PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja - sposób ułożenia instalacji



rabarbar1
19-01-2020, 18:27
Cześć.

Mam dylemat. Jestem na etapie układania wełny między belkami (strop drewniany, poddasze nieużytkowe - zdjęcie z 1 warstwą poniżej).
Mam 3 możliwości ułożenia rur pe-flex i nie wiem którą wybrać. Obawiam się wychłodzenia powietrza w przewodach, ale najbardziej punktu rosy. Nie chciałbym zamoczyć wełny.
Moje możliwości:
1. Na nieużytkowym nieogrzewanym strychu -kiedyś to pewnie ocieple. Teraz mógłbym ewentualnie obłożyć to wełną, jednak obawiam się, że i tak niewiele to pomoże. Plusy: Bezproblemowe prowadzenie instalacji i dostęp do niej, solidne mocowanie instalacji na płytach OSB. Minusy: niska temperatura.
2. Między pierwszą a drugą warstwą wełny. Mam strop drewniany lekki. Jak na zdjęciu, pierwsza warstwa 20cm wełny 0.039 między belki. PE-FLEXy bezpośrednio pod belki i druga warstwa wełny 20cm. Plusy: wolny strych od rur, dobrze ocieplone rury, solidne mocowanie instalacji pod belkami. Minusy: Jeśli coś będzie nie tak, ryzyko zamoczenia wełny, sporo rzeźbienia w wełnie, aby otulić nią rury i brak ciągłości izolacji niż w przypadku dwóch warstw bezpośrednio przylegających do siebie.
3. Rury PE-FLEX między dolną warstwą wełny a konstrukcją z profili podwieszanych. Plusy: wysoka temperatura otaczająca rury, prawdopodobnie brak konieczności ocieplenia PE-FLEXów. Minusy: możliwa głośna praca instalacji z racji sposobu mocowania (do profili lub do belek ale na szpilkach??), brak dostępu do skrzynek rozprężnych itp.

Którą wersję wybrać, aby było dobrze?

439634

Nurek_
19-01-2020, 19:31
Mam zainstalowane w wersji 3 i żadnych problemów z głośnością nie ma. Jeśli coś słychać to bardziej w skrzynkach rozprężnych ale to musi być idealna cisza i reku na 100%. Mocowałem na czymś takim https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/uchwyty-do-rur-fi75--10-szt--8940 do wiązarów

rabarbar1
19-01-2020, 21:40
Cześć.
Skoro mocowales do wiązarów, to chyba masz jeszcze inaczej temat ocieplenia stropu rozwiązany.
Ja muszę jeszcze jedną warstwę ocieplenia dołożyć pod belkami, aby mostki i przewiewy polikwidowac.

Gdybym to teraz przykrecil do belek stropowych, to miałbym wersję 2 opisaną powyżej. Czyli wełna-rura-wełna. Taka wersja chyba strasznie komplikuje układanie wełny. Najprościej byłoby skorzystać z wersji 3, jednak tutaj musialbym tak jak pisałem zastosować jakieś nietypowe mocowanie systemu do belek lub stelaża z profili.

Nurek_
20-01-2020, 00:23
Fakt, mam warstwę między wiązary i drugą na wiązarach.

Miedzy sufitem podwieszanym a wełną będziesz miał jakąś przerwę? Może udałoby się ułożyć rury na stelażu sufitu?

gregos11
20-01-2020, 08:14
Powietrza w rurach peflex nie słychać nawet powyżej 9m/s ! Szum robi się dopiero na skrzynkach rozprężnych.

rabarbar1
23-03-2020, 09:22
Znalazłem mój temat, więc odpowiem dla zainteresowanych.
Wybrałem opcję 3,czyli: wełna-wełna - rury PE-Flex - stelaż pod karton/gips.
Rury mocowałem opaskami do profili. Skrzynki rozprężne do kawałków płyt MFP.

Wyjątkowo skrzynki rozdzielcze zamocuję do belek stropowych, żeby mieć więcej miejsca na rury biegnące od rekuperatora (wlot od dołu). Wtedy skrzynki będą pomiędzy pierwszą a drugą warstwą wełny.

Dla spostrzegawczych - w stelażu brakuje jeszcze warstwy nośnej cd60. UD użyty tylko do podniesienia wełny o 3cm, żeby dolegała ładnie do warstwy wełny między belkami. Z racji za niskich ścianek działowych, brakło mi tu kilku centymetrów.
442089

Ymon
24-03-2020, 08:52
Takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne pod względem praktycznie braku strat ciepła w całej instalacji. Im więcej wełny pod rurami, a mniej nad, tym spadki temperatur wyższe. A szum instalacji, jeżeli jakiś już jest, słyszalny jest tylko na zakończeniach, czyli anemostatach, więc równie dobrze rury mogłyby być podwieszone pod sufitem, a i tak by to nic nie zmieniło pod względem akustyki ;-)

gregos11
24-03-2020, 09:56
Peflexy nie szumią nawet gołe przy 9m/s ! Co Wy z tymi szumami ?! Mistrzowie teorii, czy co ?

pawel93
26-03-2020, 10:47
Co o akustyki w rekuperacji. jeżeli rekuperator mamy średniej lub wyższej klasy, to na 1 i 2 biegu jest ona nie słyszalna w pomieszczeniach zachowując podstawowe zasady:
- min. wyciszenie przy rekuperatorze na kanach elastycznych np: Przewód Elastyczny Izolowany SONODEC CLASSIC - 2-3 metry min. (od reku do skrzynek rozdzielaczowych)
- długość pe-flex min. 3-4 metry - takie najkrótsze odcinki wtedy mamy i ok opory do wyregulowania instalacji i nie mamy szumu an anemostatach
- reku powinien być przewymiarowany min. 20 % względem zapotrzebowania budynku an powietrze- czyli np. bilans mamy zapotrzebowania 320 m3/h to bierzemy 400 m3/h z sprężem min 150 Pa
W ten sposób przy prędkości 2-3 m/s mamy cichą instalację, a w rzeczywistości reku potem się ja używa na 30-40 % - i mamy wystarczająca ilość powietrza i cichą prace.

rabarbar1
14-04-2020, 09:04
Peflexy nie szumią nawet gołe przy 9m/s ! Co Wy z tymi szumami ?! Mistrzowie teorii, czy co ?

Niewiedza w pomieszaniu z dylematem. Tylko tyle.

Paweł1982
11-05-2021, 10:39
Cześć!

@rabarbar1 - Czemu nie zdecydowałeś się opcję na 2?

@forum.murtordom - Mam podobny dylemat, ale więźba tradycyjna - 25 cm między belki i 15 cm na stelaż. Planuję rury PE-FLEX podwiesić pod belki i dać wolną przestrzeń pomiędzy jedną i drugą warstwą wełny - czy tak też będzie dobrze? Na co uważać?