PDA

Zobacz pełną wersję : przebudowa czy budowa od nowa



Natalia1985
20-01-2020, 14:21
Witam wszystkich. Jestem tu nowa i od razu zadam Wam, koledzy, pytanie.
Otóż mam na swoim siedlisku rolnym budynek, który kiedyś był domem mieszkalnym, a teraz służy jako gospodarczy( warsztat, skład opału).
Chcielibyśmy go z powrotem przystosować jako mieszkanie, zachowując jego parametry. W grę wchodzi zmiana rozmieszczenia ścian działowych. Dodam, że budynek jest oznaczony na mapce jako G?(czyli, że gospodarczy?) i niestety nie posiadamy żadnych dokumentów jego budowy (około 1947 r). i teraz nie bardzo wiem pod co to podpiąć. Czy jako zmiana przeznaczenia, remont, przebudowa? Jakich formalności muszę dopełnić? Czy będzie potrzebne pozwolenie? Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie.

Elfir
20-01-2020, 15:06
Zmiana przeznaczenia. Przebudowa nie - nie naruszasz konstrukcji i obrysu.
Ścianki działowe nikogo nie interesują.

Elfir
20-01-2020, 16:48
sama zmiana przeznaczenia to zgłoszenie do starostwa. Wypełnia się druczek, załącza dokumenty wymienione na druczku i wsio. Jak w ciągu 30 dni nie ma sprzeciwu, to staje się mieszkalnym.
Zwykle potrzebne dokumenty to rysunek lokalizujący budynek, opis techniczny budynku, ekspertyza techniczna, że w budynku da się mieszkać, zaświadczenie właściciela gruntu, że pozwala na zmiany i ewentualnie zaświadczenie, że budynek mieszkalny nie narusza MPZP


Ale zastanówcie się czy chodzi tylko o ściany działowe.
Nie będzie ocieplania elewacji? Nowych otworów okiennych? Dobudowania tarasu?
Czy budynek spełnia obecne normy dla budynków mieszkalnych?

Natalia1985
21-01-2020, 12:28
Wyczytałam wczoraj, że możliwa jest budowa domu na zgłoszenie z projektem. Nie potrzebne jest pozwolenie. Warunek: obszar oddziaływania mieści się w całości na działce na której został zaprojektowany.
Ktoś słyszał o tym? A może ktoś korzystał z takiego rozwiązania?

Elfir
21-01-2020, 13:27
Wyczytałam wczoraj, że możliwa jest budowa domu na zgłoszenie z projektem. Nie potrzebne jest pozwolenie. Warunek: obszar oddziaływania mieści się w całości na działce na której został zaprojektowany.
Ktoś słyszał o tym? A może ktoś korzystał z takiego rozwiązania?

no to ma to być budowa domu czy co?