PDA

Zobacz pełną wersję : Klimatyzacja- ulga termomodernizacyjna



mir1
24-01-2020, 12:47
Orientuje się ktoś czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania..
W wykazie nie ma bezpośrednio klimatyzacji, ale jest punkt:
"materiały składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu"
Nie znalazłem nigdzie informacji czy można pod to "podciągnąć" klimatyzację...

d7d
24-01-2020, 12:52
To jest pompa ciepła. Można. Podobno :)

gawel
24-01-2020, 12:56
Orientuje się ktoś czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania..
W wykazie nie ma bezpośrednio klimatyzacji, ale jest punkt:
"materiały składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu"
Nie znalazłem nigdzie informacji czy można pod to "podciągnąć" klimatyzację...

Ten punkt nie ma zastosowania z reszta to pytanie już było i odpowiadałem możesz skorzystać z 1.10 lub 1.11 rozporządzenia MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU1)
z dnia 21 grudnia 2018 r.
w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych
z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych


10) materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
11) pompa ciepła wraz z osprzętem;

JUż bardziej poronionego pomysłu jak porównanie rekuperacji do pC to nie słyszałem

mir1
25-01-2020, 12:25
Ten punkt nie ma zastosowania z reszta to pytanie już było i odpowiadałem możesz skorzystać z 1.10 lub 1.11 rozporządzenia MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU1)
z dnia 21 grudnia 2018 r.
w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych
z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych


10) materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
11) pompa ciepła wraz z osprzętem;

JUż bardziej poronionego pomysłu jak porównanie rekuperacji do pC to nie słyszałem

Sorki, jakoś nie znalazłem tego wątku...
Zastanawiam się jaka nazwa urządzenia musi być wpisane na fakturze, żeby nie było wątpliwości w razie kontroli. Jeżeli na fakturze będzie klimatyzacja to czy US może to podważyć...
Co do porównania rekuperacji... na początku cytowanego przeze mnie punktu jest: "materiały składające się na system wentylacji mechanicznej...", więc tym się zasugerowałem. Klimatyzator też filtruje powietrze....

gawel
25-01-2020, 12:35
Sorki, jakoś nie znalazłem tego wątku...
Zastanawiam się jaka nazwa urządzenia musi być wpisane na fakturze, żeby nie było wątpliwości w razie kontroli. Jeżeli na fakturze będzie klimatyzacja to czy US może to podważyć...
Co do porównania rekuperacji... na początku cytowanego przeze mnie punktu jest: "materiały składające się na system wentylacji mechanicznej...", więc tym się zasugerowałem. Klimatyzator też filtruje powietrze....

Owszem ale klimatyzator nie jest urządzeniem które odzyskuje ciepło z wnętrza domu nie ma w nim odzysku ciepła w tym kontekście. Wystarczy że na fakturze będzie dopisane klimatyzator xxxx z funkcją ogrzewania i to wszystko.

bartus01
26-01-2020, 19:46
Cześć,
dla mnie to ciągle nurtujące zagadnienie.
Zatem inwestycja w wentylację mechaniczną może byc odliczona w ramach ulgi termomodernizacyjne, to oczywiste ALE już jeśli dołożymy do takiego systemu jakiś moduł chłodzenia ogrzewania celem schłodzenia powietrza nawiewanego lub jego ogrzania to wówczas tej części kosztu nie powinniśmy odliczyć w ramach tej ulgi ... ?
Ktoś coś wie jak z tym jest ??

mir1
04-02-2020, 20:37
Dzwoniłem na infolinię skarbówki. Pani nie potrafiła jednoznacznie określić czy można klimatyzator z funkcją ogrzewania podciągnąć pod:
10) materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego; poradziła, aby wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.
Jako pompa ciepła wraz z osprzętem, montażysta nie wpisze mi tego na fakturze, ponieważ on zakupił klimatyzator, więc nie może mi go sprzedać jako pompę ciepła...(też może mieć jakąś kontrolę..)

bartus01
04-02-2020, 21:11
Ok zatem trzeba zwrócić się pisemnie do US........ ciekawe co odpowiedzą. Podejrzewam że będą mieli niezłą zagadkę:)

paabu
27-03-2020, 15:47
Ok zatem trzeba zwrócić się pisemnie do US........ ciekawe co odpowiedzą. Podejrzewam że będą mieli niezłą zagadkę:)

Może nie będziesz musiał składać wniosku o interpretację - użytkownik tego forum klaudiusz_x wstawił wczoraj coś takiego:
https://www.rp.pl/Podatki/303269989-PIT-jest-ulga-termomodernizacyjna-na-klimatyzacje-z-cechami-pompy-ciepla---interpretacja-podatkowa.html
Ja natomiast znalazłem jeszcze coś podobnego :
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0112-kdil2-1-4011-23-2020-2-amn-pit-w-zakresie-ulgi-185081699
Do tej pierwszej interpretacji niestety nie umiem się dostać 0113-KDIPT2-2.4011.812.2019.2.AKU

bartus01
28-03-2020, 22:49
Paabu,
Dziękuję za dobre wiadomości, rzeczywiście to wiele wyjaśnia:)

PaRa
29-03-2020, 06:51
Wczoraj na moją prośbę instalator poprawił mi fakturę, w tytule mam :
" Dostawa i montaż klimatyzacji z funkcją grzania w domu jednorodzinnym o powierzchni poniżej 300m2.

ann_knast
20-04-2020, 12:15
Czy myślicie, że system inteligentnego domu mógłby podpadać pod tę ulgę? W ramach takiego systemu mamy przecież czujniki temperatury i jej regulację, można też sterować rekuperatorem.

krisskos
13-04-2021, 13:10
Cześć,

Ja mam pytanie o wydatek na klimatyzację z funkcją grzania, jeśli ma ona cechy pompy ciepła. Rozumiem, że to można odliczyć.
Będę montował klimatyzację Mitsubishi, która według mnie spełnia powyższy wymóg.
Jednak również będę montował PC Panasonic do grania CO oraz CWU.
W związku z powyższym czy mogę brać pod uwagę odliczenie klimatyzacji skoro i tak już będę odliczał PC?

krisskos
15-04-2021, 12:54
Mam dom jednorodzinny o powierzchni wedle planu 178 m2 powierzchni użytkowej.
Nie mam piwnicy więc parter i poddasze użytkowe 2 x 10m x 12m = 240m2

Ma to jakieś wielkie znaczenie bo teraz nie wiem co dokładnie sprawdzać?

Owczar
15-04-2021, 22:15
Idąc tokiem rozumowania niektórych zainteresowanych będzie można odliczyć także telewizor. W końcu działa na prąd i jak się.oglada tv to grzeje, czasem dość intensywnie. A jak jeszcze by miał chłodzenie aktywne, to tak jakby wentylowal. Lodówka ma też pompę ciepła i grzeje dom prawie 24h na dobę...

Konsultant Viessmann
19-04-2021, 14:33
Cześć,

Ja mam pytanie o wydatek na klimatyzację z funkcją grzania, jeśli ma ona cechy pompy ciepła. Rozumiem, że to można odliczyć.
Będę montował klimatyzację Mitsubishi, która według mnie spełnia powyższy wymóg.
Jednak również będę montował PC Panasonic do grania CO oraz CWU.
W związku z powyższym czy mogę brać pod uwagę odliczenie klimatyzacji skoro i tak już będę odliczał PC?

Trzeba złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową tak czy inaczej