PDA

Zobacz pełną wersję : "Dom bez komina"



Alseja
21-01-2020, 23:12
Jesteśmy na etapie adaptacji projektu. Projekt zakłada ogrzewanie kotłem gazowym i alternatywnie pompą ciepła, którą my wybieramy. Jest to projekt małego domu parterowego 92 m2 +garaż 1st. z poddaszem do adaptacji, które od razu zagospodarujemy na pokoje dla dzieci. Wentylacja w projekcie - dół mechaniczna a góra grawitacyjna, po adaptacji wszędzie będzie działać rekuperacja. Dach dwuspadowy na południowy zachód z zaprojektowana już instalacją fotowoltaiczną. Kominek usuwamy. Czy w takim domu faktycznie może nie być komina? A dokładnie garaż w bryle, czy może być wentylowany mechanicznie? Czytałam, że w garażu jednak powinno się zastosować wentylację grawitacyjną? Ale wtedy budować komin dla samego garażu, nonsens? Marzę o domu bez komina, mam nadzieję, że się uda a pieniądze zaoszczędzone na budowie kominków i komika oraz na kilku oknach typu fix, czy nawiewnikach w oknach wydamy na rekuperację i będą na siebie pracować. Co sadzicie? Standard w nowobudowanych domach czy idea fix?

grv
22-01-2020, 10:53
Nie jest potrzebny komin,

ciężkiprzypadek
22-01-2020, 11:08
Chcesz dać wentylację grawitacyjną na piętrze u dzieci? Co Cię podkusiło?

Tu masz przydatny artykuł:

https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-gazowe/kociol-do-malego-domu-bez-komina-radzimy-jak-wybrac-najlepszy-i-najbardziej-funkcjonalny-aa-e92p-nTii-waCy.html