PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja akustyczna stropu



Wojtek 1987
05-01-2020, 15:28
Dzień dobry. Nadbudowałem parterowy dom tzw. Kostka. Jestem przed etapem wykonania posadzki. Strop pomiędzy piętrami jest wykonany z płyty kanałowej – tzw. żerańska, której górna powierzchnia nie jest idealnie równa. Ponieważ na górze powstało osobne mieszkanie, zależy mi bardzo na wykonaniu dobrej izolacji akustycznej pod wylewką betonową. Zastanawiam się, jaka konfiguracja izolacji akustycznej byłaby najlepsza przy jej grubości 50mm.
Myślałem nad trzema opcjami:
a) Styropian miękki akustyczny np. 33/30 plus styropian twardy podłogowy 20 mm lub akustyczny 22/20 plus twardy 30 mm,
b) Wełna akustyczna podłogowa 50 mm,
c) Wełna akustyczna podłogowa 20 mm plus styropian twardy podłogowy 30 mm lub wełna akustyczna podłogowa 30 mm plus styropian twardy podłogowy 20mm.
Na izolację zostanie wykonana wylewka betonowa o grubości 60mm.
Dodam, że w części mieszkania będzie instalacja ogrzewania podłogowego, oraz ma być zastosowane rozwiązanie podłogi pływającej.
Proszę o poradę, które z tych rozwiązań byłoby najbardziej efektywne pod względem izolacji akustycznej. Z góry dziękuję za pomoc.

Tomek W
09-01-2020, 11:48
Witam
Poleciłbym zastosowanie wełny STEPROCK HD w grubości 5cm. Przy płycie żerańskiej 24cm uzyska się przyrost izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych na poziomie 25dB. Jest to bardzo dobry wynik pozwalający na uzyskanie parametrów spełniających wymagania akustyczne nawet dla budynków hotelowych.

www.rockwool.pl/produkty/steprock-hd

Wojtek 1987
11-01-2020, 12:32
A czy można tą wełnę zastosować pod ogrzewanie podłogowe?

Tomek W
13-01-2020, 09:26
A czy można tą wełnę zastosować pod ogrzewanie podłogowe?

Tak wełna również nadaje się pod ogrzewanie podłogowe. Sam montaż jednak przebiega nieco inaczej gdyż rury ogrzewania podłogowego będzie trzeba mocować albo do siatki stalowej albo układać między matami z wypustkami. Popularne "klipsy" do mocowania ogrzewania podłogowego średnio spisują sie w wełnie.

boconek03
19-01-2020, 11:43
Tomek W co polecisz do izolacji akustycznej stropu jeśli mam przewidziane ocieplenia na piętrze 8cm.
Płyta klasyczny żelbet.

Tomek W
28-01-2020, 09:03
Tomek W co polecisz do izolacji akustycznej stropu jeśli mam przewidziane ocieplenia na piętrze 8cm.
Płyta klasyczny żelbet.

Podobnie jak wyżej STEPROCK HD. Oczywiscie wełna ta w wypadku gdy planujesz wykonać na niej wylewkę albo połozyć OSB czy Fermacell w konstrukcji podłogi pływającej.
Steprock HD jest produktem wystepującym w grubościach 2-10cm. Jeżeli chcesz mieć 8cm izolacji to możesz zastosować np. 2x4cm.

cezary.pl
06-02-2020, 13:00
Panie Tomaszu.
Pozwoliłem sobie tu napisać, bo mam problem z wysłaniem do Pana PW.

Proszę zaproponować mi materiał na wygłuszenie/docieplenie.
Materiał powinien być twardy, mało pylić i rozsądny cenowo.

Jestem w trakcie wykonywania sufitów podwieszanych i chcę dokleić od spodu, do dachu 10 do 15 cm twardej wełny mineralnej, na powierzchni ok. 80 m2.
Płyty wełny będę mocował na gwoździe samoprzylepne i piankę z puszki.

Dach jest z płyty warstwowej z rdzeniem PIR 160/200 (blacha/PIR/blacha)
To jest ten dach: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?243282-Dach-z-p%C5%82yty-warstwowej&highlight=dach+p%C5%82yty+warstwowej

Pozdrawiam
Cezary

Tomek W
11-02-2020, 09:09
Panie Tomaszu.
Pozwoliłem sobie tu napisać, bo mam problem z wysłaniem do Pana PW.

Proszę zaproponować mi materiał na wygłuszenie/docieplenie.
Materiał powinien być twardy, mało pylić i rozsądny cenowo.

Jestem w trakcie wykonywania sufitów podwieszanych i chcę dokleić od spodu, do dachu 10 do 15 cm twardej wełny mineralnej, na powierzchni ok. 80 m2.
Płyty wełny będę mocował na gwoździe samoprzylepne i piankę z puszki.

Dach jest z płyty warstwowej z rdzeniem PIR 160/200 (blacha/PIR/blacha)
To jest ten dach: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?243282-Dach-z-p%C5%82yty-warstwowej&highlight=dach+p%C5%82yty+warstwowej

Pozdrawiam
Cezary

Witam
Jest to mocno niestandardowe rozwiązanie. Jeżeli szuka Pan samych twardych płyt to polecam wełnę fasadową FRONTROCK SUPER która ma strukturę dwugęstościowa z wierzchnią warstwą utwardzoną. Powinien Pan jednak wiedzieć że od środka w tym wypadku powinna iść jak najlepsza folia paroizolacyjna.
Ewentualnie z produktów można rozważyć równiez płytę do izolacji dachów płaskich MONROCK MAX E lub do podłóg pływających STEPROCK HD aczkolwiek wówczas sam ciężar płyt będzie na tyle duży że będzie trzeba znacznie zwiększyć ilość łączników mocujących.

cezary.pl
12-02-2020, 23:51
Dziękuję za odpowiedź.
Przy 10 cm wełny nie wystąpi kondensacja wewnątrz. Punkt rosy w warstwie PIR. Jest też WM.
Tę utwardzoną wełnę FRONTROCK SUPER kleić twardą stroną do blachy płyty PIR?

Pozdrawiam
Cezary

Wojtek 1987
13-02-2020, 07:42
Witam Panie Tomaszu,

Mam pytanie odnośnie mojego postu i Pańskiej odpowiedzi. Czy podłoże na którym będzie układana wełna Steprock HD musi być idealnie równe? Jak wspominałem jest do nadbudowa domu, gdzie strop to płyty kanałowe, które nie są zbyt równe po zdjęciu poprzedniej izolacji dachu, dodatkowo po tynkarzach tez zostały miejscami nierówności.
Czy powierzchnię trzeba wyrównać, czy wełna się dopasuje? Jak to wpłynie na wygłuszenie akustyczne?

Pozdrawiam

Tomek W
17-02-2020, 09:23
Dziękuję za odpowiedź.
Przy 10 cm wełny nie wystąpi kondensacja wewnątrz. Punkt rosy w warstwie PIR. Jest też WM.
Tę utwardzoną wełnę FRONTROCK SUPER kleić twardą stroną do blachy płyty PIR?

Pozdrawiam
Cezary

Termicznie nie będzie miało znaczenia którą stroną przykleisz ale jeżeli pójdą łączniki to lepiej jest żeby łącznik był mocowany na warstwie utwardzonej. Więc w tym wypadku lepiej byłoby kleic stroną o mniejszej gęstości.

Tomek W
17-02-2020, 09:26
Witam Panie Tomaszu,

Mam pytanie odnośnie mojego postu i Pańskiej odpowiedzi. Czy podłoże na którym będzie układana wełna Steprock HD musi być idealnie równe? Jak wspominałem jest do nadbudowa domu, gdzie strop to płyty kanałowe, które nie są zbyt równe po zdjęciu poprzedniej izolacji dachu, dodatkowo po tynkarzach tez zostały miejscami nierówności.
Czy powierzchnię trzeba wyrównać, czy wełna się dopasuje? Jak to wpłynie na wygłuszenie akustyczne?

Pozdrawiam

wszystko zależy od wielkości nierówności. Generalnie nie będzie to miało wpływu na akustyke ale trzeba też pamiętac że jak będa nierówności rzedu 3cm czy więcej to już lepiej dać warstwe wyrównawczą . NAjważniejsze jest żeby wylewka na wełnie miała nie mniej niz 4cm bo w przeciwnym wypadku może pękać.

masiarek80
07-05-2020, 21:45
Tak wełna również nadaje się pod ogrzewanie podłogowe. Sam montaż jednak przebiega nieco inaczej gdyż rury ogrzewania podłogowego będzie trzeba mocować albo do siatki stalowej albo układać między matami z wypustkami. Popularne "klipsy" do mocowania ogrzewania podłogowego średnio spisują sie w wełnie.
Panie Tomku a czy w takim przypadku nie można by właśnie użyć twardego styropianu w połączeniu z wełną? Rozwiązanie tańsze niż mata z wypustkami. Tylko jakich grubości użyć mając 50mm na izolację. Pozdr.

Tomek W
11-05-2020, 12:34
Panie Tomku a czy w takim przypadku nie można by właśnie użyć twardego styropianu w połączeniu z wełną? Rozwiązanie tańsze niż mata z wypustkami. Tylko jakich grubości użyć mając 50mm na izolację. Pozdr.

Generalnie wełnę można łączyć z dowolną izolacją gdyż jest materiałem chemicznie obojętnym, ale zwróciłbym uwagę jednak patrząc na kwestie izolacyjności akustycznej. Może okazać się że przy dużej różnicy sztywności dynamicznej poszczególnych materiałów , układ mieszany wypadnie pod kątem izolacyjności akustycznej słabiej niż gdyby została użyta sama wełna

michalbial
21-12-2021, 14:18
Mam pytanie o tę wełnę steprock - jej wytrzymałość na ściskanie to 30 kPa, styropiany zalecane pod wylewki to zazwyczaj 80-100kPa. Nie usiądzie/ popęka wylewka na takiej izolacji?