PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie towarzystwo do polskiej wierzby ?



Punia
18-05-2005, 07:03
Wsadziałam przed frontem domu w narozniku piekna wierzbę polską. Teraz sie zastanawiam jakie towarzystwo drzewek i krzewów by najlepiej pasowało. Chciałabym utrzymać w ogrodzie charakter mniej wiecej lesno-wiejski. Poniewaz tez nie chcialabym zasłaniac sobie widoku z okien zależałoby mi na jakis roslinach, ktore za kilka lat nie zdominuja wierzby i widoku. Co polecacie ?

zygmor
20-05-2005, 15:25
Naspisz coś więcej o tej wierzbie, czy szczepiona na piu, jakie ma liście podłużne czy okrągławe itd...

Punia
23-05-2005, 11:06
Jest to typowa polska wierzba, taka jakie spotyka sie w parkach czy przy rowach. Szczepiona na pniu, na ten moment ma około 2,5 m wysokosci.
Listki beda raczej drobne. Pisze raczej, poniewaz przycielismy ja - według zaleceń - na razie ma same gołe badylki.

Wciornastek
23-05-2005, 11:19
Jest to typowa polska wierzba, taka jakie spotyka sie w parkach czy przy rowach. Szczepiona na pniu, na ten moment ma około 2,5 m wysokosci.
Listki beda raczej drobne. Pisze raczej, poniewaz przycielismy ja - według zaleceń - na razie ma same gołe badylki.
Puniu jeśli szczepiona na pniu to już nie typowa Polska. W Polsce z tego co pamiętam żyje w "stanie dzikim" ok 15 gatunków wierzb ( w sumie na świecie chyba 30 parę) Najczęściej spotyka się wierzbę iwe, kruchą itp. Jesli byłaby to taka nasza wierzba do mi osobiście pasują tylko malwy. Ale jeśli to jakieś szczepine cudo to możesz zestawiać z różnymi roślinami. Zarowno iglakami jaki i bylinami. Trzeba jednak pamiętać że wierzby wolą stanowiska wilgotne.

zygmor
02-06-2005, 22:12
Ostatnio dowiedziałem się u mojego szkółkarza, że nie radzi się sadzić wierzb bo roznoszą wiele chorób rożlinnych, min najgroźniejsza phytofora.
Ale ja mam kilka wierzb, bo to takie polskie!!!!!

Wciornastek
03-06-2005, 08:14
Ostatnio dowiedziałem się u mojego szkółkarza, że nie radzi się sadzić wierzb bo roznoszą wiele chorób rożlinnych, min najgroźniejsza phytofora.
Ale ja mam kilka wierzb, bo to takie polskie!!!!!
Coś tu nie gra Phytoptora potrafi zjadać wszystko jak leci i nie słyszalam aby coś ją specjalnie roznosiło. Co prawda ostatnio jest coraz większy problem z jednym z gatunków tego grzyba zawleczonym do nas podobno z USA :o który atakuje np. dęby. Niektórzy już alarmują ale czy będzie to taka klęska jak z holenderską chorobą wiązów zobaczymy.
Zygmor nasze wierzby są bardziej narażonew na różnego typu zamierania pędów, parcha i rdzę. Jednak szczególnie wrażliwe są te nie polskie szczepione.[/list]

Mita
10-07-2005, 20:55
Ale ja mam kilka wierzb, bo to takie polskie!!!!!
Też mam wierzby prapolskie wzdłuz granicy działki, która biegnie równo z prawie suchym rowem melioracyjnym. Wierzba wzdłuż rowka, a w rowku kaczeńce
:D
Kaczeńce oczywiscie same wyrosły, nikt ich tam nie sadził.
Do kompletu jeszcze czasem przylatuje bociek albo dwa
i dziobią przy rowku :D
To już kwintesencja polskości chyba :wink:
Oj, zapomniałam o - nomen omen - niezapominajkach (tez mi wszędzie wyrastają), makach, chabrach i rumiankach, które powoli
zaczynam zwalczać :evil: