PDA

Zobacz pełną wersję : Klej/zaprawa zimowa do bloczków z betonu komórkowego



blitzkrieg
05-01-2020, 19:20
Panowie, Panie i czujący inaczej,
Zdecydowałem, że ruszę do SSZ jeszcze tej zimy.
Pogoda za dnia w miarę korzystna
Za dnia kilka stopni C na +

Rozważam i polecono mi:

ZAPRAWA mur.biała zimowa M10 MURLEP BZ 122-KREISEL Cechy: Wysoka wytrzymałość: na ściskanie ≥ 10 N/mm2
https://www.kreisel.pl/PRODUKTY/ZAPRAWY-MURARSKIE/MURLEP-BZ-122-Zimowa-biala-zaprawa-murarska-do-bloczkow-z-betonu-komorkowego-i-silikatowych-klasy-M10
ok. 25zł za 25kg

ZAPRAWA mur.cienka zimowa M5 MURLEP Z 123-KREISEL Cechy: Przyspieszone wiązanie
Wytrzymałość na ściskanie ≥ 5 N/mm2
ok. 18zł za 25kg
https://www.kreisel.pl/PRODUKTY/ZAPRAWY-MURARSKIE/MURLEP-Z-123-Zimowa-zaprawa-murarska-do-bloczkow-z-betonu-komorkowego-i-silikatowych-klasy-M5

Różnica jest w wytrzymałość na ściskanie. Czy przy lekkiej parterówce (wiązary - bez poddasza użytkowego), jest sens brać droższy? Ewentualnie czy polecicie mi ekonomiczny i rozsądny wybór w zakresie kleju/zaprawy zimowej? Takiej od 0 stopni. Najlepiej coś dostępnego w siecówkach pokroju Leroy, Obi, Castorama, Mrówka lub na Allegro.

Naszprycowany
05-01-2020, 20:07
Ogólnie do BK zaprawa m5 wystarczy. spoiny w murze powinny mieć nieco niższą wytrzymałość na ściskanie niż materiał z którego murujesz aby w razie dużego nacisku spoina pękła a nie bloczek.

Dulin7
05-01-2020, 20:26
Kup sobie zwykly klej i dodawaj do niego zimoklej. Wiele tzw zapraw zimowych ma napisane ze murowac nalezy przy temperaturach nie nizszych od 0 a dopiero po kilku godzinach moze przymrozic. Przy zastosowaniu zimokleju mozesz murowac w ujemnych temperaturach.

blitzkrieg
06-01-2020, 12:02
Kup sobie zwykly klej i dodawaj do niego zimoklej. Wiele tzw zapraw zimowych ma napisane ze murowac nalezy przy temperaturach nie nizszych od 0 a dopiero po kilku godzinach moze przymrozic. Przy zastosowaniu zimokleju mozesz murowac w ujemnych temperaturach.

Polecasz jakiś konkretny?

Ja myślałem o tym, żeby do tego Kreisela Murlep Z 123 dokupić plastyfikator i w razie czego mieszać. Różnica między "zwykłym" Kreisel Murlep 125 a tym od 0 stopni to jest niecałe 2zł na worku. Ja potrzebuję 25 szt., więc 100zł różnicy. Dopuszczalny spadek temperatury do -10 C nie wcześniej niż po 8 godzinach od nałożenia. Oczywiście, ja jestem otwarty na sugestie, bo Wy macie doświadczenie, a ja jedynie literaturę etykiet ;)

Czy np. taki zimo klej z Simeplastu nada się do Kreisela (Klinkier cementowy portlandzki)?
http://simeplast.pl/?product=zimo-klej

Czy po prostu brać najtańszą zaprawę murarską do betonu komórkowego i różnicy nie będzie w wiązaniu i wykonaniu po zmieszaniu z zimo klejem?

Dulin7
06-01-2020, 19:00
Jezeli jest taka mala roznica to kup tego kreisla i awaryjnie banke tego zimokleju. 5 l kosztuje ok 35 zl. Zime mamy jaka mamy w ciagu dnia dodatnie temperatury a w nocy jakies lekko na minusie a wiec teoretycznie odpowiednio do tej zaprawy zimowej. Jakby zapowiadaly sie jednak dluzsze i mrozniejsze okresy to kupisz ten zimoklej ktory pokazales i bedzie mozna robic. Problemem w takich specyfikach jest tylko to ze trzeba je w miare precyzyjnie dozowac co niezawsze w warunkach budowy jest takie oczywiste. Przy murowaniu w zimie wazne jest tez zeby pustaki nie byly oblodzone co niestety przy takiej zimie jaka mamy jest prawdopodobne w dzien powyzej 0 pada deszcz lub deszcz ze sniegiem w nocy to wszystko zamarza na bloczkach. Trzeba przykryc palety z bloczkami jak i wykonany mur.

bcgarage
06-01-2020, 20:57
Ja stosuję u siebie klej atlas silmur m5, na wiaderko 10l wody daję 120ml plastyfikatora do -10 (koszt 5l ok 30zł) Z takiego wiaderka wody z dodatkiem troszkę idzie pokleić bk. W dzień 0-5stopni, w nocy do -3 bywało i trzyma się wszystko. Docinka otworów okiennych itp bez problemu, pod płatwie również. Rzucałem z 1 piętra sklejone bloczki i rzadko pękały na spoinie, większość przypadków rozpadał się bloczek. Oczywiście bloczki suche przed klejeniem, nie zmrożone, bez pyłu (zmiotka podstawa) a klej taki plastyczny, nie za gęsty bo odparzy się i trzymać nie będzie