PDA

Zobacz pełną wersję : OSB na sufit



MiroMirek
25-12-2019, 10:42
dzień dobry, mam wiązary , do dolnego pasa wiązara zgodnie z projektem powinny być od dołu przykręcone na całości płyty OSB (jako stężenie wiązarów i jednocześnie podkład pod GK jako wykończenie sufitu . Takie rozwiązanie jest dla mnie OK bo prawdopodobnie od góry nasypię celulozy lub ewentualnie będzie piana.
Niepokoją mnie 2 rzeczy ( planuje OSB 18mm grubości z frezem) :

1. rozstaw wiązarów (jako legar pod płytę OSB ) jest dość duży ( rysunek ) - 90 cm - czy OSB nie będzie się uginać ?

2. czy łączenie pióro/wpust utrzyma płytę tam gdzie nie będzie podparcia ? ( te zielone kółka) - niestety rozmiary płyt powoduje , że miałbym bardzo dużo odpadów :(. Przy długości płyty 250 cm to prawie 50 cm odpadu na każdej płycie chcąc łączyć płyty na wiązarze a nie w "powietrzu" .

w luźnym zasypie* gęstość celulozy wynosi 25kg/m3. Oznacza to, iż przy warstwie 50 cm, metr kwadratowy będzie ważył około 12 kg.

do OSB będzie bezpośrednio przykręcany profil (on pewnie też jakoś wzmocni ) do którego końcowo GK

będę wdzięczny za wszelkie porady jak rozwiązać efektywnie te problemy438488438489

Dziesiatka
25-12-2019, 10:56
Może dołóż w poprzek dodatkowo kantówki (np.4x6 ?) , rozmieścisz jak chcesz.
Pozdrawiam

MiroMirek
25-12-2019, 11:03
Może dołóż w poprzek dodatkowo kantówki (np.4x6 ?) , rozmieścisz jak chcesz.
Pozdrawiam

to są koszta i czas ... dzięki za poradę ale nie mogę kierować się na zasadzie " może dołóż" :), bo mogę dołożyć za mało lub za dużo ...

dodam, że w luźnym zasypie* gęstość celulozy wynosi 25kg/m3. Oznacza to, iż przy warstwie 50 cm, metr kwadratowy będzie ważył około 12 kg.

jajmar
25-12-2019, 15:00
dzień dobry, mam wiązary , do dolnego pasa wiązara zgodnie z projektem powinny być od dołu przykręcone na całości płyty OSB (jako stężenie wiązarów i jednocześnie podkład pod GK jako wykończenie sufitu .

Ato ciekawe, bo stęża się elementy ściskane dół pasa dolnego jest rozciągany wiec po co to stężenie?

MiroMirek
25-12-2019, 16:11
Ato ciekawe, bo stęża się elementy ściskane dół pasa dolnego jest rozciągany wiec po co to stężenie?

nie wiem ... tak jest w projekcie :), ale tak czy inaczej to mi jak już napisałem pasuje bo od góry będzie sypana najprawdopodobniej celuloza , aktualne pytania z pierwotnego wpisu co z ewentualnym ugięciem OSB i co z łączeniami ?

jajmar
25-12-2019, 17:36
NIe wiem w jaki sposób niby profil od gipsu usztywni OSB, wg mnie sufit jako taki dociąży OSB. Kiedyś na stronach producenta były wytyczne do montażu (rozstawy) dla ścian pamiętam że było 60cm, więc te 90 to sporo.

Pytajnick
25-12-2019, 17:48
nie wiem ... tak jest w projekcie :), ale tak czy inaczej to mi jak już napisałem pasuje bo od góry będzie sypana najprawdopodobniej celuloza , aktualne pytania z pierwotnego wpisu co z ewentualnym ugięciem OSB i co z łączeniami ?

Tak masz napisane w projekcie budynku czy projekcie firmy robiącej wiązary? U mnie to dwa różne warianty, w tym drugim OSB na połaci dachu jako stężenie a przy okazji 'pełne deskowanie' i zero osb w pasie dolnym.
Moim zdaniem sztywny sufit na osb, bez wieszaków, może przenosić ruchy poddasza i KG może pękać...a na pewno są na to większe szanse niż w przypadku sufitu podwieszanego.

PS - dlaczego aż 50cm celulozy? 35cm nie wystarczy? W kalkulatorze 35cm z lambdą 0,036 daje U=0.101

MiroMirek
25-12-2019, 18:53
Tak masz napisane w projekcie budynku czy projekcie firmy robiącej wiązary? U mnie to dwa różne warianty, w tym drugim OSB na połaci dachu jako stężenie a przy okazji 'pełne deskowanie' i zero osb w pasie dolnym.
Moim zdaniem sztywny sufit na osb, bez wieszaków, może przenosić ruchy poddasza i KG może pękać...a na pewno są na to większe szanse niż w przypadku sufitu podwieszanego.

PS - dlaczego aż 50cm celulozy? 35cm nie wystarczy? W kalkulatorze 35cm z lambdą 0,036 daje U=0.101

w projekcie mam te płyty OSB ( i tam jest grubość min. 15 mm) ... teraz widzę, że konstruktor budynku nie zadał sobie trudu aby poczynić założenia kierując się wymiarami płyt OSB a konstruktor wiązarów tak samo :(. W projekcie mam 30 cm wełny o lambdzie 0.031 stąd chciałbym dać około 50 cm celulozy ( zakładając w tym rezerwę na osiadanie celulozy, czyli docelowo około 40 cm). Może odpuszczę to OSB montowane bezpośrednio do dolnego pasa wiązara ( jak się oczywiście kierownik budowy zgodzi) ale w takim razie sypać celulozę bezpośrednio na KG ? - te płyty to wytrzymają ?, a gdzie folia paroizolacyjna ?.
Tak się jeszcze zastanawiam - może nabić łaty z odpowiednim rozstawem od dołu do wiązarów, pod to OSB (jako podłoga na celulozę i folię) i końcowo KG na profilach UD (przykręcone do OSB) jako docelowy sufit - ma to sens ?

pozdrawiam

Pytajnick
25-12-2019, 19:53
w projekcie mam te płyty OSB ( i tam jest grubość min. 15 mm) ... teraz widzę, że konstruktor budynku nie zadał sobie trudu aby poczynić założenia kierując się wymiarami płyt OSB a konstruktor wiązarów tak samo :(. W projekcie mam 30 cm wełny o lambdzie 0.031 stąd chciałbym dać około 50 cm celulozy ( zakładając w tym rezerwę na osiadanie celulozy, czyli docelowo około 40 cm). Może odpuszczę to OSB montowane bezpośrednio do dolnego pasa wiązara ( jak się oczywiście kierownik budowy zgodzi) ale w takim razie sypać celulozę bezpośrednio na KG ? - te płyty to wytrzymają ?, a gdzie folia paroizolacyjna ?.
Tak się jeszcze zastanawiam - może nabić łaty z odpowiednim rozstawem od dołu do wiązarów, pod to OSB (jako podłoga na celulozę i folię) i końcowo KG na profilach UD (przykręcone do OSB) jako docelowy sufit - ma to sens ?

pozdrawiam

U mnie oryginalny (z projektu domu) sufit z osb będzie tylko w garażu. Poprosiłem konstruktora wiązarów by mi je dopasował do wymiaru płyt i ile mógł to zrobił, choć nie wszędzie się dało. Na pewno będę dawał kantóweczki 6x4 na wzmocnienia, bo jak dla mnie rozstaw 840-980 jest z lekka za duży. Gdybym miał dawać jeszcze KG to tylko wiszący, ale to tylko mój wybór. Ty możesz zrobić jak zechcesz :)

Pytałem gościa od celulozy czy KG wytrzymuje 40cm , mówił że takie sufity zasypywał i nie było problemu. Na ruszcie się wieszałem ,wytrzymywał moje 84kg. Pozostaje niewiadoma - ile KG z profilami co 40cm wytrzyma. Trzeba poszperać w kartach technicznych...

MiroMirek
25-12-2019, 20:51
U mnie oryginalny (z projektu domu) sufit z osb będzie tylko w garażu. Poprosiłem konstruktora wiązarów by mi je dopasował do wymiaru płyt i ile mógł to zrobił, choć nie wszędzie się dało. Na pewno będę dawał kantóweczki 6x4 na wzmocnienia, bo jak dla mnie rozstaw 840-980 jest z lekka za duży. Gdybym miał dawać jeszcze KG to tylko wiszący, ale to tylko mój wybór. Ty możesz zrobić jak zechcesz :)

Pytałem gościa od celulozy czy KG wytrzymuje 40cm , mówił że takie sufity zasypywał i nie było problemu. Na ruszcie się wieszałem ,wytrzymywał moje 84kg. Pozostaje niewiadoma - ile KG z profilami co 40cm wytrzyma. Trzeba poszperać w kartach technicznych...

mamy /mieliśmy podobny problem :), rozstaw wiązarów u mnie jest też w podobnej granicy ( licząc wewnętrzny prześwit jest to od 85 do 90 cm). Celuloza ma praktycznie ten sam ciężar na m2 a przecież sporo ludzi daje wełnę na sufit podwieszany :), powinno wytrzymać, KG np. A20 Knaufa ma 2 cm grubości :)

Pytajnick
25-12-2019, 21:20
Tylko wiesz, dla mnie najsłabszym punktem może być...mocowanie płyty do profilu, czyli wkręty.(*) Diabli wiedzą ile to wytrzyma. Nie wiem jak TY, ale ja mam jeszcze inną opcję - od płyty KG do dolnego pasa w części mieszkalnej,mam 16cm, bo całą konstrukcję podniosłem by mieć miejsce na kanały WM. Jak się będę stresował brakiem pewności, to pod wiązarami dam sznurki, nasypię celulozy te 16cm a na nią/sznurki położę między krokwiami i na nich wełnę :) Właśnie sobie liczę, że taki mix celulozy 15cm i 15cm wełny 0,33 daje U 0,11 Kalkulatorek - https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/kalkulatory/calc-wpc/

* - konkretniej -wkręty wytrzymają ,ale regips na nich ?

MiroMirek
26-12-2019, 12:57
Tylko wiesz, dla mnie najsłabszym punktem może być...mocowanie płyty do profilu, czyli wkręty.(*) Diabli wiedzą ile to wytrzyma. Nie wiem jak TY, ale ja mam jeszcze inną opcję - od płyty KG do dolnego pasa w części mieszkalnej,mam 16cm, bo całą konstrukcję podniosłem by mieć miejsce na kanały WM. Jak się będę stresował brakiem pewności, to pod wiązarami dam sznurki, nasypię celulozy te 16cm a na nią/sznurki położę między krokwiami i na nich wełnę :) Właśnie sobie liczę, że taki mix celulozy 15cm i 15cm wełny 0,33 daje U 0,11 Kalkulatorek - https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/kalkulatory/calc-wpc/

* - konkretniej -wkręty wytrzymają ,ale regips na nich ?

muszę skonsultować to rozwiązanie ( bez OSB sam podwieszany GK i zasyp bezpośrednio celulozą na płyty KG) z inżynierem konstruktorem - to na pewno da się policzyć. Jest sporo ludzi, którzy to zrobili ale czy ktoś to policzył to nie spotkałem się z informacjami. Z wełną jest inaczej jak też to opisałeś, wisi na sznurkach a to przecież zdecydowanie odciąża KG

MiroMirek
26-12-2019, 13:38
A gdzie w tym projekcie podziała się folia paroszczelna pomiędzy pomieszczeniem a ociepleniem?

jest cały czas... ale to nie przedmiot tego wątku :)

MiroMirek
26-12-2019, 16:01
Tylko wiesz, dla mnie najsłabszym punktem może być...mocowanie płyty do profilu, czyli wkręty.(*) Diabli wiedzą ile to wytrzyma. Nie wiem jak TY, ale ja mam jeszcze inną opcję - od płyty KG do dolnego pasa w części mieszkalnej,mam 16cm, bo całą konstrukcję podniosłem by mieć miejsce na kanały WM. Jak się będę stresował brakiem pewności, to pod wiązarami dam sznurki, nasypię celulozy te 16cm a na nią/sznurki położę między krokwiami i na nich wełnę :) Właśnie sobie liczę, że taki mix celulozy 15cm i 15cm wełny 0,33 daje U 0,11 Kalkulatorek - https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/kalkulatory/calc-wpc/

* - konkretniej -wkręty wytrzymają ,ale regips na nich ?

ze strony : http://porady-montera.eu/waga-konstrukcji-ile-wazy-konstrukcja-sufitu-podwieszanego

Grzesiek

19 listopada 2013 o godz. 21:35

Dzień Dobry. Przymierzam się do wykonania sufitu podwieszanego do dolnego (poziomego) pasa wiązarów (konstrukcji dachowej) – opuszczenie o jakieś 25cm. Powierzchnia poszczególnych pól (pokoje) to max. 22m2, najdłuższe ściany dł. 5,5m.

Sufit ten chciałbym mieć możliwość ocieplić zasypem 40cm granulatu celulozy lub wełny (25cm opuszczenie+15cm wysokość dolnego pasa wiązara), a więc około: wysokość 0,4m x gęstość izolacji 40kg/m2 = 16kg/m2 dodatkowego ciężaru.

Konstrukcję chcę robić krzyżową dwupoziomową, zastanawiam się nad jej układem i rozstawami, oraz płytami.

Patrzę w broszurę rozwiązań Nida/Siniat ( http://www.siniat.pl/~/media/Files/Siniat/Systems/PL/Katalog%20techniczny%202013/05_sufity_podwieszane_NIDA_Sufit.pdf ), na str 6 po prawej widzę “maksymalne obciążenie” – dla płyty Zwykłej 20kg/m2 dla płyty Ogień 31kg/m2 – czy od tego trzeba odjąć ciężar samego sufitu (chyba nie)? Skłaniam się (asekuracyjnie?) do tej płyty Ogień.

Z kolei w karcie systemowej Knauf D11 ( http://www.knauf.pl/cms_media/karty_systemowe/D11.pdf ), na str 14, dla systemu D112 jest tabela rozstawów dla kilku klas obciążeń (np. 30kg/m2). Patrząc na możliwe konfiguracje rozstawów profili głównych (górnych) i wieszaków wychodzi mi że lepiej dać przy moim układzie wiązarów (co 95cm) profile główne co te 95cm, a wieszaki co 75cm – czy dobrze sobie to planuję? Profile chyba dostanę 0,6mm (co nie łatwe w okolicy), a czy warto również dodatkowo zagęścić wkręty, a może również wieszaki?
Pozdrawiam.
Odpowiedz


Andrzej

22 listopada 2013 o godz. 23:22

Panie Grzegorzu, pod tabelką jest taki oto odnośnik nr. 1 “Dopuszczalne obciążenie uwzględniające: ciężar własny, materiał izolujący i dodatkowe obciążenie technologiczne. Opinia techniczna 1060/12/R14NK”. Problem polega jednak na czymś innym. Obciążenie które jest dopuszczalne dotyczy KONSTRUKCJI SUFITU, Pan natomiast chce obciążyć płyty g/k warstwą izolacji o ciężarze 16 kg/m². To płyty będą obciążone tym ciężarem, a nie konstrukcja sufitu, a to oznacza prawie na pewno ich oderwanie od profili CD i to niezależnie iloma wkrętami Pan tę płytę przykręci. W tym przypadku proponował bym przemyśleć inny rodzaj izolacji, lub całkowicie inne rozwiązanie techniczne całości jako sufitu podwieszanego i izolacji. Oczywiście otwarte jest również pytanie o folię paroizolującą.

gorbag
28-12-2019, 23:09
Miałem podobny dylemat parę lat temu kiedy przymierzałem się do zasypania stropu celulozą lub granulatem wełny. Zacząłem się trochę obawiać jak zobaczyłem zdjęcia zarwanego sufitu Piczmana, tam akurat był zasyp wełną w granulacie, a problemem okazały się wcale nie płyty czy wkręty, ale po prostu "wypięły się" wieszaki przy tym obciążeniu. Ruszt zrobiłem sam, dość solidnie, bo mój ciężar, czyli wówczas jakieś 82 kg, wytrzymywał.

https://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/images/test-romkona.jpg

Przeliczałem informacje z opakowań i danych technicznych, zapas po stronie metalowej był spory, ale trudniej było uwierzyć danym do wkrętów i gipsu, szczególnie po iluś latach i różnej wilgotności. Zastanawiałem się też nad zastosowaniem płyt Fermacell, bo zrobione z mieszanki gipsowo-włóknowej są cięższe, ale dużo solidniejsze niż zwykłe płyty gipsowe.

Ostatecznie po lekturze dziennika Lobo_M zdecydowałem się na jego rozwiązanie i zasypanie przestrzeni między podwieszonym sufitem, a wiązarami regranulatem styropianu. W wysokości wiązarów granulat przykryłem wełną na sznurkowaniu. Łączna grubość izolacji stropu to 32-52 cm, zależnie od pomieszczenia. Obciążenie konstrukcji i płyt minimalne, podobnie jak koszty i nakład pracy. Tak to wyglądało.

https://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/images/nakrywka.jpg

Podobne rozwiązanie widziałem później u kilku użytkowników forum, stosowali je np. Daniellos czy sebcio55

A propos podbijania wiązarów OSB od spodu do utworzenia "sztywnej tarczy", takie rozwiązanie było przeważnie w projektach z pracowni Z8. Pamiętam, że tłumaczyli kiedyś w komentarzach do Z91 z czego to wynika i czym ewentualnie można to rozwiązanie zastąpić.

MiroMirek
29-12-2019, 16:28
Miałem podobny dylemat parę lat temu kiedy przymierzałem się do zasypania stropu celulozą lub granulatem wełny. Zacząłem się trochę obawiać jak zobaczyłem zdjęcia zarwanego sufitu Piczmana, tam akurat był zasyp wełną w granulacie, a problemem okazały się wcale nie płyty czy wkręty, ale po prostu "wypięły się" wieszaki przy tym obciążeniu. Ruszt zrobiłem sam, dość solidnie, bo mój ciężar, czyli wówczas jakieś 82 kg, wytrzymywał.

https://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/images/test-romkona.jpg

Przeliczałem informacje z opakowań i danych technicznych, zapas po stronie metalowej był spory, ale trudniej było uwierzyć danym do wkrętów i gipsu, szczególnie po iluś latach i różnej wilgotności. Zastanawiałem się też nad zastosowaniem płyt Fermacell, bo zrobione z mieszanki gipsowo-włóknowej są cięższe, ale dużo solidniejsze niż zwykłe płyty gipsowe.

Ostatecznie po lekturze dziennika Lobo_M zdecydowałem się na jego rozwiązanie i zasypanie przestrzeni między podwieszonym sufitem, a wiązarami regranulatem styropianu. W wysokości wiązarów granulat przykryłem wełną na sznurkowaniu. Łączna grubość izolacji stropu to 32-52 cm, zależnie od pomieszczenia. Obciążenie konstrukcji i płyt minimalne, podobnie jak koszty i nakład pracy. Tak to wyglądało.

https://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/images/nakrywka.jpg

Podobne rozwiązanie widziałem później u kilku użytkowników forum, stosowali je np. Daniellos czy sebcio55

A propos podbijania wiązarów OSB od spodu do utworzenia "sztywnej tarczy", takie rozwiązanie było przeważnie w projektach z pracowni Z8. Pamiętam, że tłumaczyli kiedyś w komentarzach do Z91 z czego to wynika i czym ewentualnie można to rozwiązanie zastąpić.

dzięki za bardzo szczegółowy opis :) - na pewno mi pomoże podjąć dobrą decyzję. To zastosowanie OSB to z pracowni ZXXX - osobiście uważam to za niedopracowane rozwiązanie - to niczego nie stęża, bardzo dużo odpadów (duże koszty) bo rozmiar płyty jest niedostosowany do rozstawu wiązarów, ciężar OSB w sumie też bardzo obciążą wiązary, w sumie najważniejsze to to, że projekt wiązarów (mam już zamontowane) w ogóle nie zakłada konieczności takiego "stężenia" - z tego punktu widzenia to OSB jest zupełnie niepotrzebne. Natomiast rzeczywiście ma ono sens jako "nośnik" cieżaru izolacji. Potwierdzała by to odpowiedź jaką uzyskałem z tej firmy na moje zapytanie :
cyt " Zastosowanie płyt OSB z pewnością byłoby korzystniejsze (ciężar ocieplenia – zwłaszcza w postaci celulozy + dodatkowe połączenie poszczególnych wiązarów), ale nie musi być konieczne.
Same płyty gk mogą jednak nie przenieść obciążenia termoizolacji – zwłaszcza w postaci zasypowej – opierającej się bezpośrednio na tych płytach.
W przypadku chęci zmiany proszę skonsultować to z architektem, który adaptował projekt do konkretnej inwestycji."

i teraz przechodząc do meritum - czy jednak dać to OSB ( w tym dodatkowe belki nad wiązarami aby dopasować do rozmiaru płyt OSB) - koszt oceniam na jakieś 15 tys. + stelaż + KG ...etc
czy też znaleźć jakieś inne rozwiązanie ?
Ciężar 40 cm celulozy to jakieś 15kg/m2.
Przeanalizowałem wszystkie rozwiązania dot. sufitu podwieszanego ze stron Knaufa, Fermacella, Rigipsa, Nidy :) i tak :

1. dając konstrukcję krzyżową sufitu podwieszanego , CD o grubości 6mm, rozstaw profili nośnych co 40 cmm, głównych co 100 cm i rozstaw zawiesi profili głównych co 50cmm to taka konstrukcja bez problemu wytrzyma obciążenie 50 kg/m2
2. jest pytanie o nośność samej płyty i wkrętów - tu mówimy o rozstawie 100X40 płyty na " około mocowanej wkrętami" do profili - jaką grubość płyty GK lub GW zastosować aby na tej powierzchni (100x40) bezpiecznie zarówno płyta jak i wkręty ( skrót myślowy) wytrzymały cieżar samej płyty + około 8 kg cieżaru celulozy (skoro 15 kg/m2 to mniej więcej 8kg na rozstaw 100x 40) ? - i tu nie znam jeszcze odpowiedzi :). Bardzo interesujace może być zastosowanie płyt gipsowo-włóknowych - teraz to badam, jeżeli ktoś już to rozwiązał to proszę o wsparcie.

Tak swoją drogą to widziałem i takie rozwiązanie jak na zdjęciu - zasyp 40 cm celulozy na taką konstrukcję (rozstaw wiązarów około 90 cm) . Na zdjęciu tuż przed zasypaniem celulozą - ma to szansę unieść te 40 cm grubości celulozy ?438646. Nie wiem jaką płytę zastosowano, z tego co widziałem normalną KG 12,5mm

MiroMirek
29-12-2019, 17:43
Sypanie ocieplenia na KG jest nierozsądne.
Nawet jeśli się na zawali to KG się odkształci pod obciążeniem.
Ja bym przymocował folię paroizolacyjną od spodu krokwi, wzmocnił ją od spodu gęsto, przykręconymi do krokwi, łatami i dopiero pod to podwiesił sufit KG.
Ocieplenie zatrzymuje się na folii i łatach a KG nie jest poddany żadnemu obciążeniu.

nie rozumiem tej koncepcji z łatami :( ,które też się mogą ugiąć przy tak dużym rozstawie podpór czyli pasów wiązara, jeżeli już to wolałbym powrót do rozwiązania z OSB ale to jak już opisałem ostateczność ze względu na koszt

cezary.pl
29-12-2019, 19:36
Może użyj płyty o wymiarze 207x250cm, a z odciętych pasów zrobisz połączenia tych płyt, które są styczne od czoła. Mocując od góry wkrętami.
http://www.osb.pl/plyty/2070x2800/
Czy z rysunku wynika rozstaw krokwi co 100cm, czy jak napisałeś co 90cm?

PS ten wymiar to nie osb tylko płyta wiórowa. Nie wiem czy się nadaje do tego zastosowania.

MiroMirek
29-12-2019, 19:50
Co z tego że się ugną. Przecież do nich nie będziesz mocował KG.
KG mocujesz na wieszakach przymocowanych do krokwi.
Tak jak na zdjęciu które zamieściłeś.
Tylko folia nie leży na KG tylko przymocowana jest od spodu krokwi i wzmocniona listwami (np. 4x6 cm co 40 cm)
Konstrukcja przenosząca ciężar ocieplenia nie ma nic wspólnego z powłoką KG.

ok, teraz rozumiem :) - wieszaki montowane pomiędzy łatami do pasów wiązara . Będzie spory koszt tych łat , dom ma 150 m2, według Ciebie jaka powinna być szczelina pomiędzy łatami aby celuloza nie przerwała foli ( ma być folia aktywna Isofloc). ciężar celulozy 15kg/m2. Jeżeli miało by być tych łat 150 m2 to będą okropne koszty :(

kurczę mam nadzieję, że obliczenia pozwolą zastosować płytę GW bo mnie koszty drzewa zabiją :(

MiroMirek
29-12-2019, 20:06
Podałem rozstawienie łat.
Co 40 cm.
Zastosuj folię wzmocnioną włóknem szklanym jak ta z Twojego zdjęcia.

no dobra :), zastosuję te łaty to koszt około 1500 pln , i tak je muszę kupić bo jeżeli wypali wariant z GW to i tak je będę musiał kupić aby nabić na górę wiązarów aby móc dodać dodatkowe zawiesia pod konstrukcję profili głównych ( rozstaw wiązara to 90 cm czyli wyjdą mi zawiesia co 45 cm - to wytrzyma z 80 kg :)).

Ale poważna wątpliwość ! - jeżeli zakładamy, że nie wytrzyma płyta Knaufa A20 o grubości 2 cm nacisku celulozy ( przy rozstawie mocowań płyty 100x40 czyli około 8 kg celulozy ) to wytrzyma to folia ? ... i za jakiś czas to wszystko i tak się nie wysypie na płytę ? i na znacznie cieńszą płytę i delikatniejszy ruszt ( bo przecierz zakladająć brak obciążenia nie ma po co montować lepszych)

cezary.pl
29-12-2019, 20:44
Znalazłem na znanym portalu płytę OSB-3, 2800x2070mm gr 18mm. Do odcięcia tylko pasek 10cm.
Feler że ta płyta występuje od gr. 18mm
138,58,- zł/szt.

MiroMirek
29-12-2019, 21:03
Znalazłem na znanym portalu płytę OSB-3, 2800x2070mm gr 18mm. Do odcięcia tylko pasek 10cm.
Feler że ta płyta występuje od gr. 18mm
138,58,- zł/szt.

dzięki :), 18mm to dobry rozmiar , szkoda , że bez frezu. I teraz tylko pytanie które do tej pory jeszcze nie padło bo na razie zarzuciłem temat OSB :) ze względu na koszty. Mianowicie - nie wiem na ile taka płyta się ugnie (pod własnym ciężarem i ciężarem celulozy) jeżeli punkty podparcia są co 1m ? - to ważne bo do tej płyty będzie bezpośrednio montowany ruszt do KG. W przypadku podłogi dla płyt 18 mm zaleca się rozstaw podpór co 40 cm, wiadomo po suficie raczej nie będę chodził :):)

MiroMirek
29-12-2019, 21:06
Płyta OSB ma inny poważniejszy feler.
Formaldechyd.

to prawda i dlatego próbuję uciec od tego OSB także z tego powodu, chcę założyć aktywną paroizolację co oznacza, że w lecie kierunek powietrza będzie z poddasza do części mieszkalnej

hipodrom
30-12-2019, 16:15
A jakieś konkretniejsze źródło z badaniami i wnioskami nt fomaldechydu?

Bo ja znalazłem tylko takie (http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/domy-szkieletowe/materialy-budowlane-domy-szkieletowe/czy-plyta-osb-posiada-ograniczenie-w-stosowaniu). Piszą, że nawet OSB spełniające klasę E1 ma faktycznie 1000 razy mniej fomaldechydu niż wymaga tego klasa. Ktoś ma jakieś inne badania?

MiroMirek
30-12-2019, 17:13
no dobra :), zastosuję te łaty to koszt około 1500 pln , i tak je muszę kupić bo jeżeli wypali wariant z GW to i tak je będę musiał kupić aby nabić na górę wiązarów aby móc dodać dodatkowe zawiesia pod konstrukcję profili głównych ( rozstaw wiązara to 90 cm czyli wyjdą mi zawiesia co 45 cm - to wytrzyma z 80 kg :)).

Ale poważna wątpliwość ! - jeżeli zakładamy, że nie wytrzyma płyta Knaufa A20 o grubości 2 cm nacisku celulozy ( przy rozstawie mocowań płyty 100x40 czyli około 8 kg celulozy ) to wytrzyma to folia ? ... i za jakiś czas to wszystko i tak się nie wysypie na płytę ? i na znacznie cieńszą płytę i delikatniejszy ruszt ( bo przecierz zakladająć brak obciążenia nie ma po co montować lepszych)

pierwsze dobre wiadomości - zakładając rozstaw profili głównych co 70 cm, rozstaw profili nośnych co 40cm, rozstaw zawiesi co 90 cm ( czyli nic nie muszę dodawać bo taki jest rozstaw wiązarów) to nośność takiej konstrukcji to co najmniej 45kg/m2. ( jeżeli dam ESy to pewnie z 50kg/m2 :).
Teraz trwa liczenie nośności płyty KG lub GW dla 0.3 m2 ( 0.7x0.4) :), liczę na dobre wieści bo przecież cześć celulozy oprze się na profilach a nie na KG/GW.

hipodrom
30-12-2019, 18:15
Dlatego pytałem o konkretne badania, które by chociaż powiedziały ile tego fomaldechydu faktycznie jest. Ciekawe ile mniej się go wydziela, gdyby była pomalowana od spodu albo przykryta karton gipsem.

Z drugiej strony fale elektromagnetyczne faktycznie kiedyś były znikome. Bez Internetu, telefonów, płyt indukcyjnych, WIFI itd. Może zrobili ponowne badania i stwierdzili, że wcale nie są takie szkodliwe? A może oni chcą bym tak myślał i był naiwny? ;)

Pewnie że można unikać OSB, ale czy warto? A potem wychodzimy na zewnątrz i wdychamy ogromne ilości smogu, jemy śmieciowe jedzenie i kurczaki karmione antybiotykami... Szukam po prostu balansu w tym świecie i zastanawiam się, czy zamartwianie się o płytę OSB na suficie ma jakikolwiek sens?

MiroMirek
30-12-2019, 20:53
A po co się zamartwiać czy dom Cię truje kiedy są materiały naturalne jak drewno które nie zawiera trującego fenolu.
Dlaczego nie przybić pod tymi krokwiami desek pióro/wpust i darować sobie KG.
Koszt wyjdzie mniejszy niż OSB+KG a efekt znacznie lepszy.

na 100 % nie będzie OSB i na 90 % KG na moim suficie :))

MiroMirek
31-12-2019, 14:01
pierwsze dobre wiadomości - zakładając rozstaw profili głównych co 70 cm, rozstaw profili nośnych co 40cm, rozstaw zawiesi co 90 cm ( czyli nic nie muszę dodawać bo taki jest rozstaw wiązarów) to nośność takiej konstrukcji to co najmniej 45kg/m2. ( jeżeli dam ESy to pewnie z 50kg/m2 :).
Teraz trwa liczenie nośności płyty KG lub GW dla 0.3 m2 ( 0.7x0.4) :), liczę na dobre wieści bo przecież cześć celulozy oprze się na profilach a nie na KG/GW.

i ostateczna dobra wiadomość, otrzymałem pisemne wskazówki od Doradcy technicznego jednego z wiodących dostawców systemów zabudowy. Wprawdzie jest tu mowa o wełnie ale to nieistotne gdyż odniesiono się do ciężaru izolacji w wysokości 16kg/m2 . U mnie do zastosowania jest to drugie rozwiązanie

Dzień dobry,



W odpowiedzi na Pana zapytanie:

1. rozstaw profili głównych wynosi 100 cm, a profili nośnych (poprzecznie do długości płyty) - 40 cm,

2. maksymalny rozstaw wieszaków wynosi 70 cm,

3. warstwę wewnętrzną płyt należy mocować wkrętami w rozstawie co 40 cm, a warstwę zewnętrzną – 15 cm,

4. podwójne płytowanie płytą Fire typ F, Fire+ typ DF lub Fire+ Hydro typ DFH2 gr. 12.5 mm – można stosować je zamiennie.

Maksymalne obciążenie systemu wełną mineralną wynosi 16 kg/m2.



Powyższe rozwiązanie posiada klasę odporności ogniowej REI 30 dla układu sufit podwieszany – konstrukcja dachu, przy działaniu ognia od spodu. Proszę o zweryfikowanie klasy odporności ogniowej dla konstrukcji dachu, która powinna być zgodna z projektem.

Nr zaproponowanego systemu sufitu podwieszanego w naszym katalogu to 4.10.15.



Jeśli w tym przypadku nie ma żadnych wymagań w zakresie zabezpieczenia ppoż., można zastosować pojedyncze płytowanie płytą „zwykłą” typu A. Konstrukcja systemu:

1. rozstaw profili głównych wynosi 100 cm, a profili nośnych (poprzecznie do długości płyty) - 40 cm,

2. maksymalny rozstaw wieszaków wynosi 90 cm,

3. pojedynczą warstwę płyt należy mocować wkrętami w rozstawie co 15 cm.

Maksymalne obciążenie systemu wełną mineralną wynosi 15 kg/m2.

Nr systemu to 4.05.24.



Przesyłam Panu rysunki systemów oraz tabele z parametrami technicznymi.


i doprecyzowanie w kolejnym mailu

Dzień dobry,



Jeśli brak wymogów zabezpieczenia ppoż., zgodnie z wcześniejszą informacją, można zastosować pojedyncze opłytowanie gr. 12.5 mm płytą gipsowo – kartonową „zwykłą” typu A. Waży ona 8.1 kg/m2. Dla rozstawu wieszaków 90 cm i przy pojedynczym płytowaniu płytą g-k dopuszczamy obciążenie wełną do 15 kg/m2.

Ograniczenie stanowi już sama nośność wieszaków, dodatkowe zagęszczanie profili nie zwiększy nośności konstrukcji.

Pytajnick
31-12-2019, 15:17
MiroMirek - Brawo TY, za dokopanie się do konkretnych informacji.

Teraz info z ofert ocieplaczy - Izofloc F ( celuloza z najlepszą lambdą) : Izolacja powierzchni płaskich oraz umiarkowanie nachylonych do 10 stopni od 25 do 65 kg/m3.

I można sobie wyliczyć co i ile wytrzyma :)

Rom-Kon
02-01-2020, 14:45
Zostałem poproszony na PW o skrobnięcie paru zdań.
Płyty OSB przykręcone do pasa dolnego wiązarów o rozstawie około 90cm będą miały tendencję ugięcia-obwisu. Taki system powinien być jak odwrócona podłoga czyli do pasa dolnego wiązarów przykręcić "legary" co np. 40cm (jak pod stabilną podłogę) i na to dopiero płyty OSB. Problem jest z poziomowaniem bo jeśli pas dolny jest prosty (najczęściej tak) to "legary" z np. łat 4x4 czy 4x5 już są krzywe - chyba je z gałęzi wycinają ;) Tego systemu nie polecam chociaż najlepiej zniesie obciążenie.
Inny wariant z płytą OSB to zrobić kratownicę pomiędzy "belkami" pasa dolnego np z desek na sztorc (mniej się paczą niż łaty) i płytę przykręcać również do tej kratownicy. Na łączeniu płyt OSB pomiędzy "legarami" najlepiej zastosować podkład z deski spinającej obie płyty. Wtedy nie będą klawiszować.

Stelaż pod płyty G-K bez OSB na profilach metalowych:
Problemem nie jest obciążalność samego stelażu bo ten ma spory naddatek wytrzymałości ale problem leży w miejscu obciążenia. Jeśli jest to wełna to leży ona na profilach i to profile przenoszą obciążenie. Jeśli jest to izolacja nasypowa to praktycznie cały ciężar leży na płycie G-K. Najsłabszym ogniwem jest wkręt mocujący płytę G-K do profili. I jeżeli ja mając 120kg wagi spokojnie stanę na samych profilach (mam takie fotki - nawet huśtawkę sobie zrobiłem na profilach) i się nie załamie pode mną to stając na płycie w ekspresowym tempie znajdę się piętro niżej. W przypadku sufitu Piczmana co prawda nie wytrzymał stelaż ale nie wiem czy przy dłuższym użytkowaniu nie ustąpiłaby płyta - przesadził z obciążeniem i to sporo. Robiłem parę takich konstrukcji pod nasyp izolacji ale nigdy pod ciężką - raz zrobiłem taki sufit ale i tak zamiast granulatu wełny Inwestor wyprał granulat styropianowy czyli konstrukcja nie miała szansy się wykazać.
A teraz jak zrobić wytrzymałą konstrukcję pod ciężki nasyp.
Profile CD60 obowiązkowo 0,6mm - "śrubka" trzyma się w metalu czyli ma być jak najgrubszy! Czyli drogie systemowe profile 0,6mm obowiązkowo!
Rozstaw profili co 40cm
Raczej system jednopoziomowy zamiast krzyżowego i to na wieszakach "grzybkowych" - "grzybek" można dać z dwóch stron wiązara. Obowiązkowo firmowy dla danego systemu!
Rozstaw zawiesi 90cm-trochę sporo ale przy znacznym zagęszczeniu wieszaków może być bardziej wytrzymały niż system 2-poziomowy krzyżowy
Płyta pojedyncza - nie ma po co obciążać stelaża drugą płytą - w budownictwie indywidualnym nie jest wymagany system p-poż. Można co prawda zastosować jedną płytę "różową" ale nie będzie to system p-poż tylko ze względu na większą wytrzymałość mechaniczną takiej płyty. Ja zawsze robiłem takie sufity na zwykłych płytach ale jak wspomniałem wcześniej nie było to testowane na ciężkiej izolacji - zawsze był albo nasyp styropianu albo piana.
Jeśli chodzi o spoinowanie to taśmy pełne - żadna siatka!
Paroizolacja - ja zalecam szczelną i chyba najlepszą StopAir Isover a do uszczelniania i łączenia taśmy Corotop - Coro Mix i Coro Fix
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/p720x720/11728989_1142724769077650_4271182015452295102_o.jp g?_nc_cat=108&_nc_ohc=6f9CS-qQMkIAQkhy1P-WvWJq2RPBh7v3wPlb4-BpWYDd7hmIfUC6ZYtuw&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=5bb991cfa4799f5ee2fb71f755a95363&oe=5EA8ED80

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/p720x720/11143667_1142576575759136_4847289464161168613_o.jp g?_nc_cat=107&_nc_ohc=MH4wEMrHcvsAQkN485BRbrpH9S0c07pEgTiJxQUMR6 X_x_Df1GsKq6vhQ&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=c2f7468dbc541d9c2141a7a6a143e809&oe=5E98BAFD

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/p720x720/14711382_1484366564913467_8875602176712373081_o.jp g?_nc_cat=105&_nc_ohc=yqsoU7AK3UwAQlBq5Ljef8KEL8ClORAb6UEctm11rV bH-zfoOs10STmJw&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=f769a6324e1ac0e5b5d1316b8d5431db&oe=5EA34D74

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/p720x720/14706888_1484357284914395_8564710717313910666_o.jp g?_nc_cat=101&_nc_ohc=_qvEk7hIlTIAQn7oLfMmivNAaK3Xh_2euIYK0wlODn IjEgzd8dsY3Xo8A&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=05020f680dcf91ba5e290354bd071c73&oe=5EA9DF49

Tu jest filmik z pianowania

https://www.facebook.com/593864663963666/videos/383620525763088/

Więcej fotek tu:
https://www.facebook.com/Rom-Kon-Remonty-Wyko%C5%84czeni%C3%B3wka-Budowlana-593864663963666/

(https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com% 2FRom-Kon-Remonty-Wyko%25C5%2584czeni%25C3%25B3wka-Budowlana-593864663963666%2F)

MiroMirek
02-01-2020, 16:40
Zostałem poproszony na PW o skrobnięcie paru zdań.
Płyty OSB przykręcone do pasa dolnego wiązarów o rozstawie około 90cm będą miały tendencję ugięcia-obwisu. Taki system powinien być jak odwrócona podłoga czyli do pasa dolnego wiązarów przykręcić "legary" co np. 40cm (jak pod stabilną podłogę) i na to dopiero płyty OSB. Problem jest z poziomowaniem bo jeśli pas dolny jest prosty (najczęściej tak) to "legary" z np. łat 4x4 czy 4x5 już są krzywe - chyba je z gałęzi wycinają ;) Tego systemu nie polecam chociaż najlepiej zniesie obciążenie.
Inny wariant z płytą OSB to zrobić kratownicę pomiędzy "belkami" pasa dolnego np z desek na sztorc (mniej się paczą niż łaty) i płytę przykręcać również do tej kratownicy. Na łączeniu płyt OSB pomiędzy "legarami" najlepiej zastosować podkład z deski spinającej obie płyty. Wtedy nie będą klawiszować.

Stelaż pod płyty G-K bez OSB na profilach metalowych:
Problemem nie jest obciążalność samego stelażu bo ten ma spory naddatek wytrzymałości ale problem leży w miejscu obciążenia. Jeśli jest to wełna to leży ona na profilach i to profile przenoszą obciążenie. Jeśli jest to izolacja nasypowa to praktycznie cały ciężar leży na płycie G-K. Najsłabszym ogniwem jest wkręt mocujący płytę G-K do profili. I jeżeli ja mając 120kg wagi spokojnie stanę na samych profilach (mam takie fotki - nawet huśtawkę sobie zrobiłem na profilach) i się nie załamie pode mną to stając na płycie w ekspresowym tempie znajdę się piętro niżej. W przypadku sufitu Piczmana co prawda nie wytrzymał stelaż ale nie wiem czy przy dłuższym użytkowaniu nie ustąpiłaby płyta - przesadził z obciążeniem i to sporo. Robiłem parę takich konstrukcji pod nasyp izolacji ale nigdy pod ciężką - raz zrobiłem taki sufit ale i tak zamiast granulatu wełny Inwestor wyprał granulat styropianowy czyli konstrukcja nie miała szansy się wykazać.
A teraz jak zrobić wytrzymałą konstrukcję pod ciężki nasyp.
Profile CD60 obowiązkowo 0,6mm - "śrubka" trzyma się w metalu czyli ma być jak najgrubszy! Czyli drogie systemowe profile 0,6mm obowiązkowo!
Rozstaw profili co 40cm
Raczej system jednopoziomowy zamiast krzyżowego i to na wieszakach "grzybkowych" - "grzybek" można dać z dwóch stron wiązara. Obowiązkowo firmowy dla danego systemu!
Rozstaw zawiesi 90cm-trochę sporo ale przy znacznym zagęszczeniu wieszaków może być bardziej wytrzymały niż system 2-poziomowy krzyżowy
Płyta pojedyncza - nie ma po co obciążać stelaża drugą płytą - w budownictwie indywidualnym nie jest wymagany system p-poż. Można co prawda zastosować jedną płytę "różową" ale nie będzie to system p-poż tylko ze względu na większą wytrzymałość mechaniczną takiej płyty. Ja zawsze robiłem takie sufity na zwykłych płytach ale jak wspomniałem wcześniej nie było to testowane na ciężkiej izolacji - zawsze był albo nasyp styropianu albo piana.
Jeśli chodzi o spoinowanie to taśmy pełne - żadna siatka!
Paroizolacja - ja zalecam szczelną i chyba najlepszą StopAir Isover a do uszczelniania i łączenia taśmy Corotop - Coro Mix i Coro Fix
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/p720x720/11728989_1142724769077650_4271182015452295102_o.jp g?_nc_cat=108&_nc_ohc=6f9CS-qQMkIAQkhy1P-WvWJq2RPBh7v3wPlb4-BpWYDd7hmIfUC6ZYtuw&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=5bb991cfa4799f5ee2fb71f755a95363&oe=5EA8ED80

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/p720x720/11143667_1142576575759136_4847289464161168613_o.jp g?_nc_cat=107&_nc_ohc=MH4wEMrHcvsAQkN485BRbrpH9S0c07pEgTiJxQUMR6 X_x_Df1GsKq6vhQ&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=c2f7468dbc541d9c2141a7a6a143e809&oe=5E98BAFD

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/p720x720/14711382_1484366564913467_8875602176712373081_o.jp g?_nc_cat=105&_nc_ohc=yqsoU7AK3UwAQlBq5Ljef8KEL8ClORAb6UEctm11rV bH-zfoOs10STmJw&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=f769a6324e1ac0e5b5d1316b8d5431db&oe=5EA34D74

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/p720x720/14706888_1484357284914395_8564710717313910666_o.jp g?_nc_cat=101&_nc_ohc=_qvEk7hIlTIAQn7oLfMmivNAaK3Xh_2euIYK0wlODn IjEgzd8dsY3Xo8A&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=05020f680dcf91ba5e290354bd071c73&oe=5EA9DF49

Tu jest filmik z pianowania

https://www.facebook.com/593864663963666/videos/383620525763088/

Więcej fotek tu:
https://www.facebook.com/Rom-Kon-Remonty-Wyko%C5%84czeni%C3%B3wka-Budowlana-593864663963666/

(https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com% 2FRom-Kon-Remonty-Wyko%25C5%2584czeni%25C3%25B3wka-Budowlana-593864663963666%2F)

bardzo dziękuję za wypowiedź . Posiadam wyniki badań (Instytut Techniki Budowlanej ) dopuszczalnych obciążeń jednego z wiodących dostawców do systemów zabudowy. Bardzo ciekawe dane i tak np.:
1. Dopuszczalne obciążenie dla profili ES jest prawie dwukrotnie większe niż profili "grzybkowych" (mocowanie profil CD o grubości 0.55 mm z tolerancją 0.06)
2. Natomiast to jest bardzo ciekawe:

2.1. Dla rusztu jednopoziomowego równoległego ( czyli jak tory na basenie :)) przy rozstawie profili nośnych co 40 cm i zawiesi co 90 cm to dopuszczalne obciążenie wynosi 80kg/m2 (osiemdziesiąt kilogramów)

2.2. Dla rusztu dwupoziomowego krzyżowego przy rozstawie profili nośnych co 40 cm, głownych co 100cm i zawiesi co 90 cm to dopuszczalne obciążenie wynosi 31kg/m2

i tu już nie rozumiem totalnie :( - po co inwestować w ruszt dwupoziomowy skoro jednopoziomowy równoległy wytrzymuje ponad 2 razy wiecej niż dwupoziomowy ?

Pytajnick
02-01-2020, 18:17
Podejrzewam, że łączniki krzyżowe są słabsze niż wieszaki. Ja od lat robię jednopoziomowe (tutaj to herezja) i taki mam u siebie :)
Na zdjęciach kolega wisi w miejscu wieszaka obrotowego. Szkoda, że nie zrobił testu mocując linę na dolnym poziomie rusztowania na tych łącznikach krzyżowych, może by puściły lub wytrzymały i mielibyśmy jakąś teorię.

Poszperałem w necie. Obciążenie dopuszczalne(obliczeniowe)
wieszak krzyżowy - 0,19
wieszak obrotowy - 0,37
wieszak 'grzybek' - 0,43

Czyli jak pisałem, wieszak krzyżowy jest najsłabszy w dwupoziomowym ruszcie.

MiroMirek
02-01-2020, 19:08
Podejrzewam, że łączniki krzyżowe są słabsze niż wieszaki. Ja od lat robię jednopoziomowe (tutaj to herezja) i taki mam u siebie :)
Na zdjęciach kolega wisi w miejscu wieszaka obrotowego. Szkoda, że nie zrobił testu mocując linę na dolnym poziomie rusztowania na tych łącznikach krzyżowych, może by puściły lub wytrzymały i mielibyśmy jakąś teorię.

Poszperałem w necie. Obciążenie dopuszczalne(obliczeniowe)
wieszak krzyżowy - 0,19
wieszak obrotowy - 0,37
wieszak 'grzybek' - 0,43

Czyli jak pisałem, wieszak krzyżowy jest najsłabszy w dwupoziomowym ruszcie.
trzeba wierzyć inżynierom :)
438903438904

tak napisałem widać znaczną różnicę w nośności jednopoziomowego równoleglego a dwupoziomowego krzyżowego 80 kg vs [B]31 kg . Jestem laikiem, staram się logicznie podejść do tematu :).
Po co stosować ruszt krzyżowy dwupoziomowy skoro ma o wiele niższą nośność i więcej materiału ?.
Ja osobiście chcę mieć ruszt zaraz pod wiązarem aby sufit był jak najwyżej. Gdzieś wyczytałem, że ruszt jednopoziomowy to tam gdzie jest mniej niż 4 metry od ściany ale w badaniu ITB w ogóle nie ma o tym mowy...4389054389084389074389094389104389114389124 38913

Rom-Kon
02-01-2020, 19:53
Ruszt dwupoziomowy-krzyżowy robi się najczęściej przy dachach czterospadowych gdzie wiązar dolny w narożnikach zmienia kierunek o 90*. I właśnie tak tu było. Po prostu wtedy łatwiejsze i szybsze jest wykonanie takiego sufitu. Jeśli chodzi o obciążalność wieszaków to obrotowy jest mocniejszy od pojedynczego grzybka ale grzybek można dać z dwóch stron belki i wtedy jest zdecydowanie mocniejszy. Dodatkowo wieszak obrotowy można wpiąć wadliwie - jedną stroną i tego praktycznie od dołu nie widać (prawdopodobnie to było przyczyną katastrofy u Piczmana. Grzybek od dołu widać czy jest dobrze wpięty. Dodatkowo są łączniki krzyżowe które też można niedokładnie wpiąć a dodatkowo to zawsze jeden element osłabiający więcej.

Druga sytuacja do wskazania rusztu krzyżowego to opuszczanie sufitu poniżej 20cm od miejsca mocowania. Grzybki - markowe grzybki są długie na 270mm. Co prawda są też dłuższe grzybki ale trudno dostępne. Swego czasu 400szt grzybków przedłużałem łącząc nitami 2szt. Mogę spokojnie to polecić bo wytrzymałość takiego połączenia jest bardzo duża

Przy dachach czterospadowych lub z dziwnymi przebiegami belek można zrobić typ mieszany. Część na grzybkach jako jednopoziomowy a część jako krzyżowy lub wszystko na jednopoziomowym ale część sufitu z profilami obróconymi o 90* - wtedy też jest obrót płyty o 90*.

Jeśli na suficie nie ma dużo miejsc gdzie nie można podwiesić profili bo nie ma do czego to można pomiędzy wiązary wstawić coś na wzór wymianu. Najlepiej z deski bo lepiej przenosi obciążenia i jest sztywniejsza od łat.

Rom-Kon
02-01-2020, 20:01
Podejrzewam, że łączniki krzyżowe są słabsze niż wieszaki. Ja od lat robię jednopoziomowe (tutaj to herezja) i taki mam u siebie :)
Na zdjęciach kolega wisi w miejscu wieszaka obrotowego. Szkoda, że nie zrobił testu mocując linę na dolnym poziomie rusztowania na tych łącznikach krzyżowych, może by puściły lub wytrzymały i mielibyśmy jakąś teorię.

Poszperałem w necie. Obciążenie dopuszczalne(obliczeniowe)
wieszak krzyżowy - 0,19
wieszak obrotowy - 0,37
wieszak 'grzybek' - 0,43

Czyli jak pisałem, wieszak krzyżowy jest najsłabszy w dwupoziomowym ruszcie.
Wiszę na wieszaku obrotowym ale ten profil jest dodatkowo ściskany liną - nie jest to miarodajny test chociaż 120kg utrzymał ;)
Na dolnym ruszcie już nie miałbym prawa się utrzymać z tak punktowym obciążeniem więc i łącznik krzyżowy i sam profil by poległy - ja zresztą też :yes: To logiczne ;)

Ja gdy tylko mogę to zawsze preferuję ruszt jednopoziomowy - praktycznie od zawsze. Ale faktycznie wielu tu na forum uznaje to jako herezję.

MiroMirek
02-01-2020, 20:07
Ruszt dwupoziomowy-krzyżowy robi się najczęściej przy dachach czterospadowych gdzie wiązar dolny w narożnikach zmienia kierunek o 90*. I właśnie tak tu było. Po prostu wtedy łatwiejsze i szybsze jest wykonanie takiego sufitu. Jeśli chodzi o obciążalność wieszaków to obrotowy jest mocniejszy od pojedynczego grzybka ale grzybek można dać z dwóch stron belki i wtedy jest zdecydowanie mocniejszy. Dodatkowo wieszak obrotowy można wpiąć wadliwie - jedną stroną i tego praktycznie od dołu nie widać (prawdopodobnie to było przyczyną katastrofy u Piczmana. Grzybek od dołu widać czy jest dobrze wpięty. Dodatkowo są łączniki krzyżowe które też można niedokładnie wpiąć a dodatkowo to zawsze jeden element osłabiający więcej.

Druga sytuacja do wskazania rusztu krzyżowego to opuszczanie sufitu poniżej 20cm od miejsca mocowania. Grzybki - markowe grzybki są długie na 270mm. Co prawda są też dłuższe grzybki ale trudno dostępne. Swego czasu 400szt grzybków przedłużałem łącząc nitami 2szt. Mogę spokojnie to polecić bo wytrzymałość takiego połączenia jest bardzo duża

Przy dachach czterospadowych lub z dziwnymi przebiegami belek można zrobić typ mieszany. Część na grzybkach jako jednopoziomowy a część jako krzyżowy lub wszystko na jednopoziomowym ale część sufitu z profilami obróconymi o 90* - wtedy też jest obrót płyty o 90*.

Jeśli na suficie nie ma dużo miejsc gdzie nie można podwiesić profili bo nie ma do czego to można pomiędzy wiązary wstawić coś na wzór wymianu. Najlepiej z deski bo lepiej przenosi obciążenia i jest sztywniejsza od łat.

a jakie rozwiązanie najlepiej tu zastosować ?, nie chcę opuszcząć sufitu, zalezy mi aby był jak najwyżej czyli mocowany ( np. ES) tuż pod wiązarem. No i chcę ta celulozę ( ciężar 16kg/m2). Nada się ruszt jednopoziomowy rownoległy ?( ma największą nosność) , zamiast KG dla bezpieczeństwa dałbym fermacell 12,5 mm. Będę wdzieczny za poradę438914

Rom-Kon
02-01-2020, 20:12
trzeba wierzyć inżynierom :)
438903438904

tak napisałem widać znaczną różnicę w nośności jednopoziomowego równoleglego a dwupoziomowego krzyżowego 80 kg vs [B]31 kg . Jestem laikiem, staram się logicznie podejść do tematu :).
Po co stosować ruszt krzyżowy dwupoziomowy skoro ma o wiele niższą nośność i więcej materiału ?.
Ja osobiście chcę mieć ruszt zaraz pod wiązarem aby sufit był jak najwyżej. Gdzieś wyczytałem, że ruszt jednopoziomowy to tam gdzie jest mniej niż 4 metry od ściany ale w badaniu ITB w ogóle nie ma o tym mowy...4389054389084389074389094389104389114389124 38913

Ale tu uwaga! Nośność profili! Czyli obciążenie profili instalacjami, izolacją termiczną i płytami razem wzięte. A w przypadku nasypu izolacji obciążeniom poddawane są płyty! I najsłabszym ogniwem nie jest wytrzymałość zawiesi profili tylko wkrętów w płycie! Profile zostaną na suficie ale płyta z izolacją się oderwie - możliwe że nawet wkręty zostaną w profilach a po prostu płyta nie wytrzyma. To jest najsłabsze ogniwo i tu trzeba się tego bać. I też dlatego jeden z moich Inwestorów chociaż miał w planie nasyp wełny to z niej zrezygnował na konto granulatu styropianowego. I aby ten styropian nie latał po całym poddaszu (nie było podłogi po całości) nakrył ten styropian najtańszą wełną (taką szmatą) szklaną grubości 5cm. Ale miał zasyp około 50cm grubości +5cm wełny... na bogato ;)

Rom-Kon
02-01-2020, 20:28
a jakie rozwiązanie najlepiej tu zastosować ?, nie chcę opuszcząć sufitu, zalezy mi aby był jak najwyżej czyli mocowany ( np. ES) tuż pod wiązarem. No i chcę ta celulozę ( ciężar 16kg/m2). Nada się ruszt jednopoziomowy rownoległy ?( ma największą nosność) , zamiast KG dla bezpieczeństwa dałbym fermacell 12,5 mm. Będę wdzieczny za poradę438914
W tym wypadku odpuściłbym wieszaki typu ES "chociaż amerykańscy uczeni dowodzą że..." :) na konto grzybków. Dwustronnie obejmując wiązar. Jeśli chodzi o rozmieszczenie wiązarów to z rysunku wynika że "brakuje" albo jednego albo dwóch wiązarów w narożnikach - nie jest to dużo więc spokojnie można wstawić deski i do tych desek mocować wieszaki - w przypadku ESów byłoby to utrydnione bo deski wstawia się na sztorc i grzybek mocuje się do boku a ES od spodu. Tu też wychodzi przewaga grzybków - montuje się je do boków a na wkręty działa siła ścinająca. W ESach na wkręt działa siła wyrywająca.
Reasumując: dodać parę desek pomiędzy wiązary i robić ruszt jednopoziomowy w poprzek wiązarów. Najlepiej jakby przed robieniem sufitu były już ścianki działowe to wtedy byłyby mniejsze połacie sufitu - sufit mniej by pracował chociażby termicznie. Ale i nad takim sufitem można zapanować ;)

MiroMirek
02-01-2020, 20:40
W tym wypadku odpuściłbym wieszaki typu ES "chociaż amerykańscy uczeni dowodzą że..." :) na konto grzybków. Dwustronnie obejmując wiązar. Jeśli chodzi o rozmieszczenie wiązarów to z rysunku wynika że "brakuje" albo jednego albo dwóch wiązarów w narożnikach - nie jest to dużo więc spokojnie można wstawić deski i do tych desek mocować wieszaki - w przypadku ESów byłoby to utrydnione bo deski wstawia się na sztorc i grzybek mocuje się do boku a ES od spodu. Tu też wychodzi przewaga grzybków - montuje się je do boków a na wkręty działa siła ścinająca. W ESach na wkręt działa siła wyrywająca.
Reasumując: dodać parę desek pomiędzy wiązary i robić ruszt jednopoziomowy w poprzek wiązarów. Najlepiej jakby przed robieniem sufitu były już ścianki działowe to wtedy byłyby mniejsze połacie sufitu - sufit mniej by pracował chociażby termicznie. Ale i nad takim sufitem można zapanować ;)

sufit ma być wewnatrz tej czerwonej linii, sciany dzialowe już są jak na zdjęciu. Parę dni temu byłem zobaczyć zasypywanie stropu i fotka tuz przed zasypaniem. Rozumiem chodzi o taki ruszt i takie mocowanie jak na zdjęciu ?438915438916438917

Rom-Kon
02-01-2020, 20:51
sufit ma być wewnatrz tej czerwonej linii, sciany dzialowe już są jak na zdjęciu. Parę dni temu byłem zobaczyć zasypywanie stropu i fotka tuz przed zasypaniem. Rozumiem chodzi o taki ruszt i takie mocowanie jak na zdjęciu ?438915438916438917
Rozumiem że to jeszcze nie Pana poddasze ;)

Tak to ma wyglądać. Tylko nie wiem po co jest ta siatka. Nie przenosi żadnych obciążeń bo ona tylko leży na płycie...
A co do Fermacela to.... drogie cholerstwo. Kosztuje prawie 100zł za płytę a GK około 20zł ;) ...i dlatego nie mam z nią doświadczeń.

MiroMirek
02-01-2020, 21:06
Rozumiem że to jeszcze nie Pana poddasze ;)

Tak to ma wyglądać. Tylko nie wiem po co jest ta siatka. Nie przenosi żadnych obciążeń bo ona tylko leży na płycie...
A co do Fermacela to.... drogie cholerstwo. Kosztuje prawie 100zł za płytę a GK około 20zł ;) ...i dlatego nie mam z nią doświadczeń.

projekt wiązarów jest mój, zdjęcie wiązarów (z tymi białymi ścianami z Silki ) to mój przyszły sufit :) jak już w końcu podejmę decyzję jak go zrobić :). Natomiast to zdjęcie z tą "siatką" to zdjęcie z innego domu gdzie mnie wykonawca zasypu celulozą zaprosił aby zobaczył jak to na żywo i praktycznie wygląda. Ta siatka to "zbrojenie" folii paroizolacyjnej - folia jest przeźroczysta a siatka to wtopione w folię jakiejś wzmocnienie.
Fermacell jest drogi ale podobno bardzo wytrzymały, no cóż mam nadzieję, że jak go zastosuję to ryzyko, że mi sufit spadnie na głowę :( mocno ograniczę

Rom-Kon
02-01-2020, 21:22
12kg/m2 - jeśli to prawdziwe - to nie są jakieś wielkie obciążenia, nie bałbym się robić to na zwykłym stelażu i zwykłej płycie. Fermacella bym odpuścił. Szkoda kasy.

Edit: to jest trochę więcej niż wiaderko wody postawione na m2 płyty - spokojnie wytrzyma nawet 4 wiadra wody! ;)

MiroMirek
02-01-2020, 21:23
Rozumiem że to jeszcze nie Pana poddasze ;)

Tak to ma wyglądać. Tylko nie wiem po co jest ta siatka. Nie przenosi żadnych obciążeń bo ona tylko leży na płycie...
A co do Fermacela to.... drogie cholerstwo. Kosztuje prawie 100zł za płytę a GK około 20zł ;) ...i dlatego nie mam z nią doświadczeń.

i bardzo dziękuję za wszystkie porady i poświęcony czas - istotnie mnie przybliżyły do wyboru sposobu zrobienia sufitu :)