PDA

Zobacz pełną wersję : Czytam, czytam i mam mętlik w głowie! Jaka taryfa najkorzystniejsza?



Stanowska
17-01-2020, 17:53
Cześć.
Właśnie podpisałam cyrograf na panele fotowoltaiczne o mocy 7 kW.
Zużywam w ciągu roku około 6000-6500 kilowatów.
Mam zainstalowaną klimatyzację o nominalnej mocy 8 kilowatów (5 kW na poddaszu + 3 kW w salonie).
Dostawca energii to PGE Obrót.
Moja dotychczasowa taryfa to G11. Jestem cały dzień w domu. Robię pranie, suszenie, zmywanie praktycznie codziennie, nie zwracam uwagi na godziny pracy urządzeń.
BARDZO PROSZĘ o poradę, na jaką taryfę przejść, po założeniu paneli fotowoltaicznych, zakładając, że pokryją one jakieś 80-90% zapotrzebowania domu na energię?
Żeby się tutaj nie rozpisywać zbytnio, tak w skrócie poproszę, jaką taryfę wybrać?
Będę niezmiernie wdzięczna za każdą poradę/odpowiedź.
Agata Stanowska.

gawel
17-01-2020, 18:55
g12w

Vld
17-01-2020, 20:05
Pozostać na tej co obecnie

Stanowska
19-01-2020, 17:40
Pozostanę w G11.
@gawel jakoś mnie nie przekonał argumentacją, a VId upewnił mnie w wyborze.

Juras44
19-01-2020, 19:30
U mnie zużycie ponad 75% w taniej reszta 25% w drogiej.
Pv które planuje założyć w tym roku raczej nie pokryje w 100% zapotrzebowania na prąd.
I też mam dylemat czy pozostać czy iść w g11.

gawel
19-01-2020, 19:31
Pozostanę w G11.
@gawel jakoś mnie nie przekonał argumentacją, a VId upewnił mnie w wyborze.

Chcesz płacić drożej nie ma sprawy abyś była zadowolona

gawel
19-01-2020, 19:33
U mnie zużycie ponad 75% w taniej reszta 25% w drogiej.
Pv które planuje założyć w tym roku raczej nie pokryje w 100% zapotrzebowania na prąd.
I też mam dylemat czy pozostać czy iść w g11.

Nie widzę dylematu mam g12w i pozostaję bo to się opłaca z PV mam 4kwp przy zużyciu 7Mwh /rok z tego 30/70 1/2 strefa rachunek ma spaść roczny z około 4000 zł do 1300 z opłatami stałymi. czas zwrotu z inwestycji 3-4 lata

Przy obecnych cenach nie ma sensu wydawać 5000 zł /1kwp aby produkować prąd w II strefie. A rezygnować i brać g-11 to głupota

marcinbbb
19-01-2020, 19:45
G11 też cały dzień w chacie jestem i nie zamierzam czegokolwiek odpalać po 22:00 , zmywarki, odkurzacza, grzałki w cwu. Odpalam dodatkowe ogrzewanie i chłodzenie na żądanie a nie jak prąd jest tańszy.
Poproś żonę aby prasowała po 22:00 to dostaniesz za każdym razem z żelazka, ale powiedz jej że może prasować kiedy chce i jak chce nie dostaniesz nigdy.

gawel
19-01-2020, 19:47
G11 też cały dzień w chacie jestem i nie zamierzam, odpalać zmywarki, odkurzacza, grzałki w cwu. Odpalam dodatkowe ogrzewanie i chłodzenie na żądanie a nie jak prąd jest tańszy.
Poproś żonę aby prasowała po 22:00 to dostaniesz za każdym razem z żelazka, ale powiedz jej że może prasować kiedy chce i jak chce nie dostaniesz migdy.

Ja jestem cały czas w domu i korzystam z prądu według potrzeb a zużycie i tak mam korzystne to wynika z tego przy taryfie g12 ze w tańszej taryfie jest 104 dni weekendów i kilka świąt państwowych.

marcinbbb
19-01-2020, 19:53
Dla mnie dziś jest piątek wieczór nie wnikam jaka taryfa jest. 2h temu wysiadłem z samochodu po 8h jazdy ze średnią 115km/h max co widziałem było 225km/h.

gawel
19-01-2020, 20:01
Dla mnie dziś jest piątek wieczór nie wnikam jaka taryfa jest. 2h temu wysiadłem z samochodu po 8h jazdy ze średnią 115km/h max co widziałem było 225km/h.

Nie wiem co to ma wspólnego z tematem ;)

kulibob
19-01-2020, 20:03
G11 też cały dzień w chacie jestem i nie zamierzam czegokolwiek odpalać po 22:00 , zmywarki, odkurzacza, grzałki w cwu. Odpalam dodatkowe ogrzewanie i chłodzenie na żądanie a nie jak prąd jest tańszy.
Poproś żonę aby prasowała po 22:00 to dostaniesz za każdym razem z żelazka, ale powiedz jej że może prasować kiedy chce i jak chce nie dostaniesz nigdy.

Też jestem ciągle w chacie i jaki z tego morał jakoś 70% w taniej wychodzi.
Moja prasuje w wekendy albo po 21 i jeszcze nie dostałem z żelazka.
Baba czy nie pieniądze widzi

gawel
19-01-2020, 20:05
Też jestem ciągle w chacie i jaki z tego morał jakoś 70% w taniej wychodzi.
Moja prasuje w wekendy albo po 21 i jeszcze nie dostałem z żelazka.
Baba czy nie pieniądze widzi

Dzidziuś jesteś ja mam patent na prasowanie. NIE prasuję mam to w dupie po zmianie pralki jakoś to nie jest konieczne :rolleyes:

marcinbbb
19-01-2020, 20:17
Prawda wystarczy ogrzać ciałem i koszula jest wyprasowana.

Vld
19-01-2020, 21:59
mam 4kwp przy zużyciu 7Mwh
Ona będzie miała niemal w całości pokrycie z PV, więc po te dyskusję, choć wiem, rozrywka.

cuuube
20-01-2020, 07:36
Właśnie podpisałam cyrograf na panele fotowoltaiczne o mocy 7 kW....
pokryją one jakieś 80-90% zapotrzebowania domu na energię? jak ustawiona instalacja ,że zakładasz niepełne pokrycie zapotrzebowania? Jeśli na południe to ona zrobi z 8MWh to powinno wystarczyć na 100% pokrycie .



BARDZO PROSZĘ o poradę, na jaką taryfę przejść, po założeniu paneli jeśli założyłaś tak dużą instalację, bez sensu przechodzić na inną niż G11 .

G12 ma sens jeśli ktoś zakłada pokrycie instalacją fotowoltaiczną części zużycia prądu i chce płacić nadal rachunki do ZE wyższe niż 150zł/rok , tak jak to robi gawel , czy będzie robił kulibob .

cuuube
20-01-2020, 07:37
Ona będzie miała niemal w całości pokrycie z PV, więc po te dyskusję, choć wiem, rozrywka.

"moja mojsza jest najmojsza " on tak ma .

cuuube
20-01-2020, 07:40
Dzidziuś jesteś ja mam patent na prasowanie. NIE prasuję mam to w dupie po zmianie pralki jakoś to nie jest konieczne :rolleyes: kolejny świetny patent na udowodnienie ,że g12 się opłaca :lol2::lol2::lol2: to ,że ty masz w doopie jak wyglądasz nie znaczy ,że inni też tak mają .

Kąpiesz się dopiero jak widać brud :confused:




Wyszczególnię też ten inny

Moja prasuje w wekendy albo po 21 i jeszcze nie dostałem z żelazka.
:wave: cieszymy się Twoim szczęściem .



.

vr5
20-01-2020, 11:58
Żeby się tutaj nie rozpisywać zbytnio, tak w skrócie poproszę, jaką taryfę wybrać?
Będę niezmiernie wdzięczna za każdą poradę/odpowiedź.
Agata Stanowska.

Możesz przejść na G12, lub pozostać w G11.
Nie ma najmniejszego sensu przechodzić na G12W.

Przy G12 zaoszczędzisz parę złotych w ciągu roku w stosunku do G11 bez pilnowania kiedy włączyć pralkę, lub coś ugotować.

Będziesz miała jeszcze sporą rezerwę na wypadek zwiększenia zapotrzebowania w taryfie dziennej na EE.

tkaczor123
20-01-2020, 17:29
Przy obecnych cenach nie ma sensu wydawać 5000 zł /1kwp aby produkować prąd w II strefie. A rezygnować i brać g-11 to głupota

Mnie dołożenie "prawie " każdego kWp kosztuje 1 tys z używek plus moja praca( panel 250Wp ok 180-200) reszta to mocowania, kable) bez dofinansowania żadnego. Nie uważam że ci co dają 4000zl za kWp to bez sensu wydają kasę bo to głupota. Dlaczego bierzesz wszystkich swoją miarą? .Masz taką taryfę ok

marcinbbb
20-01-2020, 17:40
Mnie dołożenie "prawie " każdego kWp kosztuje 1 tys z używek plus moja praca( panel 250Wp ok 180-200) reszta to mocowania, kable) bez dofinansowania żadnego.
A my podziwiamy że wydajesz swoją kasę na sprzęt z demobilu. Dlaczego mierzysz wszystkich sprzętem który powinien być zutylizowany?

tkaczor123
20-01-2020, 18:07
A my podziwiamy że wydajesz swoją kasę na sprzęt z demobilu. Dlaczego mierzysz wszystkich sprzętem który powinien być zutylizowany? Właśnie widzisz dla Ciebie to sprzęt z demobilu, za 3 lata ci co instalowali w 2017r Pv 275Wp to też demobil będzie wg Ciebie??. Ja nikogo nie krytykuje. Nie ma czym się chwalić.

marcinbbb
20-01-2020, 18:13
Oczywiście że sprzęt 275W w 2017r był nowy a twoje 250W kiedy były nowe? Krytykujesz instalacje za 4000-5000 bo ty jedziesz na demobilu na 1000 PLN i kto tu się chwali? Znasz kogoś kto by się chwalił tym że wyciągnął samochód ze sztoru i nim jeździ?
Albo tym że nie dostał 5000 z mój prąd i 3000 PLN z Termomodernizacji.

tkaczor123
20-01-2020, 18:26
Oczywiście że sprzęt 275W w 2017r był nowy a twoje 250W kiedy były nowe? Krytykujesz instalacje za 4000-5000 bo ty jedziesz na demobilu na 1000 PLN i kto tu się chwali? Znasz kogoś kto by się chwalił tym że wyciągnął samochód ze sztoru i nim jeździ?
Albo tym że nie dostał 5000 z mój prąd i 3000 PLN z Termomodernizacji.

Kiedyś były nowe tak jak ja młody:). Wskaż gdzie krytykuje instalację za 4000zl. Muszę się pożalić ja nie dostałem i jestem przez to gorszy;(. Zdradzę sekret mam 20 letnie auto, sąsiad 6 letnie Porshe i nie płaczę z tego powodu.

marcinbbb
20-01-2020, 19:25
Wiesz ja też mam 20 letnie auto... stoi w garażu, jestem 2 właścicielem (w jednej rodzinie) i ten samochód ma przebieg oryginalny 26000 km wyjeżdżam nim raz w roku na przegląd. Na co dzień jeżdżę 5 letnim Fordem Mondeo który ma nalatane 206k km.
Dostrzegasz jakąś różnicę między kolekcjonerstwu a brakiem pieniędzy na zakup lepszego samochodu i lepszych paneli? No chyba że kolekcjonujesz trupy które już raz ktoś zdjął z dachu?

tkaczor123
20-01-2020, 19:36
Wiesz ja też mam 20 letnie auto... stoi w garażu, jestem 2 właścicielem (w jednej rodzinie) i ten samochód ma przebieg oryginalny 26000 km wyjeżdżam nim raz w roku na przegląd. Na co dzień jeżdżę 5 letnim Fordem Mondeo który ma nalatane 206k km.
Dostrzegasz jakąś różnicę między kolekcjonerstwu a brakiem pieniędzy na zakup lepszego samochodu i lepszych paneli? No chyba że kolekcjonujesz trupy które już raz ktoś zdjął z dachu?

Źle trafiłeś bo różnica między nowymi a używkami to 800zl. Używki 200 nówki Poli już za 350 a mono 500. Miłej nocki życzę

marcinbbb
20-01-2020, 19:40
Źle trafiłeś bo różnica między nowymi a używkami to 800zl. Używki 200 nówki Poli już za 350 a mono 500. Miłej nocki życzę

Nie czaję różnica 800 PLN a później piszesz że kupując używki oszczędzasz 150-200 PLN/panel? Chłopie ty wiesz co chcesz przekazać publice czy wymyślasz na poczekaniu?

tkaczor123
20-01-2020, 20:02
Nie czaję różnica 800 PLN a później piszesz że kupując używki oszczędzasz 150-200 PLN/panel? Chłopie ty wiesz co chcesz przekazać publice czy wymyślasz na poczekaniu?
Ta dyskusja nic nie wnosi do tematu postu. Niech moderator usunie posty . Wskaż tylko gdzie krytykuje instalację za 4000zl. To co kupuję i ile place to moja sprawa. Nie muszę Tobie nic udowadniać. Nie nabijam postów i nie bije pijany.

marcinbbb
20-01-2020, 20:08
Aha kolega się boi że nie wyszło po jego myśli kupowanie używek 150-200 pln taniej?
Ale przecież kolega sam napisał:


Mnie dołożenie "prawie " każdego kWp kosztuje 1 tys z używek plus moja praca( panel 250Wp ok 180-200) reszta to mocowania, kable) bez dofinansowania żadnego. Nie uważam że ci co dają 4000zl za kWp to bez sensu wydają kasę bo to głupota. Dlaczego bierzesz wszystkich swoją miarą? .Masz taką taryfę ok
Kolega nie zasłania się udowadnianiem, nabijaniem postów ale ODPOWIEDZIĄ:
Dlaczego koledze szkoda dopłacić 150-200 PLN za nowy panel czasem i 300W za 500 a woli kupić demobil za 200 PLN i 250W.
Masz rację pokazałeś się z najgorszej strony a teraz uciekasz bo naważyłeś piwa i nie możesz go wypić.

kulibob
21-01-2020, 08:50
Kiedyś były nowe tak jak ja młody:). Wskaż gdzie krytykuje instalację za 4000zl. Muszę się pożalić ja nie dostałem i jestem przez to gorszy;(. Zdradzę sekret mam 20 letnie auto, sąsiad 6 letnie Porshe i nie płaczę z tego powodu.


Kurde ktoś ma starsze odemnie :)

Też mamna offgridzie panele z demobilu i żałuję ich zakupu w pełnym śłońcu dają 50-60% tego co nówki. Jak się zagrzeją to sprawność leci grubo na ryj. Połowa chwilowych osiągów w zimowym słońcu.

Ja z ofgridowego demobilu (2,2 kw) na PWMach wyciągnąłem 1,2kWh jednak cześć dość szybko się zacienia

Nastar
23-01-2020, 15:20
Przy obecnych cenach nie ma sensu wydawać 5000 zł /1kwp aby produkować prąd w II strefie.
Ale jeśli II strefa (taryfa) jest w tygodniu w nocy to wtedy nic nie produkujesz. Pozostają weekendy i święta.

SUSPENSER
23-01-2020, 17:15
Nie widzę dylematu mam g12w i pozostaję bo to się opłaca z PV mam 4kwp przy zużyciu 7Mwh /rok z tego 30/70 1/2 strefa rachunek ma spaść roczny z około 4000 zł do 1300 z opłatami stałymi. czas zwrotu z inwestycji 3-4 lata

Przy obecnych cenach nie ma sensu wydawać 5000 zł /1kwp aby produkować prąd w II strefie. A rezygnować i brać g-11 to głupota

Hmm a może G13 skoro jest klima ?

U mnie obecnie przy G12 jest 60% w drogiej i 40% w taniej i planuję zmienić na próbę na G13 bo w niej jest więcej tanich godzin a w szczycie popołudniowym mam niewielkie zużycie [głównie światło i komputer], pranie, suszenie i prasowanie w łykendy, a w godz. 13-15 teraz grzeję klimą gdy na dworze jest >5C czyli praktycznie codziennie, a latem w miarę potrzeb będę nią chłodził [w G13 będzie 13-16].

Do tego planuję panele 3,6 kWp co powinno pokryć około połowę zużycia [średnio wychodzi obecnie ok. 500 kWh miesięcznie].

Zastanawiałem się nad G12W i G13 i na razie stanęło na G13 - ciekaw jestem Waszej opinii.

marcinbbb
23-01-2020, 18:05
Jak to nie nowy dom grzany prądem to się G13 nie opłaca, zresztą ja jestem tylko za G11 i każda inna znacząco ogranicza komfort korzystania.
W G13 będziesz płacił gdy w porównaniu do ubiegłego roku twoje zużycie bardzo wzrośnie i tylko ta różnica będzie chyba liczona w G13.

SUSPENSER
23-01-2020, 18:17
Jak to nie nowy dom grzany prądem to się G13 nie opłaca, zresztą ja jestem tylko za G11 i każda inna znacząco ogranicza komfort korzystania.

Na razie G12 wychodzi taniej niż przy G11 u mnie.


W G13 będziesz płacił gdy w porównaniu do ubiegłego roku twoje zużycie bardzo wzrośnie i tylko ta różnica będzie chyba liczona w G13.

Skąd ten pomysł - niczego takiego nie zauważyłem w regulaminie Tauron, mam do wyboru G12W lub G13 i tyle.

marcinbbb
23-01-2020, 18:40
G13 to taryfa "antysmogowa" i tak to kiedyś opisywali. Nie słyszałem aby jakieś zasady w G13 zostały zmienione.
Taryfa od prądu nie ma być tania a musi być wygodna włączam pranie kiedy chcę i jak chcę, zmywarka też, nie będę czekał do 13:00 aby odpalić prańsko na gotowanie. Zresztą niezależnie od taryfy prądu z PV mam za dużo i utylizuje go kiedy chcę i niezależnie od taryfy płacę około 11 PLN/2m-ce.

cuuube
23-01-2020, 19:43
G13 to taryfa "antysmogowa" i tak to kiedyś opisywali. Nie słyszałem aby jakieś zasady w G13 zostały zmienione.
Taryfa od prądu nie ma być tania a musi być wygodna włączam pranie kiedy chcę i jak chcę, zmywarka też, nie będę czekał do 13:00 aby odpalić prańsko na gotowanie. Zresztą niezależnie od taryfy prądu z PV mam za dużo i utylizuje go kiedy chcę i niezależnie od taryfy płacę około 11 PLN/2m-ce.

Antysmogowa jest G12AS

vr5
24-01-2020, 10:54
Hmm a może G13 skoro jest klima ?

U mnie obecnie przy G12 jest 60% w drogiej i 40% w taniej i planuję zmienić na próbę na G13 bo w niej jest więcej tanich godzin a w szczycie popołudniowym mam niewielkie zużycie [głównie światło i komputer], pranie, suszenie i prasowanie w łykendy, a w godz. 13-15 teraz grzeję klimą gdy na dworze jest >5C czyli praktycznie codziennie, a latem w miarę potrzeb będę nią chłodził [w G13 będzie 13-16].

Do tego planuję panele 3,6 kWp co powinno pokryć około połowę zużycia [średnio wychodzi obecnie ok. 500 kWh miesięcznie].

Zastanawiałem się nad G12W i G13 i na razie stanęło na G13 - ciekaw jestem Waszej opinii.

Musisz mieć świadomość, że Tauron rozlicza inaczej energię dla Prosumentów w stosunku do pozostałych OSD.
Jest to rozliczenie "proporcjonalne" liczone proporcjonalnie do zarejestrowanego zużycia przez licznik. Niewiele ma (wręcz wcale) z ilością wprowadzonej energii w poszczególnych okresach.
Jeśli produkujesz tyle samo (minus 20 % do 10 kWp), co zużywasz - praktycznie rzecz biorąc nie ma znaczenia w jakiej jesteś grupie taryfowej.
Jeśli produkujesz mniej - niedomiar energii liczony jest proporcjonalnie do zużycia zarejestrowanego przez licznik.

Przy niedomiarze energii oprócz dobrania w sposób optymalny taryfy wyższej niż G11 przeważnie warto przejść na rozliczenie 12 razy w roku.

tamyja
01-02-2020, 21:00
Przed zainstalowaniem fotowoltaiki miałem taryfę G12. Teraz zainstalowałem fotowoltaikę, która w ponad 100% powinna mi zaspokoić moje zapotrzebowanie.
Czy pozostać w G12 czy przejść na G11, jak to będzie wyglądało w rozliczeniach PGE ? Czy to nie ma znaczenia, gdy jest pełne pokrycie z PV?
Czy nie jest przypadkiem tak, że energia PV wyprodukowana w pierwszej taryfie jest rozliczana tylko w godzinach pierwszej taryfy, a energia PV wyprodukowana w drugiej taryfie tylko z pobraną w drugiej taryfie? Jeśli by tak było to staciłbym na tym, bo produkcja PV w godzinach drugiej taryfy jest dużo mniejsza niż zużycie w tej taryfie.

kedlaw0
02-02-2020, 09:14
Ja zainstalowałem instalację 3,35kW, ranne zacienienia przez jaskółkę myślę, że spowodują iż wyprodukuje nie więcej niż 3200kWh. Roczne zużycie zbliża się do 3000kWh, dlatego też będzie mi brakować prądu i będę dopłacał. Na razie zostanę przy G12.

daro.s
02-02-2020, 12:59
Przed zainstalowaniem fotowoltaiki miałem taryfę G12. Teraz zainstalowałem fotowoltaikę, która w ponad 100% powinna mi zaspokoić moje zapotrzebowanie.
Czy pozostać w G12 czy przejść na G11, jak to będzie wyglądało w rozliczeniach PGE ? Czy to nie ma znaczenia, gdy jest pełne pokrycie z PV?
Czy nie jest przypadkiem tak, że energia PV wyprodukowana w pierwszej taryfie jest rozliczana tylko w godzinach pierwszej taryfy, a energia PV wyprodukowana w drugiej taryfie tylko z pobraną w drugiej taryfie? Jeśli by tak było to staciłbym na tym, bo produkcja PV w godzinach drugiej taryfy jest dużo mniejsza niż zużycie w tej taryfie.

Gdy masz pokrycie w 100% to sadzę, że powinieneś zmienić na G11, tam są troszkę niższe opłaty stałe bo cena za kWh już nie będzie Ciebie interesować, dodatkowo nie będziesz już musiał uważać na godziny, a właściwie to najlepiej dużo zużywać gdy świeci słońce.

SUSPENSER
02-02-2020, 13:31
Musisz mieć świadomość, że Tauron rozlicza inaczej energię dla Prosumentów w stosunku do pozostałych OSD.
Jest to rozliczenie "proporcjonalne" liczone proporcjonalnie do zarejestrowanego zużycia przez licznik. Niewiele ma (wręcz wcale) z ilością wprowadzonej energii w poszczególnych okresach.
Jeśli produkujesz tyle samo (minus 20 % do 10 kWp), co zużywasz - praktycznie rzecz biorąc nie ma znaczenia w jakiej jesteś grupie taryfowej.
Jeśli produkujesz mniej - niedomiar energii liczony jest proporcjonalnie do zużycia zarejestrowanego przez licznik.

Przy niedomiarze energii oprócz dobrania w sposób optymalny taryfy wyższej niż G11 przeważnie warto przejść na rozliczenie 12 razy w roku.

W ostatniej chwili zdecydowałem się jednak na G12W i czekam na zmianę.

Rozumiem, że gdy zamontuję instalację np. na początku Kwietnia to przy rocznym rozliczeniu to co do końca roku pobiorę ponad 80% energii wysłanej do sieci będę miał rozliczone wg taryfy G12W czyli część energii drogiej i część taniej wg godzin taryfy ?

Czy rozliczenie roczne liczy się od momentu uruchomienia instalacji ?

Czy mogę się zgłosić do Tauronu z umową na wykonanie instalacji PV miesiąc przed jej planowanym wykonaniem by przy ich procedurach zdążyli zamontować licznik dwukierunkowy [widzę obecnie jak to działa - minęło dokładnie 14 dni od zgłoszenia do telefonu od nich a teraz kolejne 14 będę czekał na wymianę licznika więc w sumie miesiąc trzeba liczyć] ?

cuuube
02-02-2020, 14:08
U mnie rozliczenie roczne liczone, ani od wymiany licznika(2 maj), ani od podpisania umowy(21 czerwiec) . Fv wystawiona 31 maja . Enea.

Stanowska
02-02-2020, 16:52
jak ustawiona instalacja ,że zakładasz niepełne pokrycie zapotrzebowania? Jeśli na południe to ona zrobi z 8MWh to powinno wystarczyć na 100% pokrycie .
No waśnie tak na południowy-zachód z przewagą na zachód i to jeszcze między blokami.Kąt nachylenia 15 stopni, bo instalacja będzie na dachu budynku gospodarczego.



jeśli założyłaś tak dużą instalację, bez sensu przechodzić na inną niż G11 .

Tak też właśnie myślę. Jestem w domu praktycznie cały dzień, dwójka dzieci i mąż do obrządzenia, klimatyzacja, pralka, zmywarka, suszarka +3 komputery i telewizory itd. itp.
Zobaczę, jaki będzie uzysk z takiego usytuowania paneli. Natomiast nie wyobrażam sobie, żeby sprzątać, prać, gotować w wydzielonych godzinach. Po 22-giej to ja najczęściej padam na ryj i niewiele tej energii zużywam, a w weekendy albo odpoczywam, albo nie ma mnie w domu (latem).

JTKirk
06-02-2020, 16:45
Zastanawiałem się nad G12W i G13 i na razie stanęło na G13 - ciekaw jestem Waszej opinii.

też brałem tę opcję pod uwagę, robiłem symulacja w połowie stycznia i wychodziło na to, że warto. Ale jak wstawiłem w lutym nowe ceny (które mnie będą obowiązywać za kilka miesięcy) to dałem sobie spokój. Tak ceny się zmieniły, że wychodzi praktycznie na to samo (przy moim profilu zużycia energii)

cuuube
06-02-2020, 17:34
No waśnie tak na południowy-zachód z przewagą na zachód i to jeszcze między blokami.Kąt nachylenia 15 stopni, bo instalacja będzie na dachu budynku gospodarczego.



Tak też właśnie myślę. Jestem w domu praktycznie cały dzień, dwójka dzieci i mąż do obrządzenia, klimatyzacja, pralka, zmywarka, suszarka +3 komputery i telewizory itd. itp.
Zobaczę, jaki będzie uzysk z takiego usytuowania paneli. Natomiast nie wyobrażam sobie, żeby sprzątać, prać, gotować w wydzielonych godzinach. Po 22-giej to ja najczęściej padam na ryj i niewiele tej energii zużywam, a w weekendy albo odpoczywam, albo nie ma mnie w domu (latem).

mam tak samo. Taryfy G13 'milion' różnych godzin/okienek:no::no::no::no::no::no:

SUSPENSER
07-02-2020, 07:01
Bez żadnego kombinowania mam 40% w taniej w G12 [kilka wciśnięć przycisku w zmywarce czy suszarce by wystartowały za kilka godzin to błahostka] więc w G12W będzie tylko lepiej bo sprzątanie, pranie itp. zwykle jest u mnie w łykendy, do tego będę wtedy więcej w dzień grzał klimatyzatorem co zmniejszy mi dodatkowo zużycie ekogroszku.

Na nowe rachunki za prąd zamówiłem montaż około 5,5 kWp paneli PV.

kogitika
09-02-2020, 11:55
też brałem tę opcję pod uwagę, robiłem symulacja w połowie stycznia i wychodziło na to, że warto. Ale jak wstawiłem w lutym nowe ceny (które mnie będą obowiązywać za kilka miesięcy) to dałem sobie spokój. Tak ceny się zmieniły, że wychodzi praktycznie na to samo (przy moim profilu zużycia energii)

G13 w zdecydowanej większości domów się opłaca. Sam mam G13 i masę ludzi już namówiłem na tę taryfę. Ostatni przypadek kumpla, który zszedł ze 140 (G11) na 90 zł (G13) na miesięcznym rachunku. Chcąc nie chcąc nieco się dostosował do taryfy (głównie pralka i zmywarka), bo człowiek jednak ma w głowie rozkład godzin w poszczególnych taryfach. Ale uważam, tak jak się tego kiedyś sam dowiedziałem na forum muratora, że każdemu się ona opłaca i nie poznałem jeszcze osoby, która po moich namowach na zmianę taryfy, by straciła. Przy czym wg moich symylacji w większości przypadków taryfa G13 jest dużo lepsza niż G12w, nie wszyscy w Polsce mają możliwość zmiany taryfy na G13. Dlaczego taryfy G12w i G13 są lepsze od G11 - moje symulacje a i wnioski forumowiczów wskazują jasno, że dobrą robotę wykonują tu półdarmowe weekendy i święta (dosłownie, bo przez pół w stosunku do G11), których w roku jest 105-106, na 365 lub 366 dni w roku, oraz ewentualne lekkie dostosowanie się do godzin tańszej taryfy. To sprawia, że średni koszt kWh biorąc pod uwagę cały tydzień najniższy jest w taryfie G13, trochę droższy w G12w, G12, a na końcu G11, a to też ma znaczenie dla urządzeń działających na okrągło, jak lodówki, pompy, czy pompy ciepła lub bojlery elektryczne, których użytkownicy chcieli by pracowały na okrągło, bez kagańca godzinowego. Ale uwaga - Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku fotowoltaiki, bo tu dochodzi kwestia rozliczania z operatorem (jestem z Tauronem, ale problem jaką wybrać taryfę mając fotowoltaikę dotyczy w mniejszym lub większym stopniu wszystkich). Tu mój symulator w excelu trochę nie wystarczył (zastanawiam się nad napisaniem programiku symulacyjnego), więc wstępnie namówilem kolegę (ja jeszcze nie mam fv) jednak na G12w, a nie G13, mimo że jako nieprosument taryfę G13 uwielbiam. Jest on już po pierwszym rozliczeniu (na G12w przeszedł w kwietniu '19r.) i wyszło mu, że zaoszczędził ponad 200zł w stosunku do G11. Tak w skrócie panele miał na dwóch prostopadłych połaciach, nie pkkrywają mu pełneho zapotrzebowania, nie ma pompy ciepła, w taryfie drogiej musi dopłacić około 100 zł, czyli w stosunku do G11 przepłacił około 33 zł, a w taryfie tańszej musi dopłacić około 270zł, czyli w stosunku do G11 zaoszczędził około 241 zł. Suma sumarum wyszedł na oko ponad 200 zł na plus (a mówiłem mu, na razie nie dokładaj paneli, tylko wcześbiej zmień taryfę, a kwota dopłaty spadnie). Nadal nie wiem, jakby wyszedł jako prosument w G13, zwłaszcza przy rozliczaniu przez Tauron taryf G12, G12w i G13 proporcjonalnie do zużycia prądu w poszczególnych w tanich i drogich godzinach, a nie godzin wyprodukowania prądu przez panele. Ale z pewnością na moich podpowiedziach kumpel nie wyszedł źle. Nad tym symulatorem rozwiewającym wątpliwości jeszcze pomyślę.

kogitika
09-02-2020, 13:06
A najczęstszym (błędnym) komentarzem od znajomych, których namawiam na taryfę G13, jest "A ja myślałem, że inne taryfy niż G11 są dla tych, którzy większość urządzeń włączają w tanich godzinach i się w pełni dostosowują". No nieee, te taryfy nadają się w 99% dla każdego. W tym dla mojej sceptycznej teściowej, która również jest mi wdzięczna.

Kaizen
09-02-2020, 13:35
G13 w zdecydowanej większości domów się opłaca.

Jeżeli w G13 masz stawki
0,9124, 0,5759, 0,314
A w G12w:
0,7534 i 0,2860 zł/kWh

to weź mi podaj przykładowe zużycie z podziałem na strefy G13 które wyjdzie taniej w G13, niż w G12w.


Stawki z ostatnich taryf zatwierdzonych przez URE - źródło (https://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/energia-elektryczna/3780,Taryfy-opublikowane-w-2019-r.html) dla Gliwic.

kogitika
09-02-2020, 14:17
Dzięki Kaizen za link. Ty zawsze jesteś wnikliwy, ale czy nie popełniłeś błędu w wyliczeniach?
Mnie z Twojego linku wychodzi:
G13: 0.9124, 0.5759, 0.3144
G12w: 0.7534, 0.2860

kogitika
09-02-2020, 14:25
W G13 w półroczu letnim od kwietnia do września godziny tanie trwają od 13 do 19.00. Piękna sprawa dla konsumentów. Ale to było powodem, dla którego kumplowi z fotowoltaiką jednak doradziłem G12w, bo by większość prądu w G13 produkował w taryfie, przy czym nie wiem czy w Tauronie ma to jakieś znaczenie, jeśli Tauron rozlicza wyprodukowany prąd proporcjonalnie do godzin zużycia a nie pridukcji prądu.

Kaizen
09-02-2020, 14:33
G12w: 0.7534, 0.2860

Faktycznie, mój błąd - dla G12w podałem ceny netto, a G13 brutto. Już poprawiam.

Dalej jednak trudno prze cenę w najtańszej strefie wyjść lepiej na G13, jak grzejący prądem w G12 nawet bez W zużywają w okolicach 20% w drogiej strefie.

kogitika
09-02-2020, 15:44
Dalej jednak trudno prze cenę w najtańszej strefie wyjść lepiej na G13, jak grzejący prądem w G12 nawet bez W zużywają w okolicach 20% w drogiej strefie.

Już tłumaczę, to tylko matematyka. Zakładam, że 80% energii do ogrzewania pobierasz w tanich godzinach, czyli w weekendy, a w dni robocze od 22 do 6 rano, i od 13 do 15. Zakładając, że tygodniowo zużywasz 100 kWh, to 80% po cenie 0.285975zł daje 22.878zł. Dodatkowo 20% zużywasz w drogiej, czyli w dniach roboczych od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00. Wtedy zużywasz prąda za kwotę 20*0.7534 zł. Razem zużycie 100 kWh kosztowało Cię 37.95zł w G12w.
Teraz w G13. Ponieważ godziny tanie G12w nakładają się w pełni na godziny tanie G13, to Twoje 80% zużycia w tanich godzinach G12w będzie również w tanich godzinach G13. Czyli 80*0.314388 daje 25.15104 zł. Troszkę drożej. Ale liczmy dalej. Zostało do zużycia 20 % czyli 20 kWh. Oczywiście w tygodniu roboczym tanich godzin w G13 jest o 3 h więcej niż w G12w (od 6.00 do 7.00, od 15.00 do 16.00 i od 21.00 do 22.00). Oczywiście bylibyśmy głupcami, gdybyśmy ich w pełni nie wykorzystali. A godzin szczytowych w G12w w dniu roboczym jest 14 (od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00), z tych 14 godzin drogich w G12w 3 godziny wyrabiamy w G13 jako tanie. W G13 wyjdzie razem (80kWh*0.3144zł)+(20*(((3/14)*0.3144zł)+((6/14)*0.5759zł)+((5/14)*0.9124zł))) daje łącznie 37.95zł, czyli tyle samo co w G12w, ale optymalizując w ten sposób, że więcej będziemy grzać w godzinach przedpołudniowych w stosunku do popołudniowych, oraz wykorzystamy w pełni dodatkowe 3h w taniej taryfie, wyjdziemy lepiej niż w G12w. Poza tym, od kwietnia ilość tanich godzin wydłuża się w południe o 3h , od 13.00 do 19.00, kosztem godzin najdroższych , które trwać będą od kwietnia od 19.00 do 22.00. Czyli G13 zyska tutaj w stosunku do G12w.

Kaizen
09-02-2020, 17:45
Ponieważ godziny tanie G12w nakładają się w pełni na godziny tanie G13

Wg taryf, które linkowałem w G13 nie ma tanich weekendów - działa jak normalny dzień roboczy.


W G13 wyjdzie razem (80kWh*0.3144zł)+(20*(((3/14)*0.3144zł)+((6/14)*0.5759zł)+((5/14)*0.9124zł))) daje łącznie 37.95zł, czyli tyle samo co w G12w

Przyjmujesz IMO błędne założenie, że zużycie w szczycie porannym, popołudniowym i w "dodatkowych" tanich godzinach będzie proporcjonalne do czasu ich trwania.

IMO w szczycie porannym będzie chodziło niewiele poza tym, co chodzi 24/7 (bo mało czasu wtedy w domu spędzamy i jak mamy czas na tosta i kawę to dobrze), a w popołudniowym (najdroższym) będzie chodziło znacznie więcej i dłużej. Na tygodniu to wieczorem mamy czas coś ugotować, odkurzyć, zobaczyć w TV, odpalić grę na konsoli czy komputerze, świecimy światło przez większą część roku itd.
Przyjąłbym, że w najtańszych "dodatkowych" godzinach też w G13 zużycie jest większe tylko o to, co chodzi 24/7 bo to, co da się przesunąć (a to najbardziej prądożerne rzeczy jak pralka, suszarka, zmywarka, ogrzewanie) jest upchnięte w najtańszych godzinach niezależnie od rodzaju taryfy.
Czyli sądzę, że bardziej realistyczne byłoby:
(80kWh*0.3144zł)+(20*(((1/14)*0.3144zł)+((2/14)*0.5759zł)+((11/14)*0.9124zł)))=41,58 zł. Więc wychodzi drożej nawet przy założeniu, że faktycznie są tanie weekendy jak w G12w (czego w taryfie nie widzę).

kogitika
09-02-2020, 18:46
Ws. tanich weekendów w G13. Faktycznie w taryfach Tauronu ta informacja jest słabo uwypuklona. Zazwyczaj jako opis do tabeli, a nie jako odrębny punkt. Tak też jest w dokumentacj we wskazanym przez Ciebie linku opisującym stawki Dystrybucji u Taurona, str. 14 z 43: Pozostałe godziny doby*. * Do stregy trzeciej (pozostałe godziny doby) zaliczane są wszystkue godziny (cała doba) sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy.

Ws. wyższości G13 nad G12w. Wcześniej skupiłem się tylko nad wyższością taryfy G13 w przypadku grzania prądem, bo sam wskazałeś przykład grzania prądem. Jeśli chodzi o prąd bytowy, to bierz pod uwagę dwie kwestie. Pierwsza to taka, że przez połowę roku (okres od kwietnia do września) tanie półdarmowe okienko popołudniowe w G13 w dniach roboczych trwa od 13.00 do 19.00, a więc w tych godzinach w których gotujemy, pieczemy, odkurzamy, majsterkujemy, uruchamiamy saunę, i w których działa klimatyzacja. Te pół roku mocno zbija rachunek za cały rok. To po pierwsze. Secundo w zimie godziny drogie popołudniowe w G13 są krótsze niż w G12, bo trwa od 16 do 21, a w G12 od 15 do 22. Część ludzi kończących szybciej pracę wykorzysta jeszcze tanie półdarmowe godziny między 15 a 16. Poza tym o 21 juz mamy tanie godziny, a więc szybciej włączymy zmywarkę, czy pralkę. Najważniejsze jest jednak to, że wyższe ceny za drogie okienko w G13 w stosunku do G12w zrekompensuje w pełni letnie półrocze, analogicznie do sytuacji, gdy półdarmowe weekendy w G13 czy G12w rekompensują w pełni drogie okienka popołudniowe w dniach roboczych w tych taryfach, w stosunku do G11.

Kaizen
09-02-2020, 19:09
Pierwsza to taka, że przez połowę roku (okres od kwietnia do września) tanie półdarmowe okienko popołudniowe w G13 w dniach roboczych trwa od 13.00 do 19.00, a więc w tych godzinach w których gotujemy, pieczemy, odkurzamy, majsterkujemy, uruchamiamy saunę, i w których działa klimatyzacja.

U mnie nie często ktoś jest w domu znacząco przed 19:00. Dzieci mają zazwyczaj jakieś zajęcia jeszcze po "pracy".
Co do klimy - ja odpalam w dziennym okienku i wyrzucam nadmiar ciepła. Raz, że wtedy mam najtaniej, dwa, wystarcza to na wieczór i nie muszę dmuchać klimą na domowników, czego wiele osób nie lubi.



Poza tym o 21 juz mamy tanie godziny, a więc szybciej włączymy zmywarkę, czy pralkę.

To, że wcześniej nie wpływa na koszt.

kogitika
09-02-2020, 19:26
Rozumiem Kaizen, w indywidualnych przypadkach taryfa G12w może być bardziej przyjaźniejsza. Różnice między tymi taryfami nie są aż takie duże. Szanuję każdego, kto przekroczył Rubikon i się przełamał rezygnując z G11 na rzecz G12w lub G13, ewentualnie G11 czy G12as. Jak Ci się znudzi G12w, to zapraszam do spróbowania taryfy G13, przecież zawsze można się później wycofać.

asolt
09-02-2020, 19:41
Rozumiem Kaizen, w indywidualnych przypadkach taryfa G12w może być bardziej przyjaźniejsza. Różnice między tymi taryfami nie są aż takie duże. Szanuję każdego, kto przekroczył Rubikon i się przełamał rezygnując z G11 na rzecz G12w lub G13, ewentualnie G11 czy G12as. Jak Ci się znudzi G12w, to zapraszam do spróbowania taryfy G13, przecież zawsze można się później wycofać.

Nie masz co zapraszac, Kaizen jak i wiekszosc naszych rodaków nie ma takiej mozliwosci aby miec taryfę G13. Ta taryfa jest dostepna tylko i wyłacznie w Tauronie

Kaizen
09-02-2020, 21:20
Nie masz co zapraszac, Kaizen jak i wiekszosc naszych rodaków nie ma takiej mozliwosci aby miec taryfę G13. Ta taryfa jest dostepna tylko i wyłacznie w Tauronie

Cen w G12w też reszta kraju może tylko zazdrościć.

A G11 jest dla rozrzutnych. Jedyne wyjaśnienie jej popularności znajduję tutaj (https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/matematyka-do-poprawy.html). No, jeszcze przy dziwnych rozliczeniach (z kolei tu Tauron doi prosumentów) czy pawie całkowitym pokryciu zapotrzebowaniu przez PV może być lepsza.

asolt
09-02-2020, 21:42
Cen w G12w też reszta kraju może tylko zazdrościć.

A G11 jest dla rozrzutnych. Jedyne wyjaśnienie jej popularności znajduję tutaj (https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/matematyka-do-poprawy.html). No, jeszcze przy dziwnych rozliczeniach (z kolei tu Tauron doi prosumentów) czy pawie całkowitym pokryciu zapotrzebowaniu przez PV może być lepsza.

Nie mozna miec wszystkiego niestety.

JTKirk
10-02-2020, 05:33
G13 w zdecydowanej większości domów się opłaca. Sam mam G13 i masę ludzi już namówiłem na tę taryfę.

Mi tego nie trzeba tłumaczyć. Sam jestem orędownikiem taryf strefowych. Ale po wpisaniu do arkusza nowych cen i szacowanej produkcji PV i profilu zużycia(za elicznik T1-14%, T2-15% i T3-71%) wychodzą mi kwoty bardzo podobne jak w przypadku G12w
Jak sprawdzałem kilka tygodni wcześniej dla innych cen, to dla takiego samych % G13 dużo bardziej sie opłacało cenowo (G12w 20% taniej od G11, a G13 około 30% taniej od G11). Jeszcze to raz na spokojnie sprawdzę , ale jak wyniki będą takie same lub podobne, to IMHO nie warto zmieniać i zostanę przy G12w.

Gdybym nie miał PV - to na pewno byłoby G13, ale mam PV...więc tutaj sporo przewagi G13 znika...%Zuzycia dla G13 są też na podstawie mojego zużycia w poszczególnych godzinach - takie dane udostępnia aplikacja elicznik.

JTKirk
10-02-2020, 05:51
Już tłumaczę, to tylko matematyka. Zakładam, że 80% energii do ogrzewania pobierasz w tanich godzinach, czyli w weekendy, a w dni robocze od 22 do 6 rano, i od 13 do 15. Zakładając, że tygodniowo zużywasz 100 kWh, to 80% po cenie 0.285975zł daje 22.878zł. Dodatkowo 20% zużywasz w drogiej, czyli w dniach roboczych od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00. Wtedy zużywasz prąda za kwotę 20*0.7534 zł. Razem zużycie 100 kWh kosztowało Cię 37.95zł w G12w.
Teraz w G13. Ponieważ godziny tanie G12w nakładają się w pełni na godziny tanie G13, to Twoje 80% zużycia w tanich godzinach G12w będzie również w tanich godzinach G13. Czyli 80*0.314388 daje 25.15104 zł. Troszkę drożej. Ale liczmy dalej. Zostało do zużycia 20 % czyli 20 kWh. Oczywiście w tygodniu roboczym tanich godzin w G13 jest o 3 h więcej niż w G12w (od 6.00 do 7.00, od 15.00 do 16.00 i od 21.00 do 22.00). Oczywiście bylibyśmy głupcami, gdybyśmy ich w pełni nie wykorzystali. A godzin szczytowych w G12w w dniu roboczym jest 14 (od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00), z tych 14 godzin drogich w G12w 3 godziny wyrabiamy w G13 jako tanie. W G13 wyjdzie razem (80kWh*0.3144zł)+(20*(((3/14)*0.3144zł)+((6/14)*0.5759zł)+((5/14)*0.9124zł))) daje łącznie 37.95zł, czyli tyle samo co w G12w, ale optymalizując w ten sposób, że więcej będziemy grzać w godzinach przedpołudniowych w stosunku do popołudniowych, oraz wykorzystamy w pełni dodatkowe 3h w taniej taryfie, wyjdziemy lepiej niż w G12w. Poza tym, od kwietnia ilość tanich godzin wydłuża się w południe o 3h , od 13.00 do 19.00, kosztem godzin najdroższych , które trwać będą od kwietnia od 19.00 do 22.00. Czyli G13 zyska tutaj w stosunku do G12w.

Założenia, założeniami. Ja moje % (które podałem wyżej) mam wg mojego faktycznego zużycia w konkretnych godzinach

kogitika
10-02-2020, 06:09
Gdybym nie miał PV - to na pewno byłoby G13, ale mam PV...więc tutaj sporo przewagi G13 znika...%Zuzycia dla G13 są też na podstawie mojego zużycia w poszczególnych godzinach - takie dane udostępnia aplikacja elicznik.

Zgadzam się z Tobą. Bez fotowoltaiki wybrałbym G13 (i mam), z fotowoltaiką już rozważałbym G12w i tak też zaleciłem kumplowi. Tym bardziej, że podobno Tauron rozważa odejście od rozliczania proporcjonalnego, to wtedy tak na oko (przepraszam) lepiej mieć G12w, żeby jak najmniej produkować energię w najtańszych godzinach. Lepiej mieć nadprodukcję w drogich i niedobór w tanich (nie dotyczy tych, którzy pokrywają 100% swojego zapotrzebowania, bo im wszystko jedno).

vr5
10-02-2020, 09:08
podobno Tauron rozważa odejście od rozliczania proporcjonalnego, to wtedy tak na oko (przepraszam) lepiej mieć G12w, żeby jak najmniej produkować energię w najtańszych godzinach. Lepiej mieć nadprodukcję w drogich i niedobór w tanich (nie dotyczy tych, którzy pokrywają 100% swojego zapotrzebowania, bo im wszystko jedno).

Być może...
Jeśli tak będzie , to większość Prosumentów z obszaru objętego przez tego Sprzedawcę powinna sobie skalkulować, jaka w nowych warunkach taryfa jest optymalna.

Według mnie każdy wie co jest dla niego najlepsze. Teraz mam G12W i od prawie 2 lat 100 % zużycia z produkcji PV. Czyli tak na prawdę bez znaczenia, która taryfa.
Ale wybrałem G12W, gdyż jeśli mimo tego "nabiorę apetytu na prąd", to przy rozliczeniu proporcjonalnym za niedobór zapłacę najmniej w G12W.

Jeśli Firma przejdzie na normalne rozliczanie, jak w innych OSD, to przerzucę się "na wszelki wypadek" na G12.

kogitika
10-02-2020, 09:32
Jeśli Firma przejdzie na normalne rozliczanie, jak w innych OSD, to przerzucę się "na wszelki wypadek" na G12.

Z ciekawości, dlaczego G12? Czy dlatego, że podejrzewasz, że tanie godziny są tańsze w G12 niż w G12w? Bo z moich wyliczeń dla obszaru krakowskiego Taurona (vide link do dokumentów wskazany przez Kaizena) wynika, że tanie godziny w G12 są droższe niż tanie w G12w:
Ceny brutto za kWh (cena energii, dystrybucji i opłaty jakościowej) dla obszaru krakowskiego Taurona:
G11: 0.5964
G12: 0.6954 i 0.2967
G12w: 0.7628 i 0.2905
G13: 0.9124, 0.5759 i 0.3144.

abes99
10-02-2020, 09:57
Z ciekawości, dlaczego G12?
Może dlatego, żeby więcej produkcji przypadało na droższą strefę? Jej nadwyżka prawdopodobnie będzie przechodzić na zużycie w tańszej strefie, ale pytanie czy odwrotnie Tauron też będzie taki łaskawy ;)...

vr5
10-02-2020, 10:12
Z ciekawości, dlaczego G12? Czy dlatego, że podejrzewasz, że tanie godziny są tańsze w G12 niż w G12w? Bo z moich wyliczeń dla obszaru krakowskiego Taurona (vide link do dokumentów wskazany przez Kaizena) wynika, że tanie godziny w G12 są droższe niż tanie w G12w:
Ceny brutto za kWh (cena energii, dystrybucji i opłaty jakościowej) dla obszaru krakowskiego Taurona:
G11: 0.5964
G12: 0.6954 i 0.2967
G12w: 0.7628 i 0.2905
G13: 0.9124, 0.5759 i 0.3144.

U mnie 24 godziny na dobę chodzi PC oraz nie muszę pilnować kiedy włączyć pralkę, lub zmywarkę. Gdy otrzymałem pierwszą fakturę jako Prosument miałem nadwyżkę ponad 700 kWh z drogiej. Oczywiście przy ich proporcjonalnym sposobie rozliczania zamiast przerzucić w tanią całą nadwyżkę wyliczyli, że ponad 200 kWh zapłaciłem w drogiej.

Gdyby mi znacząco wzrosło zużycie w stosunku do produkcji, pewnie by lepiej było pozostać w G12W. Jeśli braki z własnej PV zamkną się 1000-2000 kWh to zapewne lepiej będzie przejść na G12.

Obecnie G12W "robi" dla mego obecnego zużycia najlepszą proporcję.

Jak już przedtem pisałem - energia pobrana bilansuje się z oddaną. Jestem wdzięczny anonimowemu pracownikowi tej Firmy, że podzielił się informacjami dotyczącymi nieprawidłowości w sposobie rozliczania energii oraz jak postąpić, by nie być "strzyżonym".

Fakt, że wykonanie instalacji PV z 100 % pokrycia potrzeb na EE powoduje spore wydłużenie okresu amortyzacji inwestycji, ale jest to (puki co) i tak korzystne.

Adam73x
12-02-2020, 20:07
Czy dobrze rozumie rozliczanie proporcjonalne przez Tauron przy taryfach G12, G12w,G13 proszę o pomoc rozliczających się w tych taryfach. Podam przykład :
pobrałem w drogiej taryfie 1000kW w taniej 4000kW oddałem do ZE 2500kW (do dyspozycji mam 0.8*2500=2000) z fotowoltaiki. Proporcja drogiej taryfy do taniej wynosi 1/4, . Zatem 1/4*2000=500kW pokryje drogiej taryfy, a drugie 500kW zapłacę po droższej stawce, natomiast 1500kW pokryje tanią taryfę i 2500kW zapłacę w taniej stawce. Dobrze to proporcjonalne rozliczanie w Tauronie rozumie???

vr5
12-02-2020, 20:55
@Adam73x

W Twoim przykładzie wyszła stosunkowo dobra proporcja.

Masz zapłacić po rozliczeniu za: 5000 - 2000 = 3000 kWh

Droga: (3000 x 1000)/5000 = 600 kWh

Tania: (3000 x 4000)/5000 = 2400 kWh

SUSPENSER
13-02-2020, 12:23
U mnie powinno wyjść tak:

pobrałem w drogiej taryfie 3600kWh w taniej 2400kWh oddam [pewnie część zużyję od razu choćby na klimatyzację i ogrzewanie ale tego na razie nie liczę] do ZE 5000kW (do dyspozycji mam 0.8*5000=4000) z fotowoltaiki. Proporcja drogiej taryfy do taniej wynosi 1/1.5, . Zatem

po rozliczeniu za: 6000 - 4000 = 2000 kWh

Droga: 1200 kWh

Tania: 800 kWh

gawel
13-02-2020, 12:31
U mnie powinno wyjść tak:

pobrałem w drogiej taryfie 3600kWh w taniej 2400kWh oddam [pewnie część zużyję od razu choćby na klimatyzację i ogrzewanie ale tego na razie nie liczę] do ZE 5000kW (do dyspozycji mam 0.8*5000=4000) z fotowoltaiki. Proporcja drogiej taryfy do taniej wynosi 1/1.5, . Zatem

po rozliczeniu za: 6000 - 4000 = 2000 kWh

Droga: 1200 kWh

Tania: 800 kWh

Jakim cudem masz taką proporcję ? jaka taryfa?

vr5
13-02-2020, 15:16
U mnie powinno wyjść tak:

pobrałem w drogiej taryfie 3600kWh w taniej 2400kWh oddam [pewnie część zużyję od razu choćby na klimatyzację i ogrzewanie ale tego na razie nie liczę] do ZE 5000kW (do dyspozycji mam 0.8*5000=4000) z fotowoltaiki. Proporcja drogiej taryfy do taniej wynosi 1/1.5, . Zatem

po rozliczeniu za: 6000 - 4000 = 2000 kWh

Droga: 1200 kWh

Tania: 800 kWh

Wyszło mi to samo. Dokładnie, tak jak obliczyłeś.

SUSPENSER
13-02-2020, 15:23
Jakim cudem masz taką proporcję ? jaka taryfa?

Do wczoraj G12, od wczoraj G12W.

SUSPENSER
13-02-2020, 15:24
Wyszło mi to samo. Dokładnie, tak jak obliczyłeś.

To chyba rozliczanie roczne i G12W będzie się jednak bardziej opłacać od innych opcji ?

gawel
13-02-2020, 15:29
Do wczoraj G12, od wczoraj G12W.

Co Ty robisz w dzień pochłaniającego tak dużo energii? Jakaś działalność gospodarcza?

vr5
13-02-2020, 20:09
To chyba rozliczanie roczne i G12W będzie się jednak bardziej opłacać od innych opcji ?

Każdy decyduje o rodzaju taryfy na podstawie swojego zużycia energii w określonych porach.

Wg mnie do puki nasz Sprzedawca będzie stosował rozliczenie proporcjonalne to lepiej być w G12W.

Roczne rozliczenie jest lepsze dla tych, którzy są "niewiele pod kreską".

Zdecydowanie lepsze jest rozliczenie co miesiąc dla tych "pod kreską", którzy ogrzewają dom w zimie.
Przy 12 rozliczeniach płacimy trochę wyższy abonament. Jeśli on zwróci się z nawiązką przez prawie idealne rozliczenie zużycia w grudniu i styczniu przez ZE, to warto.

Jeden z moich znajomych w styczniu pobrał z sieci ZE około 1200 kWh (grzanie domu 24 godziny na dobę przy pomocy PC oraz cwu grzałkami). Praktycznie rzecz biorąc nic prądu nie wprowadził do sieci. Czyli tak na prawdę zapłaci za to co zużył.
W kwietniu prawdopodobnie będzie "na plusie" i zapłaci opłaty stałe. Taką sytuację być może będzie miał do października, a może i dłużej, jeśli trafi się ciepła jesień.

gawel
13-02-2020, 20:41
Każdy decyduje o rodzaju taryfy na podstawie swojego zużycia energii w określonych porach.

Wg mnie do puki nasz Sprzedawca będzie stosował rozliczenie proporcjonalne to lepiej być w G12W.

Roczne rozliczenie jest lepsze dla tych, którzy są "niewiele pod kreską".

Zdecydowanie lepsze jest rozliczenie co miesiąc dla tych "pod kreską", którzy ogrzewają dom w zimie.
Przy 12 rozliczeniach płacimy trochę wyższy abonament. Jeśli on zwróci się z nawiązką przez prawie idealne rozliczenie zużycia w grudniu i styczniu przez ZE, to warto.

Jeden z moich znajomych w styczniu pobrał z sieci ZE około 1200 kWh (grzanie domu 24 godziny na dobę przy pomocy PC oraz cwu grzałkami). Praktycznie rzecz biorąc nic prądu nie wprowadził do sieci. Czyli tak na prawdę zapłaci za to co zużył.
W kwietniu prawdopodobnie będzie "na plusie" i zapłaci opłaty stałe. Taką sytuację być może będzie miał do października, a może i dłużej, jeśli trafi się ciepła jesień.

Jakoś nie za bardzo to rozumiem jaki sens ma płacenie co miesiąc:confused: W moim przypadku w PGE przy rozliczeniu półrocznym sa 2 faktury półroczne styczen czerwiec i lipiec grudzien i zaczynając od stycznia na razie wiecej czerpie z sieci niż oddaję ale nic nie płacę zdążę odrobić trochę straty do czerwca i dopłacę różnicę natomista do grudnia od lipca poprez sierpien i wrzesień wyprodukuję górkę na sezon grzewczy do grudnia

SUSPENSER
14-02-2020, 07:42
Co Ty robisz w dzień pochłaniającego tak dużo energii? Jakaś działalność gospodarcza?

Pracuję w domu, do tego poza programowaniem czasowym zmywarki, klimatyzatora i czasem pralki, suszarki nie zwracam uwagi na to w której taryfie prąd pobieram.
Pewnie najwięcej idzie go w łykendy gdy robi się pranie i sprzątanie więc G12W musi się sprawdzić lepiej od G12.

SUSPENSER
14-02-2020, 07:44
Wg mnie do puki nasz Sprzedawca będzie stosował rozliczenie proporcjonalne to lepiej być w G12W.

Roczne rozliczenie jest lepsze dla tych, którzy są "niewiele pod kreską". .

Czyli dla mnie :-)

Czy przy miesięcznym nie traciłbym nadwyżki produkowanej latem - czy to inna kwestia ?

vr5
14-02-2020, 08:52
Czyli dla mnie :-)

Czy przy miesięcznym nie traciłbym nadwyżki produkowanej latem - czy to inna kwestia ?

Nadwyżka z ostatniego odczytu może być w rezerwie do 12 miesięcy. Z tego co zaobserwowałem stosuje się zasadę "pierwsze weszło - pierwsze wyszło".

Chyba z tym jest tak:
z odczytu na 31 maja masz nadwyżkę 100 kWh, a na 30 czerwca już 500 kWh. W lipcu używałeś klimy i grzałeś wodę w basenie i na 31 lipca masz nadwyżki tylko 300 kWh. Gdyby w następnych miesiącach był całkowite zrównanie poboru z produkcją, to te 300 kWh możesz wykorzystać tylko do 30 czerwca następnego roku, bo po tym terminie ewentualna nadwyżka przepada.
100 kWh z pierwszego odczytu należy potraktować jako zużyte też pierwsze.

Można zapytać się w BOK - chyba potwierdzą.

SUSPENSER
14-02-2020, 09:09
Hmm skoro tak to można obliczyć ile pod kreską trzeba być by opłacało się miesięczne, półroczne i roczne rozliczanie.

kulibob
14-02-2020, 09:30
Noto 4,49 kWp wisi prawdopodobnie wybiorę g12W szacuję produkcję po opustach 2500 droga i 1000kWh tania plus autoo konsumcja.
Będzie to ok 50% całego zużycia prądu
Teraz o co chodzi z okresem rozliczeniowym jaki to ma wpływ na koszty? Wiem że im rzadszy okres rozliczania tym mniejsze opłaty stałe ale coś pozatym?

Kaizen
14-02-2020, 09:54
Hmm skoro tak to można obliczyć ile pod kreską trzeba być by opłacało się miesięczne, półroczne i roczne rozliczanie.

Cykl rozliczania ma tylko o tyle znaczenie, że wiąże się z odczytem licznika (chyba, że jakiś ZE odczytuje prosumentom co miesiąc nawet, jak mają 6 czy dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy). To, co oddasz do sieci masz do odebrania w ciągu roku teoretycznie od wprowadzenia do sieci. Tylko, że nie wiem, czy którykolwiek operator ma takie odczyty na bieżąco - więc w praktyce masz rok od "ujawnienia" czyli odczytu licznika. Więc masz w rezerwie nie "do 12 miesięcy." a co najmniej 12 miesięcy od momentu wprowadzenia do sieci (nawet przy odczytach miesięcznych jest to 12-13 miesięcy).

vr5
14-02-2020, 11:59
Hmm skoro tak to można obliczyć ile pod kreską trzeba być by opłacało się miesięczne, półroczne i roczne rozliczanie.

Tak na prawdę będziesz mógł policzyć dopiero wtedy, gdy minie spory okres czasu. Nie wszystko przewidzisz przy "jedynym swego rodzaju" rozliczeniu prowadzonym przez naszego Sprzedawcę.

SUSPENSER
14-02-2020, 14:30
Ok dzięki, odpisz proszę na priv bo tam zapytałem o panele na ścianie.

codix
14-02-2020, 21:20
Załóżmy taka sytuacje rozliczenie comiesieczne:
Kwiecien zuzycie 100kwh produkcja 200kwh
Maj zuzycie 100kwh produkcja 200kwh
To rozumiem ze nadwyzka 100kwh z kwietnia zostaje odrazu skasowana na zuzycie w maju i za maj mam 200kwh nadwyzki.
Czerwiec zuzycie 100kwh produkcja 200kwh to odrazu skasuja te 100kwh z nadwyzki za maj i zostanie 100kwh nadwyzki za maj i 200kwh nadwyzki za czerwiec.
Itd.
To co bedzie pisalo gdzies na fakturze ze mam 100kwh zurzyc do czerwca nastepnego roku a 200kwh do lipca itd itd??
Czy juz jakiegos walka zrobia??

vr5
15-02-2020, 08:49
@codix

Za kwiecień do wykorzystania przejdzie Ci tylko 60 kWh, lub 40 kWh przy PV większym od 10 kWp. Analogicznie w następnych miesiącach.

Reszta Twojego rozumowania jest logiczna.

p.s. w Tauronie piszą, że pozostało do wykorzystania "tyle, a tyle"

codix
15-02-2020, 09:23
No no pominelem upusty zeby nie skomplikowac chodzilo tylko o ideę czy bedzie pisac na fakturze np.grudniowej
Ze mam do wykorzystania 100kwh do czerwca 200 do lipca 300kwh do sierpnia itd.
Czy walel zrobia i napisza np .600kwh do czerwca

Bo te miesieczne jak by tak rozpisywali bylo by chyba najbardziej ok.bo zostawilbym sobie G13 i wtedy cala zime lece jak chce a jak widze ze chyba sie nie zmieszcze i mi braknie to miesiac przed przechodze na grzanie tak jak teraz w g13 i to co przekrocze policzyli by mi proporcjonalnie z ostatniego miesiaca czyli w korzystnym stosunku

gawel
15-02-2020, 09:40
No no pominelem upusty zeby nie skomplikowac chodzilo tylko o ideę czy bedzie pisac na fakturze np.grudniowej
Ze mam do wykorzystania 100kwh do czerwca 200 do lipca 300kwh do sierpnia itd.
Czy walel zrobia i napisza np .600kwh do czerwca

Bo te miesieczne jak by tak rozpisywali bylo by chyba najbardziej ok.bo zostawilbym sobie G13 i wtedy cala zime lece jak chce a jak widze ze chyba sie nie zmieszcze i mi braknie to miesiac przed przechodze na grzanie tak jak teraz w g13 i to co przekrocze policzyli by mi proporcjonalnie z ostatniego miesiaca czyli w korzystnym stosunku

zmieniać taryfę możesz nie częściej niż co 12 miesięcy.

Nie za bardzo rozumiem jaka jest różnica pomiędzy rozliczeniem miesięcznym a 6 miesięcznym oprócz droższego abonamentu w przypadku odczytu miesięcznego.

Grzeję od stycznia i mam PV i teraz mam małą produkcję więc korzystam z prądu z sieci. Do czerwca zdążę ten deficyt wyrównać i dopłacę tylko to co nie znajdzie pokrycia w produkcji. Od 1 lipca zacznę gromadzić nadprodukcję na sezon grzewczy do 31 grudnia. Ale sytuacja jest taka że płacę tylko różnicę nie wiem jaki to by miało sens abym teraz płacił za 90% prądu a w czerwcu oddawał 90 do sieci. W lecie nawet bez PV płace za prąd około 70 zł.

codix
15-02-2020, 10:16
zmieniać taryfę możesz nie częściej niż co 12 miesięcy.

Nie za bardzo rozumiem jaka jest różnica pomiędzy rozliczeniem miesięcznym a 6 miesięcznym oprócz droższego abonamentu w przypadku odczytu miesięcznego.

Grzeję od stycznia i mam PV i teraz mam małą produkcję więc korzystam z prądu z sieci. Do czerwca zdążę ten deficyt wyrównać i dopłacę tylko to co nie znajdzie pokrycia w produkcji. Od 1 lipca zacznę gromadzić nadprodukcję na sezon grzewczy do 31 grudnia. Ale sytuacja jest taka że płacę tylko różnicę nie wiem jaki to by miało sens abym teraz płacił za 90% prądu a w czerwcu oddawał 90 do sieci. W lecie nawet bez PV płace za prąd około 70 zł.

Chodzi o to ze jak Twoje zuzycie przekroczy produkcje z PV
Zaluz sobie ze np.o 1000kwh .
I jak masz taryfe np.g13 to jak sobie w rozliczeni polrocznym bedziesz grzal glownie w drogiej to jak przekroczysz o te 1000kwh to Ci to policza proporcjonalnoe jak zuzywales prad przez ostatnie pol roku .
Czyli moze wyjsc ze zaplacisz no.100kwh po 0,3zl 400kwh po 0,57 a 500kwh po 0,9 razem wyjdzie ze doplacisz 700zl
A jak masz rozliczenie miesieczne to grzejesz przez zime jak chcesz a jak widzisz ze przekroczysz to np.ostatnie 2miechy grzejesz zgodnie z ideą taryfy g13 tez przekroczysz 1000kwh tylko zaplacisz np.100kwhx0,57 100kwhx0,9 i 800x0,3 razem 390zl to jest np.300zl roznicy.

W przypadku gdy komós produkcja pv przekracza zuzycie taryfy nie maja sensu.
Chociaz mozna ja miec na wypadek awari pv


Ps.i nikt tu nie pisal o zmianie taryfy
I mowimy caly czas o Tauronie

gawel
15-02-2020, 10:41
Chodzi o to ze jak Twoje zuzycie przekroczy produkcje z PV
Zaluz sobie ze np.o 1000kwh .
I jak masz taryfe np.g13 to jak sobie w rozliczeni polrocznym bedziesz grzal glownie w drogiej to jak przekroczysz o te 1000kwh to Ci to policza proporcjonalnoe jak zuzywales prad przez ostatnie pol roku .
Czyli moze wyjsc ze zaplacisz no.100kwh po 0,3zl 400kwh po 0,57 a 500kwh po 0,9 razem wyjdzie ze doplacisz 700zl
A jak masz rozliczenie miesieczne to grzejesz przez zime jak chcesz a jak widzisz ze przekroczysz to np.ostatnie 2miechy grzejesz zgodnie z ideą taryfy g13 tez przekroczysz 1000kwh tylko zaplacisz np.100kwhx0,57 100kwhx0,9 i 800x0,3 razem 390zl to jest np.300zl roznicy.

W przypadku gdy komós produkcja pv przekracza zuzycie taryfy nie maja sensu.
Chociaz mozna ja miec na wypadek awari pv


Ps.i nikt tu nie pisal o zmianie taryfy

W PGE umowy prokonsumenckie nie dotyczą taryfy g13 i sztuczny problem z głowy. Zmiana taryfy jest dozwolona nie częściej niż co 12 miesięcy tak że zmiany co pól roku sobie odpuść.

codix
15-02-2020, 10:53
W PGE umowy prokonsumenckie nie dotyczą taryfy g13 i sztuczny problem z głowy. Zmiana taryfy jest dozwolona nie częściej niż co 12 miesięcy tak że zmiany co pól roku sobie odpuść.

Za pozno dopisalem ze Tauron.Wiedzialem ze zaraz odezwie sie ktos z pge.
Gdzie Ty widzisz jakas chec zmiany taryfy drugi raz Ci na to zwracam uwage

kogitika
16-02-2020, 11:24
Chodzi o to ze jak Twoje zuzycie przekroczy produkcje z PV
Zaluz sobie ze np.o 1000kwh .
I jak masz taryfe np.g13 to jak sobie w rozliczeni polrocznym bedziesz grzal glownie w drogiej to jak przekroczysz o te 1000kwh to Ci to policza proporcjonalnoe jak zuzywales prad przez ostatnie pol roku .
Czyli moze wyjsc ze zaplacisz no.100kwh po 0,3zl 400kwh po 0,57 a 500kwh po 0,9 razem wyjdzie ze doplacisz 700zl
A jak masz rozliczenie miesieczne to grzejesz przez zime jak chcesz a jak widzisz ze przekroczysz to np.ostatnie 2miechy grzejesz zgodnie z ideą taryfy g13 tez przekroczysz 1000kwh tylko zaplacisz np.100kwhx0,57 100kwhx0,9 i 800x0,3 razem 390zl to jest np.300zl roznicy.

Ps.i nikt tu nie pisal o zmianie taryfy
I mowimy caly czas o Tauronie

Dzięki, wreszcie widzę, o co chodzi z tym rozliczaniem miesięcznym. Wcześniej myślałem, że to jakaś totalna pomyłka z tym rozliczaniem miesięcznym. No bo przecież w lipcu jest zdecydowana nadprodukcja, więc spodziewałem się, że skoro nie da się tego rozliczyć, to nadprodukowane kWh przepadają. Ale nie, nadprodukowane kWh przepadają dopiero po roku (niektórzy mówią o 13 mcach, choć jeśli prosunenci, czyli jeszcze nie ja, mają liczniki na bieżąco informujące o zużyciu prądu i produkcji, to przypuszczam, że mogą przepadać dokładnie po 12 mcach, choć to tylko przypuszczenie). W takim razie trzeba w przypadku Taurona bliżej przypatrzeć się temu rozliczeniu miesięcznemu, bo może ono niwelować negatywne skutki rozliczania proporcjonalnego. Dzięki za zwrócenie uwagi tę kwestię.

vr5
16-02-2020, 21:02
W takim razie trzeba w przypadku Taurona bliżej przypatrzeć się temu rozliczeniu miesięcznemu, bo może ono niwelować negatywne skutki rozliczania proporcjonalnego. Dzięki za zwrócenie uwagi tę kwestię.

Informacja, że rozliczenie 12 razy w roku jest korzystne pochodzi z przecieków w Tauronie.
Nie mam możliwości ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, bo moja produkcja i pobór z sieci się pokrywają.
Przy rozliczeniu proporcjonalnym stosowanym przy uszkodzonym liczniku mamy na fakturach zużycie przybliżone, więc przy sprawnym liczniku mamy nieprawdziwe.

Jest paru Kolegów z PV, którzy rozliczają się 12 razy w roku. Jak zbilansują produkcję roczną, to nie wykluczone, że będzie pewna jasność w tej sprawie.
Każdy ma inne urządzenia podłączone do prądu - jedne w mniejszym stopniu, inne w większym stopniu wpływają na przyszłą proporcję wyliczoną na fakturze.

Jedno jest pewne - za grudzień i styczeń faktury wszyscy będą mieli "prawie" wg wskazań licznika.