PDA

Zobacz pełną wersję : Klimatyzacja w domu - odprowadzenie skroplin



ig0r-
15-01-2020, 09:38
Część,
mam w planach założenie klimatyzacji w salonie. Na etapie budowy zupełnie o tym nie myślałem, więc nie mam żadnej instalacji pod to przygotowanej. Generalnie jednostka zewnętrzna będzie zamontowana na ścianie szczytowej z tyłu domu nad płaskim dachem garażu ok 10 metrów od jednostki wewnętrznej. Zasilanie będzie z garażu lub ze strychu, najbardziej zastanawia mnie odpływ skroplin.
Czy ktoś chował rurkę od skroplin w styropianie? Planowałem właśnie zamontować ją w ten sposób, że wyfrezuje styro, puszczę ją w dół, póżniej pod chodnikiem z płyt tarasowych i wyprowadzę na trawę, lub wepnę do drenażu z rynien który idzie z 8 metrów dalej. Czy tak to by mogło wyglądać? Czy ewentualnie są jakieś przeciwskazania żeby chować ją pod elewacją? Mam dom ocieplony styro i zaciągnięty klejem, nie mam jeszcze tynku zewnętrznego, więc taką operację jak najbardziej mógłbym przeprowadzić. Nie mam ewentualnie szans żeby wyprowadzić rurkę ze ściany bo mam tam taras, ewentualnie po elewacji też średnio by to wyglądało wizualnie.

bronson90
15-01-2020, 17:12
Wrzucam ci link do fajnego filmiku z montażu klimatyzacji. Odprowadzenie skroplin jest tak samo jak ty planujesz, czyli w warstwie styro.

https://www.youtube.com/watch?v=TeV_r5CEwwk

Kaizen
15-01-2020, 20:19
Czy ktoś chował rurkę od skroplin w styropianie?

Wykombinujesz przez 10m od jednostki wewnętrznej spadek? Jak tak, to skropliny z jednostki wewnętrznej możesz tak puścić. Tyko czy warto tak kombinować? Pewnie kanalizację masz bliżej.

Czy chodzi o jednostkę zewnętrzną? Wtedy nie - zamarznie woda. Nie zakładaj nawet kolanka do spodu jednostki - niektórzy nawet wycinają co się da ze spodu jednostki zewnętrznej (a podobno są nawet konstrukcje stabilne po zdemontowaniu całego spodu), bo potrafi się przytkać.

ig0r-
15-01-2020, 20:31
Wykombinujesz przez 10m od jednostki wewnętrznej spadek? Jak tak, to skropliny z jednostki wewnętrznej możesz tak puścić. Tyko czy warto tak kombinować? Pewnie kanalizację masz bliżej.

Czy chodzi o jednostkę zewnętrzną? Wtedy nie - zamarznie woda. Nie zakładaj nawet kolanka do spodu jednostki - niektórzy nawet wycinają co się da ze spodu jednostki zewnętrznej (a podobno są nawet konstrukcje stabilne po zdemontowaniu całego spodu), bo potrafi się przytkać.
Chodzi o jednostkę wewnętrzną, jednostka zewnętrzna będzie wisiała nad dachem garażu więc tutaj nie ma problemu.

ig0r-
15-01-2020, 20:34
Wrzucam ci link do fajnego filmiku z montażu klimatyzacji. Odprowadzenie skroplin jest tak samo jak ty planujesz, czyli w warstwie styro.

https://www.youtube.com/watch?v=TeV_r5CEwwk
Dzięki za linka, rzeczywiście podobnie zrobili to tak jak mam w planach :)

_John
15-01-2020, 20:39
Jedyna obawa to syfon, który w okresie zimowym potrafi podeschnąć.
W trakcie wietrznej pogodny z powodu nadciśnienia występującego od nawietrznej potrafi dmuchać zimnym do jednostki.
Czyli na pewno zadbać o dobrze wykonany syfon.
Reszta założeń jest jak najbardziej wykonalna.