PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka Taryfa po instalacji PV?



lolo1
02-01-2020, 22:39
Witam,
wlasnie jestem po uruchomieniu instalacji, licznik wymieniony. Jestem w Tauronie i mam G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.

Zastanawiam sie na jaka taryfe przejsc aby bylo optymalnie?

Pozdrawiam

gawel
02-01-2020, 23:33
Witam,
wlasnie jestem po uruchomieniu instalacji, licznik wymieniony. Jestem w Tauronie i mam G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.

Zastanawiam sie na jaka taryfe przejsc aby bylo optymalnie?

Pozdrawiam

To zaszalałeś :cool:, Mnie doradzano g12w i taka miałem i pozostawiłem ale najlepiej wypróbuj i dokładnie zapisz parametry najwyżej zmienisz za rok lub nawet po pól roku taryfę można zmieniacz nie częściej niż raz w roku.

vvvv
03-01-2020, 07:24
Witam,
wlasnie jestem po uruchomieniu instalacji, licznik wymieniony. Jestem w Tauronie i mam G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.

Zastanawiam sie na jaka taryfe przejsc aby bylo optymalnie?

Pozdrawiam

Tauron rozlicza proporcjonalnie produkcję wg. zużycia Ładuje całą produkcję do jednego wora i potem rozlicza to według zużycia w poszczególnych taryfach. Niestety. Chociaż liczniki rejestrują produkcję w każdej strefie. Raczej nie ma na co liczyć, że pokryjesz np. tylko tą najdroższą strefę z produkcji. .Ja mam G12W w Tauronie. Ja bym nie zmieniał. G13 to dobra taryfa nawet przy PV.

ksysju
03-01-2020, 17:08
G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.


Jeżeli to prawda co napisałeś, to jest coś nie tak. W okresie letnim to 3 godziny, okresie zimowym 4 godziny. Nie licząc niedziel i świąt.
G13 jest głównie dla grzejących prądem w taniej taryfie.

vr5
03-01-2020, 20:53
Witam,
wlasnie jestem po uruchomieniu instalacji, licznik wymieniony. Jestem w Tauronie i mam G13 . Najwiecej energii zuzywam w szczycie popołudniowym.

Zastanawiam sie na jaka taryfe przejsc aby bylo optymalnie?

Pozdrawiam

Możesz pozostać przy G13. Jeśli Twoja PV pokryje prawie 100 % zużycia, to w zasadzie nie ma znaczenia która "G".

Jeśli znacznie mniej, to ważne są okresy rozliczeniowe.
Warto wtedy wybrać rozliczenie co miesiąc. Wprawdzie opłata stała jest trochę większa, ale najmniej się traci na proporcji.
W zimie zapłacisz za zużycie prawie jak byś nie miał PV, a w miesiącach letnich przy produkcji większej od potrzeb zapłacisz opłaty stałe.

lesiu681
07-01-2020, 23:52
. Jeśli Twoja PV pokryje prawie 100 % zużycia, to w zasadzie nie ma znaczenia która "G"....

Jestem "świeżym" posiadaczem Pv i również męczy mnie z jaką taryfą się związać. Na razie jadę na G12W . W moim przypadku chciałbym aby uzysk z Pv pokrył całe bądź dużą większość zapotrzebowania na energię elektryczną. Myślicie, że faktycznie w takim wypadku taryfa nie ma dużego znaczenia?

vr5
08-01-2020, 10:34
Jestem "świeżym" posiadaczem Pv i również męczy mnie z jaką taryfą się związać. Na razie jadę na G12W . W moim przypadku chciałbym aby uzysk z Pv pokrył całe bądź dużą większość zapotrzebowania na energię elektryczną. Myślicie, że faktycznie w takim wypadku taryfa nie ma dużego znaczenia?

Ta właśnie jest, jak pisałem.
Problemem jest wybranie w Tauronie taryfy dla osób mających znacznie mniejszą produkcję od zużycia (uwzględniając stratę wynikającą z Ustawy OZE 20 %, lub 30 %).
Dam przykład:
Zużywasz 10 MWh rocznie, a wyprodukowałeś 9 MWh (11,25 MWh - 20 %).
Zapłacisz za 1 MWh + opłaty stałe. To jest około 600 zł + opłaty stałe w G11. W innych taryfach może być tylko mniej... Bez PV będzie ponad 6 tys. zł (po starych cenach z 2019 r.).

Nasuwa się taka refleksja - jeśli trzymasz "zbędną" gotówkę na lokacie i zdecydujesz się ją przerzucić w PV, to praktycznie prawie zawsze więcej na tym zyskasz.

Piszę prawie zawsze, bo nie wiemy co mam przyniesie los...