PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja samemu - czy jest sens?



ARTYone
16-01-2020, 14:10
Czy ktoś z Was przerabiał już kalkulację realizacji rekuperacji samodzielnie a przez firmę instalacyjną?

Czy jest sens ekonomiczny bawić się samemu, jeśli mam czas?

Czyli zamawiam projekt w firmie od kanałów, kupuję kanały wg projektu, montuje, kupuję rekuperator przez producenta i uruchamiam.

Czy są jakieś zagrożenia, ryzyko zepsucia i dodatkowych kosztów?

Czy nie zawracać sobie głowy i wybierać ofertę instalatora?

fotohobby
16-01-2020, 14:17
Ja zrobiłem sam - od projektu, doboru urządzeń i podłączenia.
Jedną z łatwiejszych instalacji do wykonania w domu.
6-8 tysięcy oszczędności

Nurek_
16-01-2020, 14:28
Potwierdzam, wyceny miałem na 14-18 tys a zmieściłem się w 10. Projekt kupowałem na peflex.pl, dostałem od razu rozpiskę co i ile mam kupić - w sumie wszystko się super sprawdziło, tylko uchwytów do rur mi zostało, ale to groszowe sprawy. Jak prosta instalacja to można od biedy nawet samemu zaprojektować, jak bardziej skomplikowany dom (np. z poddaszem) to jednak uważam że projekt warto kupić.

gregos11
16-01-2020, 14:37
Też wykonywałem wentylacje samodzielnie -no może nie do końca, bo cześć prac robiła ekipa remontowa (demontowali regipsy, etc). Sama robocizna kosztowała mnie 1000zł, rury, akcesoria, rekuperator ~5tyś zł.

Jak pomyślisz i zrobisz to z głową, masz głowę na karku to żaden projektant i wykonawca nie jest Ci do tego potrzebny.

ARTYone
16-01-2020, 17:54
No to zaczynamy od zamówienia projektu.

Mam do wyboru ze strony peflex pl

Projekt i wycena instalacji wentylacji domu jednorodzinnego
300,00 zł BRUTTO

Albo na Allegro:

Dla domu jednorodzinnego do 300m2 przy użyciu systemu Smart-Flex - 200zł

Dla domu jednorodzinnego do 300m2 przy użyciu systemu System VENT-FLEX - 200zł


Na allegro w częściach popularny jest Greenflex.

Czy to jest bez różnicy gdzie projekt zamówię? Czym te systemy się różnią? Domyślam się, że peflex wyjdzie najdrożej.

tom.pk
16-01-2020, 21:03
Na allegro w częściach popularny jest Greenflex.

Czy to jest bez różnicy gdzie projekt zamówię? Czym te systemy się różnią? Domyślam się, że peflex wyjdzie najdrożej.[/QUOTE]

Są to te same kanały rozprowadzające,skrzynki rozprężne w jednym są z blachy ocynk w drugim z poliwęglanu ceny porównywalne,
najdroższe są skrzynki rozdzielcze ze stali nierdzewnej.
Napisz do jakiego domu to można coś więcej doradzić.

mihau#1
17-01-2020, 07:33
Czyli najlepiej jest zakupić gotowy projekt, a montować samemu ? ( dla mnie montaż to żadna filozofia rozprowadzić rury). Jak rozmawiałem z jedna firmą to wyceniła samą instalację na 14tyś brutto (parter, 1 piętro + 1pietro w starym bud. w tej cenie projekt, materiał robocizna). Do tego rekuperator 12 tyś. Zehnder comfoAir Q600 + sterownik

tom.pk
17-01-2020, 19:43
Proponuję najpierw zgłębić temat budowy WM np na forum muratora.Twój przypadek jest bardziej skomplikowany ,dom zamieszkany .Trzeba będzie wiercić przepusty na rury w stropach,pewnie nie będzie możliwości zamontować wszystkie anemostaty w suficie.O wiele prościej jest robić WM w budowanym domu.Można schować rury np.w posadzkach ,rozprowadzić nad poddaszem.

mihau#1
20-01-2020, 06:55
nie jest skomplikowany tylko bardzo prosty :), tak jak pisałem w poprzednim poście (parter, 1 piętro nowy budynek + 1pietro w starym bud. tutaj strop drewniany płyta g/k + ocieplenie.

oloksyk
20-01-2020, 07:58
Też robiłem sam. Od projektu po wkręcenie anemostatów. Jedynie przewierty przez stropy firma mi robiła.
Jak masz głowę na karku to wykonanie WM to sama przyjemność.

tom.pk
20-01-2020, 16:06
Czyli najlepiej jest zakupić gotowy projekt, a montować samemu ? ( dla mnie montaż to żadna filozofia rozprowadzić rury). Jak rozmawiałem z jedna firmą to wyceniła samą instalację na 14tyś brutto (parter, 1 piętro + 1pietro w starym bud. w tej cenie projekt, materiał robocizna). Do tego rekuperator 12 tyś. Zehnder comfoAir Q600 + sterownik

W takim razie zrozumiałem ,że to stary dom z trzema poziomami.

mihau#1
28-01-2020, 12:24
Nie, stary dom ma parter i piętro (sufit regips wełna deski), do tego będzie dostawiony nowy budynek parter, piętro. Strychy będą połączone i tam chyba dam rekuperator bo będę miał załatwione z poddasza 2 kondygnację tylko do parteru w nowym budynku będę miał więcej pracy z doprowadzeniem rur. Teraz to myślę bardziej na doborze rekuperatora 150m2 przybudowa i 100m2 stary dom (pietro i korytarz do parteru), myślałem o AERISnext450 VV ST ze względu na sprawność oraz że ma dodatkową opcję tzn, sterownik bezprzewodowy (przycisk) co mogę np. w WC wymusić większe obroty reku (na określony czas 5-10min). Może ine reku też mają takie opcję w mniejszej cenie, ale jeszcze nie doczytałem (z GWC rezygnuję bo się nie opłaca, spory koszt)