem jak planujesz wykończenie ścian czy też będziesz malował żywicą na jakąś wysokość? Osobiście bym najpierw na posadzkę położył żywicę, później płytował i po szpachlowaniu i gruntowaniu pomalowałbym żywicą na wysokość powiedzmy 1m, wówczas płyty dzięki żywicy byłyby odizolowane od gołego betony z którego mogłyby ciągnąć wilgoć a i byłaby ciągłość powłoki żywicznej podłoga/ściana. Co do wykańczania żywicą to każdy producent podaje w instrukcji wytyczne odnośnie aplikowania i podłoża, ja nie kładłem żywicy więc nie wypowiem się więcej. Bramę oczywiście na końcu po posadzkach.