PDA

Zobacz pełną wersję : Wełna na porotherm 25



boconek03
23-12-2019, 19:32
Witam,
mój dom jest zbudowany z porotherma 25 P+W.
W projekcie mam styropian 20cm.
Czy mogę zamiast tego zastosować wełnę?
Jeśli tak to w jakiej grubości (czy też musi być 20cm) oraz jakie są konsekwencje wyboru tego materiału pod kątem materiału na elewację (czy może być każdy typ tynku czy jakiś specjalny)
Ostatnia rzecz to wyciszenie budynku, czy ciszej w środku będzie przy styropianie czy wełnie (hałas samochodów).

key1
23-12-2019, 22:31
możesz.
wełna ma trochę gorszą izolacyjność termiczną. przyjmij wstępnie 10%.
wełna lepiej wyciszy.

boconek03
24-12-2019, 07:29
Aha, rozumiem.
To prawda, że na wełnę tylko specjalny tynk może iść?
Na razie zastanawiam się po prostu co jest lepsze.
Zależy mi na dobrym wyciszeniu od samochodów.
Aha i czy robi się na wełnie jakąś przerwę kilka cm na przepływ powietrza?

key1
24-12-2019, 07:59
pustka powietrzna - jest też taka opcja, ale to jest w przypadku fasad wentylowanych, bez tynku.
tynk nakłada się na wełnę - bez pustki powietrznej.

poszukaj w internecie, jest tego takie mnóstwo informacji, że szkoda powielać na forum.

boconek03
24-12-2019, 08:07
Ok, poszukam bo jest tu tego sporo.
Zastanawiam się czy warto dopłacać do wełny ale wynika z tego że tak.
Może Pan z Rockwool w wolnej chwili napisze czy zamiennikiem 20cm styropianu ma być 20cm wełny czy mniej. 20cm styropianiu mam uwzględnione przy np roletach fasadowych więc przy 15cm wełny mogłyby się nie schować. Jest też kilka innych rzeczy dostosowanych na przyszłość do 20cm warstwy ocieplenia. Czy stosując wełnę wykonuje się jakieś stelaże ktore pogrubiają całość i sumarycznie np wełna 15cm ze stelażem wyjdzie taka grubość co styropian 20cm ?

key1
24-12-2019, 10:14
zamiennikiem 20cm styro będzie ok. 22cm wełny..

istnieją stelaże, ale to nie jest to czego szukasz.
najprawdopodobniej zastosujesz metodę lekką mokrą, z tynkiem na wełnie, tzw BSO/ETICS - i tutaj nie ma potrzeby robienia stelaży.

wełna poprawi akustykę w stosunku do styropianu, ale jeśli akustyka jest podstawowym kryterium to powinieneś postawić ścianę z silikatów, najlepiej 3 warstwową.

boconek03
24-12-2019, 10:24
Ok rozumiem. Akustyka absolutnie nie jest podstawowym kryterium.
Z tym 22cm mnie zaskoczyłeś ale w sumie to logiczne. 10% z założenia gorsza izolacja welny od styropianiu więc trzeba dorzucić te 2cm.
Wełnę się do porotherma klei czy kołkuje?
Podoba mi się ta wełna oprócz ceny i tego, że 90% firm robi w styropianie i ciężko dobrego speca od wełny ktorą łatwiej popsuć kładąc :(

Tomek W
18-08-2020, 10:00
Ok rozumiem. Akustyka absolutnie nie jest podstawowym kryterium.
Z tym 22cm mnie zaskoczyłeś ale w sumie to logiczne. 10% z założenia gorsza izolacja welny od styropianiu więc trzeba dorzucić te 2cm.
Wełnę się do porotherma klei czy kołkuje?
Podoba mi się ta wełna oprócz ceny i tego, że 90% firm robi w styropianie i ciężko dobrego speca od wełny ktorą łatwiej popsuć kładąc :(

Wełna wcale nie musi miec gorszych parametrów od styropianu. np. węłna FRONTROCK SUPER ma lambde na poziomie 0,036 W/mK . Przy zastosowaniu 20cm węłny FRONTROCK SUPER osiągniesz wartośc wspóclzynnika U na poziomie 0,17 co oznacza że uzyskujesz parametry przegrody energooszcżednej. W kwestii tynku to do wełny stosuje się tynki paroprzepuszczalne a więc można zastosowac mineralne, silikonowe lub silikatowe. Unikamy tynków akrylowych

boconek03
03-11-2020, 16:45
Witam,
to prawda że z technologicznego punktu widzenia dom z pustaków ceramicznych powinien być ocieplony wełną a nie styropianem? Oczywiście w 90% przypadków tak nie jest ale gdzieś czytałem że ceramika jest paroprzepuszczalna i powinna być ocieplana materiałem też paroprzepuszczalnym czyli np. wełna.

fotohobby
03-11-2020, 16:50
A gazobeton,czy silikat nie są paroprzepuszczalne ?
Przy sprawnej wentylacji to nie ma to znaczenia...

boconek03
03-11-2020, 17:11
Tak, wiem że wentylacja to podstawa.
Co do paroprzepuszczalności gazobetonu i silikatów to szczerze nie wiem ale chyba nie są aż tak przepuszczalne jak ceramika?

fotohobby
03-11-2020, 22:11
No to sprawdź sobie gazobeton...

Tomek W
25-11-2020, 10:35
Prawda jest taka że zgodnie z zasadami fizyki budowli materiały bardziej paroprzepuszczalne powinny być stosowane na zewnątrz tak by umożliwić przenikającej parze wodnej swobodny przepływ. Dlatego tez węłna zalecane jest do każdego rodzaju ściany murowanej.