PDA

Zobacz pełną wersję : Ile można wycisnąć z



StrusPedziwiatr
13-01-2020, 11:48
Witam!

Mam dość przekombinowany dach i zastanawiam się, ile możnaby z niego wycisnąć: ile paneli i jak zorientowanych, a co za tym idzie ile mocy ?
Południowa część dachu ma wymiar ok. 11m (szerokość) x 3m(do szczytu krokwi). Załączam fotkę z geoportalu.
Poza pokryciem własnego zapotrzebowania na energię elektryczną myślałem też o wspomaganiu ogrzewania CO/CWU.

d7d
13-01-2020, 12:04
Może kilkanaście paneli.
Np. 14-16 sztuk po 330Wp = 4.620Wp - 5.280Wp.

StrusPedziwiatr
13-01-2020, 13:45
Kilkanaście paneli na całość, czy tylko kierunek południe ? Jeśli całość, to słabo, bo spodziewałem się, że wejdzie więcej, gdyby spróbować zagospodarować dodatkowo kierunek wschód-zachód.

d7d
13-01-2020, 14:00
Chyba zbyt optymistycznie. Może jednak 12-14 paneli.
Po dwa panele na 3 małych połaciach i ~8 na głównej?
Trzeba to narysować sobie w skali.

gawel
13-01-2020, 14:45
@StrusPedziwiatr Najpierw określ co te PV mają wnieść?

1 Jaką moc potrzebujesz aktualnie oraz w przyszłości :confused:
2 Czy masz ogrzewanie elektryczne bezpośrednie lub pośrednie PC :confused:
3.Ile możesz przeznaczyć na instalację i jaka będzie stopa zwrotu z inwestycji ? W mojej ocenie stopy do 5 lat są sensowne w innym przypadku szkoda sobie dupę zawracać.

4. Na przedstawionym zdjęciu jedynie długi kawałek dachu poniżej 2 trójkątnych lukarn nadaje się do wykorzystania weszłoby 11 paneli to moc od 3,1 kwp (PV poli 290) do 4,4 kwp (PV mono 400) w takeij konfiguracji masz jeden string nie masz optymalizatorów i innych komunikatorów.

5 Rozkładanie paneli po połaciach to zeszpecenie domu zauważ że kanel lest w bardzo grubym peszlu UV i tego kabla to bys potrzebował bardzo dużo to też nie jest tanie.

6. 3-4 MWH rocznie spokojnie starczy do ogrzewania domu nawet bezpośrednio prądem ale przy zastosowaniu taryfy g12w i wtedy to na spokojnie, jeżeli masz jak widac dom 300m2+ to spokojnie do zasilenia PC
7 Jeżeli potzrebujesz powyzej 4,5 kwp to moze instalacja na gruncie?

Jastrząb
13-01-2020, 15:16
Południowa część dachu ma wymiar ok. 11m (szerokość) x 3m(do szczytu krokwi). Załączam fotkę z geoportalu.
Poza pokryciem własnego zapotrzebowania na energię elektryczną myślałem też o wspomaganiu ogrzewania CO/CWU.
Są dwa popularne rozmiary paneli: 1x1,6m i 1x2m. Pytanie czy te 3m to dokładnie 3m, czy może 3.5m, bo to oznacza różnice czy wejdzie 1 panel 2m (~400W), czy wejda 2 panele 1,6m (czyli 600-700 nawet), a na całej połaci ze 6-7 x 400W czy ze 16-17 x 300W.

Poupychać możesz na każdej połaci po pare sztuk, ale to podraża instalacje bo więcej roboty plus raczej musi to być instalacja solar edge, zeby zacienienia od tych połamańców i rózne nasłonecznienie przy róznych kątach na dachu nie zjadały produkcji. Jak upchenisz na każdym kawałku dachu to pewnie ze 7KWp być wycisnął, ale to trzeba znać dokładne rozmiary każdej połaci.

d7d
13-01-2020, 15:20
Zamiast SE można pomyśleć o mikroinwerterach. Ale chyba jest to mało popularne rozwiązanie i pewnie jest bardzo mało takich instalacji.

gawel
13-01-2020, 15:25
Są dwa popularne rozmiary paneli: 1x1,6m i 1x2m. Pytanie czy te 3m to dokładnie 3m, czy może 3.5m, bo to oznacza różnice czy wejdzie 1 panel 2m (~400W), czy wejda 2 panele 1,6m (czyli 600-700 nawet), a na całej połaci ze 6-7 x 400W czy ze 16-17 x 300W.

Poupychać możesz na każdej połaci po pare sztuk, ale to podraża instalacje bo więcej roboty plus raczej musi to być instalacja solar edge, zeby zacienienia od tych połamańców i rózne nasłonecznienie przy róznych kątach na dachu nie zjadały produkcji. Jak upchenisz na każdym kawałku dachu to pewnie ze 7KWp być wycisnął, ale to trzeba znać dokładne rozmiary każdej połaci.

A ile to upychanie będzie kosztowało i za ile lat się zwróci?

d7d
13-01-2020, 15:32
Może nigdy się nie zwróci ale nie zawsze musi o to chodzić.
Można kupić samochód o 30 tys zł tańszy i za te 30 tys. zainstalować PV.
Może PV się nie zwróci ale da przychód a samochód mniej straci na wartości (bo tańszy) i mniej się zapłaci za AC.
A satysfakcja z instalacji PV gwarantowana :)

Jastrząb
13-01-2020, 15:37
A ile to upychanie będzie kosztowało i za ile lat się zwróci?
No racja!!
Sorki. Już odszczekuje :-( Ty nie upychałeś, to w żadnym innym przypadku u nikogo upychanie nie ma sensu!
Do autora: potrzebujesz instalacji 4KWp, bo tyle ma kolega gawel, i każda inna wielkość instalacji jest niepotrzebna a już z pewnością dziwna, nieopłacalna itd itp.

gawel
13-01-2020, 15:42
Może nigdy się nie zwróci ale nie zawsze musi o to chodzić.
Można kupić samochód o 30 tys zł tańszy i za te 30 tys. zainstalować PV.
Może PV się nie zwróci ale da przychód a samochód mniej straci na wartości (bo tańszy) i mniej się zapłaci za AC.
A satysfakcja z instalacji PV gwarantowana :)

Skąd wiesz że ja tak zrobiłem ? Prorok czy co ? :jawdrop:

gawel
13-01-2020, 15:44
No racja!!
Sorki. Już odszczekuje :-( Ty nie upychałeś, to w żadnym innym przypadku u nikogo upychanie nie ma sensu!
Do autora: potrzebujesz instalacji 4KWp, bo tyle ma kolega gawel, i każda inna wielkość instalacji jest niepotrzebna a już z pewnością dziwna, nieopłacalna itd itp.

Nie napisał ile i kiedy tego prądu będzie potrzebował a od tego trzeba zacząć. Ze zdjęcia widać ze dom jest duży więc pozornie średnia instalacja była by OK i wraz PC mogłaby mieć sens

Jastrząb
13-01-2020, 15:47
Skąd wiesz że ja tak zrobiłem ? Prorok czy co ? :jawdrop:

Najwiekszym prorokiem tutaj jest Ty. Żeby daleko nie szukać, w Twoim stylu parę postów wyżej:

"3-4 MWH rocznie spokojnie starczy do ogrzewania domu nawet bezpośrednio prądem"

Jastrząb
13-01-2020, 15:48
Nie napisał ile i kiedy tego prądu będzie potrzebował a od tego trzeba zacząć.
Zadał proste pytanie:
"Ile można z tego dachu wycisnąć".

gawel
13-01-2020, 15:52
Zadał proste pytanie:
"Ile można z tego dachu wycisnąć".

Pewno z 50 kwp jakby obłożyć wszystko z każdej strony i są takie instalacje że długość połączeń to 50 mb masakra.

gawel
13-01-2020, 15:53
Najwiekszym prorokiem tutaj jest Ty. Żeby daleko nie szukać, w Twoim stylu parę postów wyżej:

"3-4 MWH rocznie spokojnie starczy do ogrzewania domu nawet bezpośrednio prądem"

Bo to prawda a twoim stylu jest negowanie tego co napisze daruj sobie.

StrusPedziwiatr
13-01-2020, 19:16
Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Miesięczne zużycie energii elektrycznej, tak uśredniając wg rachunków, to 600kWh, w tym CWU w okresie letnim z elektrycznego boilera 200l (załącza się 3 razy dziennie, każde załączenie trwa 2h, temp. wody max 50'C).

Założyłem wcześniej osobny temat w dziale ogrzewanie, może po części odpowie na niektóre pytania i wątpliwości. Link poniżej.

Pytanie w obecnym wątku brzmi, czy z tego dachu uda się wycisnąc instalację mocno wspomagającą ogrzewanie. Panele na gruncie odpadają, za mała działka i za dużo cienia. Jestem w stanie pozbyć się tych cholernych lukarn, żeby powiększyć powierzchnię na południowej połaci dachu. Jej wymiary to 10m80cm x 3m20cm. W poniższym wątku założyłem maksymalny budżet 50k, ale jeśli fotowoltaika dałaby radę w krótkim czasie się zwrócić (max 7-8 lat?), to mógłbym budżet trochę zweryfikować.


https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360837-Czym-ogrza%C4%87-dom-300m2-Modernizacja-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a-ciep%C5%82a&p=7895058#post7895058

gawel
13-01-2020, 19:38
Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Miesięczne zużycie energii elektrycznej, tak uśredniając wg rachunków, to 600kWh, w tym CWU w okresie letnim z elektrycznego boilera 200l (załącza się 3 razy dziennie, każde załączenie trwa 2h, temp. wody max 50'C).

Założyłem wcześniej osobny temat w dziale ogrzewanie, może po części odpowie na niektóre pytania i wątpliwości. Link poniżej.

Pytanie w obecnym wątku brzmi, czy z tego dachu uda się wycisnąc instalację mocno wspomagającą ogrzewanie. Panele na gruncie odpadają, za mała działka i za dużo cienia. Jestem w stanie pozbyć się tych cholernych lukarn, żeby powiększyć powierzchnię na południowej połaci dachu. Jej wymiary to 10m80cm x 3m20cm. W poniższym wątku założyłem maksymalny budżet 50k, ale jeśli fotowoltaika dałaby radę w krótkim czasie się zwrócić (max 7-8 lat?), to mógłbym budżet trochę zweryfikować.


https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360837-Czym-ogrza%C4%87-dom-300m2-Modernizacja-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a-ciep%C5%82a&p=7895058#post7895058

Zużywasz dokładnie tyle prądu co ja +/-. Więc przedstawię ci moją analizę do PV. Korzystam z taryfy g12w i mam strukturę zużycia prądu I/II 30/70 założyłem że moje PV pokryją 100% I strefy i może z 1MWH II strefy czyli pozostałoby mi do zaplaty 4 mwh rocznie po 35 gr(przed podwyżce po 41 ?) =1400+150 opłat stałych razem 1550 czyli miesięcznie ok 130 zł.

Obecnie płaciłem za prąd 4000-4200/rok tak więc 4200-1550=2650

Moja instalacja kosztowała 17900 po ulgach 10 600/2650= 4

Przy dobrym słońcu licząc po starych cenach moja instalacja zwróci się po 4 latach :yes:


Większa instalacja w moim przypadku nie miała sensu i zwiększała okres zwrotu ponad dwukrotnie. Ja tego nie akceptuje bo traktuję to ze wydaję moje oszczędności z góry na kilka lat do przodu na prąd 4 ok ale 8-10 to już zdecydowanie nie.

Na forum byłem rugany za zmiane zdania bo byłem przeciwnikiem PV dlatego że brałem pod wzgląd instalację rzędu 8-10 kwp bilansującą 100% zużycia a to się nie opłącało jak na razie.

Nie ma sensu wydawania prawie 5 tys na 1 kwp aby produkowały prad w II strefie po 35 groszy

d7d
13-01-2020, 21:32
Skąd wiesz że ja tak zrobiłem ? Prorok czy co ? :jawdrop:
Nie chwyciem!
Miałem na myśli własne przemyślenia.

gawel
13-01-2020, 21:45
Nie chwyciem!
Miałem na myśli własne przemyślenia.

:yes::D

Jastrząb
14-01-2020, 08:53
Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Miesięczne zużycie energii elektrycznej, tak uśredniając wg rachunków, to 600kWh, w tym CWU w okresie letnim z elektrycznego boilera 200l (załącza się 3 razy dziennie, każde załączenie trwa 2h, temp. wody max 50'C).

Założyłem wcześniej osobny temat w dziale ogrzewanie, może po części odpowie na niektóre pytania i wątpliwości. Link poniżej.

Pytanie w obecnym wątku brzmi, czy z tego dachu uda się wycisnąc instalację mocno wspomagającą ogrzewanie. Panele na gruncie odpadają, za mała działka i za dużo cienia. Jestem w stanie pozbyć się tych cholernych lukarn, żeby powiększyć powierzchnię na południowej połaci dachu. Jej wymiary to 10m80cm x 3m20cm. W poniższym wątku założyłem maksymalny budżet 50k, ale jeśli fotowoltaika dałaby radę w krótkim czasie się zwrócić (max 7-8 lat?), to mógłbym budżet trochę zweryfikować.



600KWh to 7200 rocznie. Jakbyś zrobił instalację 10KWp to wtedy oddajesz 20%. Przy 30% autokonsumpcji masz jakies 8500-9000 do wykorzystania. ~1500KWh - 1800KWh do wykorzxystania dodatkowo na ogrzewanie. To są zgrubne szacunki. W przypadku klimatyzatorów możesz to pomnożyć przez 3. Wiesz ile zuzywasz energi/opału na ogrzewanie, wiec wiesz czy to ma dla Ciebie sens czy nie żeby taki nadmiar wykorzystać na wspomaganie ogrzewania.


10m80cm x 3m20cm. . 2 standardowe sztuki 1,6m nie wejdą w pionie. Musi być zachowany odstęp od kalenicy i krawędzi dachu (podwiewanie modułów)/
Możesz upchnąć jeden w pionie i jeden w poziomie. Wtedy razem zajmują 2,6m - masz 20cm odstępu od krawędzi i 40 od kalenicy. Wchodzi 10 + 6 jeśli zlikwidujesz lukarny. 16*330W to jest raptem 5300. Nie wystarczy nawet na pokrycie tego co obecnie zuzywasz. Upychanie po innych połaciach będzie trudniejsze do obliczenia. Możesz sam to sobie rozysyować, wiedząc że standardowy panel ma 1,6x1 lub 2x1 i musisz zachować odstępy od kalinicy i krawędzie dachu. Ale ma mój gust nie wspomożesz bardzo tym dachem i PV ogrzewania domu. Ale 10KWp byś w takim ukłądzie wcisnał. Potrzebujesz gdzieś wepchąć jeszcze takie 15 paneli. To po 4 panele na jedną jakąś połać. Dwie trójkątne południowe przyjmą po pare sztuk. Ta wsch-zach trójkąty pomiędzy również po pare sztuk wejdzie. Bez stawania na głowie będzie 10KWp. Jakieś optymalizatory muszą być bo te połącie będą się wzajmenie zacieniać plus komin tam jest jakiś.
Bredni że tam wejdzie 50KWp nie bierz pod uwagę. To jest jakieś 150paneli.

d7d
14-01-2020, 11:49
Standardowy wymiar modułu to ok. 1685mm x 1000mm. przy ogniwach typ M4 wielkości 161,7mm x 161,7mm.
Obecnie wchodzę ogniwa typ M6 o wymiarach 166mm x 166mm.
Panele będą więc trochę większe niż obecnie.